infa.lt

Gintaras Furmanavičius. Vidutinybių kliedesiai „gelbėjant” Lietuvą nuo kultūros paveldo grėsmės

16 kovo
06:58 2024

Salomėja Nėris

Mokykloje aš mokiausi tais priešistoriniais laikais, kai, anot šiandienos „ekspertų”, ten vyravo prievarta ir mokytojų teroras. Tuo metu literatūros pamokų metu reikėdavo mintinai išmokti daug eilėraščių.

Neįveikiamas uždavinys man buvo įsiminti Donelaičio „Metų” ištraukas, sunku buvo išmokti Antano Baranausko „Anykščių šilelį”, tuo tarpu bet kuris Salomėjos Nėries eilėraštis buvo visai nesunkiai išmokstamas, užtekdavo jį atidžiai perskaityti kelis kartus.

Man poetės eilės labai patiko, ji buvo ir daugelio moksleivių mėgstama poetė. Tuo metu mažai kas žinojo apie sudėtingą jos likimą.

Neabejoju, kad pastarosiomis dienomis apie poetę Salomėją Nėrį išgirdo ir tie, kuriems mokykloje jau nereikėjo mokytis nuostabių jos eilėraščių. Vidutinybių ir menkystų valdžiukė 34-taisiais nepriklausomybės metais atkasė dar vieną valstybės priešą, keliantį grėsmę nacionaliniam saugumui – poetę Salomėją Nėrį.

Kažkokia mažai kam girdėta ir dar mažiau kam žinoma devynių žmonių Desovietizacijos komisija, vertinanti nuo sovietmečio likusius viešuosius užrašus ir simbolius, praėjusią savaitę staiga nušvito ir suprato, kad sovietmečio rašytojos Salomėjos Nėries vardo gatvės, mokyklos ir kitoks įamžinimas Lietuvoje propaguoja totalitarinį režimą, todėl turi būti pervadintos.

„S. Nėris veikė okupacinėse-politinėse struktūrose bei okupacinės valdžios centrinėse struktūrose ir aktyviai dalyvavo priimant sprendimus, turėjusius įtakos okupacinėms-politinėms struktūroms, įtvirtinant sovietinę okupaciją“, – po nušvitusios komisijos posėdžio BNS sakė jos pirmininkas Vitas Karčiauskas.

Šį sprendimą komisija pasiryžo priimti, gavusi Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) pažymą. Sunku suvokti ir patikėti, kad Desovietizacijos komisijos sprendimai pervadinti jos vardu pavadintas gatves, priimti besiremiant tik žurnalistės Daivos Vilkelytės parengta Galutine ekspertine istorine išvada apie Salomėją Nėrį.

Tos išvados bukalaurams pakako, kad pradėtų visą šią nesąmonę.

Ar prisimenate šį konservatorių valdomą Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrą? Salomėja Nėris toli gražu nėra pirma lietuvių kūrėja, užsitraukusi šio teismo funkcijas atliekančio ir nuosprendžius nepalankiems sistemai žmonėms į visas puses dalijančio organo rūstybę.

Prieš keletą metų šio centro iniciatyva pamazgomis buvo apipilti garsūs Lietuvos kultūros veikėjai Saulius Sondeckis ir Donatas Banionis. Tuo metu jam vadovavo lojali konservatorių statytinė Teresė Burauskaitė.

Centras 2018 metais paskelbė, kad abu garsūs kūrėjai bendradarbiavo su KGB. Remtasi buvo kažkokiais ranka prirašytais tekstais kažkokiame registracijos žurnale.

Šiuos tradicinius konservatorinius kliedesius apie jau išėjusius ir negalinčius savo garbės bei orumo apginti žmones greitai paneigė Liustracijos komisija, kuri paskelbė savo verdiktą: „Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis veiklos vertinimo tarpžinybinė komisija negali pripažinti, kad Lietuvos piliečiai Saulius Sondeckis ir Donatas Banionis slapta bendradarbiavo su KGB“.

Tačiau žymių Lietuvos meno veikėjų reputacija jau buvo suteršta.

Man, kaip užkietėjusiam vatmanui, stebint šį nevaldomą vidutinybių siautėjimą, kyla keli kvaili klausimai: o kur buvo visas šis mus nuo grėsmių nacionaliniam saugumui saugantis centras kartu su Desovietizacijos komisija, kai valstybės prezidente dvi kadencijas buvo uoli KGB’istė Dalia Grybauskaitė, tam tikruose sluoksniuose žinoma pravarde „Magnolija”?

Kur ji buvo, kai iki prezidento titulo niekaip nepakilęs ir tik faktiniu valstybės valdovu pernai paskelbtas didysis intrigantas Vytautas Landsbergis, tuose pačiuose sluoksniuose žinomas „Dėdulės” pravarde, du kartus buvo Seimo pirmininku?

Apie „Magnoliją” į viešumą nutekėjusią informaciją, skirtingai nuo Banionio ir Sondeckio atvejo, skubiai paneigė ta pati T. Burauskaitė, pareiškusi, kad ši informacija „neatitinka tikrovės ir klaidina visuomenę“.

Progos lyžtelėti Lietuvos Daliai nepraleido ir KGB veiklą tyręs istorikas ir tuometinis Seimo narys, o dabar Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, kuris BNS sakė, kad interneto svetainėje apie panelę Grybauskaitę patalpinta „elementari studentiška byla“.

Informacija apie „Dėdulės” veiklą, kaip visi žinote, nuo mūsų saugiai paslėpta 75 metams ir nei vienas skaitančių šį tekstą jos tikrai nesužinos, nes nesulauks tos medžiagos paviešinimo.

Beje, įdomu yra tai, kad Seimo priimtame desovietizacijos įstatyme numatyta, jog sprendimą apie Salomėjos Nėries kenkimą nacionaliniam saugumui priėmusios Desovietizacijos „komisijos narių darbas apmokamas Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo nustatyta tvarka, o už jos veiklos užtikrinimą atsakingas LGGRTC.”

Kaip matote, abi šios bet ką purvais galinčios aptaškyti ir geriausiais sovietmečio principais savo veiklą grindžiančios konservatorių keršto struktūros tarpusavyje yra glaudžiai susijusios.

Neapsikentę konservatoriškų kliedesių, į Desovietizacijos komisiją ir LGGRTC kreipėsi garbingi akademinės visuomenės nariai. „Raginame desovietizacijos komisiją ir jos pirmininką Vitą Karčiauską iš naujo svarstyti klausimą dėl S. Nėries biografijos ir kūrybos vertinimo, jos vardo naudojimo viešiems objektams ir tuo tikslu užsakyti objektyvią kvalifikuotų tyrėjų, istorikų ir literatūrologų, mokslinę ekspertizę“, – rašoma praėjusią savaitę paskelbtame atvirame akademikų kreipimesi į LGGRTC.

Tame laiške jie į miltus sumalė centro ir komisijos kliedesius, teigdami, jog išvada apie Salomėją Nėrį „yra tendencingas ir mėgėjiškais rašinys, neturintis objektyvios ekspertinės vertės ir neatitinkantis šiuolaikinio S. Nėries kūrybos, biografijos ir sovietmečio kontekstų ištirtumo lygio”.

„Galutinėje išvadoje“ moksliniai tyrimai tiesiog ignoruojami arba apibūdinami menkinančiais epitetais („vėlesnių kartų literatūrologai sulaužė daug iečių“, „visa kita virto iki šių dienų sekamu melancholišku poetiniu pasakojimu, legenda, „Senelės pasaka“ etc.)“, – nurodo visuomenėje gerai žinomi bei autoritetą turintys filologijos ir istorijos ekspertai.

LGGRTC netruko viešai atsakyti akademinės bendruomenės atstovams. Jų atsakymas, kaip ir būdinga visai oficialiai mūsų pastarųjų metų retorikai, labai panašus į grasinimą: pareikalavus iš naujo įvertinti Salomėjos Neries biografiją ir kūrybą, centro atstovai atšovė, kad su sprendimu dėl poetės veiklos vertinimo nesutinkantys akademikai gali kreiptis į teismą.

Taip pat centras atkreipia dėmesį, kad viešas akademikų prašymas nepaisyti nustatytų faktų apie režimo veikimą gali būti traktuojamas kaip to režimo palaikymas.(!) Supratote? Primenu, kad „nustatyti faktai” yra vienos žurnalistės rašinėlis.

Būtina paminėti šios Desovietizacijos komisijos, kuri skausmuose valdančiųjų skubiai pagimdyta 2023 metų birželio 1 dieną, pilną pavadinimą, kuris skamba taip „Viešųjų objektų atitikties totalitarinių, autoritarinių režimų ir jų ideologijų propagavimo juose draudimui vertinimo tarpinstitucinė komisija.”

Įsivaizduojate, kiek dienų ir naktų tuntas bukalaurų, jų patarėjų, pritarėjų ir užtarėjų lenkė kupras, kol sutvėrė tokį lingvistinį šedevrą?

