infa.lt

Atsistatydinkite ministre!

Atsistatydinkite ministre!

lapkričio 30
18:48 2018

Facebook nuotrauka

Seimo narys Mantas Adomėnas savo Facebook paskyroje: „Atsistatydinkite ministre!“

Sunku tai sakyti žmogui, kurį gerbiu kaip ekspertą (sakau tą visiškai nuoširdžiai ir be ironijos), kuriam jaučiu simpatiją, ir kuris – kuri – išmano mokslą bei švietimą geriau, negu didžioji dauguma šio tūkstantmečio ministrų. Net ir Jurgitos Petrauskienes trūkumai yra pranašesni už kai kurių kitų šios Vyriausybės ministrų privalumus.

Ir vis dėlto.

Ministerijoje protesto ženklan nakvoja mokytojai, moksleiviai protestuoja prie Seimo, mokyklos kelias savaites streikuoja – tokios krizės politikui išgyventi praktiškai neįmanoma. Galima, žinoma, iš visų jėgų įsikibus kažkaip išsilaikyti kėdėje, atlaikyti visas interpeliacijas ir nuklibinkščiuoti iki kadencijos pabaigos, praradus bet kokį autoritetą ir atsikračius bet kokių iliuzijų, kad šiame poste ją tebelaiko noras ką nors Lietuvos švietime pakeisti.

Kaip prie šitos krizės buvo ateita? Paradoksaliai, didžiausias ministrės privalumas pasirodė esąs ir didžiausias jos Achilo kulnas (jeigu žmogus jų gali turėti daugiau negu vieną). Kai Saulius Skvernelis išsyk po rinkimų paskelbė formuosiąs ne politikų, o profesionalų vyriausybę, daug kas į tai numojo ranka, kaip į dar vieną pasipijarinimo gestą, kai išrinktas politikas populistiškai „varo“ ant politikos, bandydamas parodyti, kad „aš tai, žinote, ne visai politikas, ne taip, kaip anie visi“. Niekas netikėjo, kad jis iš tiesų taip ims ir padarys.O jis ėmė ir padarė – pažadą įvykdė. Ir tai pasirodė esą daug blogiau, negu neištesėtas pažadas ar populistinė gestikuliacija (kurios Premjerui ir toliau nestinga).

Iš ekspertinės ar visuomeninės veiklos į Vyriausybę atėję profesionalai ne tik, kad dažnai nesuvaldo jiems patikėtų ministerijų ir virsta biurokratų institucinių žaidimų įkaitais. Dar svarbiau tai, kad jie neturi politinio užnugario, todėl tampa visiškai priklausomi nuo savo politinių „patronų“ Seime arba Vyriausybėje. Kurie „profesionalams“ įtikinamai pasufleruoja, kokį nuogą politinį sprendimą reikia įvilkti į ekspertinės kompetencijos rūbelį.

Mokytojų etatinio apmokėjimo modelis, dabar išsprogęs viešųjų ryšių krize, toli gražu ne pirmas ir ne vienintelis toks sprendimas. Kad etatinio apmokėjimo modelio sumanymas gimė ne ministerijoje, ne iš ekspertinių įžvalgų, Seimo Švietimo ir mokslo komiteto diskusijoje yra pripažinęs jo pirmininkas Eugenijus Jovaiša. Jis atsirado kaip politinis užsakymas – surasti būdą vaikų nesurenkančių regionų mokyklėlių mokytojams mokėti tokį patį atlyginimą, kaip ir perpildytose miesto mokyklose dirbantiems, užuot galvojus apie tinklo optimizavimą ar kitus esminius sprendimus (apie tai daug rašyta ir kalbėta, tad nesiplėsiu).

Lygiai kaip ne ekspertų galvose gimė ir „klasės krepšelio“ užmanymas, kritikuojamas tiek Valstybės kontrolės, tiek ir tarptautinių ekspertų. Jis atsirado kaip politinis-ideologinis užsakymas bet kokia kaina pakeisti mokinio krepšelį – kurį, kaip skaidriausią ir efektyviausią būdą paskirstyti mokykloms lėšas, gyrė EBPO ekspertai. Tačiau skaidrumas ir efektyvumas tampa politiškai neparankios vertybės, kai reikia užganėdinti valdančiosios daugumos elektoratą regionuose – kas, kad švaistomų lėšų ir švietimo kokybės – taigi, tų pačių mokinių ateities – sąskaita.

