infa.lt

Kongo vaikai moka, kad mes važinėtume elektromobiliais

Kongo vaikai moka, kad mes važinėtume elektromobiliais

28 sausio
22:35 2019

Christian ir jo kolegos leidžiasi 20 metrų gilyn į žemę. Dirbama pamainomis. Čia praktiškai nėra šviesos ir mažai deguonies. Tačiau tai, ką jie kelia į viršų, turi didelę vertę. Maišai pilni kobalto rūdos – svarbios sudedamosios ličio akumuliatorių dalies. Jie turėtų skatinti energijos šaltinių pokytį – tačiau kokia kaina?

Dirba ne tik suaugusieji, matome ir vaikų. Čia mažai ką keičia pramonininkų pažadas imtis visų priemonių, kad būtų kuo griežčiausiai kontroliuojama kobalto kilmė. Tikrovė atrodo kitaip.

Keliaujame į kitą šachtą prie Musonoie upės – čia kobalto rūda plaunama. Turime oficialų leidimą filmuoti, bet mus pamatę darbuotojai išvaiko vaikus. Visgi ne visi spėja pasprukti, kai kurie dirba toliau. Vienas berniukas svirduliuoja slegiamas naštos. Jo draugas pamato kamerą, parodo jam ir berniukas skubiai numeta maišą. Kitas, nešinas kobalto maišu, ateina tiesiai į mus. Tai pamatęs prižiūrėtojas iš kalnakasybos ministerijos smogia vaikui.

„Įsitikinome savo akimis, kad čia išnaudojamas vaikų darbas kobaltui išgauti. Matėme šių vaikų darbo produktą. Kobaltas kraunamas į įvairius automobilius. Dabar važiuosime į vieną iš pagrindinių pardavimo vietų.“

Tai Kapata turgus, kuriame kobaltas parduodamas tarpininkams. Elektromobilių gamintojai žada tikrinti kobalto tiekimo grandines, kad visa žaliava turėtų kilmės sertifikatus. Tačiau nieko panašaus nepamatėme. Stebėjome tik, kaip tarpininkai nustato kainas – nė vienas jų neklausė, iš kur tas kobaltas arba kaip jis išgautas.

Kobalto reikia vis daugiau, jo kaina maždaug nuo 2016 pakilo beveik 4 kartus.

Turime leidimą čia filmuoti, tačiau vėl vietos kalnakasybos ministerijos darbuotojai bando mus sustabdyti. Toliau filmuojame slapta kamera.

Kongo vyriausybė tvirtina kovojanti su vaikų darbu, tačiau kalnakasybos ministerijos darbuotojai, kurie turėtų kontroliuoti tokių įstatymų vykdymą, būtent ir yra tie, kurie mėgina sutrukdyti mums filmuoti. Policininkas paragina mus pasišalinti, anot jo, mūsų pačių saugumui.

Stebime raudoną sunkvežimį, į kurį čia turguje pakraunamas krovinys. Manome, kad jis priklauso kinų bendrovei „Congo Dongfang International Mining“, sutrumpintai CDM. CDM – pagrindinė tarptautinė kobalto tiekėja. Važiuojame paskui sunkvežimį.

„Ten, kur sunkvežimis nugabens kobalto krovinį ir bus vaikų, kuriuos matėme dirbant prie upės, darbo ryšio su pasaulio rinkomis įrodymas.“

Sunkvežimis pasiekia paskirties vietą. Prišokę sargybiniai bando sustabdyti mūsų operatorių. Vėliau susilaukiame įspėjamojo skambučio – ši teritorija saugoma prezidento ir mums ten nėra ką veikti.

Važiuojame prie kitos šachtos. Čia irgi, nepaisant oficialaus leidimo filmuoti, turime naudoti slaptą kamerą.

Mėginame pakalbinti plušančius vaikus.

„Kiek tau metų?“

„Devyneri“

Nei šis berniukas, nei kiti čia dirbantys vaikai nėra oficialiai įdarbinti. Oficialus statusas čia kaip ir kalnakasybos įmonėje Kazuru – kalnakasybos vietą eksploatuoja kinų bendrovė CDM. Įvažiavimas ir įėjimas kontroliuojami – vaikams čia apskritai draudžiama teritorija. CDM teigimu, kilmės sertifikatai išduodami tik tokioms įmonėms. Taip reglamentuojama kobalto kasyba ir taip teigiama didiesiems kobalto gamintojams.

Bet čia parodomoji bendrovė ir neatspindi bendrosios būsenos Konge. Kazuru išgaunamas kobaltas sudaro tik ketvirtadalį viso rankiniu būdu kasamo kobalto eksporto. Šiuos kilmės sertifikatus kalnakasybos ministerija turi laikyti galiojančiais.

Ir augant svarbaus kobalto paklausai, būtent vaikai, kaip šis berniukas, bus tie, kurie moka jo tikrąją kainą.

Pagal ntv vaizdo reportažą išvertė: Loreta Alechnavičiūtė Hoffmann

 

1 Atsiliepimas

  1. SZ    -  2019-01-29, 10:28

    Jei įeis baltieji ir padarys tvarką, tai bus vadinama rasizmu.

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar reikia sugrąžinti privalomą kaukių dėvėjimą?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Kongo vaikai moka, kad mes važinėtume elektromobiliais* - nuoroda: https://infa.lt/28887/kongo-vaikai-moka-kad-mes-vazinetume-elektromobiliais/