Saulė išleidžia didelį energijos žybsnį, dėl kurio šį savaitgalį gali atsirasti įspūdingų pašvaisčių
Laukiama, kad spalio 30 d. po neįtikėtinos apimties Saulės vainikinės masės išsiveržimo (CME), jis susidurs su Žemės magnetiniu lauku.
Ketvirtadienį iš Saulės išsiveržė X1 klasės vienas galingiausių Saulės žybsnių. Remiantis Kosminių orų prognozių centro (SWPC) perspėjimu, ji pasiekė piką 11.35 val. EDT (1535 GMT) laiku.
Vainikinės masės išsiveržimas (CME), taip pat žinomas kaip Saulės audra, įvyksta, kai iš Saulės galingai išsiveržia didelė plazmos masė ir labai įmagnetintos dalelės. Dideliuose CME gali būti iki milijardo tonų medžiagos ir jie gali įsibėgėti iki didelės dalies šviesos greičio.
Kai Žemė yra tiesioginiame CME kelyje, šios įmagnetintos ir įkrautos Saulės dalelės sąveikauja su Žemės magnetiniu lauku, sukurdamos geomagnetiškai indukuotas sroves (GIC), kurios gali sutrikdyti ryšio palydovus ir tolimojo ryšio kabelius, teikiančius pasauliui internetą.
Tiesioginis smūgis į Žemę taip pat gali sukelti didelių geomagnetinių audrų, dėl kurių, esant giedrai, gali pasirodyti įspūdingų, panašių į Šiaurės pašvaistę šviesos šou.
Remiantis NOAA Kosminių orų prognozavimo centro duomenimis, ketvirtadienį Saulės audra sukėlė laikinų radijo stočių trikdžių didžiojoje vakarų pusrutulio dalyje, daugiausia Pietų Amerikoje.
We have one frame now showing the X1 CME as seen by SOHO/LASCO but just wow. This looks to be a major coronal mass ejection and we might be in for a significant geomagnetic storm this weekend. More info later but we are impressed!
Follow it live on https://t.co/XHATH0OOfT pic.twitter.com/tNYiYoOuUe
— SpaceWeatherLive (@_SpaceWeather_) October 28, 2021
„POW! Saulė tiesiog sukėlė galingą žybsnį“, – Twitter socialiniame tinkle rašė NASA pareigūnai kartu su žybsnio nuotrauka.
Kosmoso orų fizikė dr. Tamitha Skov taip pat patvirtino, kad X-žybsnis buvo nukreiptas į Žemę ir gali sukelti galingus elektros energijos tiekimo sutrikimus, būtent Helovino proga.
„Tiesioginis #Helovino hitas! Šiandien per X žybsnį paleista #saulės audra iš tiesų yra nukreipta į Žemę! NASA prognozės patvirtina jos poveikį iki spalio 31 d. pradžios. Tikimasi #pašvaistės iki vidutinių platumų, taip pat #GPS ryšio problemų ir #mėgėjų radijo sutrikimų naktinėje Žemės pusėje“, – socialiniame tinkle „Twitter“ sakė ji.
NASA mokslininkai laukia, kad 2025 m. liepos mėn. Saulės aktyvumas paspartės iki kito prognozuoto maksimumo, o tai reiškia, kad gali atsirasti daugiau žybsnių ir galimai daugiau pašvaisčių stebėjimo faktų.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis