infa.lt

Algimantas Rusteika. Ką sveikatos ministras mano apie saugų alkoholio vartojimą?

Algimantas Rusteika. Ką sveikatos ministras mano apie saugų alkoholio vartojimą?

01 birželio
01:01 2017

Algimantas RusteikaAlkoholis ne vitaminas ir jo vartojimą reikia riboti. Tačiau kalbant ta tema lygiai taip pat reikia būti sąžiningu diskusijose.

Alkoholio vartojimo lygis – tai alkoholio vartojimo per tam tikrą laiko tarpą kiekis arba vartojimo būdas, pagal kurį nustatoma, ar asmens alkoholio vartojimo įpročiai kelia grėsmę sveikatai, jo paties ir jį supančių žmonių saugumui.

Mažai rizikingas alkoholio vartojimas (angl. low risk) – šiai kategorijai priskiriami asmenys, kurių suvartojamas alkoholio kiekis neviršija saugaus vartojimo limito: vyrams – 21 standartinių alkoholio vienetų (toliau – SAV) per savaitę (arba ne daugiau 4 SAV per dieną), vartojant ne dažniau kaip 5 dienas per savaitę.

Vieną standartinį alkoholio vienetą Europoje (10 g absoliučiojo alkoholio) turi 250 ml 5 proc. stiprumo alus, 125 ml 12 proc. stiprumo vynas, 70 ml 18 proc. stiprumo spirituotas vynas (pavyzdžiui, cheresas), 50 ml 25 proc. stiprumo likeris araperityvas, 25 ml 40 proc. stiprumo alkoholiniai gėrimai.

Šie duomenys paimti iš Higienos instituto 2014 m. parengto darbo ALKOHOLIO VARTOJIMO RIZIKOS NUSTATYMAS IR TRUMPOJI INTERVENCIJA PAVOJINGO IR ŽALINGO ALKOHOLIO VARTOJIMO PREVENCIJAI. Recenzavo dr. Aurelijus Veryga.

Imkim ir paskaičiuokim, koks yra tas kiekis, „kurio suvartojimas neviršija saugaus vartojimo limito“, kuriam pritarė gerbiamas recenzentas A. Veryga.

Mažai rizikinga norma perskaičiavus iš absoliutaus alkoholio yra 100 ml degtinės per dieną, neviršijant 210 ml absoliutaus alkoholio per savaitę. Per metus tai būtų 210×52=10920 ml = 10,92 l absoliutaus alkoholio per metus. Arba 10920×2,5= 27300 ml degtinės per metus, t.y. beveik 27300:500=55,6 puslitriai degtinės.

A.Veryga kažkodėl publikai nepaaiškina savo recenzuotų mokslinių šaltinių. Nes tektų pasakyti, kad per metus išmaukti 55,6 butelio degtinės jis ir pats asmeniškai laiko mažai rizikingu vartojimu.

Aukščiau paminėto darbo pagrindu 2016 m. to paties Higienos instituto parengtose ALKOHOLIO VARTOJIMO ĮPROČIŲ PATIKROS IR PAGALBOS TEIKIMO REKOMENDACIJOSE, kurios jau ne tik recenzentu, bet ir autoriumi yra A. Veryga, apie saugų ir mažai rizikingą alkoholio vartojimą teigiama lygiai tas pats.

Tik remiantis Jungtinės Karalystės normatyvais pamažinta saugaus vartojimo norma iki 16,8 SAV per savaitę. Nevarginant skaičiavimais pasakysiu, kad tai reiškia 43,6 puslitrio degtinės per metus.

Labai simptomiška, kai politikais tapę „kovotojai prieš alkoholizmą“ ima kalbėti visiškai ne taip, kaip rašo savo moksliniuose tekstuose, daug ką nutylėti ir suprimityvinti savo pačių darbus. Ir begalinėse lozunginėse kalbose sako, kad jokio saugaus vartojimo nėra ir menkiausias lašelis yra mirtina nuodėmė ir alkoholizmo preliudija.

Pataikavimas minios instinktams siekiant politinės naudos dar niekada niekam neatnešė jokių permainų, tik diktatūras.

šaltinis: algimantasrusteika.wordpress.com

infa.lt komentaras: A. Verygos recenzuoto ir straipsnio autoriaus aprašyto tyrimo sąvokos įnešė sumaištį ir leido gan plačias paties mokslinio darbo interpretacijas. Pradėkime nuo to, kad angliškas išsireiškimas Low Risk (mažai rizikingas alkoholio vartojimas – 6 pslp – Sąvokos) visiškai nereiškia to paties, kaip „saugus alkoholio vartojimas„. Tai reiškia tegu ir mažesnę, bet vis tik riziką. Todėl lietuviškas vertimas šioje vietoje galėtų būti tikslesnis. Sekantis dalykas toks, jog mažai rizikingos dozės savaitei, – 21 SAV pirmu skaičiavimu, (kurio autorius nėra A. Veryga) – 75 ml 40 laipsnių stiprumo alkoholio į dieną arba antru skaičiavimu (Kurio autorius jau yra pats A. Veryga) pagal JK normatyvą 16.8 SAV į savaitę – 60 ml 40 laipsnių stiprumo alkoholio į dieną, pateiktos nesumuojant savaitės dozės ir negeriant jos visos savaitgalį arba metų pabaigoje, tais skaičiais šiurpinant visuomenę. Tai mažai rizikingos 1 dienos dozės. Pateiktos alkoholio vartojimo normos NĖRA REKOMENDUOJAMOS. Jos skirtos specialistams, nustatyti žmogaus alkoholio vartojimo lygmenį. Antruoju atveju mažai rizikinga alkoholio suvartojimo lygio norma yra net žemesnė už leidžiamą vairuotojams ir nesiekia 0.4 leidžiamų alkoholio promilių vidutinio svorio (80kg) vyrui-vairuotojui. Alkoholio kiekio kraujyje skaičiuoklė (http://eismas.eu/index.php/alkometras)
A. Veryga atvirai sako, jog nėra nerizikingų (visai saugių) alkoholio vartojimo normų. „Saugu yra tik negerti visai“, – teigia SA ministras.

PAREMTI infa.lt Naujienlaiškis
žiūrėjo 154

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Ar pakeitus šią vyriausybę pasikeistų ekonominė situacija šalyje?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...