infa.lt

Bandymai su mūsų jaunesniaisiais broliukais – gyvūnais. Kiek jie yra etiški mūsų akimis?

Bandymai su mūsų jaunesniaisiais broliukais – gyvūnais. Kiek jie yra etiški mūsų akimis?

18 spalio
13:57 2019
Bandymai su gyvūnais

youtube stop kadras

Kokios mintys kyla išgirdus apie bandymus su gyvūnais?

Galbūt apie triušius, kuriuos priverčia rūkyti, arba apie žiurkėnus, kuriems į akis lašinamos kosmetikos priemonės? Viskas, neva siekiant nustatyti tų priemonių nekenksmingumą žmonėms, arba siekiant įrodyti jų naudą medicinai.

Žiniasklaidoje pastaruoju metu pasirodo gan mažai vaizdų, bet ne todėl, kad sumažėjo bandymų, o jeigu kas temą ir paliečia, eksperimentai vaizduojami užglaistant tikrovę.

Iš tiesų, kasmet laboratorijose kankinasi ir žūsta milijonai gyvūnų ir tas skaičius didėja. Ypač genetiniams tyrimams ir fundamentaliems tyrimams sunaudojama vis daugiau gyvūnų.

Pasiteisinimas – „kada nors“ tai gali būti naudinga žmonėms. Geriau panagrinėjus tuos bandymus, naudos tikimybė tampa labai abejotina. Nes gyvūnas – ne žmogus. Nežiūrint tam tikros giminystė, gyvūnai ir žmonės skiriasi.

Skiriasi mūsų medžiagų apykaita ir reakcija į įvairias medžiagas. Štai konterganas (Contergan / talidomidas) žmonėms sukelia apsigimimus, bet gyvūnams – ne. Paracetamolį žmogus toleruoja, bet jis nuodingas katėms. Žmonėms nuodingą arseną be problemų virškina avys.

Žiurkėms ištisus mėnesius į skrandžius per zondą pumpuojami lakai, dažai, asfaltas, silikonas, pramoniniai tepalai ir benzinas – bet ar daug tai gali pasakyti apie šių medžiagų poveikį žmonėms?

Vis dar kartais daroma prielaida, kad mus galima lyginti, jau seniai paneigta. Nepaisant to, vėl ir vėl pagal seną pavyzdį daromi bandymai su gyvūnais.

Gyvūnai neserga civilizacijos ligomis, kurios dėl netinkamo gyvenimo būdo ir streso puola žmones. Todėl, norint jas tirti, reikia laboratorinius gyvūnus SUSARGDINTI.

Diabetą gyvūnams sukelia suleidę į kasą nuodų, sunaikinančių tam tikras ląsteles.

Miokardo infarktas ‘ištinka’ perrišus vainikines kraujagysles, o arteriosklerozė – veikiant arterijas elektros išlydžiu.

Pelėms subadomos žarnos, kad sukeltų skausmingus pilvaplėvės uždegimus ir kraujo užkrėtimą.

Be to, siūlomas visas spektras bandymų sukurtų gyvūnų bet kuriai paskirčiai. Jie specialiai išveisti, kad turėtų tam tikras ligas ir defektus. Visgi, dirbtinai sukelti simptomai nieko bendra neturi su žmogaus susirgimais arba jų priežastimis. Dažnai dirbtinai susargdintų gyvūnų gydymas netgi būna sėkmingas.

Bet žmonių teigiamai neveikia tas, kas pavyko su milijonų vėžiu susargdintų pelių.

90 procentų medikamentų, sėkmingai išbandytų su gyvūnais, neveikia atliekant klinikinius tyrimus su žmonėmis arba sukelia pernelyg sunkų pašalinį poveikį.

Ypač absurdiški bandymai tiriant psichiką ir subjektyviuosius potyrius. Gyvūnai nemoka kalbėti.

Juos dažnai skausmingais metodais priverčia patirti būklę, kuri, kaip teigiama, atitinka tam tikrą psichikos sutrikimą.

Pavyzdžiui, naudojant elektros šoką žiurkės įvaromos į padėties be išeities situaciją, ir taip „tiriama“ depresija. Tokios visiškai nepagrįstos prielaidos pateikia absoliučiai prieštaringus rezultatus, pvz.:

DREBĖJIMAS = BAIMĖ
BAIMĖ = DEPRESIJA
Davus vaisto drebėjimas liaujasi
Išvada: depresija pagydyta

Iš to tyrėjai dažnai nusprendžia, kad jiems, norint pašalinti prieštaravimus, reikia atlikti dar daugiau tyrimų pagal tą patį modelį. Dažnai vadinamieji rezultatai būna visiškai idiotiški.

Žiurkėnai, miegantys žiemos miegu, nužudomi, siekiant įrodyti, kad ramybės periodas galvos smegenų audinius saugo nuo Alzheimerio ligos.

Jaunoms žiurkėms į pilvo ertmę švirkščiamas alkoholis ir paskui atliekami elgsenos testai, kad būtų galima padaryti išvadas, jog alkoholis žalingas vaikams ir jaunuoliams.

Jūrų kiaulytės traumuojamos išgąsdinant sprogimo garsu, siekiant įrodyti, kad triukšmas kenkia klausai.

Laboratorijose gyvūnai gyvena trumpai ir skausmingai. Jie maitinami netinkamai, per daug arba per mažai, jiems neleidžiama judėti ir sukeliamas stresas.

Juos nupliko verdančiu vandeniu arba užkrečia ligas sukeliančiais patogenais, o jei dar to negana – jie operuojami ir suluošinami.

Beždžionėms varžtais fiksuojama galva ir gerti jos gauna tik tuo atveju, jeigu nesipriešina.

Žiurkės marinamos badu tol, kol jų svoris nukrenta iki pusės normalaus svorio, siekiant ištirti anoreksijos pasekmes.

Elektrošoku pelės verčiamos iki visiško išsekimo bėgti ratu.

ŠIUO METU NĖ VIENAS MOKSLININKAS NETURI PASIAIŠKINTI DĖL GYVŪNŲ KANKINIMO. Jo tyrimai vertinami tik pagal tai, ar jų aprašymas pateko į specializuotus leidinius ir ar gauta lėšų papildomiems tyrimams.

Leidimus išduodančios tarnybos tikrina, tik ar laikomasi formalumų, o ne tai, ar tyrimas apskritai turi kažkokią prasmę. Be to, puikiai gyvuoja visa pramonės šaka, veisianti, narvuose laikanti ir tiekianti, o galiausiai eliminuojanti panaudotus laboratorinius gyvūnus.

Visa tai susiję vien su pelno siekimu, nors ir dangstoma nauda žmonijai.

Mūsų tikslas yra tyrimai be laboratorinių gyvūnų, kur pagrindinė užduotis būtų priežasčių ištyrimas ir ligų prevencija.

Šiuolaikiški tyrimo būdai naudojant žmogaus ląstelių kultūras ir mikročipus duotų rezultatus, taikytinus žmogui, kitaip nei bandymai su gyvūnais.

Medicinos pažanga – svarbi, bet bandymai su gyvūnais – tai klystkelis.

vertė: Loreta Alechnavičiūtė Hoffmann

vertimo šaltinis:

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Reklama

Apklausa

Ar reikia sugrąžinti privalomą kaukių dėvėjimą?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Bandymai su mūsų jaunesniaisiais broliukais - gyvūnais. Kiek jie yra etiški mūsų akimis?* - nuoroda: https://infa.lt/37295/bandymai-su-musu-jaunesniaisiais-broliukais-gyvunais-kiek-jie-yra-etiski-musu-akimis/