• Naujienos
  • Parama
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

Šveicarija atrišo franką nuo fiksuoto euro kurso

Šveicarija atrišo franką nuo fiksuoto euro kurso

19 sausio
11:47 2015

(“Alles Schall und Rauch“, Vokietija)

Šveicarijos nacionalinis bankas (SNB) šiandieną (straipsnis rašytas 2015 metų sausio 15d. – vert.past.) nusprendė atsisakyti fiksuoto euro kurso 1,20. Sensacingas sprendimas, laikomas bomba tarptautinėse valiutų rinkose. Daugiau nei trejus metus SNB remdamas eurą darė viską, kas įmanoma,. Siekiant išsaugoti bendrąją valiutą nuo jos kurso kritimo, teko pirkti milžinišką kalną eurų, tačiau tai nedavė jokių rezultatų. Pastaruosius šešis mėnesius euro vertė dolerio atžvilgiu vis labiau krito. Nors SNB Valdyba nepripažįsta, jog euro kritimas buvo nesustabdomas, jo kurso palaikymas SNB tapo per brangus. Po šio pranešimo, euras per kelias sekundes nukrito beveik iki 1 CHF arba atvirkščiai: Šveicarijos frankas išaugo daugiau nei 15 proc. €uro ir JAV dolerio atžvilgiu.

šveicarijos frankas - fotoŠiandienos staigus euro kurso kritimas rodo, kokia stipri buvo Šveicarijos parama. Dabar, kai parama dingo ir euro kursas krito, matome tikrąją jo vertę. Bet svarbiausia – tuo reikia apkaltinti Šveicariją. Taip, ypatingai Vokietijos politikai ir jos žiniasklaida Šveicariją nuolat drabsto purvais. Nei karto nebuvo padėkota už pagalbą, išsaugojant euro stabilumą. Žinoma, nominalaus €uro keitimo kurso palaikymas nebuvo tik nesavanaudiška kaimynystės pagalba, bet ir savo interesų apsauga, tuo padedant Šveicarijos eksportui ir turizmui. Bet kažkada tam turi ateiti galas. Kam gelbėti eurą, jei ES-Turbo ir ECB daro viską, kad eurą sunaikinti?

Šveicarijos nacionalinis bankas turėjo pagaliau atsisakyti euro kurso bet kokia kaina palaikymo politikos. O tas kainavo apie pusę trilijono Šveicarijos frankų. Net Šveicarijai ilgainiui tas ne pagal kišenę. SNB savo sąskaitose turi daugiau eurų, nei pats Vokietijos Bundesbank (centrinis bankas – vert. past.). O juk tai nenormalu. Po 2011 metų sausio mėnesį SNB vykdytų veiksmų, turto balansas išsipūtė mistiniais mastais. Lyginant su 2008 metais jis padidėjo tris kartus, iki 525,3 milijardų frankų. Taigi, SNB „spausdino pinigus“ beveik tokiu pat santykiu, kaip ir JAV Federalinė Rezervų Sistema (Fed).

Tai reiškia, kad priėmus sprendimą atsisakyti minimalaus valiutos kurso palaikymo, šiandieną, staigiai kritus kursui, SNB neteko 15 proc nuo 525 milijardų frankų, t.y., vienu kirčiu prarado 79 milijardus frankų.

euro kurso kritimo lentelė

Euras dramatiškai krito iki 0,86 ir išsilygino ties 1,02

Tačiau šis sprendimas buvo pradelstas. Atkaklus minimalaus kurso laikymasis, daugiau kaip trejus metus, per tam tikrą laiką išaugo į dar didesnį neišvengiamą nuostolį. Nenoriu vėl būti teisus sakydamas: „aš jums juk sakiau“, bet kiek kartų kritikavau SNB, valiutos kurso pririšimą apibūdindamas, kaip beprotybę. Dabar pats SNB vadovas Thomas Jordan tą įžvelgė arba bent jau turėjo įžvelgti pats.

Jau 2011 rugsėjo 14 straipsnyje: „Franko pririšimas prie euro yra valstybės išdavystė“ uždaviau klausimą: „neužilgo SNB turės išbandymą, ar sugebės išlaikyti fiksuotą kursą santykiu 1,20, ir tada jie turės masiškai supirkinėti eurus. Kiek tų eurų turės būti? 100 milijardų, 300, o gal 500?“. Ir tikrai, valiutos kalnas išaugo virš 500 milijardų frankų sumai.

Suprantama, kad visa ši situacija pateikiama kaip nepavojinga ir nedramatiška, – trijų metų dirbtinis euro kurso palaikymas, pateikiamas kaip teigiamas reiškinys ekonomikai. Šiandienos spaudos konferencijoje Jordanas pasakė, jog minimalus euro kurso išlaikymas santykiu su 1,20 apsaugojo Šveicarijos ekonomiką nuo didelės žalos, bet dabar minimalus valiutos kurso palaikymas nebepateisinamas… nebetvarus.“

bankomato foto

užrašas ant bankomato: šiuo metu mokėjimai eurais negalimi

Po to, kai SNB paskelbė, kad atsisako minimalaus valiutos kurso, Šveicarijoje bankomatai eurais daugiau „nebesispjaudė“:

Po pranešimo valiutų rinkos pradėjo savo darbą visiškai chaotiškai ir sunkiai suderino kurso stabilizavimo galimybes.

Tuo pat metu pakeitus minimalų valiutos kursą, nacionalinis bankas nuo sausio 22 d sumažina palūkanų normą santaupoms einamosiose sąskaitose į minus 0,75 proc. Kokie turi būti ligoti finansų sistemos veiksmai, kad jūsų į banką įnešti pinigai būtų apdedami neigiamų palūkanų normomis? Įneštų pinigų į banką kiekis taps vis mažesnis, kaip tirpstantis sniegas pavasario saulėje. Turiu omenyje, kad mes tiesiog begėdiškai kvailinami, tačiau dauguma žmonių vis dar tiki į šią nesveiką sistemą. Belieka tik skėsčioti rankomis!

Jau sausio 5d. esu uždavęs klausimą straipsnyje:“Ar euras lygiavertis JAV doleriui?“ Rašiau:“Kaip atrodo, eurui metai prasideda nelabai gerai, 2015 -ais valiuta ir toliau praras savo vertę.“ . Išpranašavau:“Visai prastai teks Šveicarijai ir Šveicarijos frankui. Šveicarijos nacionalinis bankas (SNB) vargu ar išlaikys minimalų CHF kursą 1.20 euro atžvilgiu. Kas bus toliau, jei euras taip nevaldomai praranda savo vertę? “

Ir tai įvyko nepraėjus nė dešimčiai dienų. Bet tai įvyko nė viena diena ne per anksti, nes kitą savaitę Europos centrinis bankas greičiausiai skelbs vyriausybinių obligacijų masinį pirkimą dideliu mastu, perimant augančias Europos valstybių skolas. Kaip? Spausdinant pinigus be pabaigos, ir taip dar labiau nuvertinant eurą. SNB pagaliau suprato, kad taip toliau eiti negali ir nepagydomai sergantį pacientą išmetė per bortą.

parengė:  Remigijus Sinkevičius

Infa.lt
Paremkite infa.lt  

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Paremti infa.lt per PayPal

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Šeimų Sąjūdis
Lasvas žodis

Apklausa

Ar, jūsų nuomone, Prezidentas turėtų įsikišti į situaciją valstybėje?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...