infa.lt

ES militarizuojasi: Bendras pareiškimas dėl ES ir NATO bendradarbiavimo

27 sausio
13:10 2023

ES-NATO

Bendras Europos Vadovų Tarybos pareiškimas dėl ES ir NATO bendradarbiavimo, 2023 m. sausio 10 d.

Jo nuoroda: https://www.consilium.europa.eu/lt/press/press-releases/2023/01/10/eu-nato-joint-declaration-10-january-2023/

 1. NATO ir ES strateginė partnerystė grindžiama mūsų bendromis vertybėmis, mūsų pasiryžimu įveikti bendrus iššūkius ir mūsų tvirtu įsipareigojimu propaguoti ir užtikrinti taiką, laisvę ir klestėjimą euroatlantinėje erdvėje.
 2. Šiandien susiduriame su didžiausia per dešimtmečius grėsme euroatlantiniam saugumui. Brutalus Rusijos karas prieš Ukrainą pažeidžia tarptautinę teisę ir JT Chartijos principus. Tai kenkia Europos ir pasaulio saugumui ir stabilumui. Rusijos karas sukėlė maisto ir energetikos krizes, dėl kurių kenčia milijardai žmonių visame pasaulyje.
 3. Kuo griežčiausiai smerkiame Rusijos karinę agresiją. Rusija turi nedelsdama nutraukti šį karą ir pasitraukti iš Ukrainos. Reiškiame visapusišką solidarumą su Ukraina ir pakartojame, kad tvirtai ir nuolat remiame jos nepriklausomybę, suverenitetą ir teritorinį vientisumą nepažeidžiant tarptautiniu mastu pripažintų jos sienų. Visapusiškai remiame Ukrainos prigimtinę teisę gintis ir pasirinkti savo pačios likimą.
 4. Autoritariniai subjektai kelia grėsmę mūsų interesams, vertybėms ir demokratiniams principams naudodami įvairias priemones – politines, ekonomines, technologines ir karines.
 5. Gyvename didėjančios strateginės konkurencijos eroje. Didėjantis Kinijos atkaklumas ir politika kelia iššūkių, kuriuos turime įveikti.
 6. Nuolatiniai konfliktai, pažeidžiamumas ir nestabilumas mūsų Europos kaimynystėje kenkia mūsų saugumui ir sudaro palankias sąlygas strateginiams konkurentams, o taip pat teroristinėms grupėms, įgyti įtakos, destabilizuoti visuomenes ir kelti grėsmę mūsų saugumui.
 7. Kaip pabrėžiama tiek NATO strateginėje koncepcijoje, tiek ES strateginiame kelrodyje, tai yra vienas iš svarbiausių euroatlantinio saugumo ir stabilumo momentų – jis labiau nei bet kada išryškino transatlantinio ryšio svarbą ir jam reikalingas glaudesnis ES ir NATO bendradarbiavimas.
 8. NATO tebėra jos sąjungininkių kolektyvinės gynybos pagrindas ir yra labai svarbi euroatlantiniam saugumui. Pripažįstame stipresnės ir pajėgesnės Europos gynybos vertę – ji teigiamai prisideda prie pasaulio ir transatlantinio saugumo, papildo NATO ir yra su ja sąveiki.
 9. Mūsų abipusiškai stiprinanti strateginė partnerystė prisideda prie saugumo Europoje ir už jos ribų didinimo. NATO ir ES atlieka vienas kitą papildančius, darnius ir abipusiškai stiprinančius vaidmenis remiant tarptautinę taiką ir saugumą. Toliau telksime įvairias turimas priemones (politines, ekonomines ar karines), kad siektume mūsų bendrų tikslų mūsų milijardo piliečių labui.
 10. Remdamiesi 2016 m. Varšuvos bendru pareiškimu ir 2018 m. Briuselio bendru pareiškimu, kurie iš esmės išplėtė mūsų daugiau nei prieš dvidešimt metų užmegztos partnerystės apimtį ir gylį, pasiekėme beprecedentę pažangą visose bendradarbiavimo srityse.
 11. Pasiekėme apčiuopiamų rezultatų kovodami su hibridinėmis ir kibernetinėmis grėsmėmis, vykdydami operatyvinį bendradarbiavimą, įskaitant jūrų klausimus, taip pat karinio mobilumo, gynybos pajėgumų, gynybos pramonės ir mokslinių tyrimų, pratybų, kovos su terorizmu ir partnerių gebėjimų stiprinimo srityse.
 12. Kadangi grėsmių saugumui ir iššūkių, su kuriais susiduriame, apimtis ir mastas kinta, remdamiesi mūsų ilgalaikiu bendradarbiavimu savo partnerystę perkelsime į kitą lygį. Toliau stiprinsime bendradarbiavimą esamose srityse, taip pat plėsime ir gilinsime bendradarbiavimą, kad visų pirma spręstume didėjančios geostrateginės konkurencijos, atsparumo, ypatingos svarbos infrastruktūros apsaugos, besiformuojančių ir perversminių technologijų, kosmoso, klimato kaitos poveikio saugumui, taip pat užsienio vykdomo manipuliavimo informacija ir kišimosi klausimus.
 13. Pasirašydami šį pareiškimą įgyvendinsime NATO ir ES partnerystę glaudžiai konsultuodamiesi ir bendradarbiaudami su visomis NATO sąjungininkėmis ir ES valstybėmis narėmis, vadovaudamiesi abipusio atvirumo principu ir laikydamiesi mūsų atitinkamų organizacijų sprendimų priėmimo autonomijos ir nedarydami poveikio nė vienos iš mūsų narių specifiniam saugumo ir gynybos politikos pobūdžiui. Šiame kontekste itin svarbu yra skaidrumas. Raginame NATO sąjungininkes, kurios nėra ES valstybės narės, kuo aktyviau dalyvauti jos iniciatyvose. Raginame ES valstybes nares, kurios nėra Aljanso narės, kuo aktyviau dalyvauti jo iniciatyvose.
 14. Reguliariai įvertinsime padarytą pažangą.

