infa.lt

Ar augalai yra protingi? – Žinutė vegetarams

18 balandžio
20:20 2023
Labanoro giria - plyni kirtimai

nuotrauka: © Arvydas Daunys | infa.lt

Stefano Mancuso laikomas augalų neurobiologijos – biologijos šakos, kurioje bandoma suprasti, kaip augalai suvokia aplinką ir į ją reaguoja – pradininku. Jis taip pat vadinamas judėjimo už augalų teises ir augalų intelekto pripažinimą lyderiu.

Interviu dienraščiui „Guardian” jis paaiškino, kokiais sudėtingais būdais bendrauja augalai, ar jie iš tikrųjų yra protingi ir ką jo atradimai reiškia vegetarams.

Įžvalga daktarui Mancuso kilo rašant disertaciją: vaizdo įraše jis pamatė, kad auganti šaknis lenkia kliūtį dirvožemyje gerokai prieš ją paliesdama. Dėl to jam kilo mintis, kad augalai gali būti protingi organizmai ir kad viskas, ką žinome apie smegenis, tinka ir augalams.

Neuronai yra tik paprastos ląstelės, galinčios gaminti elektrinius signalus. Augaluose beveik kiekviena ląstelė geba tai daryti.

„Pagrindinis skirtumas tarp gyvūnų ir augalų, mano nuomone, yra tas, kad gyvūnai tam tikras funkcijas sutelkia organuose, – sakė mokslininkas. – Augalų atveju jie visas funkcijas paskirsto po visą kūną, tame tarpe ir protą”.

Augalai, pasak jo, geba bendrauti tarpusavyje beveik žmonių lygiu. Tai reiškia, kad jie gali perduoti tam tikrą prasmę turinčius pranešimus tiems, kurie sugeba juos priimti ir suprasti.

Negalėdami laisvai judėti, jie sukūrė kitas komunikacijos sistemas. Svarbiausia iš jų – ore sklindančios lakiosios medžiagos. Kiekviena molekulė neša tam tikrą informaciją, o sumaišius molekules galima perduoti gana sudėtingą pranešimą.

Kalbėdamas apie sąmoningumą, Mancuso pirmiausia pabrėžia, kad mokslas tiksliai nežino, kas yra protas ir sąmonė. Tačiau yra požiūris, kuris sąmonę sieja su aiškia biologine funkcija:

„sąmonė yra tai, ko nėra, kai giliai miegame arba mums taikoma anestezija. Mancuso nusprendė pradėti nuo bandymo, ar galima užmigdyti augalus. Jis atrado, kad visi augalai yra tokie pat jautrūs anestezijai kaip ir žmonės.”

„Manėme, kad sąmonė yra kažkas, kas susiję su smegenimis, tačiau aš manau, kad ir sąmonė, ir protas yra labiau kūniški, susiję su visu kūnu”, – sakė jis.

Tačiau tai nereiškia, kad ir dabar valgyti augalus yra neetiška, mano biologas. Tiksliau tariant, tai nėra neetiškiau nei valgyti jautieną ar šprotus. Be to, augalai, skirtingai nei gyvūnai, augina vaisius specialiai tam, kad juos kas nors suvalgytų. Tiesa, po perdirbimo jie turi grįžti į žemę ir ją apvaisinti. Priešingu atveju bus sutrikdytas gamtos ciklas.

Mancuso taip pat paragino žmones imti pavyzdį iš augalų, nes bendradarbiavimas evoliuciškai yra naudingesnis nei konkurencija, ypač esant ribotiems ištekliams. Šiuo klausimu jis remiasi rusų ir sovietų mokslininko Piotro Kropotkino raštais. Tai ypač svarbu šiandien, nes įžengiame į išteklių mažėjimo laikotarpį, o gamtinė aplinka keičiasi veikiama visuotinio atšilimo.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 386

Žymos

Atsiliepimų 7

 1. Hm    -  2023-04-18, 10:43

  Priešpaskutinė pastraipą atsakė į pavadinimo užduotą klausimą, o augalai protingi ypač medžiai. Jų sąmonė stipresnė nei žmonių… Indėnų magų mokymuose mokiniams griežtai draudžiama užmegsti artimą ryšį su medžiu, nes kyla pavojus, kad medis gali žmogų pajungti savo valiai…

  Atsakyti į šį komentarą
 2. VŽA    -  2023-04-18, 13:27

  Dievas tarė žmonėms: „Būkite vaisingi ir dauginkitės, pripildykite žemę ir valdykite ją! Viešpataukite ir jūros žuvims, ir padangių paukščiams, ir visiems žemėje judantiems gyvūnams. Jie bus jums maistas. O visiems laukų gyvuliams, visiems padangių paukščiams ir visiems žeme rėpliojantiems gyvūnams, turintiems gyvybės alsavimą, – maistui visus žaliuosius augalus” (Pr 1,28-30). Bet brokuoti žmonės, tapo gyvuliais, – žolėdžiais…

  Atsakyti į šį komentarą
  • Hm    -  2023-04-18, 16:32

   Jūs dar tikite šiomis pasakomis? Jūs tikite, kad tai pasakė Dievas? O kodėl Vedos siūlo atsisakyti mêsos? O kodėl tą siūlė ir Vydūnas? O kodėl ateities kosmonautikoje niekas nekalba apie mėsos auginimą tolimose kelionêse, o tik apie augalinį atsinaujinantį maistą? Ateities žmonės mėsos nebevalgys lygiai taip pat, kaip kažkada buvo labai sveiką suvalgyti savo kaimyną, kai dabar tai draudžiama įstatymais… Mėsos vartojimas tai tas pats kanibalizmas, tiek šiek tiek užslėptas…

   Atsakyti į šį komentarą
   • T0mas J.    -  2023-04-18, 18:25

    Kam kelionėje mėsą auginti, juk yra puikių mėsos konservų. Skanu, naudinga ir sveika!

   • Pastebėjęs    -  2023-04-19, 06:39

    Gal Jūs ir teisus, bet Marijos Žemėje Dievo Žodis, parašytas Šv. Rašte, – skamba lyg per pakylėjimą…

 3. Hm    -  2023-04-18, 19:19

  Tik skanu, kas pripratęs, bet nei sveika, nei naudinga, o svarbiausia visiškai neefektyvu, jei kalbêti apie ilgalaikį planetos kolonizavimą. Vidutiniškai tie žemės ir energijos ištekliai išmaitinantys vieną mėsavalgį išmaitina dešimt besimaitinančių tik augaliniu maistu, va čia ir atsakymas. O kosminis maistas dažniausiai augalinis, tik mėsos skonio, nes pati mêsa tai tik 10proc. baltymų ir visą kitą sausgyslės. Pupelėse ar kituose ankštiniuose baltymų du kartus daugiau… O svarbiausia nesveika, mėsos vartojimas didina vėžio susirgimo riziką, o tai pastebėta kai nuo 1985 iki 2010 metų buvo stebėta 10000 žmonių visame žemės rutulyje, galutinė išvada – vegetarizmas sveikatai nekenkia, didina organizmo atsparumą susirgimams. Pats taip maitinuosi nuo 1982 metų, jūsų žiniai…

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Kokios naujienos labiausiai domintų infa.lt portale? (galima pasirinkti 3 atsakymus)


 • Lietuvos įvykiai ir politika (25%, 86 balsavo)
 • Užsienio įvykiai ir politika (23%, 80 balsavo)
 • Publicistika (nuomonės) (10%, 33 balsavo)
 • Viskas, kas išvardinta (9%, 32 balsavo)
 • ES vidaus politika (8%, 27 balsavo)
 • Sveikatos klausimai (7%, 24 balsavo)
 • Šeimos politikos klausimai (6%, 22 balsavo)
 • Technologijos (5%, 16 balsavo)
 • Ukrainos karas (3%, 10 balsavo)
 • Lyčių tapatybes-lygybės temos (2%, 6 balsavo)
 • Kriminalai (viso pasaulio) (1%, 5 balsavo)
 • Sportas (1%, 5 balsavo)

Viso balsavo: 145
Pradėta - 2023-04-02 @ 10:37
Pabaiga - 2023-05-02 @ 10:37

Leidžiama ... Leidžiama ...

Tie, kam rūpi jų valstybęs , yra prorusiški....

is kur tevams zinoti,kuria is 72 lyciu pasirinks paauges naujagimis!?...

rimta darba - tie ir dirbs! O jei koks kopijavimo aparatas pakeis keleta popieriuku rasinetoju...

kad jei tulas pilietis pavoge vista,tai kaleti turetu visa jo gimine!? Nieko sau naujienos!...

pilieciams - nuo to negeriau....

"galetu" ir "parasys" - smulkiu cekiuku bedugne!...

Dievo sukurtą gyvybę tironai siekia panaudoti homunkulų bei mankurtų auginimui ir vergų visuomenės (skaitmeninio konclagerio)...