• Parama infa.lt veiklai
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

Indijoje pradėtas stambiausias pasaulyje valstybinio blokčeino projektas

Indijoje pradėtas stambiausias pasaulyje valstybinio blokčeino projektas

21 liepos
19:40 2018

Indijos vyriausybė planuoja sukurti šalyje protingą miestą, kuris taps šiuolaikinių technologijų centru. Net pasiruošimas jo statyboms vyksta taikant tokias technologijas. O būtent – blokčeiną, kuris naudojamas fermerių žemių išpirkimui ir apkeitimui, kuriose planuojamas būsimas ateities IT miestas. Tai didžiausio masto eksperimentas pasaulyje, kuriame blokčeino technologiją taiko valstybė.. Jo eigoje paaiškėjo, kad technologija pilnai dera su biurokratinėmis tradicijomis.

Ir valdininkai ir kai kurie iš buvusių žemės sklypų savininkų, papildžiusių būsimo miesto žemės fondą, praneša apie teigiamą patirtį dirbant su naująja technologija. Žemių savininkai, pavyzdžiui, sako, jog jiems kėlė nerimą žemės sklypų keitimas be patvirtinančių popierių šūsnies. Jie tikėjosi apgaulės, tačiau pasirodė, jog blokčeinu galima pasitikėti. Apsikeitimas žemėmis įvyko sąžiningai. Didelis skaičius fermerių tapo dar didesnių plotų savininkais, nei buvo iki tol.

Iš valdininkų pusės technologija iššaukė dar didesnę pagarbą. Reikalas tame, jog žemių, kurių prireikė valstybei, savininkų buvo apie 24 tūkstančiai fermerių. Jų sklypai sudarė 22 atskirus kaimus. Jeigu sandėrių registracija būtų vykusi senuoju formatu, – procesas būtų užsitęsęs daugybei metų.

Blokčeinas gi, sudarė galimybę apsieiti minimumu dokumentų. Prie viso to valdininkai tvirtina, jog išvengta klaidų, falsifikacijų ir dubliavimo. Masiška dokumentų apyvarta buvo apdorota specialiai sukurto paskirstymo registro.

Teoriškai sistema sukurta tam, kad galima būtų pilnai atsikratyti vilkinimo ir korupcijos. Tai numato pati blokčeino esmė: duomenys paskirstyti, jų saugojimo resursai nepriklausomi, o visas transakcijas galima atsekti bet kuriuo laiko momentu.

Tačiau, indiškosios blokčeino sistemos skirtumas nuo, pavyzdžiui, bitkoino blokčeino vis tik yra – tai valstybinis blokčeinas, tai yra – registras yra tik sąlyginai išskirstytas. Ir šis faktas neduoda ramybės daugeliui žemių savininkų. Leidinys Quartz rašo, jog žymi jų dalis netiki, kad technologija leis atsikratyti biurokratijos ir korupcijos.

Kompanija, padedanti valstybei apiforminti nekilnojamą turtą blokčeino pagalba, atsiskaitė apie išlaidų sumažėjimą perkeliant ir pridedant į duomenų bazes informaciją apie kiekvieną sklypą. To pavyko pasiekti pilno proceso automatizavimo dėka. Ties tuo dirba Oksfordo MIT ir Indijos technologijos universiteto absolventai.

Šalia visko jau susibūrė iniciatyvinė „apgautų savininkų“ grupė. Jie pasakoja apie visokį spaudimą ir manipuliacijas kurias jie patyrė iš valdininkų pusės. Pastarieji faktiškai vertė fermerius keisti savo žemes, o atsisakymo atveju atjungdavo elektrą, vandenį ir sudarydavo daugybę kitokių nepatogumų.

Visumoje, blokčeinas Indijoje veikia ryšyje su klasikine biurokratija ir jos metodais, tolimais nuo šiuolaikinių technologijų.

Blokčeiną, kaip ir bet kurią kitą technologiją stengiamasi pritaikyti visiems gyvenimo atvejams: nuo kavos pardavimų iki kosminių skrydžių. Tačiau didžiausią entuziazmą rodo vis tik valstybių organai.

Pavyzdžiui, IBM turi pervesti Australijos ministerijas į blokčeino veikimo sferą. Ispanija gali pervesti visą valstybės paslaugų sferą į išskirstytą registrą. O Šveicarijos Cuge jau įvyko pirmas pasaulyje referendumas blokčeino pagrindu.

PARAMA. infa.lt Naujienlaiškis
žiūrėjo 177

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
Lasvas žodis

Apklausa

Ar pritariate dvigubai ir daugiau pilietybių?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...