infa.lt

Vengrija prieštarauja ES sankcijoms Rusijos branduoliniam sektoriui

Vengrija prieštarauja ES sankcijoms Rusijos branduoliniam sektoriui

28 rugsėjo
06:50 2022

REUTERS

Vengrija, kuri yra labai priklausoma nuo Rusijos energetikos, pirmadienį (rugsėjo 26 d.) po savaitgalį vykusių ES derybų šiuo klausimu pareiškė, kad griežtai nepritaria Europos Sąjungos sankcijoms Rusijos branduolinei pramonei, praneša Euractiv.

Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto Vienoje vykusiame Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) posėdyje sakė, kad „kai kurie Europos Sąjungos subjektai… nuolat bando sudaryti kliūtis ir trukdžius investicijoms į branduolinę energetiką”.

„Noriu labai aiškiai pasakyti, kad visus veiksmus, atliekamus… siekiant sudaryti kliūtis mūsų atominių elektrinių statybai, laikome išpuoliais prieš mūsų suverenitetą.”

Vidurio Europos šaliai, neturinčiai išėjimo į jūrą, netaikomas dalinis ES embargas Rusijos naftai ir ji atmeta raginimus taikyti kitas sankcijas Rusijos energetikos pramonei, net ir netiesiogines sankcijas tokioms sritims kaip statyba, inžinerija ar IT.

Sankcijos investicijoms į branduolinę energetiką Vengrijai yra „raudona linija” ir tai būtų „Europos taisyklių pažeidimas”, sakė Szijjarto Jungtinių Tautų branduolinės energetikos priežiūros institucijai.

„Niekada nepritarsime… jokioms sankcijoms, kurios keltų pavojų mūsų saugiam energijos tiekimui”, – sakė jis.

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas pastaraisiais metais siekė užmegzti glaudžius ryšius su Rusijos Prezidentu Vladimiru Putinu ir dažnai pasisakydavo prieš ES sankcijas Kremliui, teigdamas, kad jos labiau kenkia Europai nei Maskvai.

Vengrija netrukus turi pradėti dviejų naujų branduolinių reaktorių statybą savo Pakso atominėje elektrinėje kartu su Rusijos konglomeratu „Rosatom”. Jie papildys keturis esamus Vengrijos atominius reaktorius, kurie naudoja rusišką kurą ir tiekia maždaug pusę šalies elektros energijos.

Vengrija taip pat kreipėsi į ES, prašydama pritarimo pratęsti dabartinių reaktorių eksploatavimo trukmę, pirmadienį savo „Facebook” puslapyje paskelbtame vaizdo įraše sakė Szijjarto.

ES valstybės narės, pasisakančios už griežtas sankcijas Rusijai, siekia nutraukti bendradarbiavimą su Maskva branduolinės energetikos srityje. Tarp jų yra Baltijos šalys, Airija ir Lenkija.

Tačiau 27 bloko narės šiuo klausimu nesutaria, AFP sakė vienas Europos diplomatinis šaltinis.

Bulgarija, kuri prarado galimybę gauti Rusijos dujų tiekimą, nes ankstesnė centristų vyriausybė atsisakė mokėti rubliais, taip pat yra susirūpinusi dėl kalbų apie energetinio embargo išplėtimą.

Jos vienintelė atominė elektrinė tiekia maždaug trečdalį šalies elektros energijos.

„Europa šauna sau į koją”: Orbanas

Pirmadienį V. Orbanas vėl kritikavo ES strategiją.

„Europa šaudo sau į koją”, – sakė jis parlamente Budapešte. „Nykštukas taiko sankcijas milžinui, nors sankcijos gali veikti tik tada, kai yra atvirkščiai.”

Kartu V. Orbanas paragino Briuselį atlaisvinti ES lėšas investicijoms į energetiką, kurias Briuselis šiuo metu blokuoja dėl susirūpinimo teisinės valstybės principais.

„Jei Briuselio biurokratai nesuteiks mums šių pinigų, į kuriuos Vengrija turi teisę pretenduoti, tuomet gausime reikiamų lėšų iš kitų finansinių šaltinių”, – sakė V. Orbanas. „Pradėjome šias derybas su Europos Sąjunga ir kitais tarptautiniais partneriais”.

Vengrijos vyriausybė peržiūrėjo savo ilgalaikę energetikos strategiją ir planuoja daugybę didžiulių investicijų į energetikos sektorių, kurioms gali gauti ES finansavimą.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 117

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Nereikia į Ukrainą važiuoti, nei normaliems, nei polit-iškrypėliams paleckiukiniams... Ukrainai reikia duoti GINKLŲ, ir Putino...

Lenkija puikiai suvokia, kad Putino barbarų ir teroristų armija turi būti sutriuškinta Ukrainos žemėje. Kitaip,...

Ne išrinktieji lyt-polit-iškrypėliai dėl visko kalti, o RINKĖJAI. Jų išsivystymo lygis. Ką jie gali orientuotis...

Viskas čia normalu, juk patys RINKĖJAI pasirinko lyt-polit-iškrypėlius. Net bernelius - santykiuose besijaučiančius mergelėmis, todėl...

Jeigu skaičiuoti suaugusius amerikiečius tai kiekvienam net po 500 dolerių neišeitų....

Išrasti jau seniai tik ......

Nesakykit meinstryminis ir frylanceris. Nelietuviška ir atgrasu. Ne patys žodžiai atgrasu, bet tai kad lietuvis...

Tikrai neverta taupyti, nes pigūs žaislai dažniausiai būna nekokybiški ir ne itin saugūs. Verčiau turėti...

Jau metai laiko, kaip Ukraina laimi, tik kažkodėl pabaigos nesimato. Kol nenumelš visų EU šalių,...

Galvažudžiui, barbarui ir teroristui Putinui apskritimo lankelis tiek sumažės, kad net savo bunkeryje taps ankšta......