• Parama infa.lt veiklai
 • Apie infa.lt
 • Rinkmenos
 • Galerija

infa.lt

Rublio kursas kyla, o Putinas yra stipresnis nei bet kada – mūsų sankcijos nepasiteisino: Guardian

Rublio kursas kyla, o Putinas yra stipresnis nei bet kada – mūsų sankcijos nepasiteisino: Guardian

30 liepos
19:30 2022

Vladimiras Putinas

Energijos kainos sparčiai kyla, infliacija didėja, o milijonai žmonių badauja, negaudami grūdų. Nejaugi Borisas Johnsonas žinojo, kad taip nutiks? – užduoda retorinį klausimą britų kairiųjų leidinio „The Guardian“ autorius Simon Jenkins.

Sankcijos Rusijai yra labiausiai neapgalvota ir neproduktyvi politika per visą naujausią tarptautinę istoriją, tvirtina straipsnio autorius. Karinė pagalba Ukrainai yra pateisinama, tačiau ekonominis karas prieš Maskvos režimą yra neveiksmingas ir niokojantis sankcijose nenumatytus taikinius. Pasaulyje sparčiai kyla energijos kainos, didėja infliacija, tiekimo grandinės yra chaotiškos, o milijonai žmonių netenka dujų, grūdų ir trąšų. Tačiau Vladimiro Putino barbariškumas tik didėja, kaip ir jo valdžia savo paties žmonėms.

Kritikuoti Vakarų sankcijas – yra beveik šventvagystė ir kelias link anatemos (anatema – atskyrimas nuo bažnyčios, prakeikimasinfa.lt past.). Gynybos analitikai šia tema yra kvailiai. Strategijos analitiniai centrai tyli.

Didžiosios Britanijos tariami lyderiai Liz Truss ir Rishi Sunakas varžosi karingoje retorikoje, žadėdami vis griežtesnes sankcijas be jokio tikslo. Tačiau užsiminkite apie skepticizmą šiuo klausimu ir būsite iškeikti kaip „pro-Putiniški“ ir pasisakantys prieš Ukrainą. Sankcijos yra Vakarų kryžiaus žygio karo šūkis.

Sankcijų Rusijai realybė yra ta, kad jos skatina atsakomuosius veiksmus. Putinas gali laisvai užšaldyti Europą šią žiemą. Jis iki 80 % sumažino tiekimą vienu pagrindinių vamzdynų, tokių kaip „Nord Stream 1“. Pasaulinės naftos kainos šoktelėjo, o Rytų Europos kviečių ir kitų maisto produktų srautas į Afriką ir Aziją buvo beveik sustabdytas.

Didžiosios Britanijos sąskaitos už dujas per metus gali patrigubėti. Pagrindinė naudos gavėja yra ne kas kitas, o Rusija, kurios energijos eksportas į Aziją smarkiai išaugo ir dėl to jos mokėjimų balansas pasiekė precedento neturintį perteklių.

Rublio kursas šiemet yra viena stipriausių pasaulio valiutų, nuo sausio mėn. sustiprėjęs beveik 50 %. Maskvos turtas užsienyje buvo įšaldytas, o jos oligarchai persikėlė savo jachtas, tačiau nėra jokių ženklų, kad Putinui tai rūpėtų. Jis neturi rinkėjų, kurie jam keltų nerimą.

Pasaulio ekonomikų tarpusavio priklausomybė (globalizacija), taip ilgai laikyta taikos priemone, tapo karo ginklu. Politikai, sėdintys prie NATO stalo, išmintingai atsargiai vertina karinės pagalbos Ukrainai didinimą. Jie supranta kas yra karinis atgrasymas. Tačiau jie atrodo visiškai naivūs ekonomikos srityje. Čia jie visi kaip papūgos kartoja daktarą Strangelovą. Jie nori subombarduoti Rusijos ekonomiką, nugrūdant „atgal į akmens amžių“.

Man būtų įdomu sužinoti, rašo autorius, ar Boriso Džonsono kabinetui kada nors buvo pateiktas koks nors dokumentas, kuriame prognozuojama, kokius padarinius Didžiajai Britanijai gali sukelti sankcijos Rusijai. Panašu, jog daroma prielaida, kad jei prekybos embargas kenkia, – jos veikia. Kadangi tiesiogiai nežudo žmonių, jos kažkodėl yra priimtina agresijos forma.

Jos grindžiamos neoimperine prielaida, kad Vakarų šalys turi teisę tvarkyti pasaulį taip, kaip nori. Jos įgyvendinamos – jei ne ginkluotais laivais, tai kapitalistiniais raumenimis globalizuotoje ekonomikoje. Kadangi jos dažniausiai primetamos mažoms, silpnoms valstybėms, kurios greitai dingsta iš antraščių, jų tikslas daugiausia buvo „geros nuotaikos“ simbolika.

Retas šios temos tyrinėtojas yra amerikiečių ekonomikos istorikas Nicholas Mulderis, kuris nurodo, kad daugiau kaip 30 sankcijų „karų“ per pastaruosius 50 metų turėjo minimalų ar net priešingą poveikį. Jų tikslas – „įbauginti tautas, kad jos sutramdytų savo kunigaikščius“. Jei jos ir turėjo poveikį, tai tik priešingą nei buvo laukta.

Nuo Kubos iki Korėjos, nuo Mianmaro iki Irano, nuo Venesuelos iki Rusijos, buvo įtvirtinti autokratiniai režimai, sustiprintas elitas ir užgniaužtos laisvės. Atrodo, kad sankcijos net silpniausiajai aukai įskiepija stabilumą ir savarankiškumą. Vakarų sankcijos buvo naudingos beveik visoms seniausioms pasaulio diktatūroms.

Maskva gi, nėra nei maža, nei silpna. Kitas stebėtojas, Karališkojo Jungtinių paslaugų instituto (Royal United Services Institute) Rusijos ekspertas Richard Connolly (Ričardas Konolis), apibrėžė V. Putino atsaką į sankcijas, kurios jam buvo įvestos po 2014 m. Krymo ir Donbaso užgrobimo. Jų tikslas buvo pakeisti Rusijos kursą šiuose regionuose ir atgrasyti nuo tolesnės agresijos.

Vargu ar jų nesėkmė galėtų būti akivaizdesnė. Apologetai teisinasi, kad taip atsitiko dėl to, jog embargas buvo per silpnas. Dabartiniai, galbūt griežčiausi, kokie tik kada nors buvo nustatyti didelei pasaulio galiai, galbūt dar neveikia, bet, matyt, su laiku veiks. Teigiama, kad dėl jų Rusija netenka mikroschemų ir atsarginių dalių dronams. Netrukus jos privers Putiną maldauti taikos.

Jei Putinas ir maldaus, – tai bus mūšio lauke. Connolly iliustruoja, kaip Rusija „pamažu prisitaiko prie naujų aplinkybių“. Sankcijos paskatino prekybą su Kinija, Iranu ir Indija. Jos buvo naudingos „su V. Putinu ir valdančiąja aplinka susijusiems asmenims, gaunantiems didžiulį pelną iš importo pakeitimo“.

Visoje šalyje esančias „McDonald’s“ parduotuves pakeitė Rusijai priklausantis tinklas „Vkusno & tochka“ („Skanu ir taškas“). Žinoma, ekonomika yra silpnesnė, bet Putinas, tai tik stipresnis, o sankcijos paraleliai kuria naują ekonominę sritį visoje Azijoje, kurioje vis didėja Kinijos vaidmuo. Ar tai buvo prognozuota?

Tuo tarpu Vakarai ir jų tautos nugrimzdo į recesiją. Lyderystė buvo supurtyta, o Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Italijoje ir JAV išplito nesaugumas. Dujų stokojančios Vokietija ir Vengrija jau beveik šoka pagal Putino dūdelę.

Visur didėja pragyvenimo išlaidos. Tačiau vis dar niekas nedrįsta abejoti sankcijomis. Pripažinti jų nesėkmę ar galvoti apie atsitraukimą – šventvagystė. Vakarai buvo įvilioti į amžiną agresijos ironiją. Galiausiai jos akivaizdžiausia auka tampa pats agresorius. Galbūt vis dėlto mums reikėtų likti prie karo.

PARAMA. infa.lt Naujienlaiškis
žiūrėjo 513

Žymos

Atsiliepimų 18

 1. T0mas J.    -  2022-07-30, 20:33

  „milijonai žmonių badauja, negaudami grūdų“ – sako Putino padIaižys Simonas Jenkinsas, bet jis tik parodo savo neišmanymą, nes tas grūdų negavimas nėra sankcijų Rusijai pasekmė.
  Šio kvailio pasiklausęs gali pagalvoti, jog Rusija be ES pagalbos klesti ir kasdien gyvena vis geriau,
  o pati ES be Rusijos pagalbos šąla, kenčia badą ir miršta.
  Tik žemos moralės žmogus gali dejuoti „kaip aš gerai gyvenau, kai su žudiku bendradarbiavau ranka rankon..“

  Atsakyti į šį komentarą
  • Ed    -  2022-07-31, 00:53

   Debilas vadina įžvalgiai mąstantį autorių kvailiu ir įsivaizduoja esąs aukštos moralės, o kur buvo tavo moralė kai jankiai siaubė ir žudė Libijos, Irako, Sirijos, Serbijos, Afganistano piliečius ir ir pavertė šias šalis griuvėsiais?…o dabar lendi į skylę tokiems patiems dar daugiau aukų padariusiems žudikams jankiams…

   Atsakyti į šį komentarą
   • Hm    -  2022-07-31, 09:08

    Na brolyt „sublizgėjai aukštu“ IQ – jei anot tavęs JAV tai darė blogai, vadinasi tai darydama Rusija dar blogiau jau patapo gėriu??? Kur pas tave mąstyme elementarioji logika? Apačioj? Prie skylutės ;)…?

  • Patriotas    -  2022-07-31, 12:01

   Putinas tiesiog nepatogus ir griaunantis JAV galią. Bet taip jis susitepė krauju užpuldamas svetimą šalį kaip tai padarė bušai, klintonas, obama, erdoganas ir daugelis kitų. Skirtumas su putka – jis metė iššūkį vakarams. Nors gerai pamąsčius – jis ir nebeturėjo kito kelio. Tik scenarijus turėjo būti kitas Putinas turėjo pralaimėti bet…. Vakarai per infantilūs.

   Atsakyti į šį komentarą
 2. Butent sios :sankcijos",    -  2022-07-31, 09:26

  kai JAV net padidino pirkimus is Rusijos,priversdama ju atsisakyti ES,parode visiska politikos slykstuma ir dviveidyste,ES,kaip savarankiskos strukturos,nebuvima ir bet kokiu „gynybiniu bloku“ ar „gynybos sutarciu“ niekine verte pries komercija. Pavydziu isminties ir proto Sveicarijai! O visos pasakos apie „Vakaru vertybes“,tera melas vergams,kad isvengti pasaulinio „Spartako sukilimo“! Siuo melu tepridengiamas eiliniu pilieciu plesimas magnatu labui. Ir ne tik plesimas,o ir zudymas komerciniu interesu karuose.

  Atsakyti į šį komentarą
 3. Ed    -  2022-07-31, 12:54

  Hm – 2022-07-31, 09:08 Na brolyt „sublizgėjai aukštu“ IQ – jei anot tavęs JAV tai darė blogai, vadinasi tai darydama Rusija dar blogiau jau patapo gėriu??? Kur pas tave mąstyme elementarioji logika? Apačioj? Prie skylutės ;)…?