Pareiškimo esmė: „Glaudus ir skaidrus” ES ir NATO bendradarbiavimas gali reikšti bendrų NATO karinio bloko ir taikai palaikyti sukurtos Europos Sąjungos naujai atsiradusius karinius tikslus. NATO blokas per pastaruosius keletą dešimtmečių dalyvavo tokiose karinėse operacijose kaip 1999 mėtų Jugoslavijos bombardavime, kare Irake, Libijoje, Sirijoje, Afganistane.

Bet visame tame nedalyvavo ES, kaip taikai palaikyti skirtas blokas. Ar dabar tokių karinių operacijų atveju ES jau būtų laikoma jų rėmėja?

Ar tokia „bendradarbiavimo pažanga”, apie kurią rašoma aukščiau išdėstytame pareiškime, tikrai yra taikos siekiančių ES šalių-narių gyventojų bendras siekis ir noras?

Stojimo į ES sutartyje pabrėžiama aiškiai, kad ES – tai taikos Europoje siekianti Sąjunga, savo tikslų sieksianti išimtinai nekariniu keliu.

Ar nepanašu, kad šis punktas jau pamirštas ir keliaujame į visuotinę militarizaciją (sukarinimą) neatsiklausus Sąjungos gyventojų – ar jie tikrai to nori.

O gal tai reikštų, kad prie ES prisijungusios šalys palaipsniui automatiškai bus įtraukiamos į sąsajas su NATO?

Geriausias – įsiskaitykite yra 9 šio pareiškimo punktas:

9. Mūsų abipusiškai stiprinanti strateginė partnerystė prisideda prie saugumo Europoje ir už jos ribų didinimo. NATO ir ES atlieka vienas kitą papildančius, darnius ir abipusiškai stiprinančius vaidmenis remiant tarptautinę taiką ir saugumą. Toliau telksime įvairias turimas priemones (politines, ekonomines ar karines), kad siektume mūsų bendrų tikslų mūsų milijardo piliečių labui. (ar čia nekalbama apie sąmokslo teoretikų minėtą auksinį milijardą? Ir kur dingo kitų pasaulio tautų piliečių interesai?)

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 211

Žymos

Atsiliepimų 6

 1. Tai reiskia    -  2023-01-27, 10:58

  tik viena : eiliniai pilieciai skurs dar labiau!

  Atsakyti į šį komentarą
 2. ?    -  2023-01-27, 10:58

  Štai ir „auksinis milijardas” išsislaptino!

  Atsakyti į šį komentarą
 3. Regis    -  2023-01-27, 11:43

  Tai NATO vadovauja Amerika, kuri nenori, kad ES sukurtų savo kariuomenę, todėl dabar spaudimas ES integruotis į NATO, kad viskas liktų po JAV padu. Strategiškai naudinga JAV, bet ar tikrai naudinga Europai, tampančiai vis akivaizdesniu JAV vasalu? Abejotina.

  Atsakyti į šį komentarą
 4. VŽA    -  2023-01-27, 18:34

  Putinas – vertas apdovanojimų, tik tas milijardas – slėpinys, kad taip į jį patekus…

  Atsakyti į šį komentarą
 5. Anonimas    -  2023-03-10, 19:55

  Egzistuoja tas auksinis milijardas. o jo igyvendinimo plana aktyviai vykdo pats Bilas geitsas… Skurdžiausiose šalyse kur didziausias gimstamumas jis aktyviai vykdo savo skiepu programas ir luosina žmones

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Kokios naujienos labiausiai domintų infa.lt portale? (galima pasirinkti 3 atsakymus)


 • Lietuvos įvykiai ir politika (25%, 86 balsavo)
 • Užsienio įvykiai ir politika (23%, 80 balsavo)
 • Publicistika (nuomonės) (10%, 33 balsavo)
 • Viskas, kas išvardinta (9%, 32 balsavo)
 • ES vidaus politika (8%, 27 balsavo)
 • Sveikatos klausimai (7%, 24 balsavo)
 • Šeimos politikos klausimai (6%, 22 balsavo)
 • Technologijos (5%, 16 balsavo)
 • Ukrainos karas (3%, 10 balsavo)
 • Lyčių tapatybes-lygybės temos (2%, 6 balsavo)
 • Kriminalai (viso pasaulio) (1%, 5 balsavo)
 • Sportas (1%, 5 balsavo)

Viso balsavo: 145
Pradėta - 2023-04-02 @ 10:37
Pabaiga - 2023-05-02 @ 10:37

Leidžiama ... Leidžiama ...

100% yra visiška tiesa...

Hm

Nenustebino, senėjimo pagrindas yra ultravioletiniai spinduliai, o jų jis išvengią. Dinozaurų eroje atmosfera buvo gerokai...

Mes, Sudano vyriausybė sudarėme komisiją ir reikalaujame, kad Egiptas grąžintų iš Nubijos pagrobtą auksą (faraonų...

Europa nustoja pirkti is RosAL aliumini - tada rusai nebestatys tos AE. Paziuresim,ar issiplidys?...

"draugu" - neziopsok! Vienuoliktas Dievo isakymas,skia! :-D...

Visi sumokesime uz lustus,o kas dar ir pirks - net 2 kartus!...

Ne visi gi pasiryze ekonominiam suicidui JAV vardan!...