infa.lt

Atsistatydinkite ministre!

Atsistatydinkite ministre!

lapkričio 30
18:482018

Facebook nuotrauka

Seimo narys Mantas Adomėnas savo Facebook paskyroje: „Atsistatydinkite ministre!“

Sunku tai sakyti žmogui, kurį gerbiu kaip ekspertą (sakau tą visiškai nuoširdžiai ir be ironijos), kuriam jaučiu simpatiją, ir kuris – kuri – išmano mokslą bei švietimą geriau, negu didžioji dauguma šio tūkstantmečio ministrų. Net ir Jurgitos Petrauskienes trūkumai yra pranašesni už kai kurių kitų šios Vyriausybės ministrų privalumus.

Ir vis dėlto.

Ministerijoje protesto ženklan nakvoja mokytojai, moksleiviai protestuoja prie Seimo, mokyklos kelias savaites streikuoja – tokios krizės politikui išgyventi praktiškai neįmanoma. Galima, žinoma, iš visų jėgų įsikibus kažkaip išsilaikyti kėdėje, atlaikyti visas interpeliacijas ir nuklibinkščiuoti iki kadencijos pabaigos, praradus bet kokį autoritetą ir atsikračius bet kokių iliuzijų, kad šiame poste ją tebelaiko noras ką nors Lietuvos švietime pakeisti.

Kaip prie šitos krizės buvo ateita? Paradoksaliai, didžiausias ministrės privalumas pasirodė esąs ir didžiausias jos Achilo kulnas (jeigu žmogus jų gali turėti daugiau negu vieną). Kai Saulius Skvernelis išsyk po rinkimų paskelbė formuosiąs ne politikų, o profesionalų vyriausybę, daug kas į tai numojo ranka, kaip į dar vieną pasipijarinimo gestą, kai išrinktas politikas populistiškai „varo“ ant politikos, bandydamas parodyti, kad „aš tai, žinote, ne visai politikas, ne taip, kaip anie visi“. Niekas netikėjo, kad jis iš tiesų taip ims ir padarys.O jis ėmė ir padarė – pažadą įvykdė. Ir tai pasirodė esą daug blogiau, negu neištesėtas pažadas ar populistinė gestikuliacija (kurios Premjerui ir toliau nestinga).

Iš ekspertinės ar visuomeninės veiklos į Vyriausybę atėję profesionalai ne tik, kad dažnai nesuvaldo jiems patikėtų ministerijų ir virsta biurokratų institucinių žaidimų įkaitais. Dar svarbiau tai, kad jie neturi politinio užnugario, todėl tampa visiškai priklausomi nuo savo politinių „patronų“ Seime arba Vyriausybėje. Kurie „profesionalams“ įtikinamai pasufleruoja, kokį nuogą politinį sprendimą reikia įvilkti į ekspertinės kompetencijos rūbelį.

Mokytojų etatinio apmokėjimo modelis, dabar išsprogęs viešųjų ryšių krize, toli gražu ne pirmas ir ne vienintelis toks sprendimas. Kad etatinio apmokėjimo modelio sumanymas gimė ne ministerijoje, ne iš ekspertinių įžvalgų, Seimo Švietimo ir mokslo komiteto diskusijoje yra pripažinęs jo pirmininkas Eugenijus Jovaiša. Jis atsirado kaip politinis užsakymas – surasti būdą vaikų nesurenkančių regionų mokyklėlių mokytojams mokėti tokį patį atlyginimą, kaip ir perpildytose miesto mokyklose dirbantiems, užuot galvojus apie tinklo optimizavimą ar kitus esminius sprendimus (apie tai daug rašyta ir kalbėta, tad nesiplėsiu).

Lygiai kaip ne ekspertų galvose gimė ir „klasės krepšelio“ užmanymas, kritikuojamas tiek Valstybės kontrolės, tiek ir tarptautinių ekspertų. Jis atsirado kaip politinis-ideologinis užsakymas bet kokia kaina pakeisti mokinio krepšelį – kurį, kaip skaidriausią ir efektyviausią būdą paskirstyti mokykloms lėšas, gyrė EBPO ekspertai. Tačiau skaidrumas ir efektyvumas tampa politiškai neparankios vertybės, kai reikia užganėdinti valdančiosios daugumos elektoratą regionuose – kas, kad švaistomų lėšų ir švietimo kokybės – taigi, tų pačių mokinių ateities – sąskaita.

Taigi, Ministrė tik suteikia išviršinį ekspertinės kompetencijos apvalkalėlį sumanymams, kurie su ekspertine analize ir įžvalga turi mažai ką bendro. Tai yra ne kieno kito, bet valdančiosios valstiečių daugumos ir jų Vyriausybės iniciatyvos – nedera šito pamiršti. Būtent Seimo dauguma stūmė ir buldozerinį etatinio apmokėjimo įgyvendinimą – tą padaryti jau šiemet, per vasarą, nors buvo visiškai akivaizdu, kad nei ministerija, nei mokyklos bei jų vadovai nėra ir nebus pasirengę jo įgyvendinimui. Būtent Seimo daugumos nariai vienu balsu tvirtino, kad viskam bus pasiruošta, kad jokių nesklandumų įgyvendinant etatinį apmokėjimą nekils, ir kad visos išreikštos abejonės tėra tik piktavalės opozicijos užgaidos ir kliaudų ieškojimas.

O dabar, kai situacija išsprogo krize, visi tie buldozerinės stūmos entuziastai nėrė į krūmus, palikdami Ministrę vieną prisiimti toksiškas savo sprendimų pasekmes, padarydami ją atpirkimo ožkele savo pačių nepamatuotiems ideologiniams sprendimams.

„Pati kalta“, sakys ne vienas švietimietis ar jiems prijaučiantis, „dabar tegu prisiima pasekmes.“ Ir būtų sunku jiems prieštarauti.

Mat vienas dalykas, ko visuomenė iš profesionalų tikisi – kad jie priims sprendimus remdamiesi turima patirtimi ir kompetencija, o ne politine konjunktūra. Kad jų sprendimai bus ekspertiškai pagrįsti, o ne diktuojami politinių užsakymų. Kitaip tariant, iš profesionalų visuomenė tikisi integrity, nepajudinamo principingumo stuburo, kuris leistų garsiai pasakyti „Tai yra nesąmonė“, kai politikai bando prastumti savo interesams, o ne bendrajam gėriui tarnaujantį politinį užsakymą.

Tačiau nei Ministrė, nei kiti į Vyriausybę atėję politinio užnugario neturintys profesionalai tokio stuburo neparodė. Vos tik jų politiniai patronai treptelėdavo kojele, jie puldavo „koreguoti“ savo profesionalią ekspertinę nuomonę.Ryškiausiai tas pasimatė universitetų jungimo istorijoje. 2017 m. pavasarį ŠMM sudaryta ekspertinė darbo grupė pateikė išvadas – aukštųjų mokyklų tinklo optimizavimo siūlymus, pagrįstus kelis mėnesiais trukusia analize, skaičiavimais ir konsultacijomis su aukštosiomis mokyklomis. Pridedu jų išvadas iliustruojančią pristatymo skaidrę: LEU ten buvo siūloma jungti prie Vilniaus Universiteto, o Kaune buvo siūloma sudaryti superstiprų universitetą iš sujungtų Vytauto Didžiojo, Kauno Technologijos, Aleksandro Stulginskio ir Sporto universitetų.

Tačiau šios Ministerijos pateiktos išvados nepatiko kai kurioms Kauno aukštosioms mokykloms, kurių administracijos turėjo tiesioginį priėjimą prie tikrųjų politinių sprendimų priėmėjų Seimo valdančiojoje daugumoje ir Vyriausybėje. Todėl, kai ekspertų darbo grupės išvados buvo įvilktos į Vyriausybės nutarimą, LEU jau buvo jungiamas ne prie VU, bet prie VDU, o KTU ir VDU jungimas išvis pradingo iš optimizacijos planų.

Kada nors kas nors – istorikai ar teisėsaugos institucijos (tikiuosi, kad ne dar viena parlamentinio keršto komisija) – ištyrinės šito korupcinio viražo aplinkybes ir potekstes bei įvardys jo kainą: kainą prarastais valstybės raidos metais, prarastais protais ir iššvaistytais jos piliečių pinigais.

O tuo tarpu prisiminkime tik tai, kad Ministrė puolė Vyriausybės nutarimą ginti taip pat karštai, kaip prieš tai karštai ir entuziastingai pristatinėjo savo sudarytos ekspertų darbo grupės išvadas, kurias tasai Vyriausybės nutarimas, paprastai kalbant, išgvoltavojo.

Tai va, todėl Ministrei ir reikėtų atsistatydinti: ne todėl, kad ji padarė klaidų ir nesuvaldė procesų dėl etatinio mokytojų darbo užmokesčio įvedimo. Bet todėl, kad ji leido naudotis savo kaip profesionalės reputacija svetimoms klaidoms ir užmačioms dangstyti.

Ministre, Jūs dar galite išsergėti savo kaip profesionalės reputacijos likutį – ir dar svarbiau, išsergėti profesionalų kaip principingų, politikų užmačioms pajėgiančių atsispirti asmenybių reputaciją, apginti jų autoritetą. Parodykite savo integrity, savo profesinį principingumą dabar ir liaukitės dangstyti svetimas klaidas.

Ministre, atsistatydinkite!


Žymos

1 Atsiliepimas

  1. Jo   -  2018-12-10, 15:11

    Ministre, neatsistaydinkit, nes jūs viską darote teisingai. O streikuojančius mokytojus reikia atleisti, nes LT yra 6000 nereikalingų mokytojų, kurie melžia biudžetą. Streikuoja visi, kurie nori už kelias pamokas neturint net etato, gauti 1000 eu.

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Už kurį kandidatą balsuotumėte Lietuvos prezidento rinkimuose?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
  Gabrielius Landsbergis džiaugiasi: „Apsivalymas nuo korupcijos – Prezidentės Dalios Grybauskaitės nuopelnas“

Gabrielius Landsbergis džiaugiasi: „Apsivalymas nuo korupcijos – Prezidentės Dalios Grybauskaitės nuopelnas“

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  VTAĮT tarnyba Seime faktais griovė mitą apie „vaikų grobimus“

VTAĮT tarnyba Seime faktais griovė mitą apie „vaikų grobimus“

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Turi kitokią nuomonę, nei šakalinių šutvė – esi durnius. O durnių vaikai – teisėtas jų grobis

Turi kitokią nuomonę, nei šakalinių šutvė – esi durnius. O durnių vaikai – teisėtas jų grobis

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Ar tikrai mes laisvi ir turime savo prigimtines teises?

Ar tikrai mes laisvi ir turime savo prigimtines teises?

atsiliepimų 6Skaityti visą įrašą
  Rolandas Paksas. Valstybių nepriklausomybė – tautų Europos bendrijos pamatas

Rolandas Paksas. Valstybių nepriklausomybė – tautų Europos bendrijos pamatas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Ramūnas Karbauskis: Mes dar kartą įrodėme, kad vykdome Seimo rinkimuose duotus pažadus!

Ramūnas Karbauskis: Mes dar kartą įrodėme, kad vykdome Seimo rinkimuose duotus pažadus!

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Kovai prieš smurtą artimoje aplinkoje liberalė kviečia šokiui

Kovai prieš smurtą artimoje aplinkoje liberalė kviečia šokiui

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Valstietis Raimundas Martinėlis pereina į opozicinę TS-LKD frakciją

Valstietis Raimundas Martinėlis pereina į opozicinę TS-LKD frakciją

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  G. Landsbergis ragina frakcijų vadovus susitarti, kad nebūtų susiaurintas pavojaus vaikui apibrėžimas

G. Landsbergis ragina frakcijų vadovus susitarti, kad nebūtų susiaurintas pavojaus vaikui apibrėžimas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Naglis Puteikis: „Premjeras ir pagrindiniai du jo ministrai yra patys liberaliausi ministrai per pastarąjį dešimtmetį“

Naglis Puteikis: „Premjeras ir pagrindiniai du jo ministrai yra patys liberaliausi ministrai per pastarąjį dešimtmetį“

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Nuo KT nutarimo priėmimo dienos žmonės nebegali remtis nuostata, jog šeimą sudaro skirtingų lyčių asmenys

Nuo KT nutarimo priėmimo dienos žmonės nebegali remtis nuostata, jog šeimą sudaro skirtingų lyčių asmenys

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  O kas, jei..?

O kas, jei..?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Seimo politikų vertinimai vieni kitų atžvilgiu smuko iki „kolūkio lygmens sampratų“ išsireiškimų

Seimo politikų vertinimai vieni kitų atžvilgiu smuko iki „kolūkio lygmens sampratų“ išsireiškimų

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Mindaugas Puidokas paskelbė kandidatuosiąs į Lietuvos Respublikos prezidento postą

Mindaugas Puidokas paskelbė kandidatuosiąs į Lietuvos Respublikos prezidento postą

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Dovilė Šakalienė ir Ko apie “Gender” socialinį lytiškumą, Stambulo konvenciją ir moterų teises

Dovilė Šakalienė ir Ko apie “Gender” socialinį lytiškumą, Stambulo konvenciją ir moterų teises

