infa.lt

Prof. Jonas Jasaitis. Valstybės strategija: darbas ir pragyvenimas

Prof. Jonas Jasaitis. Valstybės strategija: darbas ir pragyvenimas

kovo 19
01:012018

Jonas Jasaitis
Prof. dr. Jonas Jasaitis

Didžiausia strateginė mūsų valstybės problema yra žmogiškųjų išteklių praradimas. Žmonės išvyksta motyvuodami, kad arba neranda jų profesinį pasirengimą ir lūkesčius atitinkančio darbo, arba už gaunamą atlyginimą neįmanoma oriai pragyventi. Jokie „užkalbėjimai“, jokie lankstinukai ar „globalios Lietuvos“ projektukai nepadės, jei gretimoje valstybėje už vieną savaitę mokamas toks atlyginimas, kaip Lietuvoje už visą mėnesį. Atlyginimų „dempingas“ Lietuvoje yra akivaizdus ir jau nieko nebeįtikina argumentai, kad neturime tokios technologinės įrangos, kuri leistų pasiekti aukštą darbo našumą ir daugiau mokėti darbuotojams. Tai rodo ir viešai prieinami duomenys apie vos ne didžiausią socialinę nelygybę, lyginant su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis.

Nesugebėdami įdarbinti darbingų savo valstybės piliečių, mes ir toliau juos prarasime. Darbuotojų atsivežimas iš buvusio postsovietinio bloko valstybių vis auga ir šiuo metu jau artėja prie 200 tūkstančių ribos. Tačiau tikėtis, kad ukrainietis ar baltarusis dirbs už dar mažesnį atlyginimą, yra naivu: kainos visur sparčiai susilygina, o papildomos išlaidos, pavyzdžiui, užsieniečių apgyvendinimui, taip pat auga. Kartas nuo karto išlendantys šlykštūs faktai apie atsivežtų darbininkų apgaudinėjimą liudija, kad tokia nusikalstama veikla vis dažniau demaskuojama. Pagaliau kiekvienas darbdavys turi suprasti, kad nuo savo namų ir šeimos atskirtas žmogus tikrai nedirbs geriau už vietinį jau vien dėl pastoviai patiriamo streso, artimųjų ilgesio. Tik didžiausio vargo, baimės dėl savo gyvybės arba akivaizdžios socialinės neteisybės vejamas žmogus ryžtasi palikti gimtąjį kraštą.

sričių darbo vietų, valstybės finansiniai srautai ir toliau bus naudojami neefektyviai.

Šiuo metu matome kelis didžiulius prieštaravimus. Griausmingai deklaruojant darnios regionų raidos siekius, tuo pat metu praktiškai nieko nedarome, kad regionų atskirtį įveiktume. Darbdaviai ne be reikalo skundžiasi, kad neranda tinkamos kvalifikacijos specialistų, o tuo pat metu pastebime, kokia dalis neseniai įgijusių profesiją išvyksta. Keldami aukštyn įvairias „stojimo karteles“, nesiskaitydami su stojančiųjų profesine motyvacija ir naudodamiesi neobjektyviu jų gebėjimų studijuoti vertinimu, vejame iš Lietuvos potencialius aukščiausios kvalifikacijos specialistus.

Daugeliui save ekonomikos ekspertais įvardinusių asmenų, besidarbuojančių bankuose, informacinių technologijų įmonėse ar centrinėse valdymo institucijose, vis dar atrodo, kad regionų problemas turi spręsti agrarinis sektorius. Anot gerai žinomo finansų profesoriaus, gimusio ir užaugusio Vilniuje, tegu Balbieriškio žmonės eina „žolės ravėti“. Nes ten – kaimas, o jau jeigu kaimas, tai reiškia – žemės ūkis. Net pačiu aukščiausiu lygiu reklamuojame „Evaldo daržoves“, nesuvokdami, kad taip tik didiname visuomenės susipriešinimą ir nusivylimą savo valstybe. Šiuolaikinis agrarinis sektorius gali įdarbinti ne daugiau kaip 6-7 proc. darbingų valstybės piliečių: didesnio darbuotojų kiekio jam jau dabar nereikia, o ateityje, diegiant naujas technologijas ir naudojant vis našesnę techniką, jų reikės dar mažiau. Todėl užkrauti žemės ūkiui atokesnių regionų visų socialinių problemų sprendimo negalima.

sričių darbo vietų, valstybės finansiniai srautai ir toliau bus naudojami neefektyviai.