Jūs privalote žinoti ir šios Donelaičio „Metų” hegzametro verto pavadinimo komisijos narius, jie to tikrai nusipelnė: Vitas Karčiauskas – pirmininkas, nariai Donata Armakauskaitė, Marius Ėmužis, Rita Kuncevičienė, Rimantas Miknys, Mindaugas Pocius, Ronaldas Račinskas, Vladas Sungaila, Marius Pranas Šaliamoras.

Teko girdėti, kad sekanti šių veikėjų auka bus Lietuvos karininkas ir pasiuntinys Vokietijoje Kazys Škirpa.

Nuodėmė būtų šio teksto nepabaigti Alberto Einšteino citata: „Begaliniai yra tik du dalykai: Visata ir žmonių kvailumas. Bet dėl Visatos nesu tikras.”

Pirmą kartą šis įrašas paskelbtas jo autoriaus asmeninėje Facebook paskyroje.

PAREMKITE mus savo 1,2 proc. GPM, kas jums nieko papildomai nekainuos. Ačiū labai.

        → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 12 454

Žymos:

Atsiliepimų 30

  1. Petras    -  2024-03-16, 13:05

    pagaliau įvardijo savo būseną

    Atsakyti į šį komentarą
  2. Juozas    -  2024-03-16, 13:11

    100% sutinku su autorium.

    Atsakyti į šį komentarą
  3. Vytautas    -  2024-03-16, 13:28

    labai teisingas straipsnis

    Atsakyti į šį komentarą
    • Stasys    -  2024-03-17, 06:55

      Autorius yra teisus, kad komisijai trūksta objektyvumo, tačiau šiuo psgrindu negali siekti poetės išteisinimo.Žinomos poetės vieša veikla padarė didesnę žalą Lietuvos valstybei nei artistų slaptas bendradarbiavimas, o magnolijos ir kitų veikėjų veikla minetame kontekste turi būti tiriama.

      Atsakyti į šį komentarą
  4. Kęstutis    -  2024-03-16, 14:02

    Tikras šūdmalys. Knutas Hamsunas buvo Nobelio premijos laureatas, bet už tai, kad jis buvo kolaborantinės Kvislingo vyriausybės rėmėjas, norvegų tautos teismas nusprendė, kad jis kaltas ir viešoje socialinėje jo vardas niekad nebus įamžintas.
    Jo kūryba neuždrausta, mokyklineme kurse analizuojama ne tik jo kūryba, bet ir pilietinis pasirinkimas.
    Bet kokia čia gali būti analizė: nuo mažens kala į galvą ,,prastas tas paukštis, kurs į savą lizdą dergia”.

    Atsakyti į šį komentarą
    • Juozas    -  2024-03-16, 14:29

      Norvegų tautos teismas nusprendė…o Lietuvos tautos teismas kažką nusprendė, ar aš tą faktą kažkaip pražiopsojau…o ir iš vis kitos tautos savimonę galime įsigyventi? Hm…

      Atsakyti į šį komentarą
  5. primas    -  2024-03-16, 14:32

    na juozapaiti, „piemenaitė”. Salomėja Neris”.
    Saule nudegusi basa –
    Tu piemenaitė murzina!
    Tau akyse dangaus šviesa,
    Tu man viena, viena, viena!

    Žiedų, nei auskarų brangių,
    Nei šilko rūbų neturi,
    Plaukuos tau gėlės iš rugių,
    O veide šypsena skaidri.

    Kur tie nameliai, kur takai?
    Sakyk man, kur tu gyveni?
    Bet tu šypsais ir nesakai –
    Tik ateini ir nueini.

    Atsakyti į šį komentarą
  6. Anonimas    -  2024-03-16, 17:01

    Labai teisingas straipsnis.

    Atsakyti į šį komentarą
    • Jonas    -  2024-03-16, 17:17

      Talentas užgožia visus politinius pasirinkimus, tačiau politika pernelyg. niekingas užsiėmimas, kad pakeistų talentą. Skaitant, dainuojant Salomėjos Nėries poeziją, jokiu būdu, nesvarbios jos politinės pažiūros ir veikla,juo labiau ateinančioms kartoms.
      Išsipagiriokim nuo tos politikos… Nuodinga. Padorių žmonių, ten mažai…

      Atsakyti į šį komentarą
      • Vaiva    -  2024-03-16, 21:01

        o marksizmo leninizmo filosofijos dėstymas nepudrino smegenų jaunimui ? Ir dar kaip pudrino.Bet tai nemaišė Lietuvos Daliai ir vieninteliam „profesoriui ” būti patriotais

        Atsakyti į šį komentarą
        • Valė    -  2024-03-17, 12:14

          laaaabai taikliai.Konservatorijos ,,diedas,,atėjistas.

  7. Tomas Jakutis    -  2024-03-16, 21:04

    Pripažįstu kiekvienam teisę turėti įvairiausias pažiūras.
    Būtų nedora persekioti menininką ir už jo kūrybą.
    Bet nusikaltimas juk yra NUSIKALTIMAS..! Tai rimta. 1929 m. birželio 25 d. Lietuvoje priimtas įstatymas „Organizacijų, sudarytų okupuotoje Lietuvoje ar svetimose valstybėse, dalyviams ir jų padėjėjams bausti įstatymas”, o jo pirmas straipsnis skelbė: „Kas dalyvauja sudarytose okupuotoje Lietuvoje ar svetimose valstybėse organizacijose, kurių tikslas yra sujungti Lietuvą arba jos dalį su kita valstybe, arba nuversti esamąją valdžią, arba padaryti Lietuvos valstybėje suirutę, – baudžiamas mirtimi.”; trečias straipsnis: „Kas kursto prisidėti prie nurodytų organizacijų arba jų tikslams pasiekti padeda bet kokiu darbu, arba platina, laiko ar gabena iš okupuotos Lietuvos ar užsienio tų organizacijų literatūrą, – baudžiamas sunkiųjų darbų kalėjimu arba mirtimi”.

    Atsakyti į šį komentarą
  8. Tomas Jakutis    -  2024-03-16, 21:09

    Apie Salomėją Nėrį Vidmantas Valiušaitis rašė, cituoju: „kaip poetė – ji, be abejo, didelio talento kūrėja, nusipelno atitinkamos vietos lietuvių literatūros istorijoje. Bet kaip politinė veikėja, galbūt pati to gerai nesuvokdama, įvykdė politinę išdavystę ir tai taip pat turi būti atitinkamai vertinama. Ir ta išdavystė yra didesnio masto nei Knuto Hamsuno, kuris nevyko į Berlyną, nerašė odžių Hitleriui ir neprašė jo, kad Norvegija būtų paversta Trečiojo Reicho kolonija. Nepasiant to, K.Hamsunas buvo teisiamas …
    Labai aiškiai reikia skirti du dalykus: asmens politinį elgesį, kurio pasekmės tampa pražūtingos didžiajai tautos daliai ir negali būti dangstomos ar pateisinamos talento dydžiu, ir literatūrinę kūrybą. Politinis S. Nėries elgesys nepriklausomos Lietuvos Respublikos atžvilgiu buvo nusikalstamas, tuo metu reikšminga dalis jos literatūrinės kūrybos, nesusijusios su sąmoningu ar nesąmoningu asistavimu komunistiniam patronažui, paženklinta neeilinio talento“ – citatos pabaiga.

    Atsakyti į šį komentarą
  9. Jakutis Tomas    -  2024-03-16, 21:11

    Salomėjai Nėriai

    Ar tu lietuvė, Salomėja?
    O gal tu legendos Judita:
    Priešo galvą nukirstą padėjus,
    Stovi prieš Tėvynę kaip šventa?

    Skėrių ordos į Tėvynę skriejo
    Gerti kraujo iš širdies gyvos!..
    Ordų prieky ėjo Salomėja
    Kalt prie kryžiaus mūsų Lietuvos!

    Ešelonai į rytus dundėjo,
    Ainiai jų pamiršt nesugebės!
    Laimino Tėvynės pavergėjus
    Menkysta, ištroškusi Garbės!..

    Rymo prie Istorijos muziejaus
    Stalino tarnaitė pagerbta!
    Ordų prieky ėjo Salomėja,
    Bet po kryžium NEMIRĖ TAUTA!
    ——– autorė Antanina Garmutė —- 1934–2011 – keturiolikos metų viena, be šeimos, ištremta į Sibirą.

    Atsakyti į šį komentarą
  10. Tomas Jakutis    -  2024-03-16, 21:17

    „Už Stalino saulės parvežimą delegacijos nariai buvo atlyginti po 8000 rublių.“ – Birutė Kemežaitė, „XXI amžius“, 2011 m. rugsėjo 21 d

    Atsakyti į šį komentarą
  11. Apgailėtina    -  2024-03-16, 22:03

    Daiva Vilkelytė? Marius Šaliamoras? gerai asmeniškai pažįstu abu. Daiva nenustebino, na žirnaliūga vis tik. O Mariui po ligos ne tik judėjimas panašu sutriko..

    Atsakyti į šį komentarą
  12. Apgailėtina+    -  2024-03-16, 22:08

    Aktyviai veikė..Dievuliau mano, sprendimai priimti Maskvoje ir Berlyne buvo, ką jau ten Salomėja, Paleckis tik sraigtelis tebuvo.
    Koks vėjui skirtumas, pavėjui pučiu ar prieš jį…

    Atsakyti į šį komentarą
    • Vida    -  2024-03-17, 12:29

      Labiausiai pažeidžiama tauta tada kai prasideda tarpusavio neapykanta,niekinimas.Tokia tauta griauna save iš vidaus,o ir kitiems iš pasalų lengvas grobis.Tat gerai pagalvokim iki ko gali privesti nesutarimai,priešų ieškojimas tarp savų.
      Kur dingo,,vienybė težydi??””

      Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt 1,2 proc GPM

Apklausa

Už ką balsuotumėte prezidento rinkimuose, jei vyktų šiandien?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Arvydas Daunys. Vakarai be vizijos ir idėjos

Arvydas Daunys. Vakarai be vizijos ir idėjos

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Zigmas Vaišvila: „Belaruskalij tranzito nutraukimas. Ingridos Šimonytės vaidmuo“

Zigmas Vaišvila: „Belaruskalij tranzito nutraukimas. Ingridos Šimonytės vaidmuo“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Arvydas Akstinavičius. Šalin rankas nuo „Sodros“!

Arvydas Akstinavičius. Šalin rankas nuo „Sodros“!

atsiliepimų 9 Skaityti visą įrašą
    Gintaras Furmanavičius. Iš debatuose dalyvavusių pretendentų išskirčiau du: E.Vaitkų ir I.Vėgėlę

Gintaras Furmanavičius. Iš debatuose dalyvavusių pretendentų išskirčiau du: E.Vaitkų ir I.Vėgėlę

atsiliepimų 11 Skaityti visą įrašą
    Darius Kuolys. Liūdni ženklai – ir Akademijai, ir Respublikai

Darius Kuolys. Liūdni ženklai – ir Akademijai, ir Respublikai

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Ciklopai

Ciklopai

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Techniškai valdydami informacinę erdvę Vakarai vis tik praranda ideologinę įtaką – kodėl?

Techniškai valdydami informacinę erdvę Vakarai vis tik praranda ideologinę įtaką – kodėl?

atsiliepimų 8 Skaityti visą įrašą
    „Karas” tarp Izraelio ir Irano užsibaigė „netikėtai”, kaip ir prasidėjęs

„Karas” tarp Izraelio ir Irano užsibaigė „netikėtai”, kaip ir prasidėjęs

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Gintaras Furmanavičius. Žirgų ar prezidentinių rinkimų lenktynės?

Gintaras Furmanavičius. Žirgų ar prezidentinių rinkimų lenktynės?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Kūrėjai

Jolanta Blažytė. Kūrėjai

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Gintaras Furmanavičius. Nuo nieko nepriklausomi Lietuvos biudžeto „vartotojai”

Gintaras Furmanavičius. Nuo nieko nepriklausomi Lietuvos biudžeto „vartotojai”

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Linas Karpavičius. Apie gamtos pabudimo ir metų užbaigtuvių šventes

Linas Karpavičius. Apie gamtos pabudimo ir metų užbaigtuvių šventes

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    „Areštuokite mane”: Džoana Rouling metė iššūkį policijai dėl naujojo neapykantos nusikaltimų įstatymo

„Areštuokite mane”: Džoana Rouling metė iššūkį policijai dėl naujojo neapykantos nusikaltimų įstatymo

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą

nuotrauka,tai nestuma nustatines......

Nenori uzsidirbti,kad is JAV nusipirktu nauju desimtkart brangiau!?...

sankcijomis ir vel tures zudytis ES,o ne pati JAV?...

dar niekai,palyginus su politinemis diversijomis is Vilniaus,siekiant uzkirsti kelia Baltarusijos ekonominei integracijai i Vakarus ir...

Tai

Blinkenas pinigu vazelinui pagailejo? Nepasitepe?...

Čia kaži ar yra paprastesnis atsakymas už tai kad įslaptinti balsavo tie kas patys sąraše....

Geriau būtų ženklinti politikus palaikančius ryšius su Rusija, Sorosu ir kitais prieš lietuvių savarankiškumą nusiteikusiais...