  Hm ar PIŠ – tas pats IQ nei logikos visiškas nebuvimas, ( nes apie jokį gėrį nebuvo paminta, tik pabrėžta, kad jei smerkti, tai vienodai visus okupantus, tame tarpe ir buvusius ar esamus dabar) esate jankių skylutėje, net bijote pripažinti kad ir šis karas sukeltas atsisakius derėtis su Rusija dėl saugumo garantijų ir kas baisiausia, pateisinate bei prisidedate prie Lietuvos naikinimo, konfliktinių situacijų sudarymo su kaimynais ir net su Kinija, ką ir rodo didžiausia ES 21 proc infliacija, nežabotas kainų kilimas ir mažas pajamas turinčių piliečių varymas į neviltį dėl ateities, kaip išgyventi…Kas gali būti blogiau negu 20 metų trukusi Afganistano okupacija, kurioje dalyvavo ir Lietuva (kaip ir Irake), ir visiškas nusiaubimas ir galų gale gėdingas sprukimas mėtant jiems tarnavusius kolaborantus iš kylančių lėktuvų? Todėl kokia ten moralė kuomet juokiasi „puodas kad katilas juodas“…Jokių dvigubų standartų būtu negali.

  Atsakyti į šį komentarą
  • Hm    -  2022-07-31, 14:42

   Palygink Lietuvos karines pajėgas Afganistane ir Rusijos Ukrainoje. Ukrainoje sugriauti miestai ir žmonių likimai, o po Lietuvos „okupacijos“ Kandagaro provincijoje pastatyta mokykla, sukurta savivaldos infrastruktūra, išvaikyti banditai, neišprievartauta nei viena moteris, nenužudytas nei vienas vaikas, geri atsiliepimai vietinių žmonių apie Lietuvos karius… o tau tas pats… -ūdo nuo šokolado neatskiri, tau beveik tas pats tik skonis šiek tiek skiriasi… ar ne taip? 😉

   Atsakyti į šį komentarą
   • Ed    -  2022-07-31, 15:06

    Žmogau, čia lyginamos jankių ir visų jų satelitų pajėgos, o ne Lietuvos… kokie banditai, tai talibų tautos nacionalinis pasipriešinimas okupacijai buvo ir ir per 20 me jų nepavyko nugalėti, tik beliko gėdingai sprukti, fantazijomis iš sorošistinių purvasklaidų gyvenate, su žvake stovėjote prie tų moterų kad žinote kaip ten buvo- ir ten ir dabar…mokykla pastatyta, o kiek sunaikinata. Ir kad nesugebėjo savo kolaborantų išsivežti o išmėtė iš lėktuvų tai irgi „demokratijos“ pasiekimas,TYad jankių -ūdas pačiam kaip šokoladas, o sirų, irakiečių, somaliečių, afganistaniečių, libių, serbų, ir jei eisime giliau – daugiau negu 100 invazijų į svetimas valstybes būta. Pasiguglinkite pav aie Serbijos suniokojimą kaip sostinė Belgradas buvo lyginamas su žeme, naikinta elektros, kelių infrastruktūra, netgi Kinijos ambasada buvo sunaikinta, gi dabar Kijevas nebombarduojamas, infrastruktūra nenaikinama, o jei ginasi kaip bailiai- ne kalvose, miškuose, o sulendama į miestus, į civilius pastatus ir prisidengia gyventojais kaip gyvu skydu, toks ir rezultatas…

 4. T0mas J.    -  2022-07-31, 14:09

  Visada viešai smerkiau ir smerksiu visas okupacijas, kas jas bevykdytų: Vokietija, TSRS, Kinija, JAV, Rusija ar bet kas kitas.
  Frazė „šis karas sukeltas atsisakius derėtis su Rusija dėl saugumo garantijų“ man asmeniškai skamba neprotingai. Neegzistuoja jokios kitos saugumo garantijos, kaip tik senos ir gerai žinomos: ginkluokis ir kurk draugystės sąjungas su kitomis sau draugiškomis šalimis.
  To daryti niekas negali uždrausti nei Rusijai, nei Ukrainai.

  Atsakyti į šį komentarą
  • Ed    -  2022-07-31, 15:30

   Kad ta frazė skamba jums taip, čia jau priklauso nuo suvokimo, deja. Nejaugi kažkokia kita valstybė gali rūpintis savo saugumu, o jau Rusija, prie kurios sienų vis labiau artėja jankių kontingentai, kuriamos bazės, saugumas nereikalingas? Ar Rusija lenda prie JAV sienų ir kelia pavojų, ar tai JAV su pakalikais vis labiau plečiasi ir ginkluojasi? Karinius biudžetus bet palyginate? Tai kas kam kelia pavojų? Aš irgi smerkiu karinius veiksmus, bet juk jų galėjo ir nebūti jeigu veiktų sveikas protas ir būtų kalbamasi, įvykdyti Minsko susitarimai… Uždrausti negali, tad atsakyta tuo pačiu, jiems teko ginti savo interesus jėga. Štai ir rezultatas- vakarai prisikūrė sąjungų, tieks ginklus, kurstys kariauti o ne duoną, iki paskutinio ukrainiečio. O kas iš to pelnosi bent suvokiate? Ir eitume ne į ekonominį nuosmukį, bet kaimyniškai bendrautume ir klestėtume turėdami pigiausius energijos resursus ir rinką… Galų gale kodėl nėra sankcijų NATO šaliai Turkijai, kuri irgi isiveržė į Sirija ir šiandien ten kariauja, kodėl tyli Nuosėda su anūku, žiniasklaida? O ką veikia JAV Sirijoje ir jos naftos telkiniuose? Yra toks V.Mikalauskas , pasižiūrėkite jo video diskusijas, nušvis akys.

   Atsakyti į šį komentarą
   • Hm    -  2022-07-31, 16:19

    Jei Rusija norėjo, kad su ją būtų kalbamasi visu pirma ji turėjo palikti okupuotas teritorijas – Padniestrė, Dalis Sakartvelo, Krymas, bet ne jie 2021 metų pabaigoje pareiškė NATO ultimatumą – susirenkate manatkes ir valinate už 1997 metų ribų, kaip jie patys išsireiškė. Ir dar pareikalavo staigaus atsakymo… Ir gavo py py pyyyyp – raštiškai. „didysis“ strategas tiek prisistrategavo, kad Ukraina nacifikavo galutinai, Ukrainos kariuomenė dabar jau bus apginkluota naujausia NATO ginkluote, Ukrainos kariuomenė bus pirma Europoje pagal pajėgumus. Švedija, Suomija įstoja į NATO, Baltijos jūra tampa NATO vidaus vandenys kur Rusijos karo laivynui geriau net neišplaukti iš uostų, sankcijos pribaiginėja ir padarys Rusija trečio pasaulio šalimi, jei Rusija dar turėjo kažkokį svorį tarptautinėje politikoje, tai dabar dar kažkiek turi atsilikusiose Afrikos šalyse ir Šiaurės Korėjoje, net Iranas nebesiskaito su ja. Taip EU bus sunku, bet EU atlaikys, o Rusijai kaput, o galėjo tapti NATO nare, stoti į EU, kartu su Ukraina ir Rytų bloko šalimis nusverti eurogėjų balsus ir taip EU padarytį žmonių ir laisvų šalių sąjungą, bet ne Putnikas padarė geriau, norėjo tapti pasaulio valdovu, o tapo pasaulio atstumtuoju…

   • Vidmantas    -  2022-08-01, 11:10

    tookiu asilu ,kurianciu ditirambus kruvinai rasiejai su pomegiu laizyti subine ir apmeslintus rasiejos batus da neteko skaityt , ir is kur sitiek aklo ydijotizmo ed-ai .

 5. T0mas J.    -  2022-07-31, 20:14

  „Ar Rusija lenda prie JAV sienų ir kelia pavojų, ar tai JAV su pakalikais vis labiau plečiasi ir ginkluojasi? Karinius biudžetus bet palyginate? Tai kas kam kelia pavojų?“.
  – rašė Ed.

  Matot panelei Rusijai šalia NATO nesaugu..! Branduolinei valstybei – nesaugu?!
  O nebranduolinei Ukrainai šalia nedraugiškos Rusijos – saugu? Rusija kažkaip save labai aukštai stato, kitų interesai jai nusispjaut. O ginklai visada kelia pavojų, kieno jie bebūtų. Rusija kėlė pavojų NATO ir Ukrainai, NATO kėlė ir tebekelia pavojų Rusijai; kas užpuola ir žudo SVETIMOJE žemėje – tas žudikas. Saugumo garantijų niekas tau ant lėkštutės neatneš, turi rūpintis pats. Štai Suomija su Švedija pasirūpino – ar Rusijai jau saugiau nuo to?! Bet juk Rusija pati to pasiekė savo kvailu elgesiu ir nuliniais diplomatiniais sugebėjimais.