Pragyventi iš prekybos ir pervežimų nepavyko nė vienai valstybei, todėl nereikia tikėtis, kad Lietuva čia taps kažkokia išimtimi. Eksportuodami žaliavas (grūdus, neapdirbtą medieną) ar švaistydami ir taip menkus savo naudingųjų iškasenų išteklius, atidavę juos užsienio kampanijoms, esame priversti gausinti socialinės paramos gavėjų skaičių. Žmonės turi pragyventi iš darbo pajamų, o ne iš pašalpų. Todėl būtina skubiai investuoti į regionų pramonės, statybų, transporto, sveikatos apsaugos ir daugelį kitų sektorių, tarp jų ir į informacinių technologijų įmones, kad jose darbo galėtų susirasti ta regionų jaunimo dalis, kurios niekada nedomino agrarinė veikla ir kurių žemės ūkiui niekada nereikės. Bet kokie atsikalbinėjimai, kad esą ten nėra specialistų, yra nepateisinami, nes nieko nedarant, jau po kelerių metų bus dar blogiau: ten paprasčiausiai visai nebeliks žmonių. Tačiau peržiūrėjus Šiaulių ir Panevėžio apskričių ekonomikos raidos planus matome, kad pramonės plėtrai jose neskiriama dėmesio. Jei šios apskritys ir toliau tokiu tempu tuštės, pasekmės visos valstybės raidai bus pragaištingos. Sveikatos, socialinio aprūpinimo, kultūros, bendrojo švietimo, universitetinio ugdymo įstaigų tolesnis centralizavimas („optimizavimas“) šiuos regionus daro vis mažiau patraukliais gyventi.

Dar XX a. pabaigoje nemaža Europos valstybių susirūpino, kad tuštėja tos teritorijos, kuriose nėra patogaus susisiekimo ir pakankamų socialinių paslaugų. Ten ne tik atsirado iš apačios kilusi vietos veiklos grupių ir „LEADER“ iniciatyva, bet ir vyriausybinės programos, skirtos, pavyzdžiui, kalnuotų sričių ekonomikos skatinimui. Buvo tiesiami nauji keliai, elektros energijos perdavimo linijos, tobulinamas interneto ryšys, statomos naujos pramonės ir paslaugų įmonės. Tokių valstybių, kaip Portugalija ir Austrija vadovai gerai suprato, kad tuščiose teritorijose bus neįmanoma užtikrinti, jog būtų laikomasi aplinkosaugos reikalavimų, o tarp ten dar likusių, bet darbo neturinčių žmonių daugės asocialaus elgesio apraiškų. Dykvietės netarnaus valstybės ūkiui, todėl jų neturi likti.

Lietuvoje net nėra tokių vietovių, į kurias reikėtų skverbtis per kalnus ar neperžengiamas pelkes, tačiau dykviečių daugėja. Pas mus nemažėja eilės žmonių, laukiančių vadinamojo „socialinio būsto“, kai tuo tarpu vos ne kiekvienoje gyvenvietėje stovi tušti, vis dažniau „vaiduokliais“ pravardžiuojami pastatai. Kodėl asmenys, metų metais net neieškantys darbo, būtinai turi būti apgyvendinami rajonų centruose, o ne mažesnėse gyvenvietėse, kur to laisvo ploto yra per akis? Atsakoma, kad pastarieji nesutinka ten keltis, nes nėra juos tenkinančio darbo. Tačiau įdarbinimo problemas galima spręsti, organizuojant darbuotojų pavežėjimą iki įmonių, kurios gali juos įdarbinti. Nekuriant naujų, įvairaus profilio ir įvairių sričių darbo vietų, valstybės finansiniai srautai ir toliau bus naudojami neefektyviai.

Neturintieji būsto galėtų ir patys prisidėti savo darbu, padėdami jiems pasiūlytas patalpas suremontuoti. Atsisakantys be pateisinamos priežasties prisidėti prie tokių darbų, turi būti braukiami į laukiančiųjų sąrašų ir netekti teisės į šiuo metu gaunamas pašalpas. Tyrimai rodo, kad „pašalpininkų“ ir pretendentų į „socialinius būstus“ absoliučią daugumą sudaro žemos kvalifikacijos arba visai jos neturintys ir niekur nesimokantys asmenys, jau užauginę vaikus, kuriems nevalyvumas ir skurdas yra tapęs gyvenimo norma. Pakeitus valstybės požiūrį į asocialias šeimas, net tokia sąvoka kaip „socialinis būstas“ iš mūsų viešosios erdvės turėtų išnykti. Tinginių toliau šerti valstybės lėšomis nebegalima.

