infa.lt

Nauji duomenys: vabzdžių skaičiaus mažėjimas yra rimtesnis nei manyta

Nauji duomenys: vabzdžių skaičiaus mažėjimas yra rimtesnis nei manyta

03 lapkričio
09:21 2019
drugelis ir gėlė

nuotr. Arvydo Daunio

Trijose Vokietijos federalinėse žemėse dešimt metų vykdyta analizė parodė labai sumažėjusį vabzdžių skaičių, jų biomasę ir rūšių įvairovę Turimi duomenys rodo, kad pagrindinis kaltininkas šioje situacijoje yra žemės ūkio vystymas.

Pastaraisiais metais atsiranda vis daugiau duomenų apie plataus masto vabzdžių skaičiaus mažėjimą. Pasekmės gali būti katastrofiškos, nes šie gyviai yra maisto grandinių pagrindas ir atlieka daugybę svarbių aplinkos funkcijų, įskaitant augalų apdulkinimą ir sudėtingų organinių medžiagų skaidymą. Taip pat jie yra svarbūs ir žemės ūkiui.

Miuncheno technikos instituto ekspertų vadovaujama tarptautinė tyrimų grupė išaiškino praradimų mastą trijose Vokietijos federalinėse žemėse: Brandenburge, Tiuringijoje ir Badeno-Viurtemberge.

Mokslininkai pasirinko apie 300 vietų, kuriose nuo 2008 iki 2017 metų surinko daugiau nei 1 milijoną vabzdžių, priklausančių 2700 rūšių.

Surinktų duomenų analizė, paskelbta žurnale „Nature“, patvirtino, jog daugelio registruotų rūšių gausa per dešimt metų pastebimai sumažėjo. Taip pat sumažėjo bendra vabzdžių biomasė ir rūšių įvairovė. Pastarasis skaičius sumažėjo vidutiniškai trečdaliu.

Labiausiai nukentėjo pievos ir ganyklos, kur vabzdžių biomasė sumažėjo dviem trečdaliais. Tačiau nukentėjo ir miškų plotai. Čia mokslininkai užfiksavo 40 procentų mažėjimą.

Pasak mokslininkų, problema pasirodė plačiai paplitusi ir paveikė net saugomas teritorijas. Tačiau dažniausiai ji pasireiškė netoliese dirbamos žemės. Tai rodo, kad pagrindinė vabzdžių skaičiaus mažėjimo priežastis yra žemės ūkis. Savo indėlį įdeda pesticidų naudojimas ir monokultūrų auginimas.

Dar vienas argumentas, šiuo požiūriu, yra tas, kad rūšys, kurios nekeliauja dideliais atstumais, labiausiai nukenčia pievose. Miškuose, priešingai, pagrindinis smūgis kirto vabzdžiams, galintiems judėti dideliais atstumais ir labiau linkusiems kontaktuoti su žemės ūkio pasėliais.

Pasak mokslininkų, esamų kovos už vabzdžių išsaugojimą priemonių nepakanka. Šiandien jos daugiausia koncentruojamos vietos lygiu ir yra gana fragmentiškos. Norint sėkmės, reikalingas koordinavimas regioniniu ir nacionaliniu lygmenimis.


Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar reikia sugrąžinti privalomą kaukių dėvėjimą?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Nauji duomenys: vabzdžių skaičiaus mažėjimas yra rimtesnis nei manyta* - nuoroda: https://infa.lt/37884/nauji-duomenys-vabzdziu-skaiciaus-mazejimas-yra-rimtesnis-nei-manyta/