• Naujienos
 • Apie infa.lt
 • Rinkmenos
 • Galerija

infa.lt

Seimas įteisino 3 dienų priverstinį gydymą be teismo sprendimo

Seimas įteisino 3 dienų priverstinį gydymą be teismo sprendimo

13 sausio
20:02 2019
Tramdomieji marškiniai

nuotrauka: straitjacketshop.com

Sausio 11 dieną Seimas priėmė Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas (projektas Nr.  XIIIP-2075(2), kuriomis siekiama sudaryti sąlygas vykdyti kokybišką psichikos ir elgesio sutrikimų prevenciją, užtikrinti visiems žmonėms vienodas teises į kokybiškas ir prieinamas psichikos sveikatos priežiūros paslaugas. Naujomis nuostatomis nutarta patikslinti psichikos sveikatos priežiūros principus, psichikos ir elgesio sutrikimų turinčių asmenų teises ir jų ribojimo sąlygas.

Įstatyme reglamentuojamos fizinio suvaržymo priemonių taikymo pagrindinės sąlygos. Priverstinis hospitalizavimas ir priverstinis gydymas be teismo sprendimo bus galimas iki 3 darbo dienų, o į teismą reiks kreiptis per 48 val. nuo priverstinio hospitalizavimo ir priverstinio gydymo pradžios. Be to, reglamentuotas vaizdo stebėjimas psichikos sveikatos priežiūros įstaigose, ko šiuo metu nėra.

Priverstinai hospitalizavus asmenį, gydytojas psichiatras privalo nedelsdamas kreiptis į pacientą dėl rašytinio sutikimo jį gydyti konkrečiais vaistais ar priemonėmis (būdais). Jeigu pacientas negali būti laikomas gebančiu protingai vertinti savo interesus ir dėl to nepavyksta gauti paciento sutikimo dėl gydymo konkrečiais vaistais ar priemonėmis (būdais) ir kai yra šioje dalyje nurodytos aplinkybės, jis Vyriausybės įgaliotų institucijų nustatyta tvarka gali būti priverstinai gydomas, bet ne ilgiau kaip 3 darbo dienas.

Motyvuotą sprendimą dėl psichikos ir elgesio sutrikimų turinčio paciento priverstinio hospitalizavimo ir (ar) priverstinio gydymo ilgiau kaip 3 darbo dienas būtinumo, įvertinę psichikos ir elgesio sutrikimų turinčio paciento psichikos sveikatos būklę, priima du psichikos sveikatos priežiūros įstaigos gydytojai psichiatrai ir vienas psichikos sveikatos priežiūros įstaigos vadovo įgaliotas įstaigos administracijos darbuotojas. 

Tie patys asmenys dėl to paties paciento priverstinio hospitalizavimo ir (ar) gydymo gali spręsti ne daugiau kaip du kartus iš eilės. Jeigu šioje dalyje nurodyti asmenys priima motyvuotą sprendimą, kad psichikos ir elgesio sutrikimų turintį pacientą būtina priverstinai hospitalizuoti ir (ar) priverstinai gydyti ilgiau kaip 3 darbo dienas, psichikos sveikatos priežiūros įstaiga, kurioje priverstinai hospitalizuojamas ir (ar) priverstinai gydomas psichikos ir elgesio sutrikimų turintis pacientas, privalo ne vėliau kaip per 48 valandas nuo priverstinio hospitalizavimo ir (ar) priverstinio gydymo pradžios kreiptis į teismą dėl priverstinio hospitalizavimo ir (ar) priverstinio gydymo pratęsimo.

Priverstinai hospitalizuojamas (hospitalizuotas) psichikos ir elgesio sutrikimų turintis pacientas ir (ar) jo atstovas turi teisę kreiptis į teismą dėl žalos, padarytos dėl neteisėto psichikos sveikatos priežiūros įstaigos sprendimo priverstinai hospitalizuoti ir (ar) priverstinai gydyti, atlyginimo.

Priimtais pakeitimais detaliai aptartos psichikos ir elgesio sutrikimų turinčių žmonių teisės ir jų suvaržymo pagrindai. Seimas nusprendė panaikinti nuostatas dėl narkologinės įskaitos (Pripažinti netekusiu galios LR narkologinės priežiūros įstatymą Nr. VIII-156 su visais pakeitimais), nustatyti visuomenės psichikos sveikatos stiprinimo priemonių tikslus, įtvirtinti kompleksinį (komandinį) sveikatos priežiūros paslaugų teikimo modelį.

Pataisomis taip pat siekiama stiprinti psichikos ir elgesio sutrikimų turinčio asmens apsaugą atstovavimo srityje. Pagal patvirtintą tvarką psichikos sveikatos priežiūros įstaiga hospitalizuoto psichikos ir elgesio sutrikimų turinčio asmens prašymu privalės padėti jam susisiekti su savo atstovu, artimaisiais ar pagalbą priimant sprendimus teikiančiu asmeniu.

