• Naujienos
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

JAV pradeda karą prieš žurnalistiką

JAV pradeda karą prieš žurnalistiką

27 gegužės
06:50 2019
Džulijanas Asandžas

WikiLeaks įkūrėjas Džulijanas Asandžas gali būti nuteistas 175 metams kalėjimo | nuotrauka: REUTERS

„JAV teisingumo departamentas pateikė 17 naujų kaltinimų WikiLeaks įkūrėjui Džulianui Asandžui (Julian Assange), – praneša vokiečių leidinys Süddeutsche Zeitung. – Tokiu būdu JAV vyriausybė pirmą kartą taiko įstatymą dėl špionažo medijos atžvilgiu. Tame slypi pavojus žurnalistikai ir spaudos laisvei Jungtinėse Valstijose (ir ne tik, žinant JAV įstatymų eksteritorinį poveikį), įsitikinęs informatorius Edvardas Snoudenas (Edward Snowden)“.

Jeigu anksčiau kaltinimai prieš Asandžą skambėjo palyginus nekaltai, – jis buvo kaltinamas tuo, jog padėjo Čelsi Mening (Chelsea Manning – buvęs Bradley Edward Manning pasikeitęs lytį kalėjime) nulaužti JAV vyriausybės slaptažodžiu apsaugotą kompiuterį, – tai dabar 17 papildomų kaltinimo punktų kalba vyksta beveik išimtinai apie špionažo įstatymo pažeidimą, pabrėžia straipsnio autorius Thorsten Denkler.

Džulianas Asandžas kaltinamas publikavęs konfidencialius kariškus ir diplomatinius dokumentus. Pagal kiekvieną iš 17 kaltinimo punktų jam gali būti skirta iki 10 metų kalėjimo. Teoriškai maksimali kalinimo trukmė D. Asandžui gali siekti 175 metus.

„Jeigu jam iš tiesų bus skirtas apkaltinamasis nuosprendis pagal šiuos kaltinimus viename iš JAV teismų, tai gali sukelti rimtą pavojų minties ir spaudos laisvei, garantuojamas Pirmąja JAV Konstitucijos pataisa“, – pabrėžia leidinys. Naujus kaltinimus „galima vertinti kaip bandymą užsičiaupti neįtinkančias medijas“. „Ateityje ant kalėjimo slenksčio gali atsidurti bet kuris laikraštis, bet kuris interneto leidinys, bet kuris TV kanalas ar radijo stotis“, – rašoma straipsnyje.

Čelsi Mening dar 2013 metais buvo nuteistas 35 metams kalėjimo už valstybės paslapčių paviešinimą. „Tai buvo pati ilgiausia kalėjimo bausmė, kurią kada nors buvo gavęs informatorius Jungtinėse Valstijose. Mening dėka pasaulis sužinojo apie Amerikos kariškių nusikaltimus Irake ir Afganistane (…)

Savo prezidento kadencijos pabaigoje, 2017 sausį Barakas Obama suteikė Č. Mening malonę ir ji išėjo į laisvę gegužės 17.

Obamos vyriausybė svarstė galimybę patraukti atsakomybėn ir Džulianą Asandžą, tačiau susilaikė nuo šio žingsnio. Teisės Departamente tada vyravo nuomonė, jog kaltinamasis nuosprendis Asandžui gali padaryti nepataisomą žalą minties ir spaudos laisvei Jungtinėse Valstijose“, – rašo leidinys.

Abejonės dėl to, panašu, neišnyko ir D. Trampo teisės Departamente. The New York Times leidinio duomenimis, ten, esą teikia didelę svarbą tam, kad galimo proceso prieš Džulianą Asandžą konstitucinės-teisinės pasekmės būtų maksimaliai nežymios.

„Trys kaltinimo punktai dėl informacijos publikavimo, susiję su dokumentais, atskleidžiančiais JAV vyriausybės informatorių pavojinguose regionuose kaip Irakas ar Afganistanas, vardus. D. Asandžas kaltinamas tuo, jog įstūmė į pavojų jų gyvybes. […] Tačiau valdininkai, akivaizdu, neuždavė sau klausimo apie tai, kuo šios publikacijos, teisės Departamento vertinamos kaip kriminalinis nusikaltimas, skiriasi nuo eilinių žurnalistinių tyrimų.

Pavyzdžiui, The New York Times publikavo tuos pačius dokumentus, taip pat be JAV vyriausybės leidimo. Tačiau kaltinimų leidiniui pateikta nebuvo“, – nurodo straipsnio autorius.

„Bet kuri vyriausybė, besiremianti įstatymu apie špionažą dėl to, kad galėtų nubausti konfidencialios informacijos gavimą ir publikavimą, kelia „rimtą grėsmę“ žurnalistams“, – cituoja leidinys Žurnalistikos komiteto spaudos laisvei direktoriaus Briuso Brauno žodžius.

Informatorius Edvardas Snoudenas, gyvenantis tremtyje Maskvoje, savo ruožtu, parašė Twitter socialiniame tinkle: „Teisės Departamentas tik ką paskelbė karą – ne tik WikiLeaks, bet ir žurnalistikai kaip tokiai“, – rašo Süddeutsche Zeitung.

Infa.lt
Ačiū, kad skaitote infa.lt.
Jūs galite prisidėti prie tolesnio savo žiniasklaidos portalo, infa.lt, plėtojimo.

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Lasvas žodis

Reklama

Apklausa

Ar dalyvausite "Didžiajame Šeimos Gynimo Marše 2021"?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas