infa.lt

Laisvės frakcija: „Problemoms darbo rinkoje spręsti – investicijos į švietimą ir nedarbo draudimo pertvarka“

28 rugsėjo
06:50 2021
Statybininkai dirba

infa.lt nuotr

Seimo Laisvės frakcija ragina atsakingas institucijas aktyviau spręsti darbuotojų trūkumo problemą ir žada inicijuoti reikalingus pokyčius. Frakcijos teigimu, ilguoju laikotarpiu svarbu užtikrinti investicijas į švietimą, kad tai garantuotų kvalifikuotos darbo jėgos pakankamumą Lietuvoje. Trumpuoju laikotarpiu reikalinga nedarbo draudimo peržiūra ir paskatos verslui didinti darbo našumą.

ių metų rugpjūtį registruota net 64,8 tūkst. laisvų darbo vietų – tai rekordinis skaičius per 30 metų. Palyginus su praėjusia vasara, laisvų darbo vietų skaičius išaugo daugiau kaip 24 tūkstančiais.

„Tokia situacija yra pavojinga ir tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kažkam palanki. Nerasdami darbuotojų, darbdaviai negali plėstis, neinvestuoja, tai – stabdis ateiti užsienio investuotojams. Kartu su atsakingomis institucijomis ieškome rakto, kuris padėtų išspręsti nesusikalbėjimą darbo rinkoje. Turime spręsti motyvacijos, persikvalifikavimo, netaiklios socialinės politikos bėdas“, – sako diskusiją apie situaciją darbo rinkoje inicijavęs Seimo Pirmininko pavaduotojas, Laisvės frakcijos narys Vytautas Mitalas.

Restoranų tinklą valdančios įmonės „Burokėlis ir krapas“ vadovė Odeta Bložienė pasakojo, kad situacija darosi labai sudėtinga. „Darbuotojų stygius toks nežmoniškas, kad būna dienų, kai uždarome restoranus, nes neturime darbuotojų. Aptarnavimo sektoriui reikia žmonių, kurie atliktų paprastą darbą, bet jų nebeliko, nes jie neturi motyvacijos dirbti dėl mažo skirtumo nuo pašalpų ir atlyginimo, be to, neturime normalios imigracijos politikos. Taip pat sunku konkuruoti ir dėl sektoriuje klestinčio šešėlio“, – apie problemas pasakoja O. Bložienė.

Užimtumo tarnybos duomenimis, šių metų pirmąjį pusmetį daugiausia laisvų darbo vietų registravo transporto ir saugojimo veiklą vykdančios įmonės. „Daugiausia laisvų vietų – kvalifikuotiems darbuotojams. Problema, kad dauguma nekvalifikuotų žmonių savo gyvenamosiose vietose nesutinka mokytis – tai, kartu su žmonių nemobilumu, yra viena didžiausių problemų“, – Laisvės frakcijos posėdyje sakė Užimtumo tarnybos vadovė Inga Balnanosienė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai posėdyje sakė, kad tarp planuojamų permainų – pačios Užimtumo tarnybos veiklų efektyvinimas.

„Turime duoti meškerę, o ne žuvį. Didesnė dalis nedarbo socialinio biudžeto būtų skiriama ne tik pasyvioms išmokoms, bet ir aktyvioms priemonėms, tokioms kaip mokymai ir subsidijos. Užimtumo tarnybos veiklų optimizavimas, šešėlio mažinimas – svarbiausios priemonės pakeisti susiklosčiusią situaciją“, – pabrėžė Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas.

Anot Seimo Pirmininko pavaduotojo V. Mitalo, vienas realių žingsnių siekiant paskatinti žmones dirbti – palankesnė ir daugiau pinigų kišenėse paliekanti mokesčių sistema. Dėl to Seimo Laisvės frakcija siekia apmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) didinimo.

Laisvės frakcijos siūlymu, NPD didinimas turi apimti ne tik žemiausias pajamas gaunančius žmones, bet ir viduriniąją klasę – jei bus pritarta, daugiau pinigų kišenėse liks uždirbantiems iki dviejų vidutinių atlyginimų, apytiksliai iki 1700 eurų į rankas – tai yra net 95 proc. šalies dirbančiųjų.

„Taip pat reikėtų peržiūrėti visą nedarbo draudimo sistemą – svarstyti galimybę nedarbo draudimą padaryti pasirenkamą, kaip yra, pavyzdžiui, Danijoje. Suderinus tai su aktyvia Užimtumo tarnybos veikla, taiklesniu išmokų mokėjimu, šešėlio mažinimu, pasieksime apčiuopiamų rezultatų“, – teigė V. Mitalas.

Dar vienas sprendimas – nulinis reinvestuojamo pelno mokesčio tarifas, padėsiantis verslui daugiau investuoti į technologijas ir kurti patrauklias darbo vietas. Toks modelis jau taikomas Estijoje, Latvijoje ir iš dalies Lenkijoje.

infa.lt komentaras:

Greičiausiai ko imsis laikinai administruojantys Lietuvos teritoriją asmenys – padidins mokesčius ir sumažins nedarbo pašalpas, tai lengviausias kelias priversti žmones dirbti mažai apmokamą darbą. Neužilgo pamatysime jų pertvarkos rezultatus, kai verslui bus sudarytos lengvatos, o dirbantiesiems ir bedarbiams padidinta mokestinės prievolės.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 141

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Kokios naujienos labiausiai domintų infa.lt portale? (galima pasirinkti 3 atsakymus)


 • Lietuvos įvykiai ir politika (25%, 86 balsavo)
 • Užsienio įvykiai ir politika (23%, 80 balsavo)
 • Publicistika (nuomonės) (10%, 33 balsavo)
 • Viskas, kas išvardinta (9%, 32 balsavo)
 • ES vidaus politika (8%, 27 balsavo)
 • Sveikatos klausimai (7%, 24 balsavo)
 • Šeimos politikos klausimai (6%, 22 balsavo)
 • Technologijos (5%, 16 balsavo)
 • Ukrainos karas (3%, 10 balsavo)
 • Lyčių tapatybes-lygybės temos (2%, 6 balsavo)
 • Kriminalai (viso pasaulio) (1%, 5 balsavo)
 • Sportas (1%, 5 balsavo)

Viso balsavo: 145
Pradėta - 2023-04-02 @ 10:37
Pabaiga - 2023-05-02 @ 10:37

Leidžiama ... Leidžiama ...

Taip idiotiškai gali sugalvoti, tik lyt-psich, polit-ekonom iškrypėliai......

Jie visų pirma turėtų pamąstyti kaip save pavadinti: Debilai ar debilai...

Nauseda,todel privalai zinoti : sioje judeju organizacijoje,pirmi centimetrai - skirti apipjaustymui! Netruks ir minutes!...

pas urologa reikia,jei ne vietoje nuteka!...

Viskas pagal planą: žmonių turi sumažėti iki 1000000000, tad, jei vyras nori susirasti moterį, tai...

Kiekvienas, kuris ne tiesą sako, leidžia sau šiek tiek per daug.......

Neikitoj kadencijoje ne atsistatydins. Atėjo,, Leninas"visiems laikams...