Praktiškai kiekviename rajone turėtų būti formuojami vadinamieji „tiksliniai“ mikrorajonai: 1) rezidencinis, skirtas gyvenviečių plėtrai; 2) agrarinis, optimaliai tinkantis žemės ūkiui; 3) alternatyvusis industrinis – naujas pramonės centras, kuriamas ten, kur patogu pasiekti iš kitų rajono seniūnijų; 4) rekreacinis, kur dėl gamtinių sąlygų netikslinga užsiimti intensyvia žemės ūkio veikla, tačiau galima plėtoti miškininkystę, vidaus vandenų žuvininkystę, relaksacines erdves. Šiuo metu mūsų valstybė neišnaudoja nė dešimtadalio rekreacinių išteklių, kurdama naujas aktyvaus poilsio zonas, gydymo ir reabilitacijos kompleksus, kuriuose atsirastų šimtai darbo vietų ypatingai aukštos kvalifikacijos specialistams. Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas pasienio mikrorajonams, kurie turėtų tapti valstybės reprezentacinėmis sritimis, liudijančiomis apie jos pažangą, rūpestį gyventojais ir svečiais. Šiuo metu dauguma pasienio sričių yra labai apleistos.

prof. dr. Jonas Jasaitis

1 Atsiliepimas

  1. Petras Mureika: ekspol.pareig. eksavia....   -  2018-03-20, 13:00

    …geras straipsnis, tačiau valdantieji to nemato ir vargu ar matys, nes jie ateina dirbti ne valstybei, tautai, o sau…

    Atsakyti

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar palaikytumėte naują, konservatorių krikščioniškomis vertybėmis paremtą partiją?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Rūta Gajauskaitė: Lietuva ne žydšaudžių kraštas, o gelbėtojų

Rūta Gajauskaitė: Lietuva ne žydšaudžių kraštas, o gelbėtojų

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
„Holokausto dėmės iki šiol gula ant mūsų istorijos sąžinės“, – teigia Viktoras Pranckietis

„Holokausto dėmės iki šiol gula ant mūsų istorijos sąžinės“, – teigia Viktoras Pranckietis

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Instrukcija šiuolaikiniams tėveliams kaip moderniai auginti vaikus, kad jie užaugtų „sveiki, sąmoningi ir protingi“

Instrukcija šiuolaikiniams tėveliams kaip moderniai auginti vaikus, kad jie užaugtų „sveiki, sąmoningi ir protingi“

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Viktoras Uspaskich: Mano grįžimą į aktyvią politiką lėmė kelios priežastys

Viktoras Uspaskich: Mano grįžimą į aktyvią politiką lėmė kelios priežastys

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Žmogus gyvenime ir paskui (2)

Žmogus gyvenime ir paskui (2)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Ar tikrai Lietuvos ekonomiką išgelbės kanapės? – klausia Seimo narės A. Kubilienė ir L. Matkevičienė

Ar tikrai Lietuvos ekonomiką išgelbės kanapės? – klausia Seimo narės A. Kubilienė ir L. Matkevičienė

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Europarlamentaras J. Olekas: už pavojų vaikų gyvybėms atsakomybę prisiimti turi valstybė

Europarlamentaras J. Olekas: už pavojų vaikų gyvybėms atsakomybę prisiimti turi valstybė

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Kazys Starkevičius. Kas yra gerovės valstybė?

Kazys Starkevičius. Kas yra gerovės valstybė?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Už priešrinkiminį valdžios pasišiukšlinimą 6,4 mln. eurų turės sumokėti vilniečiai

Už priešrinkiminį valdžios pasišiukšlinimą 6,4 mln. eurų turės sumokėti vilniečiai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Žmogus gyvenime ir paskui [1]

Žmogus gyvenime ir paskui [1]

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Algimantas Rusteika. Mūsų laikų herojai

Algimantas Rusteika. Mūsų laikų herojai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
„Pirkėjai svarsto, kad laikas atkurti „Lenkijos ir Lietuvos kunigaikštystę“, – teigia „valstietis“ R. Šarknickas

„Pirkėjai svarsto, kad laikas atkurti „Lenkijos ir Lietuvos kunigaikštystę“, – teigia „valstietis“ R. Šarknickas

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Mindaugas Sinkevičius: Viešosios paslaugos ir privatus verslas – (ne)suderinama?