  Atsakyti į šį komentarą
  • Ed    -  2022-07-31, 23:13

   Taigi kas žudo svetimoje žemėje tas žudikas, sutinku, tačiau tada ir JAV su savo „šaika“ dar didesni žudikai, nes nusiaubė daugybę šalių, štai ir dabar Turkija bei JAV grobia Sirijos teritoriją, tebėra okupuotas Irakas, padalinta Libija ir t.t. Na pasirūpino saugumu jos ir ką- tapo taikiniais su galimybe pavirsti radioaktyvia dykumama, tai bent saugumas. Kiekvienas blaiviai mąstantis supranta, kad geriausias saugumas ne ieškoti priešų ir nuolat šaukti“puola“ ir tuo pačiu sulaukti „akmens per tvorą“ , bet sugyventi su kaimynais ir tuo labiau turėti naudos o ne nuostolių. Betgi ne, parūpo nusilpninus rusus gauti pigius išteklius. O dabar per tas sankcijas vakarai numaus savo gyventojams paskutines kelnes, vokiečiai jau raginami mažiau praustis, žiemą kambaryje palaikyti 15 laipsnių. Kol su šakėmis nuvers valdžią ir pasibaigs saugumas.

   Atsakyti į šį komentarą
   • Hm    -  2022-08-01, 10:57

    Vokiečiams su šakėm reikėjo versti Merkel, Shrioderį kurie pasodino Vokietiją ant Rusiškos dujų ir naftos adatos. Šie išdavikai sugriovė Vokietijos kariuomenę, uždarė atomines elektrines – dujos ekologiškiau??? Vienu žodžiu vokiečiams taip ir reik, bet jie ne tokie gluši kaip ruskiai, supranta, kad patys kalti, bus jiems pamoka kelioms kartoms į priekį, kad Rusija ne valstybė, o rusai ne tauta, tai banditų gauja kurie labai nori gyventi kaimynų sąskaita. Medvedevo viešas pareiškimas karo pradžioje – mūsų tikslas vieninga erdvė nuo Vladivostoko iki Lisabonos. Va toks tikrasis Rusijos snukis ir tik dėl to NATO jiems kliūtis…

 6. Vidmantas    -  2022-08-01, 11:12

  TAIKLIAI .

  Atsakyti į šį komentarą
 7. T0mas J. -> Ed    -  2022-08-01, 17:46

  „sutinku, tačiau tada ir JAV su savo „šaika“ dar didesni žudikai, nes nusiaubė daugybę šalių“

  Be jokiausios abejonės, taip.

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
Lasvas žodis

Apklausa

Ar pritariate dvigubai ir daugiau pilietybių?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Bus visuotinis sekimas Ir įslaptintas, ir viešas — Tai didžiausias pasiekimas, Likviduojant liaudies priešus....

O jums jokie įvykiai nesiriša žiemos pabaiga ir kovidlas kaip su diena dingo Lenkijos pasienyje!!!...

Antsnukiai yra neišvengiamas paklusnumo fašistinei valdžiai ženklas. Nesvarbu, kad nesulaiko virusų. O baisiausi šiame reikale...

Kadangi kovydo nera ir nebuvo niekada tai lai eina jie visi nx su savo kaukem...

Didysis perkrovimas. Planetos lygiu. Visa tai žaidimas. Depopuliacija ;)....

Rieda džiaugsmo ašaros..dar ne viskas prarasta lietuvoj ❤😇🙏 Ačiū atlikėjams !!! Ačiū žmonėms , kad...

Lietuvos valstybingumo griovėjų,konservatorių socdemų puolimas prieš tautiškai nusiteikusius piliečius....

Puikus,trisingas straipsnis...

Visi tie pasiteisinimai nieko nepateisina, tik politiškai prikabina makaronų ant ausų. Neišmanėlio postringavimai apie viską....