infa.lt

Trampas smogė skaudų smūgį Rusijai

Trampas smogė skaudų smūgį Rusijai

01 rugpjūčio
01:02 2018

foto: youtube stop kadras

Įeinančių į Europos Sąjungos sudėtį šalių teritorijose gali būti pastatyti 9-11 terminalų, priimsiančių suskystintas gamtines dujas (SGD) iš Jungtinių Valstijų. Apie tai pareiškė JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) po susitikimo su Italijos premjeru Giuseppe Conte.

Terminalų statyba, matomai, bus finansuojama Europos Sąjungos šalių.

Italijos vyriausybės vadovas patvirtino šią informaciją. Spaudos konferencijos metu jis pareiškė, jog su D. Trampu aptarė Transatlantinio dujotiekio, kuriuo užjūrio dujomis gali būti aprūpinama pietinė Europos dalis, statybos idėją.

„Aš pabrėžiau, jog strateginė užduotis slypi tame, kad energijos resursais būtų aprūpinta Italija ir Pietų Europos šalis“, – pasakė G. Conte.

Liepos 26 dieną D. Trampas paskelbė apie pasiektą proveržį prekybinėse derybose tarp JAV ir ES bei apie „muitų karo“ nutraukimą“.

Apie galimus ES šalių planus pereinant prie amerikiečių dujų naudojimo tapo žinoma pasibaigus prezidento D. Trampo deryboms su Europos komisijos prezidentu Žanu-Klodu Junkeriu. Kalba ėjo apie galimą dujų tiekimo diversifikaciją, sumažinant Europos šalių priklausomybę nuo Rusijos energijos resursų tiekimo.

„Europos Sąjunga nori importuoti daugiau SGD (suskystintų gamtinių dujų) iš Jungtinių Valstijų, siekiant diversifikuoti energijos tiekimą“, – pažymima bendrame pasirašytame pareiškime.

2017 metų rugpjūtį pirmąjį suskystintų dujų transportą iš JAV priėmė Lietuvos uostas Klaipėdoje.

Susitarimas tarp Lietuvos įmonės Litgas ir amerikiečių Cheniere Energy buvo pasirašytas 2015 metų vasarį.

Tų pačių metų spalį Lietuva, Latvija ir Lenkija pasiekė susitarimą dėl 514 kilometrų ilgio dujotiekio, jungiančio Centrinę Lenkiją ir Lietuvos pietryčius, statybos. Dujotiekio galingumas sudarys 2,4 mlrd kubinių metrų dujų į metus, esant reversui. Projekto kaina, pagal apskaičiavimus sieks 558 mln dolerių.

2018 metų birželį Lenkijos dujų kompanija PGNiG pasirašė susitarimą dėl amerikiečių SGD tiekimo su kompanijomis Venture Global LNG ir Sempra Energy. Šiuo momentu PGNiG susijusi kontraktu su „Gazprom“, kurio galiojimas pasibaigia 2022 metais.

Europos komisijos duomenimis, 2017 metais Lenkija pirko rusiškas dujas po 222 dolerius už 1000 kubinių metrų. Amerikiečių suskystintos gamtinės dujos, neskaitant išlaidų už išdujinimą, kainuos pirkėjui 30 dolerių brangiau.

Tačiau, kaip tvirtina ekspertai, Europa pasirengusi mokėti brangiau, nenorėdama turėti reikalų su tais, kas „mojuoja“ „dujiniu vėzdu“ derybų metu“.

Analitikai mano, jog artimiausiais metais Europa gali tapti greičiausiai augančia suskystintų gamtinių dujų rinks, ką reikėtų vertinti negatyviai žvelgiant iš Rusijos interesų požiūrio taško. Šiuo metu „Gazprom“ aprūpina apie trečdalį Europos dujų paklausos.

Rusijoje situacija dėl galimo užjūrio dujų tiekimo į Europą vertinama kaip JAV politinio spaudimo Europai pasekmė.

„Gazprom“ gali į tai reaguoti dvejopai – sumažinti dujų kainą arba jų gavybos kiekį.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 223

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...