• Naujienos
 • Apie infa.lt
 • Rinkmenos
 • Galerija

infa.lt

Baltijos gyventojai skiriasi ne tik etniniais požymiais

Baltijos gyventojai skiriasi ne tik etniniais požymiais

04 birželio
09:44 2019
Baltijos šalys - žemėlapis

estonianworld.com nuotr.

Daugelis klaidingai mano, jog Baltijos šalių gyventojai labiausia skiriasi etniniu požymiu, tai yra estai, latviai ir lietuviai turi daugmaž panašų požiūrį į pagrindines problemas, o rusakalbiai šių šalių gyventojai prisilaiko kitokių pažiūrų. Tačiau taip nebuvo net audringiausiais nepriklausomybės atgimimo laikais, o dar mažiau teisinga tai yra šiandien, rašo estonianworld.com portalas.

Tokios pagrindinės gautos neseniai publikuotos 88 puslapių ataskaitos išvados, apie tyrimą, kurį bendrai vykdė Konrado Adenauerio fondas ir Latvijos universitetas. Šs dokumentas, pavadintas „Ideologinė visuomenės poliarizacija Baltijos šalyse“ sutelkia dėmesį, pirmiausia, į gyventojų požiūrį integracijos su Vakarais atžvilgiu.

Tyrime buvo pravesta daugiau kaip 3 000 interviu visose trijose šalyse, kur respondentams buvo siūloma atsakyti į klausimus apie jų požiūrį Vakarų, imigrantų, protekcionizmo santykių su Rusija atžvilgiu, ir visumoje pasisakyti apie šiuolaikines politikos problemas.

Mokslininkams pavyko nustatyti, jog per pastaruosius tris metus pastebimai sustiprėjo konfliktas tarp provakarietiškų liberalų ir tradicionalistų.

Lietuva pasirodė esanti labiau vientisa šiuo atžvilgiu, tuomet kai Estijoje ir Latvijoje paminėtų prieštarų paaštrėjimas privedė prie žymaus visuomenės skilimo. Tačiau Estijoje šis skilimas pasireiškė, pirmiausiai kaip skilimas tarp liberalų ir nacionalistų, o Latvijoje jis pagrinde atspindėjo geopolitines pozicijas santykiuose su Vakarais ar Rusija.

Ataskaitoje sakoma, jog „Estijoje „liberalai“ sudaro žymiausią respondentų grupę – 51 procentą, tuomet, kai „nacionalistams“ save priskiria – apie 40 procentų gyventojų. Pirmieji į Rusiją žiūri pakankamai šaltai, o antrieji – labai nepalankiai. Beje, yra ir labai mažytė prorusiška grupė, sudaranti apie 8 procentus“.

„Latvijoje, priešingai, yra kur kas skaitlingesnė antivakarietiškas nuotaikas palaikančiųjų stovykla – 55 procentai respondentų buvo linkę išreikšti prorusiškas pažiūras, o 44 procentai pozicionavo save kaip „nacionalistus“ ir pasisakė prieš Rusiją. „Liberalų“ grupė Latvijoje sudaro viso tik 2 procentus“, – rašoma ataskaitoje.

Radijo stoties „Svoboda“ (Prahos Laisva Europa radijo stotis rusų kalba) žurnalistė Maria Kugel kalbėjosi su dviem tyrimo autoriais Inta Mierina ir Martins Kaprans. I. Mierina pabrėžė, jog tyrimas buvo sufokusuotas ne į santykius tarp etninių grupių, o į požiūrį Rusijos, kaip valstybės atžvilgiu.

„Mes laikėme prorusiškai nusiteikusius tuos respondentus, kurie nevertina Rusijos kaip grėsmės, palaiko sankcijų švelninimą, o Ukrainos konflikte kalta laiko Ukrainą arba abi puses“.

Tuos, kas prisilaiko priešingų pažiūrų, tyrimo autoriai priskyrė prie antirusiškai nusiteikusių žmonių.

Svarbu pastebėti, toliau tęsė ji, jog tie apklausos dalyviai, kurie pagal nurodytus kriterijus pateko į nusiteikusius prorusiškai, visai nebuvo nusiteikę smerkti viską, kas vakarietiška. Ypač jaunimo tarpe provakarietiškos ir prorusiškos pozicijos dažnai buvo pastebėtos pas vienus ir tuos pačius žmones.

Dar daugiau, apklausos dalyviai iš abiejų „antagonistinių“ kategorijų turėjo bendras pažiūras daugelio problemų atžvilgiu.

Pavyzdžiui, Latvijoje ir etniniai nacionalistai, ir etniniai rusai užima vieningą neigiamą poziciją migrantų atžvilgiu. Kai kalba užeidavo apie jų problemas, dvi grupės, kiek kardinaliai besiskirtų jų pažiūros kitais klausimais, daugumoje buvo vienoje barikadų pusėje.

Daugelį Latvijos ir Lietuvos gyventojų stipriai užgauna mintis apie tai, kad jų šalys yra „neįvykusios valstybės“, ir vieni iš jų būna linkę dėl to kaltinti Vakarus, o kiti Rusją ar vietos politinį elitą.

Tokio pažiūros gerokai mažesniu lygmeniu būdingos estams, kas atspindi, ataskaitos autorių nuomone, ekonomines realijas. Tačiau, tuo pat metu, lietuviai ir estai Vakarų atžvilgiu yra nusiteikę labiau optimistiškai, o latviai – labiau skeptiškai.

Martins Kaprans, savo ruožtu, mano, jog dalis išryškintų skirtumų paaiškinama etnine gyventojų struktūra, tačiau, tikrai ne viskas. Ten, kur rusakalbiai gyventojai žiūri rusišką televiziją, jų atstovai didele dalimi veikiami Maskvos propagandos, tačiau negalima pervertinti masinės informacijos priemonių poveikio.

„Žmonės nėra automatai ir ne visada sutinka su tuo, kas jiems sakoma“.

Pavyzdžiui, daro prielaidą jis, didelė dabartinės kartos pažiūrų dalis yra paveldėta iš tėvų, o ne suformuota kažko naujo. Tai pilnumoje tinka ir nerusakalbių Baltijos šalių gyventojų atžvilgiu.

Tokiu būdu, proeuropietiškai nusiteikę rusai, kaip ir anksčiau sudaro pakankamai nedidelę rusakalbių bendruomenių dalį, kaip Latvijoje, taip ir Estijoje. Beje, netgi ir jie, daugumoje prisilaiko pragmatiškų ir nuosaikių pažiūrų.

Ten kur Vakarai siūlo jiems kažką iš tiesų vertingo, pavyzdžiui, darbo vietas, jie išreiškia palaikymą Vakarams, o kitais atvejais pasisako neigiamai. Problema tame, mokslininkų nuomone, kad šis nuosaikumas gali užsibaigti kartą ir staiga.


Žymos

1 Atsiliepimas

 1. Simas Simaitis    -  2019-06-04, 12:55

  Vokiečių Konrado Adenauerio fondas finansuojamas iš mokesčių mokėtojų lėšų. Per šį fondą kaip tik ir buvo surengtas Ukrainoje perversmas, o Vladimiras Kličko buvo jų statytinis į prezidentus, tik va matrasnikė Nuland, sumaišė jiems visas kortas, V. Kličko teko tenkintis tik Kijevo mero postu.
  Tad, tą, ką rašo, Konrado Adenauerio fondo užsakytas straipsnelis, reikia žvelgti atsargiai.

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Reklama

Apklausa

Kaukę dėvite nes:


 • Nenoriu baudos (60%, 67 balsavo)
 • Saugausi viruso (29%, 32 balsavo)
 • Nežinau kodėl (11%, 12 balsavo)

Viso balsavo: 111
Pradėta - 2020 8 lapkričio @ 20:34
Pabaiga - 2020 29 lapkričio @ 20:34

Leidžiama ... Leidžiama ...
Lasvas žodis
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Baltijos gyventojai skiriasi ne tik etniniais požymiais* - nuoroda: https://infa.lt/33621/baltijos-gyventojai-skiriasi-ne-tik-etniniais-pozymiais/