Vokietija uždraudžia naudoti glifosatą nuo 2023 metų
Vokietijos federalinė vyriausybė paskelbė dalinį draudimą naudoti glifosatą nuo 2023 m. pabaigos. Glifosatas, dar žinomas kaip prekinis pavadinimas „Roundup“, buvo siejamas su įvairiomis vėžio rūšimis ir yra tema tūkstančiams teisminių ieškinių.
Sprendimą uždrausti glifosato naudojimą priėmė Vokietijos vyriausybė aplinkos ministro Svejeno Schulzės inicijuotos diskusijos metu. Kai tik ši direktyva įsigalios, bus draudžiama naudoti šį chemikatą namų sklypuose ir šalia laukų, ganyklų, sodų bei apaugusiuose upių ir ežerų krantuose, praneša „ZME Science“.
Liepos mėnesį Austrija visiškai uždraudė naudoti chemines medžiagas bet kokiu atveju, tapdama pirmąja tai padariusia ES šalimi, o Prancūzijoje praėjusį mėnesį ją uždraudė 20 savivaldybių. Apribojimai taip pat galioja Čekijoje, Italijoje ir Nyderlanduose.
Glifosatas yra dažniausiai naudojamas herbicidas tiek visame pasaulyje, tiek ES, jau kelis dešimtmečius, kovojant su piktžolėmis, kultivuojamuose pasėliuose arba dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, norint sustabdyti žolės augimą (pvz., geležinkeliuose).
Herbicidas, kurį sukūrė „Monsanto“ korporacija, vėliau, 2018 metais nupirkta vokiečių koncerno „Bayer“, yra aršių diskusijų tema po to, kai Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė ataskaitą, kurioje pateikta išvada, jog jis, greičiausiai, gali sukelti vėžį.
„Bayer“ koncernas, nusipirkęs „Monsanto“ už beveik 63 milijardus dolerių, tvirtina, jog dauguma tyrimų ir reguliavimo institucijų laiko glifosatą saugiu.
Beveik 18 000 žmonių, kurie padavė į teismą „Bayer“ teigdami, jog glifosatas yra atsakingas už jiems sukeltą vėžį, yra kitokios nuomonės.
Praėjusių metų rugpjūtį Kalifornijos žiuri nustatė, jog „Monsanto“ turėjo įspėti apie galimą vėžio riziką, ir priėmė sprendimą, jog įmonė turi kompensuoti kiekvienam ieškovui dešimtis milijonų dolerių.
„Bayer“ tikisi, jog tyrimai, kurie teikia išvadą, kad glifosatas nėra susijęs su vėžiu, paskatins JAV apeliacinius teismus panaikinti arba sušvelninti ankstesnius teismo sprendimus.
Biologai, iš savo pusės, teigia, kad minima cheminė medžiaga gali būti susijusi su dramatišku vabzdžių populiacijos mažėjimu, kuris grasina sutrikdyti maisto grandinę ir augalų apdulkinimą.
2017 m. ES Parlamentas balsavo uždrausdamas glifosato naudojimą nuo 2022 m. Tačiau vėliau Europos Sąjungos speciali Komisija pratęsė herbicido licenciją dar penkeriems metams.
Šį sprendimą neigiamai įvertino ES bloko šalys: Austrija, Belgija, Kroatija, Prancūzija, Kipras, Graikija, Italija, Liuksemburgas ir Malta balsavo prieš pratęsimą.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis
Ieškokite kitų herbicidų ypač naujos formulės herbicidų. Tokie tikrai turėtų būti sukurti ir gal jau net laukia leidimo būti naudojami. Jeigu „Bayer” uždaromos durys ji visada lys pro langą. Dar niekada nebuvo kitaip.
Nuodai t.b.uzdrausti nuo rytdienos, o ne po keliu metu.