• Naujienos
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

Lenkijoje priimtas įstatymas apie Holokaustą iššaukė didelį pasipiktinimą Izraelyje

Lenkijoje priimtas įstatymas apie Holokaustą iššaukė didelį pasipiktinimą Izraelyje

30 sausio
11:00 2018
Stop-Halt

Ženklas „Stop!“ vokiečių ir lenkų kalbomis yra matomas buvusios nacistinės Vokietijos koncentracijos ir naikinimo stovykloje Auschwitz ceremonijose, skirtose 73-osioms stovyklos išlaisvinimo metinėms ir Tarptautinei Holokausto aukų atminimo dienai, Osvencime, Lenkijoje, 2018 m. sausio 27 d. REUTERS / Kacper Pempel

Naujas įstatymo projektas, priimtas pereitą savaitę žemųjų Lenkijos parlamento rūmų, draudžia bet kurios šalies piliečiams teigti apie lenkų dalyvavimą žudant žydus Antrojo pasaulinio karo metu ir naudoti žodžių junginį „Lenkijos koncentracijos stovyklos“. Pažeidėjui gali grėsti didelė bauda arba netgi kalėjimo bausmė iki 3 metų. Izraelio vyriausybė išreiškė pasipiktinimą šia iniciatyva, pavadinusi ją „istorinės tiesos neigimu“.

Taip pat įstatymo projektas numato analogišką atsakomybę už Ukrainos sukarintų OUN-UPA grupuočių nusikaltimų prieš lenkų ir žydų tautybių gyventojus Lenkijoje, periodu nuo 1925 iki1950 metų, neigimą.

Kai šis įstatymas įsigalios, bet kuris parašęs forume arba socialiniame tinkle teiginį apie Lenkijos sąsajas su holokaustu, rizikuos savo laisve, jei tektų vėliau atsidurti šios šalies teritorijoje. Be to, niekas pažeidėjo neįspės iš anksto, kad lenkų prokuratūra užvedė jo atžvilgiu bylą ir išdavė jo arešto orderį.

Nors šis įstatymas prieštarauja bazinėms teisės normoms, mada tokiems įstatymams, neturintiems geografinių ir teisinių jurisdikcijos ribų, pastaruoju metu plinta demokratinėse šalyse. Pavyzdžiui, Švedijoje prieš keletą mėnesių priimtas įstatymas baudžiantis už seksualinių paslaugų pirkimą kitose šalyse net jei ten tai nedraudžiama įstatymo. JAV teisė taip pat numato bausmes už nusikaltimus įvykdytus kitose šalyse, net jei ten tai nėra laikoma nusikaltimu, pavyzdžiui – prieš juridinius asmenis pažeidžiančius amerikiečių mokestinę teisę.

Argumentai apie tai, jog kitos šalys taip pat išplės savo jurisdikciją po visą pasaulį, ir Švedijos piliečius ims teisti, pavyzdžiui, už homoseksualizmą tose šalyse, kur jis uždraustas ir t.t. ir pan., politikų, nustojusių paisyti jurisdikcijos ribas, kol kas neveikia.

Tačiau, Izraelio politikus papiktino ne tiek šis, abejotinas teisinis momentas, kiek pats bandymas neigti lenkų dalyvavimą holokauste priešingai istoriniams liudijimams.

„Istorijos nepakeisi, holokausto neigti negalima“, – pareiškė Izraelio premjeras Benjaminas Netanjachu (Benjamin Netanyahu). Jis pažadėjo, jog praneš Lenkijos vyriausybės vadovui apie savo negatyvų požiūrį šio įstatymo atžvilgiu.

Finansų ministras Moše Kalonas (Moshe Kahlon) priminė savo Twitter paskyroje: „Yra tik viena istorinė tiesa, ji nenuginčijama ir įrodyta, joje yra niekšybės, kurias vykdė fašistų fiureris ir tie, kas jam padėjo, tame tarpe ir Lenkija. Neigti holokausto nepavyks niekam, ir jau tikrai ne tarptautinę holokausto dieną“.

Švietimo ministras Naftali Benetas (Naftali Bennett) kaip atsaką į minėtą įstatymą nurodė pravesti mokyklose savaitės užsiėmimus holokausto tema. Jis paragino ypatingą akcentą padaryti Europos tautų vaidmeniui padedant fašistams naikinti žydus.

Kalba eina apie gėdingą tiesos neigimą. Tai, kad daugelis lenkų padėjo žudyti žydus – istorinė tiesa, teigė N. Benetas. Jie išduodavo ir patys žudė žydus karo metu ir netgi po jo. Tačiau faktas ir tai, jog koncentracijos stovyklas Lenkijoje sugalvojo, suplanavo ir pastatė vokiečiai. Šio fakto irgi niekas nepakeitė, jį reikia žinoti ir priminti jaunajai kartai“, – pabrėžė Benetas.

Izraelio teisingumo ministrė Aeled Šaked (Ayelet Shaked) taip pat neliko nuošalyje: „Kalba eina apie bandymą perrašyti istoriją ir nuimti atsakomybę nuo lenkų tautos. Daugelis lenkų, kaip ir ukrainiečių, vengrų ir kitų tautų, padėjo vokiečiams su dideliu entuziazmu. Lenkijos vyriausybei derėtų ne vengti, o prisiimti atsakomybę už daugybę žudynių, net ir tuo atveju, kad mirties stovyklos Lenkijos teritorijoje buvo vokiškos“, – pažymėjo ji.

Infa.lt
Parama - Ačiū!  
žiūrėjo 166

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Šeimų Sąjūdis
Lasvas žodis

Reklama

Apklausa

Kokią psichologinę pagalbą rinktumėtės?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas