• Naujienos
 • Apie infa.lt
 • Rinkmenos
 • Galerija

infa.lt

ES neskatina vyrų žindyti. Bet verčia motinas pabaigti žindymą anksčiau, nei pasibaigs 24 mėn vaiko priežiūros atostogos

ES neskatina vyrų žindyti. Bet verčia motinas pabaigti žindymą anksčiau, nei pasibaigs 24 mėn vaiko priežiūros atostogos

01 liepos
15:50 2019

Arvydas Daunys, infa.lt redaktorius

Būtent tokia yra tikroji naujosios vaikų priežiūros direktyvos, patvirtintos ES užimtumo ir socialinės politikos ministrų, esmė. Jei tėvai (Lietuvoje) nutaria imti pilnai apmokamas pilnos trukmės vaiko priežiūros atostogas, o motina turi pieno ir noro žindyti vaiką visą šį laikotarpį, – tai už paskutinius 2 mėnesius ji išmokų negaus.  Arba,  motina užbaigs žindymą anksčiau 2 mėnesiais ir pereis prie mišinių kūdikiui, perdavusi vaiko priežiūrą tėčiui, arba praras vaiko priežiūros išmokas už 2 mėnesius. Būtent tai teigia infa.lt, pristato SADM straipsnis ir vadina melagingomis naujienomis – 15min.lt portalas.

Netikslus interpretacijos išnarstymas gali niekais paversti ir geriausius norus parodyti savo kompetenciją aiškinantis tiesą.

Pavyzdys – leidinio 15min.lt siekis parodyti infa.lt portalą kaip iškraipantį faktus, aiškinantis naujosios ES vaiko priežiūros atostogų direktyvos tikrąją esmę tokią, kokia ji yra.

Primenu, jog infa.lt portale birželio 17 dieną buvo paskelbtas socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) pranešimas apie naujųjų vaiko priežiūros atostogų pasikeitimus, pavadinimu:

Jei motina maitina vaiką krūtimi ir tėtis nesutiks perimti dviem mėnesiams šių jos pareigų – už tuos mėnesius nebus apmokėta

Į ką 15min.lt sureagavo sekančiai ⇓↓↓

15min pavadinimą suprato pažodžiui ir puolėsi neigti, jog ES neverčia vyrų žindyti vaikų. Norėčiau patikslinti, jog pavadinimas buvo rašomas protingiems žmonės, ir apibūdina SADM paskelbto pranešimo faktinę esmę, o ne aptakiai išdėstytą jo turinį, kurį aiškiai suprasti gali ne kiekvienas skaitytojas. Tačiau po SADM pranešimu yra infa.lt komentaras, kurio turinys ir paaiškina pavadinimą.

15min.lt savo straipsnyje pastebėjo tiksliai – pavadinimas nesutapo su SADM pranešimo turiniu, tačiau kažkodėl neparašė, jog jis sutapo su po juo esančiu komentaru, kuriame trumpai buvo pateikta šios naujosios direktyvos esmė, 15min portalo perteikta kitaip, vienašališkai prisiimant arbitro vaidmenį šiuo klausimu žurnalisto Viliaus Petkausko asmenyje, kartu su neįkainojamu E. Samoškaitės komentaru, kuriame teigiama, jog, cituoju:

„Direktyva taip pat siūloma vaiko priežiūros galimybę panaudoti ne iškart, o išskaidant iki vaikui sueina aštuoneri ar mažiau.

„Nėra šiuo metu aišku, kokia amžiaus riba bus pasirinkta Lietuvoje, bet, tarkime, netgi jei ji bus pasirinkta 5, 6 ar 8 metai, sunku tikėtis, kad vaikai yra taip ilgai maitinami“, – pastebi E.Samoškaitė.“

Primenu, kad vaiko priežiūros atostogos (apmokamos) Lietuvoje siekia 24 mėnesius, ir būtent apie šį laikotarpį buvo rašomas infa.lt komentaras ir kalbama SADM pranešime.

Neretai motina savo vaiką maitina 24 mėnesius, jei turi pieno, neatsižvelgdama į PSO rekomendacijas, kurios teigia, (pasak 15min.lt) jog kūdikiui pilnai pakanka 6 mėnesių maitinimo motinos pienu, kad būtų sveikas, bet nepaaiškina, kodėl daugybė motinų turi to pieno 24 mėnesius ir net ilgiau.

Ar ne tam, kad pagal gamtos reikalavimus suteiktų kūdikiui viską, ką jam pirmaisiais metais gali duoti tik motina? Ir dar labiau neaišku, kaip tą maitinimą, kaip nuostabiai teisingai pastebėjo E. Samoškaitė, pavyktų paskirstyti per 5, 6 ar 8 metus, kai gamta numatė tam tik 2 su trupučiu metų. Todėl infa.lt kalbėjo apie pirmuosius apmokamus 24 mėnesius. Gaila, kad to nesuprato 15min žurnalistas, kaip nesuprato ir sarkazmo straipsnio pavadinime.

Citata iš aptariamo SADM pranešimo:

Lietuvoje apmokamos vaiko priežiūros atostogos gali trukti 12 arba 24 mėnesius – tai priklauso nuo tėvų pasirinkimo. Vaiką prižiūrėti galima ir iki trejų metų, tačiau tretieji priežiūros metai nėra apmokami – tuo laikotarpiu saugoma darbo vieta. Bet Lietuvoje iki šiol nebuvo 2 mėnesių neperleidžiamų atostogų ir nebuvo galimybės pasinaudoti vaiko priežiūros atostogomis vėliau nei vaikui sukanka treji. Citatos pabaiga.

Paaiškinu esmę – iki šiol šeima pati nuspręsdavo kuris iš tėvelių ir kada ims vaiko priežiūros atostogas, pagal tai, kaip šeimai buvo patogu. Dabartinės gi, aptariamos ES direktyvos esmė susiveda į imperatyvų teiginį, jog bent jau po 2 mėnesius vaiko priežiūros atostogų turėtų tekti abiem tėvams, tam, kad vaiko priežiūroje bent jau minimaliai dalyvautų abu kūdikio tėvai. Ir tam ateityje bus numatoma paskirstyti tas atostogas laikotarpyje iki 8 metų.

Tačiau visa ko esmė ir yra tie du mėnesiai, o ne teoriniai 5-6-8-eri metai.

Lietuvoje apmokamos vaiko priežiūros atostogos yra vienos ilgesnių ES – 24 mėnesiai.

Ir, jei motina norės (ir galės) kūdikį maitinti krūtimi visus 24 mėnesius, – už paskutinius 2 mėnesius ji išmokų negaus, nes jos, pasak naujos ES direktyvos, turėtų tekti tėčiui, kuris atostogų tokiomis sąlygomis greičiausiai neims, nes, remiantis gamtos dėsniais, krūtimi maitinti negali, ko atitinkamai, ir ką, vėlgi, labai teisingai pastebėjo 15min.lt žurnalistas, – negali skatinti ES ir ko niekada neteigė infa.lt, parašiusi pavadinime: ‘… jei tėtis nesutiks dviem mėnesiams perimti šių pareigų, už šiuos mėnesius nebus apmokėta“.

infa.lt nuotr. /15min.lt publikuoto teksto antraštė

Sakinys „Jei motina maitina vaiką krūtimi ir tėtis nesutiks perimti dviem mėnesiams šių jos pareigų – už tuos mėnesius nebus apmokėta“, jokiu būdu nereiškia, mano subjektyvia nuomone, jog infa.lt teigia, esą „ES skatina vyrus žindyti“, apie ką galima būtų spręsti paskaičius tikrai klaidinantį 15min.lt pavadinimą: „Klaidinami socialinio tinklo vartotojai: ES vyrų neskatina žindyti“ – kur žurnalistas tą perskaitė? Parašyta, žinoma, su sarkazmu, ir aš apgailestauju, jog 15min žurnalistas tą suprato netgi ne pažodžiui, o taip, kaip net nebuvo parašyta, nes pavadinime žodžio „verčia“ ir „ES“ net nėra. Visa pavadinimo esmė sukoncentruota į „…už tuos mėnesius nebus apmokėta“ ir tai yra tiesa.

Ir savo komentare 15min.lt vertinančiame straipsnyje infa.lt parašė tą patį:

CITATA:

„Vaiko priežiūros sąlygos šeimoje pablogėjo, atėmus iš tėvų teisę rinktis patiems. Iš tiesų tai yra paprastas taupymas šeimų sąskaita neprimokant dviejų mėnesių motinystės atostogų, nes kiekvienam normaliam žmogui yra aišku, jpg tėtis prie geriausių norų krūtimi maitinamo vaiko pamaitinti negalės.

Gali būti dar tai, kad tokiu žingsniu siekiama, jog vaikai būtų anksčiau pradėti maitinti mišiniais, kas jiems sveikatos tikrai nepridės, bet verslo apyvartą Europos Sąjungos mastu pagyvins gerokai. Šeimos galės padėkoti mūsų valdžiai, kuri taip rūpinasi šeima. Ir, žinoma, ministrui Linui Kukuraičiui, per šiuos metus įnešusio žymų indėlį į Lietuvos šeimų saugumą ir gerovę. P.S. Straipsnyje visai nekalbama apie motinystės atostogas. CITATOS pabaiga.

15min.lt žurnalistas šią „Jei motina maitina vaiką krūtimi ir tėtis nesutiks perimti dviem mėnesiams šių jos pareigų – už tuos mėnesius nebus apmokėtainfa.lt paskelbtą publikaciją pavadino melagingomis naujienomis, kas uždėjo mums tam tikras sankcijas Facebook socialiniame tinkle, nors tai atitinka minimos ES direktyvos esmę ir tikrai nėra melagingos naujienos.

Aš manau, jog 15min publikacija „Klaidinami socialinio tinklo vartotojai: ES vyrų neskatina žindyti“ yra klaidinanti skaitytojus ir nuvedanti nuo pagrindinės infa.lt medžiagoje publikuotos minties apie tai, jog iš šeimų, galinčių ir maitinsiančių savo kūdikį visus 24 mėnesius motinos pienu, bus atimtos 2 mėnesių vaiko priežiūros išmokos. P.s. Kažkodėlt pateikdamas duomenis apie socialinio pasidalijimo duomenis, 15min žurnalistas „suklydo“, nurodęs 170 pasidalijimų socialiniame tinkle, kai tuo tarpu jų ten yra 629.

Papildomai, kaip jau buvo minėta, tos šeimos, kurios vis tik nutars maitinimą nutraukti, turės pereiti prie papildomo maitinimo vaikiškais mišinukais, kas galėtų pagyvinti prekybą jais. Prielaidos, kad ši direktyva buvo pasiūlyta ir priimta siekiant nušauti 2 zuikius, atmesti irgi negalima. Vienas zuikis – sutaupyti 2 mėnesių išmokų pinigai, o antrasis – prekybos vaikiškais mišinukais pagyvėjimas visos ES mastu.Tai nemažos sumos.

Paremkite infa.lt, - Ačiū !!!:

Infa.lt


Žymos

Atsiliepimų 2

 1. 15min feikas    -  2019-07-01, 22:04

  Seniai neskaitai to portalo. Jis ne tik su Lietuva bet ir su tiesa turi mažai bendro. Viena tai, kad feisbukas pasirinko jį kaip feikų nustatinėtoją labai daug apie jį pasako.Nes pats feisbukas nešvarus. Prekiauja savo naudotojų asmeniniais duomenimis ir dar bando vaidint sąžiningą. Toks tokį pažino….

  Atsakyti į šį komentarą
 2. Pro    -  2019-07-02, 11:07

  Rimtai įsigilinus į SADM pateiktą pristatymą aiškiai atsiskleidžia, jog ta direktyva skirta apriboti šeimos apsisprendimo teisę, komandiniu būdu primetant vaiko priežiūros atostogų paskirstymą taip, kaip atrodė reikalinga ES funkcionieriams. O jie šeimos labui dykai nieko nedarys, todėl nesistebiu 15min reakcija į tokį infa.lt vertinimą šios direktyvos atžvilgiu. Juk 15min atstovauja globalią tėkmę, šio leidinio atstovaujamoms idėjoms ir jų propaguotojams šeima tik kliuvinys gauti „teisėtas“ pajamas globaliam kapitalui.

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Reklama

Lasvas žodis
Domenai ir hostingas