infa.lt

Klimato katastrofa Europoje atrodys taip: tiesiog potvynių, gaisrų ir sausrų sprogimas

Klimato katastrofa Europoje atrodys taip: tiesiog potvynių, gaisrų ir sausrų sprogimas

26 gegužės
01:01 2016

dagbladet.no

Steinar Solås Suvatne

klimato pasikeitimasTai reikš didelius pasikeitimus mūsų asmeniniame gyvenime, ir mums svarbu pradėti jį planuoti, taikantis prie tų pasikeitimų.

Nauja tyrimo ataskaita, klimato Europoje per artimiausius dešimtmečius atžvilgiu, pilna niūrių prognozių.

„Pavojų, kurie gali įtakoti klimato Europoje pasikeitimus įvertinimas“ («Multi-hazard assessment in Europe under climate change») – taip vadinasi ataskaita, kurios autoriai prognozuoja tokių gamtinių katastrofų, kaip potvyniai, miškų gaisrai ir sausros Europoje per artimiausius 70 metų, atsiradimą ir galią.

Labiausiai iš visų nukentės Pietų Europa: ataskaitos autoriai įrodinėja, jog tokioms šalims kaip Portugalija ir Ispanija, teks išgyventi tokį anksčiau nebūtą kritinių orų reiškinių skaičiaus augimą, kad, mokslininko Bjorno Samseto (Bjørn Samset) nuomone, tai padarys žymią įtaką abiejų šalių ekonomikoms.

„Pietinei ir Vakarų Europai artimiausiais dešimtmečiais bus blogiausia. Jų daliai teks didelio karščio ir potvynių periodų pakrančių rajonuose kaitų mišinys. Klimato problemos ten gali tapti tokios didelės, jog turės įtakos visai Europai, kadangi maisto produktų gamyba šiose šalyse taps pakankamai sudėtinga. Tai įtakos ir ekonomikos rodiklius“, – tvirtina Samsetas.

Šimtmečio potvynis – dažniau

2080-aisiais metais Pietų Europa kasmet išgyvens sausros ir didelio karščio periodus, rašo ataskaitos autoriai. Karščio periodai, kuriuos jie vadina „šimtmečio karščių periodais“, esant 70% tikimybei, Pietų Europoje vyks kasmet. „Šimtmečio sausros“ galima laukti kasmet su 60% tikimybe. 2080-aisiais laukiama kur kas didesnio miškų gaisrų, potvynių ir štormų skaičiaus tokiose šalyse, kaip Ispanija ir Portugalija. klimato pasikeitimai

Samsetas pripažįsta, jog ataskaita gali išgąsdinti daugelį:

„Ataskaita – pakankamai liūdnas skaitalas. Mes žinome, kas būna, kai yra daug kritulių ir labai karšta, ir tai parodo, kiek blogas gali būti klimatas Europoje“, – sako jis.

Ataskaitos autoriai pasinaudojo visa eile metodikų, kad galėtų prognozuoti ekstremalius orų reiškinius. Samsetas, tyrinėtojas iš klimato problemų tyrinėjimo Centro CICERO, Center for International Climate and Environmental Research, Oslo, tvirtina, jog ataskaita paruošta „rimtoje ir išimtinai kompetentingoje tyrinėjimų aplinkoje“.

Mokslininkai bando prognozuoti gamtinių katastrofų Europoje 2020-2050-2080-aisiais metais dažnį ir galią. Užduoties palengvinimui kontinentas buvo padalintas į penkias dalis. Prognozės 2050-iesiems atspindi tikslą riboti globalios vidutinės aplinkos temperatūros augimą iki, daugiausiai, dviejų laipsnių, lyginant su ikiindustriniu lygmeniu, kurį (tikslą) stato prieš save tarptautinė bendrija.

Šiaurėje bus daugiau potvynių, o karščiai taps dažnesni

Esantiems Europos šiaurėje reikia ruoštis potvyniams ir karščiui. Ataskaitos autorių duomenimis, galimybė išgyventi „šimtmečio potvyni“ kasmet iki 2080 metų didėja 20%. Didelė tikimybė (35%) to, jog tai, ką mes šiandien vadiname karščiausiu šimtmečio periodu Europos šiaurėje, vyks kasmet nuo 2080-ųjų.

„Šiaurėje laukiamas karščių ir didelių miško gaisrų skaičiaus didėjimas. Taip pat juntamai padidės sausros periodų skaičius“, – aiškina Samsetas.

Trumpiau tariant, tendencija vienoda: Europai reikia laukti, pradedant jau nuo 2020-ųjų, o ypač nuo 2050-ųjų ir vėliau, žymaus karščio, šalčio, sausrų, miško gaisrų, potvynių ir štormų periodų skaičiaus augimo. Taip pat išaugs šių gamtos reiškinių galia, ir, Samseto nuomone, mums reikėtų laukti, kad dėl klimato pakitimų, kai kurie Europos rajonai, laikas nuo laiko gali atsidurti „už žaidimo ribų“.

Tačiau, jis nėra nusiteikęs pesimistiškai, kalbėdamas apie kontinento ateitį.

„Mūsų kasdieniame gyvenime daug kas pasikeis, ir todėl svarbu pradėti planuoti šiaurėje infrastruktūrą jau dabar. Vietos valdžia, pavyzdžiui, neturėtų statyti būstų tuose rajonuose, kuriuose tikimasi potvynių. Aš manau, jog mes galime susitvarkyti su klimato pasikeitimais, bet tai pareikalaus didelių resursų iš visos visuomenės.

„Rimti žmonės“

Situacija Norvegijoje ir Šiaurės Europoje bus geresnė, nei pietiniuose kontinento regionuose. Tačiau ataskaitoje numatomi ir esminiai klimato pasikeitimai šiaurėje: mums reikia laukti karščio, miško gaisrų įr potvynių kasmet. Galimybė, kad Šiaurės Europoje kasmet bus „šimtmečio karštis“ sudaro 40%, jei tikėsime informacija pateikta mokslininkų.

„Tyrimai buvo vykdomi rimtų žmonių, kurie rinko informaciją iš daugelio kitų specialistų. Aš manau, jog mes visa tai išgyvensime, bet tik tada, jei dabar neužmerksime akių į šias prognozes ir neapsimesime, jog nieko baisaus nevyksta“, – sako Samsetas.

Vakarų Europa, o būtent Prancūzija, Beniliukso šalys ir Vokietija, turi ruoštis potvyniams ir karščiams praktiškai kasmet, pradedant jau nuo 2020-jų metų. Kažkur apie 2080-uosius kasmetinio „amžiaus potvynio“ tikimybė išaugs 30%, ir 40% išaugs „šimtmečio sausros tikimybė kasmet.

„Kažkas iš to, kas aprašyta ataskaitoje įvyks nežiūrint į nieką. Tikslas – neviršyti taip vadinamo „dviejų laipsnių barjero“, bet ir tuo atveju mes žinome tikrai, jog gamtinių katastrofų taps daugiau. Kada aš pasisakau su ataskaitomis prieš aukštesnio lygio mokyklų moksleivius, tai siekiu pranešti jiems štai ką: nežiūrint į tai, kaip jie suplanuos savo gyvenimą, klimatas jų darbotvarkėje stovės įrašytas tiek, kiek jiems bus skirta pragyventi.

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Reklama

Apklausa

Ar reikia sugrąžinti privalomą kaukių dėvėjimą?


  • Nereikia (64%, 86 balsavo)
  • Reikia parduotuvėse ir transporte (20%, 27 balsavo)
  • Reikia (16%, 21 balsavo)

Viso balsavo: 134
Pradėta - 2020 27 liepos @ 10:56
Pabaiga - 2020 27 rugpjūčio @ 10:56

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Klimato katastrofa Europoje atrodys taip: tiesiog potvynių, gaisrų ir sausrų sprogimas* - nuoroda: https://infa.lt/6429/klimato-katastrofa-europoje-atrodys-taip-tiesiog-potvyniu-gaisru-ir-sausru-sprogimas/