infa.lt

Briuselis pasiūlė ES šalims 15% sumažinti dujų sunaudojimą

Briuselis pasiūlė ES šalims 15% sumažinti dujų sunaudojimą

21 liepos
06:50 2022

Šildymas ir maisto gamyba

Trečiadienį (liepos 20 d.) Europos Komisija pasiūlė nustatyti naują tikslą ES šalims laikinai 15 proc. sumažinti dujų suvartojimą, o kritiniu atveju šis tikslas galėtų tapti teisiškai privalomas.

„Turime būti aktyvūs. Turime pasiruošti galimam visiškam rusiškų dujų tiekimo nutraukimui – o toks scenarijus yra tikėtinas“, – sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

Siekdama sušvelninti šį pareiškimą, ES pateikė ES valstybėms narėms skirtą komunikatą „Taupykite energiją saugiai žiemai“, kuriame išdėstytos energijos paklausos mažinimo priemonės.

Plane siūloma savanoriškai sumažinti dujų poreikį 15 % nuo 2022 m. rugpjūčio 1 d. iki 2023 m. kovo 31 d. Šis tikslas taptų privalomas, jei padėtis pablogėtų, o iki rugsėjo pabaigos ES šalys turėtų atnaujinti savo nacionalinius ekstremaliųjų situacijų planus, numatydamos priemones šiam tikslui pasiekti.

Pasak energetikos komisarės Kadri Simson, šiuo metu Europos dujų atsargų lygis yra šiek tiek mažesnis nei 65 %, tačiau ji įspėjo, kad Rusijos dujų tiekimo nutraukimas gali pakenkti ES galimybėms iki lapkričio mėn. pasiekti 80 % dujų atsargų tikslą.

„Jei mūsų paklausos mažinimo tikslas nebus pakankamai ambicingas, rizikuojame šią žiemą baigti su tuščiomis saugyklomis, kurių būtų neįmanoma papildyti iki kito šildymo sezono“, – sakė ji ir pridūrė, kad 15 proc. mažinimo tikslas „gerokai sumažins tokio pavojaus riziką“.

Sumažinimo ir apribojimo planai

Pasak ES vykdomosios valdžios institucijos, „vasarą sutaupyta energija – tai energija, kurią galima naudoti žiemą“. Jos siūlomos priemonės atkartoja Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) siūlomas priemones ir apima tokius veiksmus kaip oro kondicionavimo sistemų nustatymas aukštesnei temperatūrai vasarą.

Spalio mėn. prasidėjus šildymo sezonui, nacionalinės vyriausybės taip pat gali taupyti dujas prašydamos namų ūkių sumažinti termostatą 1 °C ir įpareigodamos sumažinti viešųjų pastatų, biurų ir komercinių pastatų šildymą.

Esant dideliam dujų trūkumui, pirmiausia bus nutrauktas dujų tiekimas pramonei, nors svarbiausioms paslaugoms, pavyzdžiui, elektros energijos gamybai, greičiausiai bus teikiama pirmenybė ir jos bus išsaugotos.

Tiekimas privačių namų ūkiams ir svarbiausioms socialinėms paslaugoms, pavyzdžiui, mokykloms ir ligoninėms būtų ribojamas paskiausiai, nes pagal ES teisę jie yra „saugomi vartotojai“.

„Namų ūkiai yra saugomi vartotojai ir neturėtų kilti pavojaus, kad kam nors bus nutrauktas elektros energijos tiekimas. Šildymas, [dujomis aprūpinamiems] namams yra apsaugotas, tačiau visi gali ir turėtų taupyti dujas, todėl mes ir toliau propaguosime ES energijos taupymo plane išdėstytas idėjas ir prašysime visų valstybių narių pradėti informavimo kampanijas, skatinančias taupyti dujas ir elgtis tinkamai“, – sakė Simsonas.

Siekiant išvengti būtinybės riboti dujų vartojimą, jį taip pat galima mažinti taikant rinkos priemones, pavyzdžiui, aukcionus arba konkursus, kuriuose pramoniniams vartotojams siūloma kompensacija mainais į paklausos mažinimą.

Pavyzdžiui, Prancūzijos mažmeninės prekybos grupės „Auchan“, „E.Leclerc“, „Carrefour“ ir kitos pirmadienį įsipareigojo apriboti elektros energijos vartojimą paklausos piko atveju, išjungdamos šviesas po darbo pabaigos ir pritemdydamos apšvietimą savo sandėliuose ir mažmeninės prekybos parduotuvėse.

Tuo tarpu Europos Komisija taip pat ragina šalis greičiau pereiti prie atsinaujinančiųjų energijos išteklių ir elektros energijos gamybai naudoti kitus energijos šaltinius, įskaitant akmens anglį.

