• Naujienos
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

JAV atidengtas paminklas lietuviui sukėlė diplomatinį skandalą

JAV atidengtas paminklas lietuviui sukėlė diplomatinį skandalą

09 gegužės
21:11 2019
Paminklo Adolfui Ramanauskui Vanagui atidengimas Čikagoje

Paminklo Adolfui Ramanauskui Vanagui atidengimas Čikagoje

Gegužės 4 dieną, Čikagoje buvo atidengtas paminklas Adolfui Ramanauskui Vanagui – aktyviam antisovietinio pasipriešinimo Lietuvoje po Antrojo pasaulinio karo, dalyviui, rašo BBC.

Atidarymo ceremonijoje dalyvavo Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius kartu su A. Ramanausko dukterimi r anūke.

Paminklą sukritikavo ir Rusijos pasiuntinybė JAV, ir tarptautinis žydų teisių gynimo Simono Vyzentalio centras, kurio duomenimis Adolfas Ramanauskas Vanagas bendradarbiavo su naciais.

Lietuva atsakydama apkaltino juos dėl melagingų pareiškimų, teigia leidinys. Lietuvos URM protesto ženklan išsikvietė Rusijos diplomatinės pasiuntinybės atstovą Vilniuje ir paragino Maskvą nutraukti skleisti dezinformaciją apie A. Ramanauską-Vanagą.

Adolfas Ramanauskas vadovavo Lietuvos pasipriešinimui sovietinės okupacijos metu po Antrojo pasaulinio karo. Simono Vyzentalio centro, kuris užsiima Holokausto tyrimu, duomenimis, jis vadovavo batalionui, persekiojusiam žydus po vokiečių įsiveržimo į Lietuvą 1941 metais.

Susitikimo metu Rusijos pusei buvo rekomenduota kruopščiau išstudijuoti A. Ramanausko-Vanago asmenybę ir veiklą, kadangi tai yra pati netinkamiausia kandidatūra, Rusijai siekiant kažką apkaltinti kolaboravimu su naciais ar dalyvavimu Holokauste – jo nepriekaištinga reputacija buvo patvirtinta daugybės nepriklausomų ekspertų, tyrinėjančių to meto įvykius ir archyvinius dokumentus“, – sakoma žinybos pareiškime.

Lietuvos URM dezinformacija apkaltino ir Simono Vyzentalio centrą

Šios organizacijos vadovas Jeruzalėje Efraimas Zuroffas pareiškė, jog Lietuvai būtina pažiūrėti savai istorijai į akis. „Jie sako žmonėms netiesą ir nenori pripažinti tiesos“, – pareiškė jis BBC.

Kaip vystėsi skandalas

Rusijos pasiuntinybė JAV, neužilgo po paminklo atidengimo išreiškė protestą, pasmerkusi jo „ypatingą cinizmą“, kadangi jis praktiškai sutapo su Atminties diena Holokausto aukoms ir Pergalės diena Europoje, primena BBC.

Savo pareiškime diplomatinė atstovybė apkaltino Lietuvą falsifikavus Antrojo pasaulinio karo istoriją ir „aukštinus naciu pakalikus bei Holokaustų dalyvius“.

Lietuvos URM į tai sureagavo: „jūs nenuleisite mūsų iki savojo lygio“. Žinyba papildė, jog lietuviai kovotojai už laisvę priešinosi sovietinei okupacijai beveik 10 metų – nuo 1944 iki 1952 metų. Jų tikslas buvo „atkurti nepriklausomą demokratinę Lietuvos Respubliką“.

Ką pareiškė Simono Vyzentalio centras?

Pasak Efraimo Zuroffo pareiškimo, liudijimų apie tai, kad A.Ramanauskas-Vanagas kažką žudė – nėra, tačiau, kaip jis pasakė pokalbio su BBC metu, „savo memuaruose jis rašė, kad vadovavo grupei draugovininkų, persekiojusiai gyventojus žydus“.

Zuroffas papildė, jog, jog Lietuvos sprendimas šiuo klausimu kelia pasipiktinimą.

Efraimas Zuroffas pavyzdžiu pateikė, pasak BBC, lietuvį nacistą Joną Noreiką, sušaudytą 1947 metais sovietinio okupacinio tribunolo sprendimu.

Jonas Noreika, taip pat žinomas kaip Generolas Vėtra, bendradarbiavo su nacistais ir darė „siaubingus dalykus“, ką vėliau pareiškė jo anūkė Silvia Foti.

Kaip S. Foti papasakojo šiais metais savo pokalbio su BBC metu, ji atrado jo parašytą 32 puslapių antisemitinę knygelę, o vėliau atrado dokumentus, pasirašytus J. Noreikos, kur buvo prašoma išsiųsti žydus į getą.

Zuroffas papasakojo, jog jis 2017 metais buvo susitikęs su Lietuvos Seimo deputatais, kad papasakotų apie savo nuogąstavimus A. Ramanausko atžvilgiu. „Jie buvo kupini ryžto jį pagerbti – neturėjo reikšmės, kad jis padėjo persekioti žydus. Panašu, jog tai jiems nerūpėjo“, – pareiškė jis.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras pareiškė BBC, jog Adolfas Ramanauskas Vanagas niekada nebendradasrbiavo su naciais, o melą apie jį ėmė skleisti KGB, kad jį diskredituotų.

Centras rėmėsi užrašais jo asmeniniame dienoraštyje darytais 1952 metais: „Sovietiniai okupantai vadino mus „vokiškaisiais nacionalistais“. Jie naudojo šį terminą, kad diskredituotų mus šalies viduje ir užsienyje – tikėdamiesi, jog, galimai, kai kurie žmonės patikės tuo, jog mes kovojome už nacių reikalą išdavę savo Tėvynę“.

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Reklama

Apklausa

Skelbiama apie vakcinas nuo koronos. Ar ryšitės skiepytis?


  • Ne. Nė už ką. (67%, 222 balsavo)
  • Dar nežinau. Neturiu nuomonės. (17%, 56 balsavo)
  • Taip. Be abejonės. (16%, 54 balsavo)

Viso balsavo: 332
Pradėta - 2020 5 gruodžio @ 11:49
Pabaiga - 2021 5 sausio @ 11:49

Leidžiama ... Leidžiama ...
Lasvas žodis
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *JAV atidengtas paminklas lietuviui sukėlė diplomatinį skandalą* - nuoroda: https://infa.lt/32951/jav-atidengtas-paminklas-lietuviui-sukele-diplomatini-skandala/