infa.lt

Naujos intymių santykių taisyklės Ukrainoje – „pasodinti galima netgi sutuoktinį”

Naujos intymių santykių taisyklės Ukrainoje – „pasodinti galima netgi sutuoktinį”

01 sausio
18:46 2019

Advokatai pasimetę – sausio 11 Ukrainos Baudžiamajame kodekse išprievartavimo ir seksualinės prievartos atžvilgiu įsigalioja naujos pataisos. Už grotų 5-7 metams galima patekti net, jeigu kažkas iš sutuoktinių nedavė sutikimo seksualiniams santykiams. O štai to, kokioje formoje tas sutikimas turi būti pateiktas – niekas paaiškinti negali, rašo Ukrainos leidinys obozrevatel.com.

Gynėjai tvirtina – naujosios pataisos tik apsunkins gyvenimą nukentėjusiems, o šantažistams atrišamos rankos.

Iš karto 241 Aukščiausios Rados deputatas palaikė įstatymo projektą apie pasikeitimų įtraukimą į Ukrainos Baudžiamąjį ir Baudžiamojo proceso kodeksus. Tikslas – Europos Tarybos konvencijos dėl smurto prieš moteris ir smurto buityje prevencijos nuostatų įgyvendinimas.

Įstatymo projekto autoriai – 44 deputatai, o pagrindinis iniciatorius – prezidento Petro Porošenkos bloko narė ir prezidento atstovė Aukščiausioje Radoje – Irina Lucenko.

Įstatymo projektas išplečia „išprievartavimas“ ir „seksualinė prievarta“ sąvokas. Dabar net sutuoktiniai gali paskųsti vienas kitą, jeigu intymūs santykiai tarp jų įvyko be išankstinio, vieno iš sutuoktinių sutikimo. Bet ką būtent galima laikyti sutikimu įstatymas neišaiškina.

Sprendžiant pagal viską, net deputatai ne visiškai supranta nubalsuotų pataisų esmę. Bent jau daugiau kaip 10 deputatų, su kuriais susisiekė Obozrevatel leidinys, komentuoti įstatymo projektą atsisakė.

„Aš net neįsivaizduoju, kaip visa tai gali atrodyti praktikoje. Vyrui kiekvieną kartą teks klausti pas žmoną leidimo arba forminti raštelį ilgalaikiam periodui? Mes turime pakankamai įstatymų, kurie lyg ir įdomūs ir siekia gerų tikslų, tačiau praktiškai jie mirę. Manau ir šis įstatymas praktiškai neveiks“, – paaiškino advokatas Vitalij Naum.

Jo kolega, advokatas Andrej Varenik mano, jog iš tiesų pataisos gali apsunkinti nukentėjusių gyvenimą.

„Dabar juk savo teisybę teks įrodinėti abiem pusėms. Tarkime, merginai, kuri parašė pareiškimą, teks įrodyti, jog ji nedavė sutikimo. Ir jos žodžiai čia nepraeis. Tas pats ir kitai pusei – irgi teks pateikti argumentus, kad sutikimas buvo“, – pastebėjo pokalbio metu Andrej Varenik.

Pasak teisininko, anksčiau daugelis išprievartavimo bylų buvo nutraukiamos būtent todėl, kad nukentėjusioji negalėjo įrodyti, jog viskas įvyko prievarta. Ir dabar bus ta pati situacija, todėl niekas iš esmės nepasikeitė.

Padės šantažuotojams

Taip pat Andrej Varenik nurodo į dar vieną pataisų detalę. „Dabar išprievartavimu laikomas veiksmas „su prasiskverbimu į kito žmogaus kūną“. Tai faktiškai stato vyrus į tam tikrus rėmus.

Juk pas mus egzistuoja išprievartavimai ir iš moterų pusės, tačiau grynai fiziškai iš moterų pusės įsiskverbimo būti negali“, – pabrėžia advokatas.

Advokato Rostislav Kravec nuomone, pataisos bus palankios šantažuotojams. „Jiems tikrai taps lengviau. Galima grasinti net savo sutuoktiniui, kad paduosi prieš jį skundą dėl išprievartavimo.

Juk deputatai nurodė, kad savanoriškas sutikimas intymiems santykiams, tai laisvas žmogaus valios pasireiškimas esant atitinkamoms aplinkybėms. Ką tai reiškia? Buvau girta, bet nelabai?“, – sako Kravec.

Sprendimai gali būti subjektyvūs

Dar vieną ginčą sužadina punktas apie seksualinę prievartą „be įsiskverbimo“. Paprasčiau šnekant – seksualinis priekabiavimas. Tačiau niekas iš apklaustų teisininkų nesugebėjo paaiškinti ką būtent galima būtų pritempti prie šio kriterijaus.

„Tardymo organai tikrai turės problemų. Įrodyti visa tai bus sunku. Todėl bet koks sprendimas bus priimamas priklausomai nuo aplinkybių, ir vertinamas teisme labai subjektyviai“, įsitikinęs Kravec.

Vienas iš Nacionalinės policijos tardytojų anonimiškumo pagrindais pasidalino savo patirtimi.

„Mes turėjome bylų, kai, pavyzdžiui, meilužės, siekiančios ištekėti už konkretaus vyro, rašė pareiškimus dėl išprievartavimo. Esant naujam įstatymui jos turės didesnę laisvę – pareikš, kad sutikimo nedavė ir viskas. Dar buvo, kad darbuotojos skundėsi savo viršininkais, kurie bandė jas atleisti.

Tačiau, jei anksčiau norint įrodyti boso kaltę buvo reikalingi kažkokie rimti argumentai, tai dabar, esant formuluotei „seksualinė prievarta be įsiskverbimo“ galima bus pritempti ką tik nori. Pliaukštelėjai per užpakaliuką, mirktelėjai, pakvietei į restoraną, apkabinai kompanijos vakarėlyje… Aš nepavydžiu tiems tardytojams, kuriems teks šios bylos“, – sako policininkas.

„Mūsų šalyje taip priimta, kad vyrai gali sau leisti daug ką, ypač jei moteris nuo jų priklauso. Tai ypač tinka gamybiniams santykiams, kai darbuotoja priklauso nuo viršininko materialine prasme. Dažnai moterys skundžiasi, jog joms daromi nepadorūs pasiūlymai, net imamasi kažkokių veiksmų jų atžvilgiu, bet pasiskųsti ji negali, nes už priekabiavimą pas mus baudžiamojo straipsnio nėra.

Pavyzdžiui, aš turėjau klientę prie kurios priekabiavo viešbučio, kuriame ji dirbo, direktorius. Galėjo pasigauti koridoriuje ir pabučiuoti. Arba atkakliai siūlė, kad ji su juo eitų į vieną iš numerių. O kai ji nesutikdavo neišmokėdavo premijų, žemino.

Dabar galimybė paduoti prieš jį skundą pas ją atsirado. Manau, jog bus sukurti kažkokie poįstatyminiai aktai, skaidriau paaiškinantys tai, už ką ir kaip reikėtų bausti“, – paaiškino teisininkas.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 260

Žymos

1 Atsiliepimas

  1. algis    -  2019-01-02, 17:03

    cirkai, kur dar eis pasaulis?

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...