• Naujienos
 • Apie infa.lt
 • Rinkmenos
 • Galerija

infa.lt

Estijoje elektroniniai piliečiai spaudžia tikrus

Estijoje elektroniniai piliečiai spaudžia tikrus

02 spalio
01:01 2018

Estija – viena iš Rytų Europos šalių, kuri būdingą regionui situaciją kalbant apie demografiją bando kompensuoti neįprastu būdu – greitos skaitmenizacijos būdu. Dar visai neseniai bet kuris norintis galėjo užregistruoti joje skaitmeninę pilietybę, ir tokių „piliečių“ skaičius augo greičiau, nei realių, rašo Business Insider.

Estijos problemos artimos daugeliui šalių: gyventojai sensta, jaunimas išvažiuoja, kaip ir kompetentingi specialistai. Neįprastas sprendimas: realių gyventojų išvykimą valdžia nutarė kompensuoti virtualių atvykimu. 2014 metais čia startavo programa „e-residency“ arba kitaip – elektroninė pilietybė. Su tikra ji turi mažai ką bendro, tačiau palaiko rimtą Estijos nusiteikimą tapti skaitmenine valstybe.

Pagrindiniu e-pilietybės pliusu buvo tai, jog dalyvauti galėjo kiekvienas. Pakanka sumokėti 188 dolerius ir gauti elektroninį ID, suteikiantį galimybę vykdyti bankines operacijas ir vykdyti Estijoje internetinį verslą. Kažkokių ypatingų migracinių lengvatų skaitmeninė pilietybė nesuteikė ir greičiau jau vaidino reklaminį vaidmenį, demonstruodama valstybės aukštųjų technologijų, nušviečia situaciją Business Insider.

Daugelis žinomų visame pasaulyje asmenybių sutiko praeiti elektroninę registraciją, pavyzdžiui, Japonijos premjeras Shinzo Abe ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Prieš keletą dienų Estijos skaitmeniniu piliečiu tapo Romos popiežius Pranciškus.

Nuo programos starto momento joje sudalyvavo apie 45 000 žmonių. Tai nėra daug, lyginant su šalies gyventojų skaičiumi, tačiau valdininkai pažymi, jog nauda nuo to vis tik yra. Neskaitant registracijos mokesčio, šalis gauna naudą iš elektroninių piliečių finansinių operacijų.

Tačiau, laikui bėgant elektroninei pilietybei metė šešėlį saugumo problemos. Todėl e-pilietybės suteikimas buvo pristabdytas dėl duomenų nutekėjimo grėsmės.

Tiesą sakant, „e-residency“ tik vienas plačios skaitmenizacijos pavyzdžių. Dokumentai šalyje dabar yra saugomi tik serveriuose.

Valdžia kovoja su valdininkų neefektyvumu ir šalina biurokratinius barjerus. Estijos piliečiai iš kūno ir kraujo gali balsuoti internetu. Ir netgi pakeisti ar atšaukti savo balsą po balsavimo. Sulaukė 15 metų gyventojai gauna čia elektroninį asmens pažymėjimą. O gimdymo įstaigos išduoda skaitmeninius gimimo liudijimus.

Skaitmeninė Estijos vyriausybės strategija duoda savo vaisius. Rugpjūčio mėnesį GoCompare organizacija būtent Estiją pavadino geriausia vieta Žemėje pradėti startuoliams. Pagrindiniais vertinimo kriterijais tapo paprasta mokesčių mokėjimo sistema ir plačios finansavimo paieškų galimybės. Taip pat reitingo autoriai įvertino pragyvenimo kainą ir techninį aprūpinimą.

Lietuvos šiame 45 šalių pavadinimų sąraše – nėra. Matomai mūsų e-sveikatos sistema GoCompare kompanijai didelio įspūdžio nepadarė, o jei ir padarė, – tai tik jos super kaina– 40 milijonų eurų. Ir galutinis rezultatas už tokią sumą – neveikia.

Infa.lt
Parama - Ačiū!  
žiūrėjo 128

Žymos

1 Atsiliepimas

 1. Estija    -  2018-10-02, 23:36

  Ir iki ko nusigyvenom…

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Šeimų Sąjūdis
Lasvas žodis

Reklama

Apklausa

Ar dalyvausite "Didžiajame Šeimos Gynimo Marše 2021"?


 • Taip, būtinai (71%, 278 balsavo)
 • Ne, nepalaikau (18%, 72 balsavo)
 • Nežinau, neturiu nuomonės (11%, 42 balsavo)

Viso balsavo: 392
Pradėta - 2021 29 kovo @ 23:23
Pabaiga - 2021 13 gegužės @ 23:23

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas