infa.lt

Kaip europiečių fokusininkai privers išnykti valtis su imigrantais

Kaip europiečių fokusininkai privers išnykti valtis su imigrantais

19 birželio
01:02 2015

theconversation.com

migrants_frontex

Britanijos vyriausybė kartą jau pabandė priversti išnykti valtis savarankiškai. 2014-ųjų spalį ji atsisakė finansuoti paieškos gelbėjimo darbų plėtrą. Kaip to savo žingsnio pagrindimą vyriausybė pareiškė, jog patruliai skatina imigrantų skaičiaus didėjimą. Žmonės, esą, dažniau lipa į valtis, kadangi žino, kad juos išgelbės. Tačiau tuo pačiu vyriausybė turėjo slaptą viltį, kad valtys tiesiog sustos arba nuskęs – o publika to nepastebės.

Tačiau šis triukas nepavyko dėl visos eilės priežasčių. Publika jau žinojo, kad žmonės ten, ir labai greitai ėmė augti negatyvi reakcija į sprendimą atšaukti gelbėjimo darbus. Dar daugiau, praradusių viltį žmonių, pasiruošusių bet kokiu atveju sėsti į valtis, buvo labai daug, o Viduržemio jūroje jau egzistavo pakankamai išbandytas šių žmonių pervežimo (o kartais ir prekybos jais) komercinis mechanizmas.

Tačiau šį kartą fokusas pavyko. Dabar europietiškosios šalys ieškos valčių ir jas naikins. Kalbant kariškių žargonu, tikslas slypi „kontrabandistų nuosavybės ir laivų neutralizacijoje“. Mus įtikinėja tuo, kad valčių, į kurias galima bus sėstis, daugiau nebus. Tačiau tikrasis stebuklas įvyks ten, kur mes nežiūrime. Kaip ir bet kuriame fokuse, valčių dingimas priklauso nuo meno atitraukti dėmesį kitur.

Ateinančiais mėnesiais bus pasirašyti „partnerystės“ susitarimai su Egipto, Libijos ir Tuniso vyriausybėmis, kurie suteiks joms stimulą imigrantų ir pabėgėlių perėmimui, sulaikymui ir deportavimui dar iki tol, kol jie sės į valtis.

ES pradėjo derybas su Eritrėja dėl pasienio kontrolės sugriežtinimo bandant pagauti tuos, kurie bėga nuo šios pačios valstybės persekiojimo. ES taip pat planuoja paskirstyti tuos, kam visgi pavyks įveikti kliūtis (bet ne į Britaniją). Jeigu Europos Sąjunga nesiims tokių priemonių, Italija ims vykdyti planą „B“ ir pradės skirstyti pabėgėlius pati, išlaisvindama naujai atvykusius ir duodama jiems leidimus kelionėms po Europą, neturinčia sienų.

Kai mūsų dėmesys bus prikaustytas prie to nedaugelio valčių, kurios bus perimamos arba naikinamos, pabėgėlių ir migrantų banga sumažės, o likusios valtys tiesiog neišeis į jūrą. O tos, kurios visgi išdrįs leistis į tokią kelionę, bus priverstos plaukti toliau ir į pačius įvairiausius Europos taškus. Jos atvyks į paslėptas nuo pašalinių akių įlankėles, o taip pat sausuma ir ir oru į įvairias vietas visame kontinente. Atvykusius greitai skirstys, darydami tai kaip galima toliau nuo pliažų su poilsiautojais ir nuo MIP akių.

Trumpiau tariant, slaptos 2014-ųjų viltys išsipildys, ir tai bus priskirta kaip nuopelnai ryžtingiems ir tikslo siekiantiems politikams, o taip pat drąsiems kariams, saugantiems pietines Europos pasienio ribas.

Išbandyti metodai

Aš žinau, jog taip ir bus, todėl, kad šis metodas išbandytas ir įrodė savo patikimumą. To pasiekė Australija, o dabar ir Pietryčių Azijoje vyksta derybos dėl to, kaip susitvarkyti su pabėgėlių rohindzha (rohindža) antplūdžiu.

Ir ten, ir ten reikalą į savo rankas perima kariškiai, bandydami savo metodais išspręsti problemą. Kalbant apie rohindzha – Tailando karo laivai anksčiau paprasčiausiai buksyravo jų valtis atgal į jūrą, ir jie paslapčiomis išlipdavo į krantą kitose vietose. Dabar valtis stabdo Birmos kariškiai, neleisdami joms išvykti į jūrą. Bangladešo vyriausybė taip pat paskelbė apie pabėgėlių rohindzha stovyklų perkėlimą į labiau nutolusias vietas.

Tuo tarpu australų operacijos gaudant valtis vyksta po tokiu paslapties šydu, kad yra labiau panašūs į karo veiksmus. Yra pasitikėjimo verta informacija apie tai, jog kontrabandistams mokama, kad jie apsuktų savo laivus atgaline kryptimi. Be to, Australija išleidžia milijonus dolerių tam, kad tranzitinės šalys turėtų daugiau galimybių perimti valtis su migrantais.

Uždengti akis

Tačiau iš tiesų stebuklas ne tame, kad valtys išnyko. Tikras fokusas slypi tame, kad atitraukti mūsų dėmesį nuo priežasčių, sukeliančių migraciją – o tai siaubingos gyvenimo sąlygos valstybėse, iš kurių bėga žmonės, ir bet kokios saugos nebuvimas tranzitinėse šalyse. Siaubingos sąlygos ir tie, kas jas tokias padarė.

Didžioji dauguma Viduržemio jūros migrantų – tai žmonės, bandantys bėgti iš Sirijos ir Eritrėjos. Sirijoje pati tikriausia humanitarinė katastrofa, ir ši šalis pavirto į vieną pačių pavojingiausių vietų Žemėje. O Eritrėja verčia savo piliečius nešti nesibaigiančią karinės tarnybos naštą. Tos tranzitinės šalys, kurios apgyvendina pas save Sirijos ir Eritrėjos pabėgėlius, gauna nepakankamą finansinę pagalbą iš pasaulio bendrijos ir negali suteikti jiems tinkamo saugumo.

Apsukti valtis atgal – fokusas ir iliuzija. Pirminės migrantų antplūdžio į Europą priežastys išliks, ir jų neįmanoma išspręsti nei valčių bombardavimu, nei griežtinant pasienio kontrolę kaimyninėse valstybėse. O žmonės, neginami migrantai ir bėgliai – jie išliks. Tiesiog jie nebus matomi.

Tačiau dar didesnį nerimą, kaip ir visuose fokusuose, kelia ydingas suokalbis tarp žiūrovų ir stebukladarių. Mes nenorime matyti tos beviltiškos padėties be išeities, kuri stumia žmones į rizikingas keliones po Viduržemio jūrą.

Bet, kol mes nesukaupsime drąsos, kad pažvelgti tiesiai į akis basiai tiesai, ir nepabandysime išspręsti problemos, mūsų politikai ir toliau mojuos savo stebuklingomis lazdelėmis bei šauks „abra-kadabra“.

 

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis
žiūrėjo 108

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Ar kainų augimo fone pradėjote mažiau ir/ar pigiau pirkti?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...