infa.lt

Lidžita Kolosausakitė. Gyvenimo su psichikos liga perspektyvos

Lidžita Kolosausakitė. Gyvenimo su psichikos liga perspektyvos

26 sausio
20:24 2019

Psichikos ligonius įsivaizduojame kaip visiškai neadekvačius, nedarbingus, šeimų neturinčius žmones, kurie didžiąją laiko dalį leidžia psichiatrijos ligoninėse. Dažnai manome, kad jie yra tokie nuo vaikystės ir kad jų negalima išgydyti.

Stengiamės jų šalintis ir tik tada, kai psichikos liga užklumpa ką nors iš mūsų artimųjų ar netgi mus pačius, šie mitai prasisklaido ir tampa aišku, kad… ne, dauguma psichikos ligonių neserga nuo vaikystės, nėra nepagydomi, neguli psichiatrijos ligonėse, turi šeimas, darbus ir yra tokie pat žmonės kaip kiti, tik su tam tikromis sveikatos problemomis.

Taip, būtent – sveikatos problemomis. Tokiomis pat kaip vėžys ar širdies nepakankamumas.

Ir lygiai kaip vėžininkas gali prarasti plaukus, o vėliau juos atsiauginti, taip psichikos liga sergantis žmogus gali laikinai prarasti sveiką protą, elgtis neadekvačiai, keistai, gal net nepriimtinai, o po to – gydydamasis – vėl jį atgauti ir gyventi visiškai įprastą gyvenimą.

Tiesa, tik teoriškai.

Nes praktiškai medicina ir teisės aktai prasilenkia.

Reikia pripažinti, kad dar prieš 80 m. dauguma psichikos ligų išties buvo neišgydomos, dėl ko galbūt iki šiol vyrauja požiūris, kad psichikos ligoniai yra pasmerkti.

Bet tai pasikeitė. Maždaug nuo II – ojo pasaulinio karo pabaigos psichiatrija padarė didelę pažangą ir daugelis psichikos ligų šiuo metu sėkmingai gydomos neuroleptikais ar kitais vaistais.

Netgi tokios, seniau beviltiškomis laikytos ligos kaip schizofrenija, vaistais gali būti kontroliuojamos taip gerai, kad žmogus iš esmės nepraranda darbingumo, adekvatumo, šeimos ir t.t.

Tačiau ką sako teisės aktai? Teisės aktais sergantysis psichikos liga vis dar yra… pasmerktas.

Dauguma psichikos ligų (netgi tokios palyginti „nebaisios“ kaip depresija) yra kliūtis užimti įvairias pareigas. Psichozė yra kliūtis netgi… vairuoti – jos metu ir dar 4 m. po to. Ironiškiausia, kad medikamentais psichozė gali būti įveikta maždaug per porą mėn., tačiau vairuoti dėl tos seniai praėjusios būsenos žmogus negalės… mažiausiai 5 metus (metus, kol vyksta gydymas, ir dar 4 m. po to).

Dauguma psichikos ligų taip pat yra kliūtimi įsivaikinti, tapti globėjais, netgi… bankrutuoti.

Iš esmės žmogus laikomas nepilnaverčiu ir – kaip minėjau – ne tik tuo metu, kol yra ligos simptomai, bet ir jiems praėjus.

Vadinasi, kartą susirgęs ir oficialiai gydęsis, pacientas… susigadina visą likusį gyvenimą. Ar dar bereikia stebėtis, kad dauguma bijo psichiatrų ir nesikreipia tol, kol būklė nėra pažengusi tiek, kad skiriamas priverstinis gydymas arba jėga nutempia artimieji? Ne, nereikia, nes, kol žmogus dar nėra praradęs nuovokos, jis puikiai supranta, kad diagnozė atims iš jo įprastą gyvenimą. Netgi tada, kai jis jau bus sveikas.

Situacija tampa dar baisesne, jei žinome faktą (kurio daug kas nežino), kad… psichikos ligos yra dažniausios. Jomis serga kur kas daugiau žmonių nei vėžiu, diabetu ar kitomis irgi paplitusiomis ligomis.

Žinoma, tos ligos yra skirtingos ir kai kurios galbūt net ir negydomos nekelia didelių sunkumų, tačiau iš esmės esamas reglamentavimas iš daugelio žmonių atima galimybę bent jau ieškoti pagalbos – tol, kol jie yra adekvatūs.

O dabar, priėmus naujas Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo pataisas, situacija taps tik blogesne, nes dauguma tokių ligų bus diagnozuotos be žmogaus sutikimo. Deja, kai jos jau bus diagnozuotos, jam kils visos aukščiau minėtos pasekmės – galimas darbo, vairuotojo pažymėjimo praradimas ir pan.

Pavienis panikos, psichozės ar kitas epizodas, kurį vaistais galima išgydyti per kelis mėn., ir štai – žmogaus gyvenimas sugriautas visam laikui.

Ar ne metas būtų suderinti medicinos pasiekimus su tuo, ką numato teisės aktai? Galbūt tada netgi nereikėtų žmonių versti gydytis, nes jiems nebereikėtų to bijoti?

O kitu atveju, jei mes ligoniui tegalime pasiūlyti atleidimo iš darbo lapelį ir draudimą vairuoti, tai gal bent virvę su muilu į komplektą pridėti? Na, kad būtų bent kažkoks pasiūlymas, ką toliau daryti.

šaltinis: lidzita.lt

Daugiau šios autorės straipsnių


Žymos

komentarų 10

 1. Jums turėjo gerai sumokėti už tokią propagandą    -  2019-01-27, 10:44

  Visais laikais visose kultūrose psichikos ligos nebuvo prilygintos kitoms ligoms, o sergantieji jomis buvo naikinami arba izoliuojami. Dabartinė sergančiųjų „integracija“ į visuomenę yra ne kas kita, kaip švelnus tautos genocidas. Darželiuose ir mokyklose sveiki vaikai priversti sėdėti vienoje klasėje su sergančiais ir taip palengva degraduoja, o kalbėti apie vairavimą ar įsivaikinimą – tai nusikaltimas. Ar pati norėtumėte sėsti į lėktuvą, pilotuojamą šizofreniko ar maniako? Jeigu iki šiol nesupratote, kas čia vyksta, tai giliau pasidomėkite depopuliacijos metodikomis ir tada rašinėkite tokias nesąmones.

  Atsakyti į šį komentarą
 2. Lidžita    -  2019-01-27, 11:59

  Kaip suprantu, Jūs labiau norėtumėte, kad Jūsų autizmu ar schizofrenija sergantį vaiką sunaikintų? Mokėti man niekas nemokėjo, tačiau savo artimųjų tarpe turiu ne vieną psichikos liga sergantį žmogų ir – nustebsite – jei ne įrašai jų mediciniuose dokumentuose, tai niekas apie tai ir neįtartų, nes, priešingai Jūsų mitams, nėra taip, kad jie elgiasi kaip pamišėliai ir kelia kitiems grėsmę ar nepatogumus. Psichikos ligų yra labai įvairių, gydymas per paskutinius 80 m. labai pažengęs. Psichikos ligų demonizavimą lėmė būtent tai, kad dar palyginti neseniai nebuvo gydymo. Tuo tarpu šiandien sakyti, kad bet kuria psichikos liga sergantį žmogų reikia naikinti ar izoliuoti yra elementarus tamsumas ir nesidomėjimas medicinos pasiekimais šioje srityje. Linkiu, kad neištiktų tokia problema ir Jūsų paties ar Jūsų vaikų (nes jos nėra tik įgimtos kaip kiti galvoja). Tada suprastumėte, kiek nesąmonių prirašėte.

  Atsakyti į šį komentarą
 3. Kaimo Jadzės lygis    -  2019-01-27, 15:33

  Amžių nugyvenau, bet neteko matyti, kad informacinio žinių portalo komentaruose žurnalistas įsiveltų į diskusijas su savo skaitytojais ir apdovanotų juos isteriškais šūkiais “ kiek nesąmonių prirašėte“ Net tūlas Užkalnis, riebiu koldūnu skaitomiausiame portale išvadintas, tokių polemikų nepradeda. Panelė Ligita jokios kitos nuomonės nepriima, tik ar nesupainiojo ji infa.lt su savo Facebooko siena? Šiame puslapyje skaitytojai komentuoja straipsnį, o ne diskutuoja su isteriška jo autore.

  Atsakyti į šį komentarą
 4. Lidžita    -  2019-01-27, 17:13

  Gerbiamas ne kaimo Jadze, kur aš noriu – ten ir komentuoju. Pasakyti, kad žmogus, siūlęs – įsiskaitykite – NAIKINTI psichikos liga sergančius žmones, prirašė nesąmonių dar net labai švelnu. O šiaip jau esate gyvas pavyzdys, kad metai, deja, nėra proto ekvlvalentas.

  Atsakyti į šį komentarą
 5. M    -  2019-01-27, 18:54

  O ar daug yra psichikos ligonių, kurie pripažįsta savo ligą ir gydosi, kol dar liga nėra labai paūmėjusi? Manau, kad nedaug. Daugelis ignoruoja savo problemą, žino „savo teises“, kaltina aplinkinius, pragaru paverčia kitų gyvenimus (nes jie atrodo jokių teisių neturi, turi tik psichiniai) ir tai yra vadinama „integracija“ pas mus. Nelinkėčiau niekam būti tokios „integracijos“ dalimi. Bėda ta, kad ligoniams reikia gydytis, o jie gali nuspręsti ir nesigydyti ir tiek. Gal autorė neturėjo patirties su tikrai piktybiniais žmonėmis su psichiniais sutrikimais, tai ir žiūri į šį reikalą optimistiškai. Gal ir galima kažkiek koreguoti įv. apribojimus tokiems žmonėms, kuriuos jie įgyja po diagnozės ir gydymo, bet tikriausiai ne be reikalo jie yra, psichiniai sutrikimai gali atsikartoti įv. stresinėse situacijose, reiktų labai gerai išmanyti psichikos ligas, kad daryti išvadas.

  Atsakyti į šį komentarą
 6. Lidžita    -  2019-01-27, 23:10

  Autorė turi labai daug patirties bendraujant su psichikos ligomis sergančiais žmonėmis. Dėl to ir išvados būtent tokios. Teiginys, kad „gali kartotis“ yra niekinis, nes gali ne tik kartotis – sveikas irgi gali susirgti. Bet sveikiems juk nedraudžiam „avansu“ dirbti ar vairuoti. Kitas dalykas – kada labiau tikėtina, kad kartosis – kai žmogus negali dirbti, vairuoti ir pan., t.y. patiria nuolatinį stresą, ar priešingai? Žmonių yra labai įvairių – tiek su psichikos ligomis, tiek ir be. Kaip ir sveiki kartais būna piktybiniai, taip ir sergantys. Bet pakartosiu – sveikiems niekas dėl jų blogo charakterio nedraudžiama. O apie tą vadinamą „integraciją“ gal galite man plačiau papasakoti? Kas ten kur ką taip integruoja ir taip Jums trukdo? Aš apie jokias integracijas išvis nekalbu, o apie normalią žmogaus teisę dirbti ir vairuoti, kai jo psichika yra stabili.

  Atsakyti į šį komentarą
 7. M.    -  2019-01-28, 06:35

  Manau, kad apie psichines ligas ir tuo labiau galimą jų atsikartojimą bei jomis sirgusio žmogaus galimybes dirbti (nekeliant pavojaus kitiems esamuoju laiku ir ateityje) gali spręsti tik psichiatrai, tikrai ne šio straipsnio autorė. Savo įsivaizdavimą, kaip turėtų būti kiekvienas gali straipsnio forma pristatyti, bet šiuo atveju yra aišku, kad autorė nėra medikė ir šios srities (temos) specialistė. Visi tikriausiai girdėjo apie Vokietijoje lėktuvą sudaužiusį pilotą, kuris buvo sirgęs tik depresija ir kuo baigėsi jo galimybė dirbti, kai dėl nelaimingos meilės jam pasimaišė protas ir jis pražudė daug žmonių, vien dėlto, kad psichiatras pražiūrėjo šį faktą. Be to, autorei pravartu būtų pasiaiškinti, kad „sveiko piktybinio žmogaus blogas charakteris“ tai jau ir yra psichinių sutrikimų užuomazgos.

  Atsakyti į šį komentarą
 8. Lidžita    -  2019-01-28, 08:42

  Straipsnio autorės nuomonė, be kitų šaltinių, pagrįsta ir pokalbiais su psichiatrais bei atitinkamos literatūros skaitymu. „Keldami pavojų kitiems“ yra viena didžiausių klišių, jau savaime rodanti nesusipažinimą su šiuo klausimu, nes absoliuti dauguma psichikos ligomis sergančių žmonių pavojaus kitiems nekelia, priešingai, jie dažniau nukenčia nei patys būna agresoriai. Pavyzdys su pilotu tiesiog nieko vertas, nes ar aš teigiau, kad tai nėra įmanoma? Ne. Bet kiek sveikų žmonių padarę tokius ir dar didesnius nusikaltimus? Ir čia jau atmetant faktą, kad lėktuvo pilotavimui keliama n kitų reikalavimų (tame tarpe sustiprintas dėmesys ir psichikos sveikatai), ko iš kitų vairuotojų nėra reikalaujama. Jūs atkakliai atsisakote suprasti, kad kuo daugiau žmogui sudaroma sunkumų gyvent pilnavertiškai, tuo mažesnė pasveikimo galimybė ir atitinkamai didesni šansai, kad tas žmogus ar nusižudys, ar šiaip bus našta kitiems. Išties požiūrio taškas labai įprastas (ypač, jei artimame rate nėra psichikos liga sergančių žmonių). Gaila, kad negaliu Jūsų įtikinti pažiūrėti kitaip, nors straipsniu kaip tik to ir siekiama – šiek tiek prablaškyti psichikos ligas gaubiančius mitus. Ir nieko neįprasta, kad tą daro tinklaraštininkė (beje). Rašau apie daugybę aktualijų ir visais atvejais stengiuosi apie klausimą sužinoti kuo daugiau. Tikrai nejaučiu informacijos stygio šiuo klausimu, nors taip – nesu medike.

  Atsakyti į šį komentarą
 9. M.    -  2019-01-28, 13:17

  Gal jūs ir nejaučiat savo kompetencijos stygiaus šia tema, bet ji tikrai yra. Ne teisininkams nagrinėti psichikos ligas ir jų pasekmes. Nepakanka vien pasiskaitinėt literatūros ar pasėdėt šalia psichiatro. Gyvenimo mokyklos su psichinių problemų turinčiais artimaisiais (ypač jei jums pasisekė ir jie nesikėsino jūsų nudobti kokiu mėsos plaktuku) irgi nepakanka. Kaip jau rašiau, savo nuomonę reikšti gali kiekvienas – tai ir jūs pareiškėte, paskaitėm, susipažinom. Ir kiti turi savo nuomones, galima suprasti ir nereikia gi taip draskytis. Kodėl pavyzdys su lėktuvo katastrofa niekinis? Vienas žmogus, kažkada sirgęs depresija piktybiškai nuslėpė tą faktą nuo gydytojų, nes norėjo dirbti mėgstamą lėktuvo piloto darbą ir pakako tik nelaimingai įsimylėti (o buvo juk ne paauglys, o suaugęs vyras!), kad prarastų psichin4s sveikatos stabilumą – pražudė pilną lėktuvą žmonių, kurie turėjo ir vaikų ir kitų artimųjų ir jau niekada nedirbs mėgstamo darbo. Visuomenei tokių eksperimentų kaina yra per didelė. Tačiau apie tai tegu sprendžia specialistai, o ne diletantai. Jokių „psichikos ligų gaubiančių mitų“ jūs neprablaškėte. Be to, ligos yra įvairios ir tikrai dar lieka darbų, kuriuos dirbti tokie ligoniai gali.

  Atsakyti į šį komentarą
 10. Lidžita    -  2019-01-28, 15:01

  Aš rašau ne kaip teisininkė, o kaip tinklaraštininkė. Ir kaip tinklaraštininkė galiu nagrinėti bet kokias aktualias problemas. Jei Jums nėra suprantama, kad man tenka dirbti ir su psichikos ligų turinčiais žmonėmis (o taip, teisininkų reikia ne tik sveikiems), kad turiu tokių žmonių draugų ir giminių tarpe, kad esu bendravusi apie tai ne su vienu gydytoju, tebūnie. Remkitės savo nuomone, kuri, kaip suprantu, grįsta tik paties subjektyvizmu. Įstatymus, beje, kuriais draudžiama dirbti ar vairuoti irgi ne medikai leidžia (tai nežinau, kaip Jūs čia sumąstėte, kad čia profesionalai tą klausimą sprendžia).

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar manote, kad karantinas bus atšauktas iki rinkimų spalio mėnesį?


 • Taip, bus atšauktas (57%, 82 balsavo)
 • Ne, nemanau (35%, 51 balsavo)
 • Nežinau, neturiu nuomonės (8%, 12 balsavo)

Viso balsavo: 145
Pradėta - 2020 21 gegužės @ 09:09
Pabaiga - 2020 21 birželio @ 09:09

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Lidžita Kolosausakitė. Gyvenimo su psichikos liga perspektyvos* - nuoroda: https://infa.lt/28799/lidzita-kolosausakite-gyvenimo-su-psichikos-liga-perspektyvos/