infa.lt

Mokslas: probiotikai neduoda praktiškai jokios naudos

Mokslas: probiotikai neduoda praktiškai jokios naudos

11 rugsėjo
01:01 2018

Grupė Izraelio mokslininkų priėjo išvados, jog produktai, praturtinti probiotikais – biologiškai aktyviais priedais su gyvomis mikrokultūromis, – iš tiesų praktiškai beverčiai.

Jie pravedė vieną iš detalesnių tyrimų šioje srityje, siekdami išsiaiškinti, kas vyksta žmogaus organizme, kai vartojami probiotikai.

Plačiai reklamuojami probiotikai laikomi naudingais virškinimo traktui, tačiau tyrimo rezultatai pademonstravo, jog jie arba parodo silpną poveikį organizmui, arba neturi jokio efekto apskritai.

Tyrėjai priėjo išvados, jog ateityje probiotikus bus reikalinga adaptuoti konkretaus vartotojo poreikiams.

Mokslininkų komanda iš Veizmann instituto sudarė kokteilį iš probiotikų, panaudojusi 11 bakterijų, įskaitant laktobakterijas ir bifidobakterijas. Gautą produktą duodavo 25 savanoriams mėnesio eigoje.

Po to pas eksperimento dalyvius, jiems esant narkozės būsenoje, buvo paimti mėginiai iš skirtingų skrandžio, o taip pat plonojo ir storojo žarnynų vietų.

Mokslininkai patikrino, kur bakterijos sėkmingai įkūrė kolonijas, ir ar įtakojo tai kokius nors pakitimus žarnyno aktyvioje veikoje.

Žurnale Celt paskelbti rezultatai rodo, jog pusėje atvejų į organizmą kartu su maistu patekusios naudingos bakterijos tuojau pat paliko jį natūraliu keliu.

Likusiais atvejais jos užsilaikė ten neilgam.

Žmogus ir mikrobai

Žvelgiant plačiau mes esame daugiau mikrobai, nei žmonės; jei paskaičiuotume visas žmogaus kūne esančias ląsteles, tai pasirodytų, jog tik 43% iš jų – žmogiškosios, sako Kalifornijos San Diego universiteto profesorius Rob Knight.

• Tai, kas liko – žmogaus mikrobiomas, apimantis bakterijas, virusus, grybus ir vienaląstes archėjas.

• Žmogaus genomą sudaro 20 tūkstančių genų

• Jeigu sudėtume kartu visus genus, sudarančius žmogaus mikrobiomą, gausime skaičių diapazoną nuo 2 mln iki 20 mln.

• Tai taip vadinamas antrasis genomas, ir nuo jo priklauso polinkis ligoms, įskaitant alergijas, nutukimą, žarnyno uždegimus, Parkinsono ligą. Taip pat jis įtakoja priešvėžinių preparatų įsisavinimą, depresijų ir autizmo išsivystymą.

Žarnyno sienelės yra namai trilijonams bakterijų, ir jų rinkinys pas kiekvieną žmogų yra unikalus.

Pasak Weizmann instituto profesoriaus Eran Elinav, būtų klaida tikėtis vienodo „universalių“ probiotikų efektyvumo visiems žmonėms,

„Šia prasme probiotikų pirkimas prekybos centre – be individualizacijos, be adaptacijos šeimininko organizmo arba bent jau dalies populiacijos reikalavimams, pakankamai beprasmiškas“, – tvirtina mokslininkas.

Taip pat tyrėjai pravedė eksperimentą kuriuo siekė atskleisti probiotikų poveikį organizmui po antibiotikų kurso, kas nužudo organizme kaip naudingas, taip ir kenksmingas bakterijas.

Eksperimento rezultatai parodė, jog tokiais atvejais sulėtėja sveikų bakterijų atsistatymas

„Priešingai susidariusiai nuomonei, kad probiotikai nekenksmingi, eksperimentas išryškino naują potencialų pašalinį probiotikų vartojimo su antibiotikais efektą, kuris gali turėti ilgalaikes pasekmes“, – teigia profesorius Elinav.

Tuo pat metu įrodyta probiotikų nauda kai kuriais atvejais: pavyzdžiui, jie padeda apsaugoti neišnešiotus kūdikius nuo nekrotizinio (nekrotinio) enterokolito.

Profesorius Trevor Lawley iš Britanijos Sanger instituto nesistebi savo kolegų iš Izraelio tyrimo rezultatais.

„Probiotikai atrasti jau seniai, ir jie vis skrupulingiau analizuojami. Šie tyrimai – novatoriški, ir jų rezultatai reikalauja patikrinimo. Žarnynas turi natūralią savybę blokuoti bakterijų kolonijų susidarymą, ir mes turime atrasti būdą kaip tą apeiti“, – sako mokslininkas.

PAREMTI infa.lt Naujienlaiškis
žiūrėjo 501

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Ar pakeitus šią vyriausybę pasikeistų ekonominė situacija šalyje?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...