infa.lt

Liberalė kaltina sveikatos apsaugos ministrą diskriminuojant nevaisingus vyrus

Liberalė kaltina sveikatos apsaugos ministrą diskriminuojant nevaisingus vyrus

24 balandžio
17:51 2017
Viktorija Čmilytė-Nielsen (kairėje)

Viktorija Čmilytė-Nielsen (kairėje)

Sveikatos apsaugos ministras praėjusią savaitę pasirašė kompensuojamųjų vaistų sąrašo pakeitimo įsakymą, kuriuo įtvirtinama, kad nevaisingumo gydymas valstybės lėšomis bus kompensuojamas tik moterims, bet ne tais atvejais, kai problemų kyla dėl vyrų nevaisingumo.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotojos Viktorijos Čmilytės-Nielsen įsitikinimu, tokia ministro A. Verygos balandžio 19 d. patvirtinta nevaisingumo gydymo kompensavimo tvarka yra diskriminacinė.

„Gėdinga, kad ministras pasirašo akivaizdžiai diskriminacinio pobūdžio įsakymus. Nuo 2017 metų pradžios įsigaliojus naujam Pagalbinio apvaisinimo įstatymui, Lietuva įsipareigojo vienodai padėti visoms nevaisingoms šeimoms. O dabar prasideda žmonių rūšiavimas pagal lytį. Noriu tikėti, kad sveikatos apsaugos ministras puikiai žino statistiką, kuri rodo, jog yra bemaž vienodai atvejų, kai nevaisingumas kyla tiek dėl moterų, tiek dėl vyrų sveikatos problemų. Todėl dabartinį akibrokštą reikia kuo greičiau pašalinti, ištaisant ministro įsakymą ir vienodai kompensuojant gydymą tiek moterų, tiek vyrų nevaisingumo atvejais“, – sako liberalė Seimo Žmogaus teisių komiteto narė V. Čmilytė-Nielsen.

Statistika rodo, kad dėl moterų sveikatos problemų nevaisingumas kyla 35 proc. atvejų, tokia pat dalis fiksuojama ir vyrų sveikatos sutrikimų, susijusių su nevaisingumu. Apie 30 proc. atvejų tiksli nevaisingumo priežastis nenustatoma. „Tikiuosi, Vyriausybė savo sprendimais nevers šeimų, norinčių susilaukti vaikų, ir toliau vykti į užsienį. Pagalbą galime ir turime suteikti čia, Lietuvoje“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.

2016 metų pabaigoje po liberalų kritikos ir reikalavimo pateikti nepriklausomų ekspertų vertinimą „valstiečiai“ atsisakė radikaliausių Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisų. Liberalai kritikavo valdančiųjų siūlymus dėl amžino embrionų saugojimo, draudimo juos šaldyti. Po diskusijų Seime Pagalbinio apvaisinimo įstatymas buvo atnaujintas ir jame atsirado nuostatos, leidžiančios lytinių ląstelių ir embrionų donorystę.

Liberalų prašymu, 2016 m. gruodžio pabaigoje Seimui savo išvadas dėl pagalbinio apvaisinimo sąlygų pateikė Vilniaus universiteto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkai. Nė vienas profesorius ir mokslų daktaras nepalaikė buvusių „valstiečių“ siūlymo iki 3 apriboti sukuriamų embrionų skaičių. Mokslininkai pabrėžė, kad Europos Žmogaus teisių teismas (EŽTT) yra nustatęs, kad tokie ribojimai prasilenkia su Europos Žmogaus teisių konvencija. 2009 metais Italijoje embrionų skaičiaus ribojimas pripažintas antikonstituciniu ir buvo panaikintas.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotoja,

Seimo Žmogaus teisių komiteto narė Viktorija Čmilytė-Nielsen,

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis
žiūrėjo 39

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Ar kainų augimo fone pradėjote mažiau ir/ar pigiau pirkti?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...