Už pagrindinio įstatymo naujas nuostatas, kurios įsigalios gegužės 1 d., balsavo 77 Seimo nariai, prieš – 3, susilaikė 8 parlamentarai.

Infa.lt
Parama - Ačiū!  
žiūrėjo 2 255

Žymos

Atsiliepimų 11

 1. Algirdas    -  2019-01-13, 23:55

  Dažniausiai psichikos sutrikimų pasitaiko šių profesijų atstovams: psichiatrams, teisėjams, seimo nariams t.y. tiems kas leidžia, sprendžia ir gyd nuodija. Eilinis valio policinei valstybei.

  Atsakyti į šį komentarą
 2. as    -  2019-01-14, 11:21

  Taip dabar gales visus giditi kitamincius kas ne taip ciulba pries valdzia ir paskelbti psichikiskais nesveikus ne ce buves sovietu metodas,koke garantija kad ce ne tam sukurtas istatimas.

  Atsakyti į šį komentarą
 3. as    -  2019-01-14, 11:24

  Šis įstatymas reikalingas teisėsaugai, prokurorams, policijai VSD bei kitiems valdžiažmogiams, nes per tas tris dienas žmogus bus padarytas daržove, nepakaltinamu ir tuomet netinkamiems piliečiams bus apribotos jų teisės. Sovietinė tvarka grįžta į psichiatriją Verygos ir policijos dėka. Dabar laikykitės „Lietuvos „priešai“, jūs visi potencialūs psichiatrinių ligoninių pacientai, nes tai sugalvojo Lietuvos piliečių išrinktas Seimas. Psichiškai nesveiki Seime nori visus ir ne Seimo narius suvienodinti.

  Atsakyti į šį komentarą
 4. baigsis streikai :)    -  2019-01-14, 13:33

  du kartus per metus pagydys kaip tarybiniais metais ir tada galėsi paduoti į teismą už neteisėtą gydymą :D ŠAUNUOLIS MINI STRAS VARYKKĄ :)

  Atsakyti į šį komentarą
 5. bus galima RIOMYTOJO UNIVERKĄ    -  2019-01-14, 13:35

  UŽDARYTI :) arba visus RIOMYTOJO studentus perkvalifikuoti į DOCHTARUS :)

  Atsakyti į šį komentarą
 6. M.    -  2019-01-14, 20:05

  Šiaip tai kitose šalyse taip ir yra, seniai nėra taip, kad žmogus su pakrikusiu protu „priima sprendimą“, kad gal jau laikas gydytis, nes tiesiog to jau nesugeba. Iš tikrųjų, tai didelė problema, nes psichinių problemų turintys žmonės yra pikti, terorizuoja aplinkinius, negydomi gali ir sužaloti. Psichiniai ligoniai turi didelę neigiamą įtaką aplinkai, artimiems žmonėms ir turi būti gydomi. Čia ne tas atvejis, kai kokia nors fizinė liga ir noriu gydausi, noriu ne.

  Atsakyti į šį komentarą
 7. Meta    -  2019-01-15, 13:13

  as tik už ,kiti visur mato tik politiką ,o apie tokius ligonius net nepagalvoja ,koks absurdas dabar su jais ,jie gi nesuvokia kad serga ,ir priversk toki gydytis savanoriškai ,kas nesusidūres su tuo net nz kaip tai absurdiska budavo

  Atsakyti į šį komentarą
 8. Algimantas Končius    -  2019-01-15, 19:54

  Dar vienas sovietinis – stalininis ČK įstatymas, o jo vykdymą spręs taip pat „troika“. Per tris dienas priverstinai pagirdžius psichotropiniais vaistais, į teismą būs pristatytas jau neabejotinai psichinis ligonis. Stalinizmas grįžta su pagreičiu. Tai antivalstybinis, antitautinis įstatymas.

  Atsakyti į šį komentarą
  • kas su tuo ginčijasi?    -  2020-03-03, 13:03

   Taip, kad padaryti totalią kontrolę tarp žmonių reikalinga juos suvaryti į skaitmeninį konclegerį, o nepritarusius reikia „gydyti“ – realiai nuodyti. Tie nuoda daro žmogų nevisaverte daržove. „Daržovė“ atrodys nepakaltinamas ir jam bus ir vėl ir vėl skiriamas gydymas, kol neims „čiulbėti“ taip kaip valdžia nor

   Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Šeimų Sąjūdis
Lasvas žodis

Apklausa

Ką manote apie rugsėjo 10 protesto akciją?


 • Ji įvyks net ir be leidimo (68%, 71 balsavo)
 • Leidimas bus gautas iš ji įvyks taikiai (13%, 14 balsavo)
 • Ji įvyks ir pasikartos riaušės (11%, 11 balsavo)
 • Vilnius bus blokuotas ir ji neįvyks (8%, 8 balsavo)

Viso balsavo: 104
Pradėta - 2021-09-04 @ 21:14
Pabaiga - 2021-09-09 @ 21:14

Leidžiama ... Leidžiama ...