infa.lt

Trampas svarstė JAV pasitraukimo iš NATO galimybę, teigia jo patarėjai

Trampas svarstė JAV pasitraukimo iš NATO galimybę, teigia jo patarėjai

17 sausio
13:54 2019

REUTERS

Nedaug yra dalykų, kurių Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas norėtų labiau, nei NATO susilpnėjimo, karinio aljanso tarp JAV, Kanados ir Europos, kuris atgrasė TSRS ir Rusijos agresiją daugiau, nei 70 metų. Praeitais metais JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) padarė prielaidą žingsniui, sulyginamam su NATO sugriovimu – JAV pasitraukimą ir aljanso“, – praneša The New York Times .

„Aukšti administracijos pareigūnai pranešė The New York Times leidiniui, jog 2018-ų metų eigoje Donaldas Trampas keletą kartų privačiai yra kalbėjęs, jog nori pasitraukti iš Šiaurės Atlanto Organizacijos sutarties. Pasak dabartinių ir buvusių valdininkų, palaikančių aljanso idėją, jie susirūpinę dėl to, jog D. Trampas gali grįžti prie savo grasinimų fone to, jog sąjungininkų karinės išlaidos nesiekia tų tikslų, kuriuos iškėlė prezidentas“.

„Praėjusią vasarą vykusio neramaus aukščiausio lygio NATO susitikimo metu, pasakoja jie, D. Trampas pasakė savo vyriausiems patarėjams nacionalinio saugumo klausimais, jog nemato karinio aljanso prasmės, kurį jis mato kaip didžiulę naštą Jungtinėms Valstijoms“, – praneša leidinys, pridurdamas, jog „pasitraukimas iš NATO žymiai sumažintų Vašingtono įtaką Europoje ir galėtų suteikti drąsos Rusijai dešimtmečiams į ateitį“.

„Dabar g, rašo leidinys, – ne kartą įgarsintas prezidento noras pasitraukti iš NATO, pažadina naujus nuogąstavimus tarp nacionalinio saugumo sferos valdininkų, turint omenyje D. Trampo pastangas nuslėpti savo susitikimų su Vladimiru Putinu turinį net nuo savo patarėjų ir administracijos ryšių su Rusija tyrimo, kurį vykdo FTB“.

„Žingsnis link pasitraukimo iš aljanso, egzistuojančio nuo 1949 metų, „taptų vienu iš labiausiai griaunančių smūgių, kurį bet kuris prezidentas galėtų suduoti JAV interesams“, – įsitikinusi Michele Flournoy, kuri užėmė gynybos ministro padėjėjos postą prie prezidento B. Obamos.

Pasak atsargos admirolo James G. Stavridis, buvusio Vyriausiojo NATO vado, – Amerikos pasitraukimas iš aljanso būtų „epinio masto geopolitine klaida“. „Net idėjos dėl pasitraukimo iš NATO svarstymas – nekalbant jau apie tai, kad būtų imtasi tą realiai padaryti – taptų amžiaus dovana V. Putinui“, – pareiškė atsargos admirolas.

Kaip rašo The New York Times, remdamasis nacionalinio saugumo sferos valdininkais. „Rusija pirmiausiai buvo susikoncentravusi solidarumo tarp JAV ir Europos griovimu po to, kai 2014 metais aneksavo Krymą. Jos tikslas buvo sugriauti NATO aljansą, kurį Maskva laiko grėsme“.

„Rusijos įsikišimo į amerikiečių rinkimus tikslas ir pastangos, nukreiptos sutrukdyti buvusioms valstybėms-respublikoms prisijungti prie aljanso, buvo siekis susilpninti tą, ką ji laikė priešu kaimynystėje, teigia amerikiečių valdininkai

Susilpnėjus NATO, nurodo jie, V. Putinas turėtų daugiau laisvės veikti savo nuožiūra, išstatydamas Rusiją kaip balansą Europai ir JAV, – rašo leidinys. – JAV pasitraukimas iš aljanso suteiktų Putinui visa tai, ką Putinas bandė įgyvendinti, kalba valdininkai – iš esmės, tai padarytų patį sunkiausią ir sprendžiamąjį darbą už jį“.

„Bet koks Donaldo Trampo žingsnis prieš NATO beveik užtikrintai iššauks atsakomąją Kongreso reakciją. Amerikiečių politika Rusijos atžvilgiu – tai viena iš sferų, kurioje Kongreso respublikonai nuosekliai priešinosi D. Trampui, įskaitant naujas sankcijas Maskvos atžvilgiu ir kritiką jo šiltos spaudos konferencijos su Putinu adresu, kuri įvyko liepos 16 Helsinkyje.

„Pasak 13 Šiaurės Atlanto sutarties straipsnio, NATO narės gali pasitraukti iš aljanso praėjus metams po pranešimo apie tai. Toks atidėjimas gali duoti Kongresui laiko tam, kad bandyti užblokuoti tokį D. Trampo bandymą pasitraukti iš NATO.

Bet, net tada, jeigu Kongresas pabandys užblokuoti pasitraukimą, vien tik Donaldo Trampo bandymas išeiti iš aljanso labai pakenks NATO. Sąjungininkai jaučiantys grėsmę iš Rusijos pusės jau dabar labai abejoja tuo, jog D. Trampas įsakys kariuomenei ateiti jiems į pagalbą“, – reziumuoja The New York Times.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis
žiūrėjo 250

Žymos

1 Atsiliepimas

  1. Bet tai geras čia,    -  2019-01-17, 17:09

    Trampas nenustoja stebint,juk tai skandalas, niekas negali pasitikėt bloku kaip vieninga gynybos sistema.Ir niekur apie tai nekalbama! Panašu, kad stengiamasi išvengti panikos… Prisigyvenome

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Ar jūs pasitikite rinkimais? T.y. tuo, kad jie vyksta sąžiningai?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...