Taigi, Ministrė tik suteikia išviršinį ekspertinės kompetencijos apvalkalėlį sumanymams, kurie su ekspertine analize ir įžvalga turi mažai ką bendro. Tai yra ne kieno kito, bet valdančiosios valstiečių daugumos ir jų Vyriausybės iniciatyvos – nedera šito pamiršti. Būtent Seimo dauguma stūmė ir buldozerinį etatinio apmokėjimo įgyvendinimą – tą padaryti jau šiemet, per vasarą, nors buvo visiškai akivaizdu, kad nei ministerija, nei mokyklos bei jų vadovai nėra ir nebus pasirengę jo įgyvendinimui. Būtent Seimo daugumos nariai vienu balsu tvirtino, kad viskam bus pasiruošta, kad jokių nesklandumų įgyvendinant etatinį apmokėjimą nekils, ir kad visos išreikštos abejonės tėra tik piktavalės opozicijos užgaidos ir kliaudų ieškojimas.

O dabar, kai situacija išsprogo krize, visi tie buldozerinės stūmos entuziastai nėrė į krūmus, palikdami Ministrę vieną prisiimti toksiškas savo sprendimų pasekmes, padarydami ją atpirkimo ožkele savo pačių nepamatuotiems ideologiniams sprendimams.

„Pati kalta“, sakys ne vienas švietimietis ar jiems prijaučiantis, „dabar tegu prisiima pasekmes.“ Ir būtų sunku jiems prieštarauti.

Mat vienas dalykas, ko visuomenė iš profesionalų tikisi – kad jie priims sprendimus remdamiesi turima patirtimi ir kompetencija, o ne politine konjunktūra. Kad jų sprendimai bus ekspertiškai pagrįsti, o ne diktuojami politinių užsakymų. Kitaip tariant, iš profesionalų visuomenė tikisi integrity, nepajudinamo principingumo stuburo, kuris leistų garsiai pasakyti „Tai yra nesąmonė“, kai politikai bando prastumti savo interesams, o ne bendrajam gėriui tarnaujantį politinį užsakymą.

Tačiau nei Ministrė, nei kiti į Vyriausybę atėję politinio užnugario neturintys profesionalai tokio stuburo neparodė. Vos tik jų politiniai patronai treptelėdavo kojele, jie puldavo „koreguoti“ savo profesionalią ekspertinę nuomonę.Ryškiausiai tas pasimatė universitetų jungimo istorijoje. 2017 m. pavasarį ŠMM sudaryta ekspertinė darbo grupė pateikė išvadas – aukštųjų mokyklų tinklo optimizavimo siūlymus, pagrįstus kelis mėnesiais trukusia analize, skaičiavimais ir konsultacijomis su aukštosiomis mokyklomis. Pridedu jų išvadas iliustruojančią pristatymo skaidrę: LEU ten buvo siūloma jungti prie Vilniaus Universiteto, o Kaune buvo siūloma sudaryti superstiprų universitetą iš sujungtų Vytauto Didžiojo, Kauno Technologijos, Aleksandro Stulginskio ir Sporto universitetų.

Tačiau šios Ministerijos pateiktos išvados nepatiko kai kurioms Kauno aukštosioms mokykloms, kurių administracijos turėjo tiesioginį priėjimą prie tikrųjų politinių sprendimų priėmėjų Seimo valdančiojoje daugumoje ir Vyriausybėje. Todėl, kai ekspertų darbo grupės išvados buvo įvilktos į Vyriausybės nutarimą, LEU jau buvo jungiamas ne prie VU, bet prie VDU, o KTU ir VDU jungimas išvis pradingo iš optimizacijos planų.

Kada nors kas nors – istorikai ar teisėsaugos institucijos (tikiuosi, kad ne dar viena parlamentinio keršto komisija) – ištyrinės šito korupcinio viražo aplinkybes ir potekstes bei įvardys jo kainą: kainą prarastais valstybės raidos metais, prarastais protais ir iššvaistytais jos piliečių pinigais.

O tuo tarpu prisiminkime tik tai, kad Ministrė puolė Vyriausybės nutarimą ginti taip pat karštai, kaip prieš tai karštai ir entuziastingai pristatinėjo savo sudarytos ekspertų darbo grupės išvadas, kurias tasai Vyriausybės nutarimas, paprastai kalbant, išgvoltavojo.

Tai va, todėl Ministrei ir reikėtų atsistatydinti: ne todėl, kad ji padarė klaidų ir nesuvaldė procesų dėl etatinio mokytojų darbo užmokesčio įvedimo. Bet todėl, kad ji leido naudotis savo kaip profesionalės reputacija svetimoms klaidoms ir užmačioms dangstyti.

Ministre, Jūs dar galite išsergėti savo kaip profesionalės reputacijos likutį – ir dar svarbiau, išsergėti profesionalų kaip principingų, politikų užmačioms pajėgiančių atsispirti asmenybių reputaciją, apginti jų autoritetą. Parodykite savo integrity, savo profesinį principingumą dabar ir liaukitės dangstyti svetimas klaidas.

Ministre, atsistatydinkite!


Žymos

1 Atsiliepimas

  1. Jo    -  2018-12-10, 15:11
    Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/infa/domains/infa.lt/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/functions/other.php on line 2237

    Ministre, neatsistaydinkit, nes jūs viską darote teisingai. O streikuojančius mokytojus reikia atleisti, nes LT yra 6000 nereikalingų mokytojų, kurie melžia biudžetą. Streikuoja visi, kurie nori už kelias pamokas neturint net etato, gauti 1000 eu.

Rašyti Atsiliepimą

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Ar pritartumėte tam, kad homoseksualios poros galėtų tuoktis Lietuvoje?

Ar pritartumėte homoseksualų santuokoms Lietuvoje?

  • Ne (89%, 313 balsavo)
  • Taip (7%, 23 balsavo)
  • Neturiu nuomonės (4%, 14 balsavo)

Viso balsavo: 350
Pradėta - 2018 lapkričio 8 @ 14:41
Pabaiga - 2018 gruodžio 8 @ 14:41

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Parazitai, virusai ir Apokalipsės ratas [4]

Parazitai, virusai ir Apokalipsės ratas [4]

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Esi prieš Barnevernet praktikų taikymą Lietuvoje? – Tai tu už smurtą prieš vaikus

Esi prieš Barnevernet praktikų taikymą Lietuvoje? – Tai tu už smurtą prieš vaikus

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Tolerancija. Žmogaus kitoniškumas nėra tapatus jo vertei ir asmeninėms savybėms, už kurias turėtume jį gerbti

Tolerancija. Žmogaus kitoniškumas nėra tapatus jo vertei ir asmeninėms savybėms, už kurias turėtume jį gerbti

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Mokytojams: Mes jus palaikome, bet kur jūs buvote, kai jūsų palaikymo reikėjo kitiems?

Mokytojams: Mes jus palaikome, bet kur jūs buvote, kai jūsų palaikymo reikėjo kitiems?

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Korupcijos tvaikas virš universitetų nesisklaido, virš valstybės taip pat

Korupcijos tvaikas virš universitetų nesisklaido, virš valstybės taip pat

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ar vaikai vertina savo tėvus kaip smurtautojus? – Ne! Tai kodėl tą daro valstybė?

Ar vaikai vertina savo tėvus kaip smurtautojus? – Ne! Tai kodėl tą daro valstybė?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Kova su korupcija – korupcionierių reikalas

Kova su korupcija – korupcionierių reikalas

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Dėl ko D.Šakalienei norisi verkti

Dėl ko D.Šakalienei norisi verkti

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Mindaugas Puidokas: „Mūsų valstybė sunkiai serga“

Mindaugas Puidokas: „Mūsų valstybė sunkiai serga“

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Gabrielius Landsbergis ragina premjerą ir Seimo narius išgirsti sekmadienio protesto reikalavimus ir ieškoti kompromiso

Gabrielius Landsbergis ragina premjerą ir Seimo narius išgirsti sekmadienio protesto reikalavimus ir ieškoti kompromiso

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Parlamentarai M. Puidokas ir N. Puteikis reikalauja pripažinti neteisėtu Seimo balsavimą dėl JT Migracijos pakto

Parlamentarai M. Puidokas ir N. Puteikis reikalauja pripažinti neteisėtu Seimo balsavimą dėl JT Migracijos pakto

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika: Gyvoji Lietuva ateina

Algimantas Rusteika: Gyvoji Lietuva ateina

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Mindaugas Puidokas. Kodėl D. Šakalienės rėmėjai taip prieštarauja esminėms pataisoms vaiko teisių apsaugos srityje?

Mindaugas Puidokas. Kodėl D. Šakalienės rėmėjai taip prieštarauja esminėms pataisoms vaiko teisių apsaugos srityje?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Parazitai, virusai ir Apokalipsės ratas [3]

Parazitai, virusai ir Apokalipsės ratas [3]

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    2050-ieji. Lietuvos Respublikos Seimas. Švenčiami tolerancijos ir pakantumo metai

2050-ieji. Lietuvos Respublikos Seimas. Švenčiami tolerancijos ir pakantumo metai

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Saulius Skvernelis konservatoriams: „Gal ir reikėtų toje įstaigoje kai kam pabūti, dėl to, ką jūs padarėte“

Saulius Skvernelis konservatoriams: „Gal ir reikėtų toje įstaigoje kai kam pabūti, dėl to, ką jūs padarėte“

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Saulius Skvernelis apie konservatorių organizuojamą valstybės perversmą

Saulius Skvernelis apie konservatorių organizuojamą valstybės perversmą

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Prezidentas Rolandas Paksas: „Iš mūsų jau pavogta valstybė, ir Tauta nebeįtakoja valdžios priimamų sprendimų“

Prezidentas Rolandas Paksas: „Iš mūsų jau pavogta valstybė, ir Tauta nebeįtakoja valdžios priimamų sprendimų“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    V. Troščenka. Nuo darbo nebūsi bagotas – tapsi kuprotas

V. Troščenka. Nuo darbo nebūsi bagotas – tapsi kuprotas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Arvydas Juozaitis. Privalėsime atsisakyti Seime palaimintos migracijos sutarties

Arvydas Juozaitis. Privalėsime atsisakyti Seime palaimintos migracijos sutarties

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Vaiko teisių apsaugos įstatymo pataisos, parengtos SADM ministerijos

Vaiko teisių apsaugos įstatymo pataisos, parengtos SADM ministerijos

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Statistikos departamentas nerado duomenų apie žudomus vaikus, kuriuos jo vardu skelbia Lietuvos influenceriai

Statistikos departamentas nerado duomenų apie žudomus vaikus, kuriuos jo vardu skelbia Lietuvos influenceriai

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Povilas Gylys: „D. Grybauskaitė prieš S. Jakeliūną“ – „iš kur vaikinui tiek drąsos?“

Povilas Gylys: „D. Grybauskaitė prieš S. Jakeliūną“ – „iš kur vaikinui tiek drąsos?“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Vaikai negali būti įkaitais, kai specialistams trūksta žinių

Vaikai negali būti įkaitais, kai specialistams trūksta žinių

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika: Sistema eina į kontrpuolimą

Algimantas Rusteika: Sistema eina į kontrpuolimą

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Andrius Kubilius: „Vilties nuojauta „Anti-tiap-liap sukilimui“

Andrius Kubilius: „Vilties nuojauta „Anti-tiap-liap sukilimui“

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Lietuvių TAUTA netrokšta kariauti, ponai!

Rolandas Paksas. Lietuvių TAUTA netrokšta kariauti, ponai!

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Visoje ES tik lenkų ir vengrų valdžios yra normalios, o likusių valstybių - iškrypėlės. Nekreikim...

Vėl pavydžiu lenkams ir vengrams. Juos valdo sava valdžia......

idiotai - žydų užsakymas tai...

An

Eikit dibti po 40val.per savaite,o ne po20val.visi komunistinės senės,arba pričiože tinginiai....

RM

Pagirtina. Jei jau turi gyvūną, tai privalai juo tinkamai rūpintis....

Dar ne viskas prarasta. Dar yra protingu, doru, besirupinanciu salies ir gyventoju islikimu, zmoniu. Pagarba...

daugybė durnių, daunų, debilų, vištgaidžių laukia kitų seimo rinkimų, galės išeiti į plačias gatves balsuoti...

visi gojai kovoję prieš vaikų atėmimą ir už mokytojų algas bus žydų sunaikinti...

Puikus straipsnis, brandaus visumą suprantančio žmogaus mintys....

As

Gerumas, dar ypac pries Kaledas, labai grazu, bet kas skurstantiems senoliams sriubos ipils po Kaledu?...

Pagaliau Kiguolis prabilo apie tai, apie ką visi kiti iki šiol tylėjo. Kai valstybėje grobiami...

vvv - tas paprasta, turima omenyje mokytojai su visomis savo profesinėmis sąjungomis. ...

o iš kur Jūs žinote, kad ten nebuvo mokytojų ar kitų pedagogų? Būtinai reikia skelbtis...

Remkime vieni kitus , o ne kaltinkime - gerai kad...

    Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

atsiliepimų 11 Skaityti visą įrašą
    Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

atsiliepimų 28 Skaityti visą įrašą
    Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

atsiliepimų 20 Skaityti visą įrašą
    Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, tikiuosi, jog patiks: *Atsistatydinkite ministre!* - nuoroda: https://infa.lt/27306/atsistatydinkite-ministre/