Financial Times: rusų žemės ūkio sektorius klesti nežiūrint į sankcijas
Kai JAV ir ES atitinkamoms Rusijos ekonomikos sferoms įvedė sankcijas, taip nubausdamos ją už „karinį įsiveržimą“ į Ukrainą, kai kurie rusų valdininkai prekybinę blokadą bandė pateikti kaip atsivėrusį naujų galimybių langą, rašo Financial Times.
Jų manymu, rublio kurso kritimas turėjo paspartinti šalies ekonomikos augimą, eksportą padarydamas labiau konkurencingu. Tada daugelis Vakarų analitikų ir investuotojų skeptiškai žiūrėjo į tokią perspektyvą. Tačiau, bent jau vienoje ekonomikos sferoje – žemės ūkyje bei su ja susijusiomis šakomis – optimistinės prognozės pasiteisino, pripažįsta leidinys.
Per paskutinius metus Rusija tapo didžiausia grūdų eksportuotoja, užsienyje parduodanti 34 milijonus tonų grūdų, o bendrai grūdų gamyba siekia 119 milijonų tonų. Tokie skaičiai „dar labiau sukrečia, kad dar prieš 15 metų, o dar ir dvidešimtmečiu anksčiau, dar tarybiniais laikais, Rusija buvo tik importuotoja“, su nuostaba pažymi laikraštis.
Maskvos sėkmė neapsiriboja vien tik grūdais. Rusija visiškai liovėsi importuoti kiaulieną ir vištieną, taipogi tapo stambiausia cukrinių runkelių augintoja, o lyginant su praėjusiais metais šiltnamiuose augintų daržovių skaičius padidėjo 30 %, rašo Financial Times.
Nors žemės ūkis neneša tiek naudos biudžetui, kaip nafta, ji jau viršijo tokias pajamų rūšis kaip ginklų prekyba – ši prekybos sritis pagal dydį Rusijoje dabar yra antra, pažymi leidinys.
Iš tikro Vakarų sankcijos čia turi mažai reikšmės. Rublio kurso kritimą, kuris paspartino eksportą ir pabrangino importą, lėmė pirmiausia naftos kainos kritimas, teigiama straipsnyje.
Kai kurių analitikų manymu, Vladimiras Putinas sankcijomis pasinaudojo kad paslėptų strateginius tikslus – kad Rusija pradėtų išsimaitinti pati, rašo laikraštis.
Rusijos vyriausybė taip pat padidino dotacijas žemdirbiams. Be to, ši ūkio šaka vystėsi dar ir dėl to, kad per paskutiniuosius dešimtmečius buvo leista įsigyti žemę privatiems asmenims, nors žemės kaina, lyginant su pasaulinėmis, išlieka maža, praneša Financial Times.
Visi šie faktoriai pagaliau leido Rusijai pasinaudoti jos tradiciniais pranašumais. Kadangi arti Juodoji jūra ir jos uostų terminalai, Rusija lengvai gali tiekti grūdus stambiems Šiaurės Afrikos ir Artimųjų Rytų importuotojams, pavyzdžiui, Turkijai ir Egiptui, pažymi leidinys.
Be to, rašo Financial Times, Rusija turi plačias galimybes Azijos rinkoje, kadangi jai priklauso derlingos žemės juosta išilgai sienos su Kinija. Ši dirva ir klimatas puikiai tinka sojos auginimui.
„Kadangi maisto produktų eksportas į Kiniją dar tik prasideda, šio sektoriaus vystymas užtruks keletą metų, jei ne dešimtmečių. Bet net ir be šito Rusijos žemės ūkio bumas rodo, kad, nežiūrint į sankcijas ir prastus Kremliaus bei Vakarų santykius, Rusijos rinka turi nemažai galimybių ir pranašumų“, – apibendrina leidinys.
vertė: Darius Dimbelis
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis