infa.lt

Kai už tvoros pesticidai ir nėra kur pabėgti

Kai už tvoros pesticidai ir nėra kur pabėgti

10 lapkričio
09:47 2019

Prieš pesticidus, glifosatą

Spalio rytas Reno mieste, Bretanės sostinėje. Į administracinį teismą atvyko nedidelė grupė žmonių palaikyti Danieliaus Kueffo (Daniel Cueff), vieną iš šio regiono kaimo merą. Priežastis buvo jo sprendimas uždrausti naudoti pesticidus 150 metrų atstumu nuo gyvenamųjų pastatų. Tačiau, pasak vietos prefektūros, tokių priemonių priėmimas nėra mero kompetencija, tai yra valstybės prerogatyva”, – pradeda pasakojimą euronews.

Danielis Kueffas, Langouet kaimo meras: „Respublika turi apsaugoti gyventojus nuo sintetinių pesticidų”.

Prancūzijos piliečiai vis labiau nerimauja dėl galimo šių medžiagų poveikio sveikatai.

Danielis Kueffas: „Tai, kaip šiandien žmonės nuodijami, yra tiesiog baisu. Norėjau parodyti, kad naudojant pesticidus kyla labai didelė neišvengiamo pavojaus rizika. O vietoj neįgalios valstybės turime veikti mes, laikydamiesi konstitucijoje nustatyto atsargumo principo.”

Paskui Danielį Kueffą, daugelis kitų Prancūzijos merų, išleido panašius, besikertančius su teise potvarkius. Kai kurie iš jų atvyko palaikyti kolegos. Tada jie dar nežinojo, kad teisėjai po kelių dienų panaikins jo dekretą. Kaip ir ūkininkai, kurie investavo daug pinigų į mažą bretonų kaimą. Sunku rasti bendrą kalbą tarp gyventojų, kuriems rūpi jų sveikata, ir ūkininkų, kurių ekonominis išlikimas yra pavojuje.

Siekdama įvykdyti Europos reikalavimus, Prancūzijos valstybė planuoja įvesti privalomą nuo 5 iki 10 metrų atstumą tarp pesticidais apdorojamų žemės ūkio naudmenų ir gyvenamųjų namų. Vietiniai gyventojai mano, kad to yra per mažai, žemės ūkio profsąjunga mano, kad per daug.

Cedricas Henris, FDSEA sąjungos pirmininkas: „Vienu metu daugelyje Prancūzijos komunų buvo leista statyti namus visur. O jei bus įvesti tokie atstumai dabar, tai paveiks visas komunų žemes. Ką daryti su šiomis zonomis? Jei jos pasirodys neproduktyvios? kaip iš jų užsidirbti pinigų? “

Cedricas sunkiai susikalba su savo pašnekovu. Ervanas yra bitininkas iš Langouet. Pastaraisiais metais, kaip ir kiti jo kolegos, jis neteko daug savo bičių šeimų: pernai daugiau nei 60 proc. Jis sako, kad dėl to kalti pesticidai – tai sulėtinto veikimo bombos.

Bitininkas Ervanas Bourdonas: „Taip pat būtina atsižvelgti į šių medžiagų nepastovumą, nes nusėdę tik du – dvidešimt procentų pesticidų bus absorbuoti augalų. Likusi dalis pasiskirsto ore arba paliekama žemėje ir patenka į požeminius vandenis, taigi, šis poveikis gali būti kur kas platesnis, nei keli metrai aplink lauką “.

Už kelių šimtų metrų nuo Ervano bityno fermeris Guillaume augina apie šešiasdešimt melžiamų karvių. Kai kurie grūdai, naudojami jų mitybai, yra apdorojamisu fitosanitariniais produktais. Pasėlių apdorojimo atsisakymas jam ir daugeliui jo kolegų yra bankroto sinonimas.

Guillaume Sauveur, ūkininkas: „Tegul tie, kurie mus vadina nuodytojais, pasiūlo sprendimą, jei tokį turi. Bet jei rytoj turėsiu sumažinti savo sistemą atitinkamai naujam ploto dydžiui -, aš negalėsiu tinkamai išmaitinti ne tik savo gyvulių, bet ir žmonių “.

Mes vėl susitikome su Languett meru jo komunoje. Ūkininkų rūpesčius jis priešpastato gyventojų baimėms.

Danielis Kueffas: „Ūkininkai gyvena blogai ir yra ekonomiškai pažeidžiami. Bet to negalima pasakyti apie pesticidų pardavėjus. Už jų stovi chemikalų lobistai. Mes nusitaikę į juos. Yra rimta sveikatos, netgi visuomenės laisvės problema. Žmonės negali sau leisti normaliai kvėpuoti.dėl kai kurių medžiagų ore. “.

Langouet kaimas žinomas kaip ekologinis modelis, jo prioritetai yra bio produktai, saulės energija, atliekų tvarkymas ir tvari plėtra.

Helen Ore, Langouet gyventoja: „Valgyklos atliekas perdirbs vištos“.

Helen vadovauja savivaldybės bibliotekai. Ji yra viena iš Languett gyventojų, kuri darė šlapimo tyrimus dėl glifosato kiekio organizme – herbicido, PSO pripažinto galimai kancerogeniniu.

Helen Ore: „Nors ir būdami atsargūs, nenaudojame sode chemikalų, atsisakėme ploviklių ir buitinių chemikalų, pas mus jų lygmuo yra padidėjęs. Tačiau dar didesni rodikliai pas vaikus. Ir mes užduodame klausimus.”

Diskusijos peržengė Langouet ribas. Už kelių kilometrų Mathieu augina javus. Jam kelia nerimą galimas atskyrimo zonų nustatymas tarp jo laukų ir šalia esančių namų.

Mathieu Lavole, ūkininkas: „Aukščiau ir žemiau yra namai. Jei negalėsime pašalinti piktžolių, tai pablogins produktyvumą.”

Mathieu Lavole: „Aš norėjau parodyti jums keletą dokumentų. Visų pirma šį dokumentą, kuris man buvo išduotas po mokymų. Tai leidžia mums naudoti visus fitosanitarinius produktus, įrodant, kad mes turime teisę juos naudoti, o nedarome visko, kas mums patinka. Mes nedarysime apdorojimo vėjuotomis sąlygomis, nes viskas bus išsklaidyta. Tai brangūs produktai, todėl mes jų nemėtome pavėjui“.

Daugelis ūkininkų kenčia nuo vėžinių susirgimų, kurie buvo pripažinti profesiniais. Vis daugiau gyventojų kaltina pesticidų garus dėl savo sveikatos problemų.

Žurnalistai vyksta į paskutinį planuotą susitikimą Larshamo kaime, maždaug už penkiasdešimties kilometrų nuo Langouet. Catherine Farjas gyvenimas sutriko, kai pievos, supančios jos namus, buvo apsėtos kukurūzais.

Catherine Farjas, Larshamo gyventoja: „Ten yra dirbamas laukas – maždaug du hektarai, tiesiai po juo mano namas. Taigi, vidinis kiemas virsta baseinu, į kurį suteka lietaus vanduo, chemikalai ir mėšlas. Ir taip kasmet jau 9 metai “.

Prieš trejus metus pas Catherine buvo aaptikti keli gerybiniai navikai ir alerginiai bei hormoniniai sutrikimai. Jos jauniausiajai dukrai prieš 5 metus buvo diagnozuota sunki sąnarių liga. Ji nebenori apie tai kalbėti. Catherine kol kas neturi įrodymų, tačiau ji ir jos gydytojas yra tikri, kad jų ligų priežastis – pesticidai.

Catherine Fargas: „Apie ekologinį apnuodijimą pirmą kartą sužinojome tik 2018 m. birželį.”

Catherine pateikė skundą prieš ūkininką, kuris nuomoja lauką, ir įmones, atsakingas už jų tvarkymą. Ji taip pat kaltina vietos valdžią nieko nedariusi, išskyrus tai, kad patarė jai persikelti.

O dar Catherine protestuoja prieš vyriausybės pasiūlymą nustatyti minimalų penkių – dešimties metrų atstumą tarp namų ir fitosanitarinio purškimo zonų.

Catherine Farjas: „Aš negaliu sutikti su tuo, kai žmonės, net jei tai yra vyriausybė, sako, kad purškimas 5 metrų atstumu niekuo negresia!

Pas mus purškiama 9 metrų atstumu, ir tai mes esame užkrėsti.

Tai žudo mūsų gyvybes.

Mes turime išvykti iš čia, pabandyti atstatyti sveikatą, nes čia gali būti tik blogiau “.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 234

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...