• Parama infa.lt veiklai
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

Makedonija – kaip Ukraina: sukilimai dėl etninių nesutarimų ir dėl Putino dujų

Makedonija – kaip Ukraina: sukilimai dėl etninių nesutarimų ir dėl Putino dujų

19 gegužės
15:26 2015

Il Giornale
Giuseppe De Lorenzo

paveikslėlisPradžioje 22 žuvusieji Kumanovo, po to protestai prieš vyriausybę: Makedonijoje auga įtampa energetikos klausimo fone, rašo Džiuzepė de Lorenco straipsnyje publikuotame laikraštyje Il Giornale.

Tai dar viena Ukraina, nors dėl daugelio priežasčių iš jos gaunama kur kas mažiau naujienų. Iš dalies dėl to, kad jos gyventojų skaičius tesiekia tik 2 milijonus gyventojų (panašu į Lietuvą – vert.past) Tačiau Makedonijoje šiomis dienomis plieskiasi sukilimas, labai panašus į tą, kuris vyko Maidane Kijeve, rašo korespondentas.

Valdžia šalyje turi nacionalinė vyriausybė, kuri analitikų nuomone, vis labiau sukasi į dešinę. Šalyje egzistuoja įvairių pakraipų opozicija, tame tarpe ir albanų mažuma. Pastarosiomis savaitėmis iš Makedonijos gaunami vis didesnį nerimą keliantys pranešimai. Buvo iškelta byla opozicinės Social-demokratinės partijos lyderiui Zoran’ui Zaev’ui, prieš keletą dienų susišaudymo su antiteroristiniais padaliniais žuvo 22 žmonės: Kumanovo, kur dauguma gyventojų – musulmonai, ginkluotos albanų grupuotės pabandė įvykdyti valstybinį perversmą.

„Ilirijos Respublika“ turėjo atsirasti būtent tose teritorijose, kur gyvena 25% etninių albanų. Bet makedonų valdžia sustabdė pučą, ėmusis kontrpriemonių, rašoma straipsnyje.

Vakar, sostinėje Skopjė įvyko manifestacija, kurioje dalyvavo apie 20 tūkstančių žmonių, reikalavusių premjero Nikolos Gruevskio atsistatydinimo. Makedonijos vyriausybės vadovas yra kaltinamas korupcija ir tuo, jog yra atsakingas už neteisėtą daugiau kaip 20 tūkstančių žmonių pasiklausymą. Taip pat, kaip ir Ukrainoje, čia susimaišė įvairiausi motyvai ir reikalavimai, komentuoja žurnalistas.

Karšta tema išlieka energetinis klausimas. Nėra prasmės neigti, jog žaidimo partija pradėta Ukrainoje, skleidėsi rimtos problemos, susijusios su dujomis, kurios kiekvieną dieną tiekiamos iš Rusijos į Europą, fone.

Visai neseniai Putinas buvo priverstas atsisakyti „Pietų Srauto“ projekto, kadangi Bulgarija sustabdė dujotiekio statybą savo teritorijoje. Rusijos prezidentas pakeitė strategiją, sudaręs susitarimą su Turkija. Projektas „Balkanų Srautas“ (Turkijos Srautas) numato dujų tiekimą per Turkiją, Graikiją, makedoniją ir Austriją – kitaip tariant, apeinant Bulgariją, sakoma straipsnyje.

„Dažni kontaktai tarp Putino ir Tsipro atvėrė Atėnams vartus į „Balkanų Srautą“, tuo išgąsdinant Europą ir, svarbiausia, Jungtines Valstijas. Makedonija taip pat pasakė projektui „taip“, ir rusų kompanija „Strojtransgaz“ jau kloja vamzdynus, kurie bus įjungti į „Turkijos Srautą“, – rašo korespondentas.

Visi Balkanų šalių ministrai ir lyderiai yra sunerimę dėl Makedonijos krizės. „Pirmą kartą aš truputį sunerimęs“, – pasakė Serbijos užsienio reikalų ministras Aleksandras Vučičius. Nerimas pateisinamas, pripažįsta straipsnio autorius, juk šioje teritorijoje dar visai neseniai vyko karas, kurio priežastimi buvo etniniai ir religiniai nesutarimai.

„Ir visgi, negalima atmesti, jog sukilimo Skopjė užkulisiuose vyksta dar stambesnis žaidimas, kuris dujotiekių vamzdžiais susieja Rusiją, Europą ir Jungtines Valstijas“, – pabaigia žurnalistas.“

Paremkite infa.lt per PayPal, Patreon ar jums patogiu PAREMTI būdu. - Nuoširdžiai ačiū parėmusiems.

1 Atsiliepimas

  1. ra    -  2015-05-19, 16:53

    Po truputį pasaulis virs viena didele Ukraina, kurioje nedalyvaus gal tik Kinija ir JAV. Lietuva jau irgi ant slenksčio tapti Ukraina, bet tik ta prasme, kad joje bus svetimų šalių karo bazės.

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Lasvas žodis
Paremti infa.lt per PayPal

Apklausa

Ar sulauksime pirmalaikių rinkimų?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...