infa.lt

Pirmą, tačiau anot LRTK – ne paskutinį

Pirmą, tačiau anot LRTK – ne paskutinį

09 balandžio
13:45 2015

paveikslėlisArvydas Daunys

Viešoje erdvėje jau pasirodė žinia, jog esą „Pirmą kartą ES: Lietuva … [įveda TV, t.y. informacijos cenzūrą] uždrausdama „RTR planeta“ TV programą. Jau nebeatsižvelgiant į jokius demokratinių postulatus apie žodžio, minties ir sąžinės laisvę. Kam čia apsimest?

Kaip visada, Lietuva pirmūnė visur, kai kalbame apie neigiamus veiksnius pačiai Lietuvai, – pirmaujame pagal savižudžių skaičių, pagal emigracinius rodiklius, pagal girtavimo rodiklius aplenkėme net Rusiją (kuo iki šiol daugelis netiki), net atlyginimų dydžiu ES esame treti.. (nuo galo), pirmieji drąsiai įvardijome Rusiją teroristine valstybe (nors niekas iki šiol to neišdrįso), o dabar štai, pirmieji ES įvedame TV cenzūrą, pirmieji žadame pasirūpinti savo piliečiais, kad jie žiūrėtų teisingas TV laidas, kad gink die nesusigalvotų žiūrėti priešiškų Ukrainai TV laidų.

Taip taip, iki šiol ir aš maniau, jog mūsų politizuota cenzūra rūpinasi išimtinai Lietuvos reikalais, tačiau pasirodo, jog minima TV programa buvo uždrausta todėl, kad joje V. Žirinovskis išsakė apie Ukrainą savo nuomonę, ir cenzorių nuomone, tuo kurstė karą. Ir dar dėl to, kad laidoje buvo pavaizduotas reportažas apie įvykius Ukrainoje.

Įdomu, nuo kada atsakingas už Lietuvos gyventojų teisingą mąstymą „Komitetas & Co” rūpinasi tuo, ką kiti šalies gyventojai turi galvoti apie įvykius pasaulyje, kurie tiesiogiai net neliečia Lietuvos?

Kitaip tariant – jei tu, kaip individas ir pilietis, galvoji kitaip, nei siūlo (reikalauja) valdančioji dauguma su prezidente priešaky – perspektyvoje turi tik dvi pasirinkimo galimybes su iš jų sekančiomis pasekmėmis – gali arba tik tylėt į kumštuką spjaudydamas į savo atvaizdą veidrodyje kaskart, kai jį pamatai iš pasibjaurėjimo savimi dėl bailumo, arba garsiai pasisakyti k1 galvoji, su rizika, jog tuojau būsi uždraustas (banned), būsi bauginamas kratomis arba, kas dažniausiai nutinka šių dienų Lietuvoje – būsi apskelbtas Kremliaus agentu. Net, jei juo nesi ir niekada to Kremliaus nepalaikei. Ir tas pilnu tempu jau vyksta.

Nes niekam iš tiesų neįdomu kieno tu esi agentas ir ar esi iš tiesų – jei tu nepritari šiandien valdžios tankais stumiamai politikai ir ją pateisinančiai propagandai – tu esi valdžios priešas (o kur žodžio laisvė?). Iš to sekant, tai ką tu kalbi reikia uždraust, kad nekiltų diskusijų tavo dėstomų teiginių klausimais.

Mat diskusijos yra pavojingos – jos gali išgryninti tikrąją aptariamos situacijos esmę, todėl jų leisti nieku būdu negalima. Reikia iškart pereiti prie diskusijų temos autoriaus asmenybės, demaskuojant jame Kremliaus agentą – tada bet kokios diskusijos praranda prasmę, – kas gi norės diskutuot su agentu? Su Lietuvos priešu?

Net tuo atveju, kai ta diskusija net neliečia pačios Lietuvos, net kalbant apie kitą valstybę ir joje vykstančius procesus.

Čia yra pati juokingiausia šios situacijos vieta. Lietuviai, Lietuvos piliečiai, mokantys mokesčius ir išlaikantys valstybę, tačiau kitaip, nei valdžia vertinantys įvykius kitoje pasaulio šalyje, kažkokiu būdu tampa Rusijos agentais, o tuo pačiu ir priešais savo šaliai, kurią patys išlaiko?

Ir tą tvirtina tų pačių lietuvių išrinkti (arba net nerinkti) politikai. Agentai išrenka ne agentus. Ir čia ima kilti toks natūralus klausimas – kas turi glaudesnį santykį su Lietuva ir jos gerove – ar ją išlaikantys piliečiai, kurių yra kur kas daugiau, nei juos [ne]atstovaujančių politikų, ar tie patys, tų pačių piliečių išlaikomi ir deleguoti politikai, nenorintys net pasidomėti tuo, ką galvoja jų rinkėjai, tačiau labai norintys primesti tiems rinkėjams savo situacijos matymo kampą. Ir prievolę galvoti kaip jie patys.

Ir dėl to nesibodintys imtis net pačios žemiausios (demokratijos sąlygomis) priemonės – informacijos cenzūros. Pabrėžiu – informacijos, kuri tiesiogiai net neliečia Lietuvos kaip valstybės nacionalinių interesų. Mat įvykių Ukrainoje interpretacija bei neginčijamas jų pateikimas kaip teisingų, nėra Lietuvos kaip valstybės nei kompetencija, net kažkokia išskirtinė teisė.

Kiekviena pasaulio šalis tuos įvykius interpretuoja savaip, tačiau tai nėra prielaida ar pretekstas bausti tuos, kurie pateikia savą jų versiją, ar atimti galimybę savo piliečiams žinoti visas versijas. Visada nugali labiau protingai pateikta ir realybę atspindinti versija. Ir tik propagandinės, neatitinkančios tikrovės versijos yra remiamos jėgos metodais – uždraudžiant visas kitas.

Čia norėčiau pridėti vieną mintį, kurią seniai kartoju esant kiekvienai progai. Protingi žmonės šiandien seniai apsieina be jokių TV, kaip rusiškų, taip ir visų alia lietuviškų, nes nė vienose iš jų tiesos nė su žiburiu nerastume. Kaip beje nerastume ir pačių tikrai lietuviškų TV. Pasidomėkite jų savininkais ir jose transliuojamu turiniu.

Visos šiandien egzistuojančios TV tėra tik paprasta propagandos priemonė, kuri tam, kad prikaustyt žiūrovą prie ekranų, per visas jam prieinamas jusles bruka „malonumų industrijos“ produktus, o atėjus svarbiam, „Žinių“ ar politinės reklamos momentui, pateikia jam suvirškintą ir aiškiai pristatytą „tiesą“ apie įvykius pasaulyje ir Lietuvoje. Kur tiesą galima užtikti tik labai retais atvejais ir tik labai gerai paieškojus. Ir tik labai dozuotomis porcijomis. Kai to tiesiog nebegalima išvengti. Visumoje.

Tačiau, jei jau savi piliečiai yra nuodijami propaganda iš „alia lietuviškų” TV ir iš viso likusio pasaulio aruodų – tai kažkaip keista, kai iš šio bendro propagandos srauto bandoma išeliminuoti priešingą propagandą, kuri tačiau, veikia tais pačiais principais kaip ir visos kitos. Niekuo nesiskirdama, na nebent labiau argumentuotu įvykių versijų pateikimu, kas rodo didesnį jų laidų rengėjų profesionalumą. Kodėl sakau labiau argumentuotu? Ogi todėl, kad Vakarai jau patys pripažįsta, jog Rusijos propaganda ima viršų.

Tad iš šio taško žvelgiant, bandymas cenzūruoti priešingos pusės propagandą, rodo lietuviškosios propagandos rengėjų neprofesionalumą ir savotišką bejėgiškumą prieš geriau parengtą, o gal labiau tikrovę atitinkančiais faktais ginkluotą [?] oponentą. Todėl mūsų TV žiūrovui yra pateikiamas beapeliacinis LRTK sprendimas:

Nematysite to kanalo todėl, kad esate Lietuvos piliečiai ir gyvenate Lietuvoje (nes kitose šalyse tokių absurdiškų draudimų nėra ir tie Lietuvoje uždrausti kanalai liks ir toliau laisvai prieinami). Mes (LRTK & Co) geriau žinome ką jums, runkeliai, reikia žiūrėti ir matyti, todėl žiūrėkite tai, kas jums leidžiama. Ir galvokite pagal tai, ką mes jums leidžiame matyti. Mes tiesiogiai formuojame jūsų mąstymą, todėl neužilgo, esant tokioms tendencijoms, jums nebekils jokių klausimų. TSRS praktika tą pilnai patvirtina.

Ir pabaigai – tai tikrai ne pabaiga, tai tik pradžia. Mat LRTK komisijos pirmininkas Edmundas Vaitekūnas pranešė, jog „netrukus gali būti stabdomos ir kitų rusiškų kanalų transliacijos“.

Išeitis čia tik viena – atsisakyti apskritai TV namuose. Viską galima rasti internete ir be jokiu TV reklamų, kur kol kas LRTK cenzūros nėra, ir tikėtina, jog artimiausiu metu nebus.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...