infa.lt

Naujosios pedagogikos iššūkiai: tas pūvantis ir mirštantis feminizmas

Naujosios pedagogikos iššūkiai: tas pūvantis ir mirštantis feminizmas

balandžio 05
23:302019

Atsispaudimai

elegancija.eu | Giedrius Drukteinis

Šiaip jau rimti žmonės vengia feminizmo temos. Dėl viso pikto – „kam čia su tomis agresyviomis kvaišomis susidėti?“ Pats juk supranti – su moterimis verčiau nekonfliktuoti.

Tačiau „wow!“ – pasak Jungtinių Tautų, pasaulyje ūmiai sumažėjo moterų, laikančių save feministėmis! Kurgi ne? Normalios moterys juk visada mylėjo vyrus. Ir laikė juos žavingais, gražiais, ilgakojais, jausmingais, nelaimingais, dosniais, kilniais ir narsiais sutvėrimais, be kurių moterų gyvenimas tiesiog neturėtų prasmės. Galbūt dėl to daugelis moterų ir nemėgsta feminizmo? O, pasirodo, likusioms karts nuo karto irgi atsibosta vaizduoti, kad jos pritaria tam visuotiniam melui ir šmeižtui. Gal pagaliau ši ideologija išvis atmirs ir liks mūsų atmintyje kaip keistas ir slogus sapnas? O iki to, kol tai įvyks – tai yra puikiausia proga apie jį parašyti – kad būtų aiškiau, kas tai per fenomenas, ir su kuo jis valgomas.

KOKS BŪNA FEMINIZMAS?

Teisingiau būtų pasakyti, kad nėra dviejų vienodų feminizmų. Nes kiekviena šio judėjimo atstovė turi nuosavą ir visiškai unikalų „auksinį“ feminizmo standartą, kuris jokiu būdu nepuoselėja solidarumo, draugiškumo ar palankumo kitokių feminizmo standartų savininkėms. Feministės visame pasaulyje garsėja savo aršiais ginčais dėl tokių smulkmenų, kaip terminai ar sąvokų etimologija, be perstojo eikvojančios brangų laiką kovai „už moterų teises“.

Formaliai egzistuoja daug feminizmo rūšių ir krypčių: marksistinis, liberalusis, radikalusis, kultūrinis, eko, netgi islamiškasis (yra net ir toks, beje!). Tačiau jokios vieningos ideologijos, programos ar vertybinės bazės feminizmas neturi, o jas bandant sukurti moterys netrunka sukelti ir antrąjį Žalgirio mūšį. Todėl prasmingos diskusijos su feministinėmis yra pasmerktos beprasmybei net neprasidėjusios, nes iš esmės vieningo diskusijų objekto feminizme kaip ir nėra. Na, išskyrus gal tą bendrą sutarimą, kad moterys yra patriarchalinės prievartos aukos, vyrai – daugiau ar mažiau – ožiai, o moteris – buka mizoginistinė višta, vyro vergė ir išvis lėkštas bei paviršutiniškas žmogus.

Šiaip eilinei moteriai yra gana sunku pareikšti, kad ji – ne feministė. Tai praktiškai tas pats, kaip vyrui apsiskelbti rasistu arba pedofilu. Nes kas nors tokios moters būtinai, o ir visai logiškai paklaus: „tu ką, manai, kad moterys nevertos lygiateisiškumo? Tada atiduok savo pasą, kreditines korteles, mašinos raktelius ir varyk į virtuvę!“ Nes kaip galima naudotis feminizmo iškovojimais ir nejausti už tai jokio dėkingumo? Tokią nedėkingą moterį net jos geriausios draugės ir geros pažįstamos amžiams išbrauks iš savo draugų ir kontaktų sąrašo…

Todėl dauguma moterų yra linkusios tylėti arba mandagiai sutikti su feminisčių tvirtinimais, tiesiog vengdamos atrodyti savo lyties išdavikėmis. Arba metasi į kitą kraštutinumą ir pradeda kovoti už savo šventą teisę būti vyro sumušta, basa ir nėščia, vaikščioti tik su parandža arba mini sijonu, ir išvis 24 valandoms per parą tapti vyro valios ir užgaidų vykdytoja – tiesiog visų likusiųjų pykčiui.

LYGIOS TEISĖS, BET NE LYGYBĖ

Vienas iš populiariausių feminizmo tezių –mitų yra tai, kad „vyrai ir moterys yra lygūs“. Ne lygiateisiai, bet būtent „lygūs“, t.y., gebantis vienodai gerai atlikti tą patį darbą. O akivaizdus interesų, skonio ir pasirinkimo skirtumas, pastebimas netgi pačių mažiausių berniukų ir mergaičių tarpe yra paaiškinamas visuomenėje priimtomis ydingomis tradicijomis. Nes jei mergaitėms visuomenė nedovanotų Barbių, ir nekvaršintų joms galvų pasakomis apie princeses, o berniukų neapipiltų „Lego konstruktoriais“ ir mašinėlėmis, tai dabar pusė Nobelio premijų atitektų moterims, o pusę visų pasaulio pampersų mautų gležnos vyriškos rankos.

Kodėl šis mitas egzistuoja šalia net vidurinėse mokyklose privalomų anatomijos vadovėlių – nėra aišku lig šiol. Juk bet kuris bent jau aukštąjį išsilavinimą turintis žmogus galėtų išvardinti begales anatominių ir biocheminių skirtumų (įvairiais paskaičiavimais jų skaičius svyruoja nuo 2500 iki 15000), kurie daro vyrus ir moteris visiškai skirtingais sutvėrimais. Pvz., vyrai turi vidutiniškai 20 procentų daugiau raumenų masės, storesnius kaulus ir storesnę odą. Tačiau moterys turi jautresnius pirštus (o vyrams nesukelia jokių problemų rankomis nupjauti Kalėdinę eglutę).

Moteriai, netgi labai fiziškai stipriai, negalima nešioti sunkumų, yra pavojinga persišaldyti ir perkaisti. Nes pakilusi į vertikalią padėtį, gravitacijos dėka moteris pavirto gana trapia būtybe, ir ta būtybė, kilnodama štangas Olimpiadose gali prisikilnoti iki visiško gimdos iškritimo. Yra ir dar visa eilė tragiškų dubens organų istorijų, kurių herojės moterys po to visą likusį gyvenimą vaikšto su pampersais. Ir gauti smūgius į krūtinės sritį mergaitei yra kur kas pavojingiau, nei berniukams.

Mes, vyrai ir moterys turime visiškai skirtingas etologines programas (jei nežinai, kas tai, tiesiog žinok, kad tai svarbu), mes skirtingai reaguojame į pavojus, palaikome dialogus, bendradarbiaujame. Moterų ir vyrų smegenys funkcionuoja irgi skirtingai – ne geriau ir ne blogiau, tiesiog – skirtingai. Todėl moterys yra gabesnės užsienio kalboms, o vyrai – šachmatų menui. O štai moterų reakcija yra kaip tik blogesnė, ir tai daro jas blogesnėmis kompiuterinių žaidimų dalyvėmis.

Ir moterų trūkumas kiberžaidimų čempionatuose atsiranda ne dėl to, kad joms trukdoma ten dalyvauti (atvirkščiai, reklamos davėjai moterų dalyvavimu yra labai suinteresuoti). Tiesiog merginoms mažiau, nei vaikinams patinka visi tie kompiuteriniai šaudymai, o toms, kurioms tai patinka, nepavyksta sukurti rimtos konkurencijos vyrams: tarp šimto geriausių pasaulio kovinių kompiuterinių žaidėjų nėra nė vienos moters.

Moterys ir vyrai turi skirtingus seksualinio susijaudinimo mechanizmus. Mūsų plaukai yra skirtingi, netgi nagai yra skirtingi. Nekalbant apie tai, kad moterys gali gimdyti ir maitinti vaikus, o vyrai – ne. O dar moterys yra empatiškesnės už vyrus ir geriau supranta kūdikio norus. Jos geriau jaučia kūdikio kūnelio temperatūrą, jo odos būseną, geriau supranta sklindančius nuo jo kvapus. Juoba kad kūdikiai ir maži vaikai blogiau girdi vyrus (moksliškai įrodyta, kad iki pubertacinio periodo vaikai išvis blogai skiria žemus garsus).

Šiaip faktelis akiračio praplėtimui – tipiško suaugusiojo vyriškio balso dažnis svyruoja 85-155 hercų diapazone, o tipiškos suaugusios moters – 165-255 hercų diapazone, todėl kūdikiai savo gyvenimo pradžioje tiesiog negirdi savo tėvo, jau nekalbant apie tai, kad tėvas turi labai jau ribotas galimybes dalyvauti vystant vaikelio kalbinius įgūdžius.

Taigi, kalbėti apie vienodas vyrų ir moterų galimybes bei lygiavertį apsikeitimą funkcijomis nėra jokios prasmės. Ir vis dėlto ši „lygių galimybių“ nuostata kažkaip tapo kertine feminizmo diskurso dalimi, o tai veda iki gana kurioziškų situacijų, pvz., tokių, kaip pernai metų „Nike“ reklama: ši kompanija kreipėsi į visai suprantamą ir gerbiamą vartotojų grupę – moteris, įkalbinėdama jas pirkti daugiau sportinio inventoriaus, tame tarpe ir ne pačių populiariausių moterų tarpe šakų – futbolo bei kikboksingo.

„Iš mėlynių ir randų, iš narsos ir sugniaužtų kumščių padarytos mūsų mergaitės“ skelbė „Nike“ reklama (vertimas laisvas). Toks teiginys sukėlė Amerikos feminisčių euforiją. Tačiau kodėl tokiu teiginiu, provokuojančiu merginas užsiimti potencialiai jų sveikatai pavojingomis sporto šakomis, taip džiaugėsi moterų teisių gynėjos, buvo sunku suprasti ne tik vyrams, bet ir protingoms moterims…

PRIVILEGIJUOTA LYTIS – KURI?

Pereikime prie antro, dar populiaresnio ir globalaus mito: praktiškai per visą žmonijos istoriją vyrai buvo privilegijuota lytimi, eksploatavusia moteris, ir situacija lig šiol išlieka ta pati – apverktina.

Bet! Jei atidžiau įsižiūrėsime į žmonijos istoriją, atsivertę ant stalo pasaulio žemėlapį, matome šiek tiek kitokią situaciją. Istorija tvirtina, kad kaip tik moterys buvo, yra ir lieka privilegijuota lytimi. Kur kas labiau apginta ir apsaugota, nei vyrai. Turinčia daugiau šansų paleisti į pasaulį palikuonių. Kur kas rečiau žūstanti kariniuose konfliktuose. Lengviau ir mažiau dirbančia…

Netgi primityviausiose Afrikos ir Pietų Amerikos bendruomenėse vyrai jau nuo mažens dirba sunkiau ir ilgiau, nors abi lytys ten tradiciškai naudojasi tomis pačiomis teisėmis. Pvz., tiesiog akiračio praplėtimui – mokslininkų stebėjimų duomenimis, Afrikos bušmenų Doba genties moterys vidutiniškai per savaitę 12,5 valandų praleisdavo maisto paieškoms ir rinkimui, 5,1 valandos – drabužių gamybai ir taisymui, 22,4 valandas – maisto gamybai ir namų ruošai. Viso – 40,1 valandų per savaitę. Tos pačios genties vyrai vidutiniškai dirbo kur kas daugiau: 21,6 valanda buvo skirta medžioklei ir maisto paieškoms, 7,5 valandos –  ginklų ir medžioklės reikmenų gamybai bei remontui, 15,4 valandų namų ruošai. Viso – 44,5 valandos per savaitę.

Judant aukštyn į šiaurę, į šalis su tankesniu gyventojų tinklu, labiau išvystyta žemdirbyste, mūrinėmis statybomis, jūrininkyste ir gyvulininkyste vyrų bei moterų darbinės rolės ir funkcijos pradeda skirtis dar labiau. Taip, moterys didelėse kančiose gimdo palikuonis, tačiau sūriausias prakaitas, kaip ir buvo žadėta Šventuosiuose raštuose, vagoja vyrų veidus. Net žemiausiuose sluoksniuose moterys yra saugojamos nuo sunkaus fizinio darbo, moterys nekerta miško, nestato namų ir pilių, negrindžia kelių, retai pjauna, nežūklauja, nearia, nerausia arykų ir t.t. Žinoma, darbininkių ir valstiečių moterų gyvenimas yra savaime sunkus, tačiau jų sunkumai nepalyginamai mažesni, nei tie, kurie gula ant vyrų pečių. Kur tik bepažvelgsi, visur matai tą patį paveikslą: eksploatuojamos yra ne moterys, o būtent vyrai, jei išvis galima kalbėti apie vienos lyties išnaudojimą kitos lyties sąskaita. Ir ką čia beeksploatuosi, kai kalba eina apie šeimos, genties arba tautos išgyvenimą?

Būtent todėl istoriškai moteriška lytis su savo unikalia galimybe gimdyti vaikus neišvengiamai tampa privilegijuota. Gentis, kuri netausoja ir nesaugo savo moterų, išmiršta. Moterų nešaukia į kariuomenę. Moterys dažnai išvis yra atleidžiamos nuo mokesčių. Moterimi-našle privalo pasirūpinti artimiausias jos vyro giminaitis, beje, taip pat vyras. Trūkstant resursų, puikiai veikia ir poliginija: moteris susilaukia palikuonių nuo stipriausių ir sėkmingiausių karių, o likusieji, tapę pašaliniais jaunuoliai eina likti amžinais senberniais, arba – po nedidelės operacijos – saugoti haremų.

Taip, istoriškai moterys turėjo mažiau laisvių ir teisių (nors tradiciškai jos turėjo ir tebeturi daugiau laisvo laiko, nei vyrai). Bet tokia yra privilegijų kaina: juoba kad dar daugiau draudimų ir tabu užgula pačių privilegijuočiausių vyrų – karalių, karvedžių ir išminčių pečius.

Išvis yra rimta klaida vertinti praeitį remiantis šiandienine perspektyva. Šiuolaikinei merginai atrodys labai jau abejotina privilegija būti atiduotai į vyrus, sulaukus vos 13 metų ir sėdėti vyro namuose užrakintai, o sulaukus 15-os, jau austi kilimus, kol begaliniai nėštumai nenutrauks šio smagaus užsiėmimo bei išvis gyvenimo šventės. Tačiau tos pačios mergaitės brolis, pasiųstas į karinę tarnybą jau 11-os ir šauniai atsisveikinęs su savo nepaklusniąja garbana kartu su savo galva jau per pirmąjį susirėmimą su musulmonais, matyt, mielai būtų apsikeitęs vietomis su savo sesute?

Sužinojus, kad XV amžiuje japonų valstiečiai penėjo ir augino visas mergaites, kurias, sulaukusias vos 5 metukų, parduodavo į miestą darbui viešnamiuose – mums atrodo, kad nieko negali būti baisesnio. Tačiau jei užmestumėte akį į ryžių laukus už tų pačių valstietiškų kibitkų, galėtumėte ten rasti nemažai berniukų skeletų: berniukų tais laikais niekas nepirko, todėl juos valstiečiai ir smaugė iškart po gimimo. Žmogžudyste tai nebuvo laikoma, aukų net nelaidojo, o jų palaikais tiesiog tręšė laukus.

Su „nereikalingais“ vaikais tais laikais išvis mažai ceremonijosi. Ir egzekucijoms dažniausiai atitekdavo būtent berniukai. Ilgai buvo manoma, kad neolito eroje buvo žudomos būtent mergaitės, nes tokią teorinę hipotezę pateikė dar XIX amžiaus etnografai ir antropologai, visai logiškai manydami, kad tos eros gyventojams mergaitės buvo nereikalingos – berniukai juk žūsta medžioklėje , o vietoje jų liks tik netekėjusios nuotakos, kurios savaime yra papildomos burnos? Tačiau neolito kapų tyrimai tokios hipotezės neparėmė, net tiriant tas primityvias gentis, praktikavusias infanticidą.

Kūdikius tais laikais arba naikino nežiūrėdami į lytį, arba daugiau – berniukus. Antikos ir viduramžių folkloras knibždėte knibžda berniukais – aukojamais, paliktais miške, numestais nuo uolos ar į upę. Tačiau nužudyta ar išmesta mergaitė – labai retas arba išvis neegzistuojantis tų epochų mitų personažas. Egzistavo ir kultūros (pvz., krito-mikėnų arba indėnų „moče“), kurios savo religiniuose ritualuose aukojo tik berniukus.

Kai Izraelio mieste Aškelone po buvusiomis romėnų termomis kanalizacijoje buvo rasta apie šimtas naujagimių skeletų, paaiškėjo, kad tarp jų mergaitiškų – vos keletas. Šis archeologinis radinys sudavė stiprų smūgį visuotinai paplitusiam mitui apie sistemingą mergaičių infanticidą senovės Romoje. Ką gi, rodosi, kad teks perrašyti nemažai vadovėlių, jei juos išvis dar kas teikiasi skaityti…

Beje, senais laikais buvo kaip minimum viena kultūra, išties praktikavusi masinį mergaičių žudymą. Ir tai darė patys tų mergaičių tėvai. Ta kultūra buvo dabar jau gerai mums pažįstama – arabiškoji. Apie tą barbarišką praktiką mes žinome iš pasakojimų apie aršią pranašo Mahometo kovą su tuo kraupiu papročiu – pranašas pats mergaičių žudymą vadino „baisiausiu nusikaltimu“ ir žadėjo kiekvienam tėvui, kuris išaugins iki vedybinio amžiaus bent jau dvi savo dukteris, tiesų kelią į rojų, nežiūrint į visas jo padarytas nuodėmes.

Versijų, kodėl pas arabus atsirado tokia keista tradicija – keletas. Pačia įtikinamiausia atrodo ta, kuri tvirtina, kad iki IV-VIII mūsų eros amžių (pranašo Mahometo epocha) klajokliai daug laiko praleisdavo mažose palapinėse, kuriose moterų gausa neišvengiamai vedė prie incesto, kuris buvo laikomas tabu, dėl ko vyrai neišpasakytai to gėdijosi ir bevelijo verčiau jau nužudyti savo mažas dukteris, nei su jomis sanguliauti. Tokia versija galima ir tai, kad pranašas Mahometas, ypatingai kaip tiems laikams tolerantiškas moterų atžvilgiu, leido musulmonams tuoktis net su pačiomis mažiausiomis mergaitėmis, kurias buvo galima paimti iš jų tėvų palapinių, tačiau toks jaunikis privalėjo susilaikyti nuo lytinių santykių su jomis iki jų lytinės brandos amžiaus.

Be to, žinoma, nebūtina užmiršti ir apie masinį moterų abortavimą Indijoje ir Kinijoje. Oficiali Kinijos valstybinė politika „viena šeima – vienas vaikas“, praktiškai panaikindama pensijas jos nesilaikantiems asmenims lėmė tai, kad tėvai norėjo tik sūnų – ir tai, beje, turėjo istorinį pagrindą. Sūnus yra tėvų pajamų šaltinis senatvėje, nes kiniečių kultūroje moteris išvis neturi jokios finansinės prievolės ir atsakomybės už savo pasenusius tėvus. Taigi, lyties privilegija Kinijoje suveikė prieš moteris.

Indijoje gi istoriškai turėti dukterį – brangus malonumas, nes lig šiol daugelyje kastų ir sluoksnių tėvai savo ištekančios dukroms privalo duoti didelį kraitį (vėl lyties privilegija). Vyriausybė ten irgi veda gyventojų skaičiaus augimo kontrolės politiką (nors ir ne tokią agresyvią, kaip Kinijoje), ir tėvai linkę labiau turėti sūnus, kurie kažkada atves į namus nuotaką su kraičiu.

KAS KALTAS DĖL VYRŲ AGRESIJOS?

Daugelis feminisčių atsisako net ir galvoti apie tą paprastą faktą, kad vyrus visą žmonijos istoriją žudė, kankino, mušė ir engė kur kas labiau, nei moteris Nes tai darė tie patys vyrai. Savo prigimtimi agresyvi, pikta, sugadinta lytis. Bet kažin kas kaltas dėl vyrų agresijos? Kas daugelį tūkstančių metų siekė susilaukti palikuonių nuo pačių stipriausių ir sėkmingiausių „alfa-patinų“ ir visais įmanomais būdais ginė nuo savęs silpnus, smulkius ir atsargius vaikinukus? Ir ne, moterys nesidaugino patelių prievartos sąskaita, nes merginimas ir flirtas buvo priimtas netgi pačiose primityviausiose gentyse, o senovinė homo sapiens patelė buvo stambi ir pikta būtybė – pati Motina Gamta taip parėdė, kad ji galėtų apsiginti nuo vienišo prievartautojo arba bent jau sutrukdytų jam įvykdyti pilnavertį lytinį aktą. Ne, moterys nekaltos, kad Gamta ir alkis jas vertė kartis ant kaklo patiems stipriausiems ir brutaliausiems mačo. O vyrai nekalti dėl to, kad moterys pačios ir išvedė tokią agresyvių ir brutalių mačo liniją.

NEKALTYBĖS KONTROLĖ

Feminisčių teigimu, dar vienas patriachato nusikaltimas – merginos seksualumo kontrolė. Taip, išties patriarchalinėse kultūrose ši kontrolė yra paplitęs reiškinys. Tačiau sugalvojo jį, deja, ne vyrai, kuriems kaip lyčiai, jis išvis buvo gana nenaudingas.

Vienas iš žiauriausių tokios kontrolės metodų – tai, žinoma, Azijoje ir Šiaurės Afrikoje praktikuojamas moters apipjaustymas (infibuliacija) – klitorio ir lytinių lūpų pašalinimas, o taip pat ir vaginos užsiuvimas. Tokia tradicija kadaise leido gentį valdančioms nimfoms ir senutėms – genties motinoms – kontroliuoti gimstamumą, apribojant nekaltų mergaičių kontaktus su vyrais. Vyresniajai seseriai arba motinai apsimokėjo ir išvis buvo naudinga, kad jų seserys ar dukterys negimdytų savo palikuonių, keliančių konkurenciją nimfai, o padėtų jai auginti jos vaikus, iki tol, kol aukos vaisingumas pradings (po to tai, kas užsiūta, buvo galima prapjauti). Be to, dalinai arba išvis praradus susidomėjimą vyrais, nekaltoji nepatekdavo į jų kontrolę bei įtaką, laikėsi prie moterų namų ir gyvenviečių, ir taip buvo kur kas lengviau suvaldoma.

Tose gentyse, kurios nepraktikavo apipjaustymo, mergaites saugodavo, surišdavo, apkarstydavo sunkiais amuletais ir aprengdavo nepatogia apranga, o neretai ir uždarydavo į namelius, iš kurių jų neišleisdavo ištisus penkerius-šešerius metus. Nepaklusniąsias, o ypač įsigudrinusias peržengti draudimus ir įsigyti kavalierių, neretai ir aukodavo. Ir tai darė vėlgi nimfos ir senutės. O vyrai kaip tik ateidavo pas savo mylimąsias kaip vargšai – kas ne kartą apdainuota mituose, kuriuose vyrai išgelbėja merginas iš raganų, pabaisų ir visokių krokodilų nelaisvės.

Lig šiol kai kuriose bendruomenėse apipjaustymas – išimtinai moteriškas reikalas, ir tėvai-vyrai  dažnai išvis net nežino, kada jo dukra bus atiduota tokiai luošinančiai operacijai. Beje, perkeltine prasme, net ir dabar mergaitės apipjaustymas yra svarbi nimfos funkcija ir užduotis. Būtent tokios Amerikos motinos ir kitokių moteriškų organizacijų atstovės yra karščiausios šalininkės iniciatyvų padidinti brandos amžių, skirti gigantiškas bausmes už seksą su nepilnametėmis, uždrausti „seksualinę paauglių objektizaciją“ (išvertus į lietuvių kalbą – jaunų mergaičių atvaizdus reklamoje) ir t.t. Beje, net visai neseniai – praėjusio lapkričio pabaigoje ar tai gruodžio pradžioje Niujorko Metropoliteno muziejus ir suėjo į konfliktą su tokia aktyviste, pareikalavusia pašalinti iš muziejaus ekspozicijos paveikslą „Miegančioji Teresė“.

PATS DIDŽIAUSIAS MELAS

Tačiau visa tai – tik detalės. Smulkmenos. Niekai. Pagrindinė feminizmo problema slypi kitur – ir net ne savo agresyvume ar nevisiškai teisingoje faktų interpretacijoje. Didžiausia feminizmo bėda yra ta, kad jis yra visiškai nenaudingas ir beprasmis. Feminizmas, kaip ir viduramžių erezijos absoliučiai nieko nesukūrė. Feminizmas savo sąskaitoje neturi absoliučiai nė vienos pergalės.

Taip, moterų padėtis pasikeitė, ir pasikeitė ji neįtikėtinai ženkliai. Tačiau tuos pokyčius pasiekė, deja, ne feminizmas. Tai padarė visiškai kiti veiksniai. Pistoletas sulygino vyrų ir moterų galimybes kautynėse. Vidaus degimo variklis, šiuolaikinė metalurgija ir staklės padėjo moterims įveikti savo raumenų silpnumą. Antibiotikai, antiseptikai ir kontracepcija sąlygojo staigų žmonių kiekio augimą, tačiau reprodukcinis moterų kūno išnaudojimas sumažėjo keletą kartų. Vienas-du-trys vaikai per visą gyvenimą – ir jokių persileidimų, vaikiškų kapelių ir minios alkanų atžalų. Masinės gamybos priemonės ir logistika nutiesė moterims kelius į ofisus. Ir žmonija akimirksniu persiorientavo – visiškai apnuogindama tikrąją feminizmo prasmę.

Akivaizdžiausia feminizmo pergalė įvyko Sovietų Sąjungoje ir Kinijoje, t.y., ten, kur moterų teisų judėjimo faktiškai net nebuvo. Kinijoje moterų teisės buvo sulygintos su vyrų, praėjus vos kelioms savaitėms po Kinijos Liaudies Respublikos įkūrimo. Kinių moterų teisę į visišką savarankiškumą reglamentavo Vedybų įstatymas, o 1954 metais – ir pirmoji Kinijos konstitucija. Kuri damoms, visų pirma, žinoma, suteikė teisę į darbą. Svirduliuodamos ant savo barbariškai subintuotų pėdučių (komunistai iškart uždraudė tą senovinę praktiką) kinės darniai paplūdo į didžiąsias statybas – nešioti plytas ir bėgius, maišyti cementą ir kasti kanalus, ir pagaliau pačios užguičiausios žmonijos istorijoje moterys galėjo džiūgauti – patriarchatas žlugo! Sovietų Sąjungoje moterų klausimas taip pat nebuvo labai jau populiarus valstiečių moteriškių tarpe, kas nesutrukdė joms šviesos greičiu taip pat atsidurti prie staklių, tiesiamų geležinkelių ir rausiamų kanalų.

Teritorijose, kur panašūs klausimai negalėjo būti sprendžiami taip operatyviai, moterys kurį laiką dar prasilaikė dantimis įsikibusios į savo privilegiją sėdėti namuose ir poliruoti dantų krapštukus. Tačiau laiko tėkmė yra nenumaldoma. Visuomenė, norinti vystytis dabartiniais tempais, negali toleruoti dykinėjančios pusės darbo jėgos. Ten, kur anksčiau dirbo vienas šeimos galva, dabar BVP kuria abu šeimos nariai. Ir abu moka mokesčius. Tik 1971 metais Šveicarijoje moterims suteikta teisė balsuoti yra toli gražu ne šveicarų demokratinio atsilikimo požymis – tai yra užsitęsusios moterų kovos rezultatas, padėjęs atitolinti tai, kas neišvengiama. Todėl kol kas pačios seniausios lyčių santykių formos gali išlikti tik atsilikusiuose skurdžiuose regionuose ir ten, kur galima sau leisti gerti naftą ir gamtines dujas.

Formaliai moterys turi pasirinkimo laisvę – dirbti ar būti žmona ir motina, tačiau realybėje dauguma jų šito net nebeturi. Vyro atlyginimo šeimai išlaikyti neužtenka. Skyrybos leidžiamos, ir vyras dabar neprivalo visą gyvenimą išlaikyti savo buvusios moters (keista, bet feministinės tai laiko savo pergale. Hm… Sutinku, skyrybos šiuolaikiniame pasaulyje yra būtinas dalykas, tačiau laikyti jį pergale? Rimtai?).

Taip, moterys kol kas uždirba mažiau, nei vyrai. Feministės neužmiršta apie tą atlyginimų skirtumą nuolat priminti. Tačiau jos užmiršta vieną paprastą smulkmeną. Moterys išties gauna mažiau, tačiau leidžia – daugiau. Šeimyninėmis lėšomis pasaulyje dažniausia tvarkosi būtent moterys. Žinoma, tai natūralu, nes jos yra židinio saugotojos, tai jos sprendžia, kur ir ką šeimai valgyti, ant ko miegoti ir kur važiuoti atostogauti.

Bet visa tai netrukdo feministėms tvirtinti, kad moteris vis tiek yra silpna, istoriškai engiama lytis, būtybė, kuri negali ir nedrįsta pasakyti „ne“, kai girtas prodiuseris griebia jai už šiknos ir žada milijonus dolerių. Kuri dėl savo patriarchalinės visuomenės įkalto ribotumo užsiims prostitucija, nors galėtų tapti atominės fizikos specialiste, jei jai laiku būtų buvęs padovanotas teisingas „Lego konstruktorius“. Kurią lig šio reikia už plaukų tempti iš namų, nuo viryklės ir nuo klombos su ramunėlėmis. Tvirtinti, tai pakartojant  kiekviename filme, kiekviename klipe, kiekvienoje spalvinimo knygelėje, kad ji yra stipri, pasitikinti savimi moteris, kuri gali iš kojytės vyru į snukį – šnai!, iš pistoleto į vyrus – tra-ta-ta! – po to šokti ant motociklo su ugniasvaidžiu ir važiuoti žaisti ledo ritulio, išdaužydama paskutinius Kasparaičio dantis – feministėms labai patinka. Tiesa, tai gali įvykti su nedidele sąlyga – jei feminizmas laimės, nes be feminizmo viso to nebūtų. Taip mano feministės, bet štai protingoms moterims taip galvoti turbūt visai nesinori.


Žymos

Atsiliepimų 5

 1. Henrikas   -  2019-04-06, 08:24

  Drukteinis nusipezėjo.

 2. Simas Simaitis   -  2019-04-06, 18:22

  Pasakė feministas ir dar taip argumentuotai, kaip nukirto 😂. Henrikai, tamstai jau patalogija

 3. Algirdas   -  2019-04-06, 19:40

  Simai, nejaugi pritari Drukteiniui? Mano nuomone, tas išsilavinęs trolis nusipeizėja iš esmės ir labai tikėtina, jog nusipeizėja tyčia ir net už pinigus. Neaišku kodėl Arvydas įkelia jau antrą šio tartiufo straipsnį. Na bent sarmatų puslapyje komentatoriai tinkamai įvertino to nučiulpto „etiketčiko“ rašliavą.

 4. Simas Simaitis   -  2019-04-06, 23:34

  Matomai aš kažko neįžvelgiau. O su autoriumi sutinku, kad feminizmas antiproduktyvu. Dar vienas būdas – skaldyk ir valdyk.

 5. Algirdas   -  2019-04-07, 00:51

  Feminizmas tai tik vienas visuomenės ligotumo požymis. Iki feminizmo atsiradimo nebuvo geriau ir feminizmui praeinant nėra geriau. Drukteinis itin patyręs trolis ir labai stengiasi atrodyti protingas nors, iš tikrųjų, jis tyrinėja dramblį mikroskopu, o taip elgdamasis visumos nepamatys. Jis ir nesistengia.

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Kas, jūsų nuomone, daro didžiausią įtaką karščio augimui?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
  Lidžita Kolosauskaitė. Fasadinių miestų fasadiniai gyvenimai

Lidžita Kolosauskaitė. Fasadinių miestų fasadiniai gyvenimai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Seimo konservatorius kreipėsi į Seimo delegaciją ET parlamentinėje asamblėjoje, prašydamas blokuoti Rusijos delegacijos sugrąžinimą

Seimo konservatorius kreipėsi į Seimo delegaciją ET parlamentinėje asamblėjoje, prašydamas blokuoti Rusijos delegacijos sugrąžinimą

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Valstybė neturėtų pelnytis nelaimės ištiktų žmonių sąskaita, – teigia Seimo narys Mindaugas Puidokas

Valstybė neturėtų pelnytis nelaimės ištiktų žmonių sąskaita, – teigia Seimo narys Mindaugas Puidokas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Viktoras Uspaskich. Didžiausia grėsmė Europai yra Dalia Grybauskaitė!

Viktoras Uspaskich. Didžiausia grėsmė Europai yra Dalia Grybauskaitė!

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Arvydas Daunys. Tikslas ar moralė?

Arvydas Daunys. Tikslas ar moralė?

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Kieno minkštoji galia ir kietoji negalia?

Kieno minkštoji galia ir kietoji negalia?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Seimo konservatoriai siūlo imtis sankcijų prieš „Sputniknews.lt“ svetainę, kaip keliančią grėsmę Lietuvos informaciniam saugumui

Seimo konservatoriai siūlo imtis sankcijų prieš „Sputniknews.lt“ svetainę, kaip keliančią grėsmę Lietuvos informaciniam saugumui

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Dėl drabužių su sovietine simbolika pardavimų Seimo konservatoriai kreipėsi į „Adidas“

Dėl drabužių su sovietine simbolika pardavimų Seimo konservatoriai kreipėsi į „Adidas“

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  „Karščiai verčia mąstyti, ar išgyvensime iki 2030 metų“, – sako Seimo narys Robertas Šarknickas

„Karščiai verčia mąstyti, ar išgyvensime iki 2030 metų“, – sako Seimo narys Robertas Šarknickas

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Kaip puikiai tu sugebi erzinti kitus? (testas)

Kaip puikiai tu sugebi erzinti kitus? (testas)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Klimato kaitos padariniai Lietuvoje jau ne teorija, o realybė – pripažįsta konservatorė. Deja, valstybė tik pavėluotai reaguoja į situaciją

Klimato kaitos padariniai Lietuvoje jau ne teorija, o realybė – pripažįsta konservatorė. Deja, valstybė tik pavėluotai reaguoja į situaciją

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Reikės dar vienos alternatyviosios medicinos? – Alternatyviąją mediciną ministras A.Veryga siekia paversti tokia, kokia jau yra

Reikės dar vienos alternatyviosios medicinos? – Alternatyviąją mediciną ministras A.Veryga siekia paversti tokia, kokia jau yra

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  „Gaila, kad ignoruojamos socialinės atskirties problemos ir neieškoma bendrų sprendimų“, – sako Ingrida Šimonytė

„Gaila, kad ignoruojamos socialinės atskirties problemos ir neieškoma bendrų sprendimų“, – sako Ingrida Šimonytė

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Nueinančios prezidentės, Dalios Grybauskaitės, paskutinis metinis pranešimas

Nueinančios prezidentės, Dalios Grybauskaitės, paskutinis metinis pranešimas

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Seimo konservatoriai, spaudžia vyriausybę apdėti ekonominėmis sankcijomis Rusijos verslą

Seimo konservatoriai, spaudžia vyriausybę apdėti ekonominėmis sankcijomis Rusijos verslą

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Teismo išteisintos Eglės Kručinskienės apkalta, prokurorų pastangomis ir ginant vaiko teises, bus tęsiama toliau

Teismo išteisintos Eglės Kručinskienės apkalta, prokurorų pastangomis ir ginant vaiko teises, bus tęsiama toliau

atsiliepimų 6Skaityti visą įrašą
  Ko siekta, kas pasiekta ir ko vėl siekiama naujai reformuojant miškų reformą?

Ko siekta, kas pasiekta ir ko vėl siekiama naujai reformuojant miškų reformą?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Seimo narys R. J. Dagys: „Dauguma gyventojų mano, jog seksualinių mažumų eitynės prieštarauja visuomenės dorovei“

Seimo narys R. J. Dagys: „Dauguma gyventojų mano, jog seksualinių mažumų eitynės prieštarauja visuomenės dorovei“

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Arvydas Šliogeris. Ekrano valdoma parazitų civilizacija

Arvydas Šliogeris. Ekrano valdoma parazitų civilizacija

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Seimo konservatorėms nepatiko pamokose dėstomas moters vaidmuo šeimoje: skleisti grožį, gerumą, meilę, tikėti vyru

Seimo konservatorėms nepatiko pamokose dėstomas moters vaidmuo šeimoje: skleisti grožį, gerumą, meilę, tikėti vyru

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Politiko išpažintis – aš esu melagis

Politiko išpažintis – aš esu melagis

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Seimo konservatorius kaltina Vilnius merą nutylint „profesionaliu gėjumi“ prisistatančio bendrapartiečio priekabiavimo faktą

Seimo konservatorius kaltina Vilnius merą nutylint „profesionaliu gėjumi“ prisistatančio bendrapartiečio priekabiavimo faktą

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Ar jau nuolat „linksminsimės“ gėjų eitynėse?

Ar jau nuolat „linksminsimės“ gėjų eitynėse?

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Lidžita Kolosauskaitė. Apie vyrus, kurie negali laimėti

Lidžita Kolosauskaitė. Apie vyrus, kurie negali laimėti

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Mokyklos suolo draugui Gediminui Kirkilui: nebūkite pagaliau svoločiais

Mokyklos suolo draugui Gediminui Kirkilui: nebūkite pagaliau svoločiais

atsiliepimų 11Skaityti visą įrašą
  „Lietuva Yra Čia“ judėjimas savo veiklą ketina tęsti

„Lietuva Yra Čia“ judėjimas savo veiklą ketina tęsti

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Apie “savo tiesą“

Apie “savo tiesą“

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  „Dėl keliamos krizės valstybėje kaltas tik R. Karbauskis“ – tvirtina liberalai

„Dėl keliamos krizės valstybėje kaltas tik R. Karbauskis“ – tvirtina liberalai

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Ar pasakėte šiandien savo sūnums, kad jie NIEKADA nenaudotų fizinės jėgos prieš moteris, vaikus, senolius ar kitus silpnesnius?

Ar pasakėte šiandien savo sūnums, kad jie NIEKADA nenaudotų fizinės jėgos prieš moteris, vaikus, senolius ar kitus silpnesnius?

atsiliepimų 6Skaityti visą įrašą
  Vėl pati kalta?

Vėl pati kalta?

atsiliepimų 8Skaityti visą įrašą
  Lietuva rinkimuose parodė politinę brandą

Lietuva rinkimuose parodė politinę brandą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Arkadijus Vinokuras. Šūdmalystė kaip politinė kultūra

Arkadijus Vinokuras. Šūdmalystė kaip politinė kultūra

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Viešas ritualas, politinė orgija, transas – tai prezidento rinkimai Lietuvoje

Viešas ritualas, politinė orgija, transas – tai prezidento rinkimai Lietuvoje

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Kuris vyras yra svarbiausias moters gyvenime?

Kuris vyras yra svarbiausias moters gyvenime?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Apie sėkmingumą

Apie sėkmingumą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Ugnius Kiguolis. Artėjant pasirinkimo momentui mano balsas nesikeičia – balsuosiu #priešingridą

Ugnius Kiguolis. Artėjant pasirinkimo momentui mano balsas nesikeičia – balsuosiu #priešingridą

atsiliepimų 6Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Baikite mulkinti zmones,coinai ateities valiuta,bet ji infliaciniu poziuriu nesiskirs nuo popierines,o dabr puciami burbulai,kad apvogti...

Blogiausia, kad vaikus po kelis gimdo mažiau išprusę žmonės, kurie turi instinktą tik daugintis bet...

Palaukim kol Lietuvoje vasara pailgės dar kokiu mėnesiuku ir tada galima bus stabdyti ;)...

Ką, jau vienas? O kur sugyventinis Ažubalis?...

Palaikau Lt atstovu sprendima , uzdaryt kelia putino fasistinei valstybei , saunuoliai....

Sunaikint irano chunta , ir prigriebti putino basiaku fashistine valstybe kartu =y pragara . Slove...

JAV pasaulio nelaime...

Jie daugiau nieko, irnesugebba tik paleisti raketas-man atrodo,kad jie ir taip prisidirbo į kelnes....

nu kiek ta zida-pingwina galima rodyti? visi zinom kas jis toks ir to gana...

Artistas ir Seime artistas: kelia problemas ,kurias turėtų spręsti! Eilinis nevykėlis......

Taip, jos vieta cypėje vien tik už prichvatizacijos žygdarbius ,bet ji nahališka......

Visiškai teisus ,Viktorai! Tik čia tos kgbinės durnaropės viršūnėlė ,o pats kgbistinis krienas dėdulė liko...

jausmas...10 metų sąvartyne......

keršyjam :))...

  Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

atsiliepimų 8Skaityti visą įrašą
  Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

atsiliepimų 11Skaityti visą įrašą
  Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

atsiliepimų 28Skaityti visą įrašą
  Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

atsiliepimų 20Skaityti visą įrašą
  Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Daily Mail: Britanijos policija įspėja tėvus dėl Rusijoje vykstančio „žaidimo“ nusinešusio virš šimto paauglių gyvybių

Daily Mail: Britanijos policija įspėja tėvus dėl Rusijoje vykstančio „žaidimo“ nusinešusio virš šimto paauglių gyvybių

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, verta dėmesio: *Naujosios pedagogikos iššūkiai: tas pūvantis ir mirštantis feminizmas* - nuoroda: https://infa.lt/30702/naujosios-pedagogikos-issukiai-tas-puvantis-ir-mirstantis-feminizmas/