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Lidžita Kolosauskaitė. Alkoholio vartojimas arba… viskas su saiku yra sveika

Lidžita Kolosauskaitė. Alkoholio vartojimas arba… viskas su saiku yra sveika

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Rolandas Paksas. Negeras kvapas iš Daukanto rūmų

Rolandas Paksas. Negeras kvapas iš Daukanto rūmų

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Kaip kalbėtis su žmogumi, kuris nori išsiųsti jus į GULAGą

Kaip kalbėtis su žmogumi, kuris nori išsiųsti jus į GULAGą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Prof. Antanas Svirskis. Baltoji knyga. Pasiūlymai Lietuvos Žemės ūkiui

Prof. Antanas Svirskis. Baltoji knyga. Pasiūlymai Lietuvos Žemės ūkiui

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Rusijos raganos atlieka užkeikimų ritualą palaikant Putiną (video)

Rusijos raganos atlieka užkeikimų ritualą palaikant Putiną (video)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Liberalas Simonas Gentvilas „valstiečiams“ siūlo iš partijos pavadinimo išbraukti žodį „žalieji“

Liberalas Simonas Gentvilas „valstiečiams“ siūlo iš partijos pavadinimo išbraukti žodį „žalieji“

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Arvydas Juozaitis: „Steikime Tautos iždą“

Arvydas Juozaitis: „Steikime Tautos iždą“

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Ebolos viruso ir kitos panašios grėsmės Lietuvoje yra niekas, palyginus su antivaxerių judėjimu

Ebolos viruso ir kitos panašios grėsmės Lietuvoje yra niekas, palyginus su antivaxerių judėjimu

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  G. Landsbergis piktinasi S. Skvernelio rinkiminiu šou vyriausybėje. Visuomenė šou Seime stebi jau 2 metus

G. Landsbergis piktinasi S. Skvernelio rinkiminiu šou vyriausybėje. Visuomenė šou Seime stebi jau 2 metus

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Apie smurtą mokymo įstaigose

Apie smurtą mokymo įstaigose

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Seimo konservatorė siūlo uždrausti Rusijos muzikantų gastroles, nes jie palaiko Putino politiką

Seimo konservatorė siūlo uždrausti Rusijos muzikantų gastroles, nes jie palaiko Putino politiką

atsiliepimų 8Skaityti visą įrašą
  Mindaugas Puidokas: „Ar nekyla nauji ,,auksiniai” projektai už kariams ir gynybai skirtus pinigus?“

Mindaugas Puidokas: „Ar nekyla nauji ,,auksiniai” projektai už kariams ir gynybai skirtus pinigus?“

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Nepatinka, smaukyk į sauja... Kas yra tau? Muša tave kas nors? O gal atsisako priimti...

Koks skirtumas, kad Arvydo Juozaičio nuotrauka nespalvota- auksas ir pelenuose žiba......

Puslapio rengėjai galėjo ir labiau pasistengt rinkdami fotografijas. Juozaičio ir Juraičio nuotraukos - nespalvotos, Būtės...

Kažkas dar blaiviai masto, šaunuoliai...

Laukiam, nesulaukiam kada Landsbergių klaną pajudins!...

Nesidziaug anukeli,tavo kelias kartu su jaias,kartu su visa lanzbergizmo epopeja.A+A...

O taip kaip su Lanzbergių kasta?.. Gal prezidentė pajustų ir jai "netoleranciją"?.. Bet kaip sakoma,...

O tai kaip su "Landsbergių kasta"? Gal prezidentė ir šiai kastai pajustų netoleranciją?.. Bet kaip...

Hmm, "Nebalsuosiu už nieką" turėtų reikšti balsuosiu už kažką nes juk "niekas" rinkimuose nedalyvauja, bent...

parašyta tam, kad parašyt...

neitikino nei skaidreas...

Puikiai koreliuojasi, kaip URODAI is VTAT siautejo rudeni, kol visuomene bent kiek nesukilo ir kaip...

Kas jis toks, kad galėtų teisti ar anuliuoti:)...

>Zitai balsavimo modulis, matomai, nustatytas fiksuoti IP adresą, ir sprendžiant pagal viską...

  Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

atsiliepimų 8Skaityti visą įrašą
  Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

atsiliepimų 11Skaityti visą įrašą
  Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

atsiliepimų 28Skaityti visą įrašą
  Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

atsiliepimų 20Skaityti visą įrašą
  Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, tikiuosi, jog patiks: *Atsistatydinkite ministre!* - nuoroda: https://infa.lt/27306/atsistatydinkite-ministre/