infa.lt

Kaip diegiamos privačios socialinio visuomenės reitingo kontrolės sistemos

Kaip diegiamos privačios socialinio visuomenės reitingo kontrolės sistemos

08 rugsėjo
17:02 2019
Socialinis reitingas

foto: ignitesocialmedia.com

Įstatymai griežti ir artimiausiu metu nebebus vienodai taikomi visiem, net ir demokratiškiausiose šalyse. Duomenų rinkimas efektyviam reklamos rodymui – tai tik naujos distopija (antiutopija), tiksliau tik jos pradžia pradžia. Sekančiame etape didžiausios įmonės nustos bendradarbiauti su „neparankiais“ naudotojais, o jų gyvenimas taps distopijos įsikūnijimu.

Socialinio įvertinimo (reitingo – Unictown) sistema dabar laikoma neatsiejamu „žaidybinio autoritarizmo“ Kinijoje bruožu: už veiklą oficialiame komunistų partijos papildinyje (Xuexi Qiangguo – sukūrė Alibaba Group) gali gauti lengvatų, o už aktyvumą gatvėse – baudas ir neigiamą atsakymą bandant nusipirkti bilietus į lėktuvą ar greitąjį traukinį.

Tikėtina, jog ateinančiais metais sistema apims didžiąją dalį gyventojų.

Tačiau panašūs projektai bandomi realizuoti ir Vakaruose. Tik užsiima tuo stambios privačios kompanijos, o ne valstybė, todėl sekimo-vertinimo (scoring) sistemų yra daug ir jos neskaidrios, nurodo Fast Company.

Pagrindinė tokio požiūrio etinė problema – baudžiamosios sistemos, veikiančios apeinant valstybę ir ignoruojančios nekaltumo prezumpciją, atsiradimas.

Tačiau verslininkams vertinimo sistema padeda uždirbti daugiau, ir į etines problemas užmerkiamos akys, o pačios sistemos dažniausiai pateikiamos kaip palankios lojaliems klientams.

Parodomasis pavyzdys – draudimo įnašų apskaičiavimas. Niujorko valstijos valdžia pavasarį leido pasinaudoti apskaičiavimuose informacija iš socialinių tinklų. Pabandė pašerti lokį iš rankų Jeloustouno draustinyje, o draugai nufilmavo kvapą gniaužiantį vaizdo siužetą – prašom, bauda.

Tačiau, jei jūsų gyvenimas socialiniuose tinkluose nuobodus ir nepavojingas, o svarbiausias dienos įvykis – kelionė į jogos treniruotę, – tai jums priklauso nuolaida.

Draudimo kompanijos privalo paaiškinti, kaip šie duomenys įtakojo riziką, ir joms uždrausta keisti premiją priklausomai nuo rasinės kliento priklausomybės.

Gyvybės draudimas – nedažna procedūra. Bet ką jūs pasakytumėt dėl vakaro restorane? Antras paslėpto scoringo variantas – barų stebėjimo sistema PatronScan.

Terminalai parduodami jau keturiose šalyse – JAV, Kanadoje, Britanijoje ir Australijoje. Pradžioje jie demaskuodavo padirbtas tapatybės korteles, kurias dažniausiai bando prakišti nepilnamečiai.

Tačiau dabar į sistemą pridėta galimybė nurodyti triukšmadarį. Dabar būti vyresniu nei 21-erių jau maža – dar reikia mokėti kultūringai išgerti. O jeigu jūs nepatikote vienam barmenui, jus gali atsisakyti aptarnauti visose įstaigose kur naudojami skaneriai.

Kur kas rimtesnes pasekmes gali turėti banas Uber rideshare sistemoje ar butų nuomos sistemoje Airbnb. Pastarosios taisyklės numato galimybę uždrausti naudoti Airbnb paslaugomis iki gyvos galvos – ir kompanija net neprivalo jums aiškintis kame priežastis.

O Uber kompanijoje ne tik keleiviai vertina vairuotojus, bet ir atvirkščiai. Kompanija teigia, jog, jeigu jūsų reitingas yra gerokai žemesnis už vidutinį – jums gali būti atsisakyta teikti paslaugas.

Ir, jeigu kol kas taksi galima iškviesti telefonu – tai kaip jums perspektyva likti be bendravimo? WhatsApp mesengeris pasilieka sau teisę blokuoti paskyras, kurias įrašė į Spamo sąrašus kiti naudotojai.

Tokiose šalyse, kaip Indija, kur WhatsApp pagrindinė bendravimo platforma ir viena iš pagrindinių naujienų skaitymo programa – tai tas pats, kas likti visai be telefono.

Tai, kad šią sistemą diegia privačios kompanijos – rimta problema. Įtariamasis neturi nei advokato, nei teisingo teismo, o dažnai – net galimybės paduoti apeliaciją prieš sprendimą, kurį vis dažniau priima ne žmonės, o duomenų apdorojimo algoritmai.

Dar daugiau, skirtingai nuo negero teisėjo, kurį JAV galima perrinkti, – visuomenė neturi galimybės pakeisti kompanijos vadovybės ar atstatydinti neteisingą dirbtinį intelektą (DI).

Jeigu dabartinė tendencija tęsis toliau, ateityje už vis didesnį teisės pažeidimų baus ne teismai, o korporacijos – kas žymi rimtą poslinkį nuo demokratinių vertybių į visagalių korporacijų pasaulį, kuris dažniausiai visur pristatomas kaip antiutopija (distopija), pabrėžia Fast Company.

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar manote, kad karantinas bus atšauktas iki rinkimų spalio mėnesį?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Kaip diegiamos privačios socialinio visuomenės reitingo kontrolės sistemos* - nuoroda: https://infa.lt/36142/kaip-diegiamos-privacios-socialinio-visuomenes-reitingo-kontroles-sistemos/