Tačiau kuro keitimo priemonės turėtų būti parengtos taip, kad nepakenktų 2030 m. ES anglies dioksido išmetimo mažinimo tikslams. Europos Komisijos teigimu, perėjimas prie anglies, naftos ar branduolinės energijos yra laikina priemonė, „jei ja išvengiama ilgalaikio anglies dioksido fiksavimo“.

Nors Komisija pirmenybę teikia atsinaujinančiųjų išteklių energijos vaidmeniui, susirūpinimą kelia tai, kad dėl šio plano Europa gali nukrypti nuo klimato kaitos tikslų įgyvendinimo.

Pasak aplinkosaugos ekspertų grupės E3G atstovės Adelinos Rochet, „stengdamiesi paskubėti sumažinti dujų kiekį, galiausiai sulėtinsime visą perėjimą“.

„Šių greitų sprendimų toliau nepakanka namų ūkiams, kuriems dažniausiai lieka informacinės kampanijos. Nėra jokių priemonių, kurios sušvelnintų socialinį poveikį dėl didelės padidėjusio energetinio skurdo rizikos, neplanuojama paspartinti renovacijos ar įveikti tiekimo grandinės kliūčių ir pan.“, – pridūrė ji.

Vis dėlto kiti labiau pritaria. Pasak analitinio centro „Bruegel“ vyresniojo mokslinio bendradarbio Simone Tagliapietra, Europos Komisijos planas eina teisinga linkme, tačiau jis pridūrė, kad apie jį reikia rimtai ir aiškiai informuoti visuomenę.

„Be to, šalys turi užtikrinti, kad visi vartotojai turėtų geras paskatas mažinti vartojimą. Europos lyderiai turėtų susitarti nustoti tiesiogiai subsidijuoti energijos vartojimą ir vietoj to subsidijuoti energijos vartojimo mažinimą“, – pridūrė jis.

„Turi būti svarstomos tokios reguliavimo priemonės kaip greičio apribojimai ar minimalios temperatūros pastatuose taisyklių keitimas. Politiškai išlaisvinus dar neišnaudotą energijos paklausos mažinimo potencialą Europoje, gerokai sumažėtų spaudimas energijos rinkoje“, – tęsė jis.

Svarbiausia – solidarumas

Kad būtų pasirengta galimiems rimtiems šios žiemos praradimams, taip pat bus labai svarbus ES veiksmų koordinavimas ir solidarumas, sakė Ursula von der Leyen. 2017 m. ES tiekimo saugumo reglamente reikalaujama, kad ES šalys „sukurtų būtinas technines, teisines ir finansines priemones, kad būtų galima praktiškai teikti solidarumo dujas“.

Tačiau iki šiol ES šalys pasirašė tik šešis dvišalius dujų solidarumo susitarimus, nurodė Komisija ir pridūrė, kad dvišaliais susitarimais siekiama krizės atveju tiekti dujas teisiškai apsaugotiems kaimyninių šalių vartotojams.

„Kai kurios valstybės narės yra labiau tiesiogiai priklausomos nuo rusiškų dujų nei kitos, ir jos, žinoma, yra labiau pažeidžiamos nei kitos, tačiau visos valstybės narės patirs tokio sutrikimo pasekmes per bendrąją rinką“, – sakė M. von der Leyen.

„Todėl svarbu, kad visos valstybės narės dabar prisidėtų prie taupymo, saugojimo ir būtų pasirengusios dalytis dujomis su kitomis kaimynėmis energetinio solidarumo atveju“, – pridūrė ji.

infa.lt primena, kad ES (pilnumoje) ilgai ir atkakliai nenorėjo solidariai dalytis vienodomis išmokomis su Lietuvos žemdirbiais, todėl dabar klausytis solidarumo reikalavimų net keista. Taip pat smalsu – kaip ES galės pretenduoti į Vengrijos solidarumą, kuriai nenori skirti ES išmokų? Primename, kad Vengrija pagal ilgalaikes sutartis su Rusija pigiai gauna naftą ir dujas. Šią žiemą apie ES sužinosime daug ką tokio, ką anksčiau tik galėjome įtarti.

Ir labai gali būti, kad stengiantis nukreipti ES visuomenės dėmesį nuo visiškai netikusio Briuselio biurokratų valdymo – bus pasitelkta pandemiją, gąsdinant dideliu mirtingumu, nors visas pasaulis rašo, kad užsikrėtimų skaičius auga, bet mirčių – ne. Tikėtina, jog bus siekiama vėl sukišti žmones į namus, apdėlioti kaukėmis ir vėl švaistyti milijardus vakcinoms, koncentruojant dėmesį į priverstinę sveikatos apsaugą. Ruduo tikrai nebus nuobodus. Svarbiausia pasiruošti maisto atsargas ir malkų. Sprendžiant pagal viską – tai bus aktualiausia valiuta.

O pabaigai pats laikas užduoti ir pagrindinį klausimą – tai kam gi čia taikomos sankcijos?

PAREMTI infa.lt Naujienlaiškis
žiūrėjo 118

Žymos

1 Atsiliepimas

  1. PASAKOS IŠ RŪSIO    -  2022-07-21, 10:29

    Juokina tos kvailos šnekos, neva Rusija šantažuoja, nebeduos dujų. Taigi jau nuo pavasario klykiame kad reikia atsisakyti visai Europai rusiškų dujų. Vengriją kalame prie stulpo, dabar rusai užsuka patys dujas kad nesivargintume, vėl klykiame kad tai šantažas, kad blogai…Kažkoks kratinys politikų galvose. Kada ateis protingai mąstantys ir pasakys gana , reikia stabdyti karą, nustoti žudyti vieni kitus ir sėsti prie derybų stalo.

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Ar pakeitus šią vyriausybę pasikeistų ekonominė situacija šalyje?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Stasys Jakeliūnas. Landsbergistanas

Stasys Jakeliūnas. Landsbergistanas

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Tadas Vinokuras. VVT streikas – ginklas prieš Šimašiaus planą privatizuoti Vilnių

Tadas Vinokuras. VVT streikas – ginklas prieš Šimašiaus planą privatizuoti Vilnių

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Ar norime išlikti?

Algimantas Rusteika. Ar norime išlikti?

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Klausimai buhalterei Ingridai

Algimantas Rusteika. Klausimai buhalterei Ingridai

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Valiutų kursai smenga į duobę – Europai vėl prireiks „Maršalo“ plano?

Arvydas Daunys. Valiutų kursai smenga į duobę – Europai vėl prireiks „Maršalo“ plano?

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Kodėl Google ir Twitter slepia Giorgia Meloni kalbos vaizdo įrašą?

Kodėl Google ir Twitter slepia Giorgia Meloni kalbos vaizdo įrašą?

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Naujojo sezono premjera teatre, iš įpročio vadinamame Seimu

Naujojo sezono premjera teatre, iš įpročio vadinamame Seimu

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Rogeris Watersas, vienas iš „Pink Floyd“ įkūrėjų parašė atvirą laišką Vladimirui Putinui

Rogeris Watersas, vienas iš „Pink Floyd“ įkūrėjų parašė atvirą laišką Vladimirui Putinui

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Apie pačią galingiausią sąmokslo teoriją

Jolanta Blažytė. Apie pačią galingiausią sąmokslo teoriją

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Apie energijos kainas kitu kampu

Apie energijos kainas kitu kampu

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Povilas Pinelis. Ar korupcija – tik Kaune?

Povilas Pinelis. Ar korupcija – tik Kaune?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys: Sistema ir vartojimas, kaip valdymo priemonė

Arvydas Daunys: Sistema ir vartojimas, kaip valdymo priemonė

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Apie gyvą žmogų

Apie gyvą žmogų

atsiliepimų 9 Skaityti visą įrašą
    „Laisvės partija“ ne pati sugalvojo „sutikimo seksui“ įstatymą – tai ES projektas

„Laisvės partija“ ne pati sugalvojo „sutikimo seksui“ įstatymą – tai ES projektas

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą

Ir ponai laisvai žudyt Lietuvą gali, Nes bailūs vergai - bijo gint savo šalį! Pamiršo...

savo seimininkams,pasodinusiems tave administruoti ir isvalyti nuo ciabuviu viena is savo buferiniu teritoriju!...

Apduję lyg musės nuo landsbergio dvoko, Beretės prieš Lietuvą myžti išmoko. Kaip daiktą bevertį jie...

Ateis skvernas ir shwabo režimas. Nieko blt neturėsit. Nieko. Tylėsit ir Shwabą mylėsit. O jei...

ponas Beliackis skiriasi nuo pono Paleckio,kad pirmas negali sedeti,o kitas gali!?...

Makaronai per LRT DELFIUS LIEJASI TOLIAU LAISVAI...

Šudmaišis yra šudų maišas. Ka jis gailisi nesigaili px. Jis puikia žinojo kas yra Beliackis....

Savo atsakymu tik parodote, jog esą Šimašius buvo teisus. Bet jis viešai gailisi dėl to,...

neturi nuomones del Zelenskio teroristiniu kliedesiu,nes dar negavo jos is Amerikos! Brangsta pristatymas ir siuntos...

Lietuva privalejo slepti baltarusio finansinius nusikaltimus!? Na,su tokiu "teisingumu",nesunku suprasti,kodel pas mus slapstosi Interpolo paieskomi...

vogimo planas! Juk niekas niekada nepatikrins neteiseto veiksmo tolimesnio teisetumo! Ir nieko nepareikalausi,nes istatymas "grabj...