Mindaugas Sinkevičius: Viešosios paslaugos ir privatus verslas – (ne)suderinama?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Arvydas Daunys. Mokyklos neturi jokių galių auklėti mūsų vaikus ar įtakoti jų elgesį

Arvydas Daunys. Mokyklos neturi jokių galių auklėti mūsų vaikus ar įtakoti jų elgesį

komentarų 11Skaityti visą įrašą
Arkadijus Vinokuras. Mes sergame baime

Arkadijus Vinokuras. Mes sergame baime

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Ž.Pavilionis teigia Romuvą veikiant pagal Putino ideologų politiuką, tačiau neigia kaltinęs ją dirbant Rusijos tarnyboms

Ž.Pavilionis teigia Romuvą veikiant pagal Putino ideologų politiuką, tačiau neigia kaltinęs ją dirbant Rusijos tarnyboms

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Vytautas Landsbergis. Giminės

Vytautas Landsbergis. Giminės

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Prezidentas pasveikino Seimą rudens sesijos pradžios proga bei priminė bendrą siekį – Gerovės valstybę

Prezidentas pasveikino Seimą rudens sesijos pradžios proga bei priminė bendrą siekį – Gerovės valstybę

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Vaidas Navickas. Veidrodėli, pasakyk, kas pasaulyje konkurencingiausia?

Vaidas Navickas. Veidrodėli, pasakyk, kas pasaulyje konkurencingiausia?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Requiem mano Rugsėjo 11-ajai

Requiem mano Rugsėjo 11-ajai

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Gabrielius Landsbergis sveikina Prezidento idėjas, tačiau nerimauja, kad jos bus numarintos valdančiosios daugumos

Gabrielius Landsbergis sveikina Prezidento idėjas, tačiau nerimauja, kad jos bus numarintos valdančiosios daugumos

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Statybų sektoriui būtina revoliucija

Statybų sektoriui būtina revoliucija

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Lidžita Kolosauskaitė. Ką aš pasakyčiau savo vaikui

Lidžita Kolosauskaitė. Ką aš pasakyčiau savo vaikui

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Naujas (senas) ligų sezonas ir kasmet besikartojančios epideminės naujienos

Naujas (senas) ligų sezonas ir kasmet besikartojančios epideminės naujienos

komentarai 7Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Didžiausia pagarba autorei. Labiausiai gaila, kad tokie žmonės mus palieka sunkią valstybei valandą... kai jie...

Bet tai kokiu atsilupusiu reikia būt, kad sugalvot tokią nesąmonę viešai sakyt? Ir tai Seimo...

Stengiuosi į viską žiūrėti optimistiškai, todėl galovu, kad tuščiagalvis seimo pirmininkas pasakė tuščio turinio žodžius...

Kokios dar idejos. Pinigu reikia ir emigracija mazes, o parvaziuojanciu dauges...

Uspaskicho atsakymai tikrai teisingi, bet žurnaliūga, ėmęs interviu, durnas kaip bato aulas....

Visa oficiali žmonijos “istorija”-atviras žydaujos melas: sunaikinta-tiesa.jimdo.com/blog...

Debt clock of Lithuania Public debt and budget deficit under the Maastricht Treaty ...

tuščios kalbos, laiko ir straipsnio švaistymas. Norėčiau, galėčiau ir t.t... - tušti žodžiai, kad...

Man atrodo, kad mokyla tingi užsiimti šiuo reikalu, nes į mokyklą ne ugdymosi priemones dažniausiai...

gražių paveiksliukų galerija: liaudiesmenas.livejournal.com...

eik velniop politinė mumija. Anglijoje pora asabų sėdi už grotų, ten pat turi atsidurti...

Tuščios kalbos, kas pasikeis mokytoja mokinio kirčius baisiais metodais...Vaikams nėra u-imtumo, aikštelių sportui, poilsiui nieko...

buvo įdomus tinklalapis: w w w. 2 g . l t , kuris rodė lietuvos...

Mūsų suaugę vaikai

Mūsų suaugę vaikai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
VTAĮT: Tėvai gali palikti vaikus pas senelius atostogoms be jokių įgaliojimų, jei jie patys randasi Lietuvoje

VTAĮT: Tėvai gali palikti vaikus pas senelius atostogoms be jokių įgaliojimų, jei jie patys randasi Lietuvoje

komentarai 4Skaityti visą įrašą
Mama iš N.Akmenės: jei susidūrei su tarnybomis, filmuok ir įrašinėk

Mama iš N.Akmenės: jei susidūrei su tarnybomis, filmuok ir įrašinėk

komentarai 6Skaityti visą įrašą
Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

komentarų 11Skaityti visą įrašą
Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

komentarai 2Skaityti visą įrašą
Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

komentarai 3Skaityti visą įrašą
Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

komentarai 4Skaityti visą įrašą
Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

komentarai 5Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, verta dėmesio: *Prof. Jonas Jasaitis. Valstybės strategija: darbas ir pragyvenimas* - nuoroda: https://infa.lt/21222/prof-jonas-jasaitis-valstybes-strategija-darbas-ir-pragyvenimas/