• Naujienos
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

Socialdemokratai: „Matuko reforma“ – kol kas iššūkis pareigūnams

Socialdemokratai: „Matuko reforma“ – kol kas iššūkis pareigūnams

25 sausio
14:44 2018
psichologinis smurtas

Tai psichologinis smurtas! | Image Source: Corbis Images

Praėjus lygiai metams po keturmečio Matuko žūties nuo artimųjų rankos – priimti vaikų apsaugą nuo visų rūšių smurto įtvirtinantys įstatymai, iš esmės pertvarkoma vaiko teisių apsaugos sistema. Tačiau įstatymų taikymas, visų rūšių smurto prieš vaikus atpažinimas kol kas tampa iššūkiu teisėsaugos pareigūnams.

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcija susitiko su Policijos generaliniu komisaru Linu Pernavu, Generalinės prokuratūros prokurorais, kitais pareigūnais, taip pat Vaiko teisių apsaugos kontroliere Edita Žiobiene bei Vaikų teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovais aiškintis, kodėl nemažai atvejų, kai nutraukiami ikiteisminiai tyrimai, nors mažamečiai akivaizdžiai patiria psichologinį smurtą. Pavyzdžiui, žiniasklaidoje nuskambėjusi istorija, kai vaiko mama įrašė, kaip vaikas darželio darbuotojų vadinamas distrofiku, isteriku, gąsdinamas diržu, barimu, kad gaus „šiknon“ ir panašiais grasinimais. Tuo tarpu įvykį tyrę pareigūnai nenustatė, kad veika turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.

Policijos generalinis komisaras L. Pernavas tikino, kad policija visus smurto prieš vaikus atvejus fiksuoja ir pradeda ikiteisminius tyrimus. Policijos vadovas teigė, kad policininkų mokymai vyksta, tačiau iškėlė ir problemas – dėl vaikų paėmimo iš šeimų, kuriose smurtaujama. Policininkams taip ir neaišku, kur dėti vaiką per 6 valandas, per kurias turi atvykti vaikų teisių tarnybos atstovai ir jį perimti, taip pat – ar pakaks psichologų, nuo šių metų liepos 1 dienos turėsiančių dalyvauti kiekvienoje nepilnamečių apklausoje, kai įtariamas smurtavimas. L. Pernavas pripažįsta, kad policijai nauja reagavimo tvarka įtariant smurtą prieš vaikus – kol kas yra iššūkis.

Panašiai situaciją vertino ir Generalinės prokuratūros prokuroras Arūnas Meška. „Iš apylinkių prokurorų gauname nerimo signalų, ar tikrai turėsime pakankamai psichologų, nes jie turi irgi būti apmokyti ir licencijuoti,“ – sakė jis.

„Psichologai, turintys dalyvauti vaikų apklausose – problema, nes kol kas nėra nei vieno tokio licencijuoto psichologo. Reikės kalbėtis su už šį klausimą atsakingais Teisingumo ministerijos vadovais, taip pat teks kviestis ir Sveikatos apsaugos ministrą, kuris nesutiko, kad vaikų apklausose dalyvautų Teismo ekspertizės centro psichiatrai,“ – teigia Seimo LSDP frakcijos seniūnas Juozas Olekas.

„Ir patiems teisėsaugos pareigūnams trūksta gebėjimų ir kompetencijos. Į mokymų kokybę reikia žiūrėti atsakingiau. Tiesiog, gyvenimiški atvejai rodo, kad pareigūnai reaguoja, ištiria atvejus, kai smurtas aiškiai matosi ant vaiko – mušimo žymės ar sužalojimai. Tačiau yra ir kitos smurto rūšys ne tik fizinis, bet ir psichologinis, seksualinis ir vaiko nepriežiūra. Visų jų pasekmės gali būti ne mažiau skaudžios ir netgi tragiškos, todėl būtina, kad teisėsaugos darbuotojai identifikuotų visokį smurtą,“ – sako Seimo narė Dovilė Šakalienė.

LSDP frakcijos nariai taip pat ketina peržiūrėti atsakomybę už smurtą prieš vaikus – Baudžiamojo kodekso ir Administracinių nusižengimų kodekso sankcijas. Smurto šeimose atvejais dažnai neužtenka nubausti smurtaujančius prieš vaikus tėvus, tai yra atimti iš tos šeimos pinigus. Svarbiau yra pakeisti tėvų elgesį, reikia dirbti su tokiomis šeimomis.

infa.lt redakcijos replika:
Įdomu, kokiu būdu nustatoma, kad tėvai tik bara vaiką, o kada jau psichologiškai smurtauja? Ar bet koks barimas laikomas smurtu? Kaip nustatoma kokią konkrečią žalą vaikui padarė konkretus „psichologinis smurtas“, ir ar padarė apskritai? Ir pabaigai – kokiu būdu sustabdyti smurtaujantį vaiką realiu laiku?

Juvenalinė justicija Seimo lūpomis uždraus net subarti vaiką, įvardindama tai psichologiniu smurtu

Infa.lt
Parama - Ačiū!  
žiūrėjo 134

Žymos

1 Atsiliepimas

  1. Rimtai ruošiamasi vaikų eksportui    -  2018-01-28, 10:56

    Įdomus priėjimas prie reikalo – kalbama ne apie pagalbą šeimai, ne apie psichologų konsultacijas tėvams, ne apie lėšų skyrimą vaikų laisvalaikiui, būreliams, į kuriuos tėvai nebeišgali leisti vaikų, ne apie valstybės pagalbą darnios šeimos modelio sukūrimui, bet tik apie vaikų atėmimą. Policininkai apmokomi grobimo technikų, psichologai ruošiami darbui su atimtais vaikais,ir visos kalbos tik apie vaikų grobimą valstybės vardu. Jūs suvokiate, kas mūsų laukia, jei nesipriešinsime?

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Šeimų Sąjūdis
Lasvas žodis

Reklama

Apklausa

Kokią psichologinę pagalbą rinktumėtės?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas