infa.lt

Serotoninas: dvigubas laimės agentas

Serotoninas: dvigubas laimės agentas

05 rugpjūčio
11:04 2019

Serotoninas laimės hormonas?

Serotoninas dažnai vadinamas laimės agentu. Įrodyta, jog šio neoromediatoriaus trūkumas priveda prie depresyvios būsenos. Bet ne viskas taip paprasta.

Pirmasis serotoniną išskyrė Vittorio Erspamer 1953 metais. Italų chemikas farmakologas aptiko šią medžiagą žmogaus virškinamojo trakto gleivinėje. Vėliau ilgą laiką jis buvo painiojamas su drenalinu, laikomas išskirtinai kraujagysles siaurinančiu hormonu, ir tik 1953 metais du amerikiečiai neurofiziologas – Irvine H. Page ir biochemikė Betty Twarog aptiko serotoniną galvos smegenyse.

Serotoninas yra triptofano aminorūgšties darinys ir kartu yra mūsų smegenų valdytojas. Jis perduoda informaciją iš vienos nervų grandinės į kitą, užtikrina nervų ląstelių sąveiką. Reguliuodamas smegenų veiklą, serotoninas veikia miegą, apetitą, raumenų būklę, taip pat charakterį ir nuotaiką.

Daugelis ekspertų emocines problemas sieja su šios medžiagos lygio sutrikimais smegenyse. Depresinėmis, nerimo, paranojinėmis sąlygomis paprastai skiriami antidepresantai – vaistai, skirti paveikti serotonino ir kitų neurotransmiterių kiekį.

Narkotikai-stimuliatoriai turi panašų poveikį, tik jie yra daug stipresni, sukelia progresuojančią ir pavojingą gyvybei priklausomybę, naikinančią asmenybę.

Serotoninas: gamybos paslaptis

Įsivaizduokite dvi pūsles, esančias viena priešais kitą. Tai yra du sąveikaujantys neuronai, sinapsės. Įsivaizduokite, kaip serotonino burbuliukai formuojasi šių pūslių viduje. Tada mintyse papurtykite pūsles – elektrinis impulsas praeina per neuronus ir burbuliukai su serotoninu iškrenta. Dabar jie patenka į sinapsinę erdvę ir netrukus prisitvirtina prie savo receptorių. Jei taip neįvyksta, specialūs baltymai išneša serotoniną.

Kai kurių antidepresantų poveikis yra skirtas reguliuoti serotonino kiekiui. Skirtingi preparatai paveikia jį skirtingai: vieni blokuoja serotonino pasisavinimą, tai yra, jie sulaiko tą, kurį jau sukūrė smegenys, kiti verčia smegenis gaminti jį čia ir dabar.

Kartais antidepresantai pasirenkami naudojant „bandymų ir klaidų“ metodą, ir šios klaidos gali kainuoti labai brangiai … Todėl tarp mokslininkų-psichiatrų aktualūs svarstymai apie naujų antidepresantų kūrimą: šie vaistai turės ne tik sureguliuoti neurotransmiterių pusiausvyrą, bet ir nukreipti juos į konkrečią smegenų sritį.

Kuo daugiau smegenyse serotonino, tuo laimingesnis žmogus?

Šią klaidinga nuomonę paneigė neseniai atliktas Kolumbijos universiteto tyrimas. Mark S. Ansorge ir jo kolegos atliko eksperimentą su pelėmis. Pirmoji grupė gyvūnų gyveno patogiomis sąlygomis, buvo reguliariai šeriami ir buvo visiškai sveiki.

O antrąją mokslininkai nuolatos laikė baimės ir depresijos sąlygomis. Ir antidepresantai, kurie stimuliuoja serotonino gamybą, abiejose grupėse veikė skirtingai: sveikos pelės liko tokios pat ramios ir patenkintos gyvenimu, o antrojoje grupėje esančioms – panikos būsenos pradėjo pasireikšti dar labiau.

Eksperimento metu buvo nustatyta, jog skirtingose ​​gyvūnų grupėse serotoninas veikė skirtingus neuronus. Laimingoms ​​pelėms jis sumažino viršutinio smegenų branduolio (neuronų grupės medulla oblongata) aktyvumą, o iškankintoms pelė<ms – padidino. Akivaizdu, kad tai ir buvo skirtingo serotonino poveikio pelėms priežastis.

Žmonės, turintys padidėjusį „laimės hormono“ lygį irgi ne visada būna laimingi. Amerikiečių žurnalas „Jama Psychiatry“ paskelbė rezultatus tyrimo, kurio metu paaiškėjo, kad serotonino koncentracija padidėja sergantiesiems sociofobija.

Upsalos universiteto mokslininkai nustatė, kad serotonino yra per daug ir pas sergančius nerimo sutrikimais: jis kaupiasi migdolo formos (amygdala) – smegenų dalyse, kurios reguliuoja emocijas.

Kitaip tariant, „laimės hormonu“ serotoninas tampa tik būdamas reikiamoje vietoje ir reikiamu metu: jo psichologinis efektas priklauso nuo to, kokius neuronus jis paveikia.

Narkotinis apsvaigimas: chemija vs psichologija

Pats paprasčiausias būdas įrodyti, jog serotonino lygmens padidėjimas gali privesti prie blogų pasekmių – stebėti žmones, vartojančius narkotikus. Tegu tai bus serotonino išsiskyrimo stimuliatoriai.

Pas priklausomus nuo narkotikų kartais būna negatyvi jų vartojimo patirtis, – vietoje laukiamos euforijos ištinka paranojos ir panikos priepuoliai. Tai gali įvykti net priimant preparatą, su kuriuo organizmas jau pažįstamas. Atrodytų – chemija viena ir ta pati… Kame gi reikalas?

Šis klausimas išlieka atviras – nežinoma nuo ko priklauso harmoningas serotonino pasiskirstymas smegenyse (tame tarpe ir esant būsenoms, laisvoms nuo narkotikų ar kitų preparatų poveikio).

Nesudėtinga prieiti išvados, jog mes, galbūt, nepakankamai įvertiname psichologiją: vis tik nuo vidinių žmogaus nuostatų neretai priklauso kaip mentalinė, taip ir fizinė sveikata.

Laimė nesislepia miškuose, tačiau jos medžioklė visada atvira. Laimei maža vien serotonino, jai reikalinga ne tik smegenų chemija, bet ir mūsų darbas su savimi.

 


Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar manote, kad karantinas bus atšauktas iki rinkimų spalio mėnesį?


  • Taip, bus atšauktas (57%, 82 balsavo)
  • Ne, nemanau (35%, 51 balsavo)
  • Nežinau, neturiu nuomonės (8%, 12 balsavo)

Viso balsavo: 145
Pradėta - 2020 21 gegužės @ 09:09
Pabaiga - 2020 21 birželio @ 09:09

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Serotoninas: dvigubas laimės agentas* - nuoroda: https://infa.lt/35372/serotoninas-dvigubas-laimes-agentas/