• Parama infa.lt veiklai
 • Apie infa.lt
 • Rinkmenos
 • Galerija

infa.lt

Džordžas Sorosas finansuoja 8 iš 11 „Facebook“ faktų tikrinimo organizacijų Vidurio ir Rytų Europoje

Džordžas Sorosas finansuoja 8 iš 11 „Facebook“ faktų tikrinimo organizacijų Vidurio ir Rytų Europoje

22 gruodžio
09:40 2021

Atnaujinta, pirmą kartą straipsnis paskelbtas 2020 m, gruodžio 15 d.

Kai reikalas prieina iki politinio turinio ir reikia nuspręsti, kas yra tiesa, o kas yra dezinformacija, Vidurio ir Rytų Europoje „Facebook“ remiasi trečiųjų šalių organizacijomis, vykdančiomis faktų tikrinimą, ir daugelį šių organizacijų finansuoja progresyvus milijardierius Džordžas Sorosas (George Soros).

Šiuo metu „Facebook“ turi daugiau nei 60 partnerių, kurie tikrina turinį daugiau nei 50-čia kalbų visame pasaulyje. Kaip anksčiau pranešė „Remix News“, 18 iš 20 „Facebook“ pasaulinės faktų tikrinimo tarybos narių turi ryšių su Džordžu Sorosu, kuris visame pasaulyje skyrė finansavimą liberalioms iniciatyvoms, įskaitant daugiau kaip 50 mln. JAV dolerių, kuriuos jis išleido prezidento pergalei prieš prezidentą Donaldą Trumpą (Donald Trump) ir pastangoms pakenkti konservatyvioms Vengrijos ir Lenkijos vyriausybėms.

Vis dėlto Soroso įtaka socialinės žiniasklaidos milžinei nesibaigia globalia „Facebook“ faktų tikrinimo lenta. Jis taip pat finansuoja ar netiesiogiai finansuoja trečiųjų šalių faktų tikrintojus, kurie bendradarbiauja su „Facebook“ konkrečiose šalyse, įskaitant Didžiąją Britaniją, Jungtines Valstijas ir Ispaniją. Jo finansuojami Factcheckeriai vis dažniau yra ir Centrinėje Europoje, o „Remix News“ identifikuoja mažiausiai aštuonias iš 11 regiono šalių, kuriose faktų tikrinimo organizacija yra Soroso finansuojama grupė (daugybė šalių, pavyzdžiui, Vengrija, Serbija ir Rumunija vis dar neturi oficialaus „Facebook“ trečiųjų šalių faktų tikrintojo programos arba tokios informacijos straipsnio paskelbimo metu dar nebuvo).

Šios organizacijos turi galią cenzūruoti politinį turinį ir pažymėti turinį kaip „melagingą“ ar „dezinformaciją“. Kai tiek daug šių vadinamųjų „faktų tikrintojų“ gauna finansavimą iš Soroso, tai kelia rimtų klausimų dėl šališko požiūrio, be abejo, svarbiausiame pasaulio socialiniame tinkle. „Facebook“ faktų tikrinimo organizacijų, susietų tik su vienu žmogumi mastas, yra išties stulbinantis, ir Vidurio bei Rytų Europos šalys (tame tarpe ir Lietuva) nėra išimtis.

Lenkija

Lenkijoje „Facebook“ faktų tikrinimo klausimais bendradarbiauja su „Demagog“, kuris gauna finansavimą iš Stefano Batorofondo, vienos didžiausių progresyvių NVO šalyje. George’o Soroso Atviros visuomenės fondas investavo milijonus į Batory fondą. Jis yra ne tik didžiausias organizacijos donoras iš užsienio, bet ir prisidėjo kuriant organizaciją.

Finansinė ataskaita rodo, kad Šveicarijos Atviros visuomenės fondas skyrė 516 000 eurų Batoro fondui, o Atviros visuomenės institutas Budapešte paaukojo 280 000 eurų, o Niujorko atviros visuomenės skatinimo fondas – 260 000 eurų. Berlyno „Transparency International“, taip pat gaunanti pinigų iš Soroso, taip pat finansuoja Batoro fondą.

Batoro fondas atliko aktyvų vaidmenį kaip atkaklus Lenkijos valdančiosios konservatyviosios vyriausybės, kuriai vadovauja partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS) kritikas, įskaitant pranešimus, kuriuose teigiama, kad šalyje sumažėjo teisinės valstybės principai.

Pats Sorosas praeityje taip pat aktyviai kritikavo valdančią konservatyvią Lenkijos vyriausybę ir sustiprino anti-PiS žiniasklaidą, įskaitant bandymus nusipirkti antrą pagal dydį šalies radijo stotį, praneša „Deutsche Welle“.

Jis taip pat pavadino PiS lyderį Jaroslawą Kaczyńskį ir Vengrijos ministrą pirmininką Viktorą Orbáną „Europos vidaus priešais“, „okupavusiais“ savo šalių nacionalines vyriausybes.

Čekijos Respublika

2020 m. gegužės mėn. „Facebook“ patvirtino, kad Čekijos platforma „Demagog.cz“ teiks faktų tikrinimo paslaugą technologijų gigantui Čekijoje, vietoje Prancūzijos AFP agentūros, kuri anksčiau vykdė vadinamųjų melagingų naujienų tikrinimus.

Demagog.cz savo DUK skyriuje pripažino, kad anksčiau gavo finansavimą iš Soroso atvirosios visuomenės fondo.

„Demagog.cz“ taip pat gauna tiesioginį finansavimą iš „Orlický“ šeimos labdaros fondo („Nadační fond rodiny Orlických“), kuris gavo finansavimą iš Atviros visuomenės fondo Prahoje, teigiama 2018 m. ataskaitoje. Savo ruožtu, fondas taip pat teikia pinigų konkretiems Atviros visuomenės fondo projektams.

Atviros visuomenės fondas Prahoje iki 2012 m. buvo Soroso įsteigto Atviros visuomenės fondų tinklo dalis. Nors Prahos atvirosios visuomenės fondas tvirtina, kad jis nebėra finansiškai priklausomas nuo Soroso fondo, savo svetainėje fondas vis tik teigia, kad vis dar laikosi tos pačios ideologijos, pareikšdamas, kad yra „teigiamų pokyčių variklis“ ir atviros visuomenės šalininkas.

Demagog.cz gauna tiesioginį finansavimą iš Nepriklausomos žurnalistikos fondo (NFNZ). Nors NFNZ negauna jokio finansavimo iš su Sorosu susijusių NVO, NFNZ iš tikrųjų finansiškai remia Atviros visuomenės fondas Prahoje.

„Facebook“ naujienų partnerystės skyriaus vadovas Vidurio Europoje Guido Buelow pakomentavo „Facebook“ partnerystę su „Demagog.cz“ sakydamas: „Mes norime, kad„ Facebook “vartotojai būtų gerai informuoti, todėl mes nuolat ieškome naujų būdų sustabdyti melagingos informacijos mūsų platformoje plitimą. Mums didelė garbė išplėsti savo faktų tikrinimo programą Čekijoje bendradarbiaujant su „Demagog.cz“ platforma, kuri daugelį metų tikrino faktus Čekijos Respublikoje ir tuo pačiu skatino faktų tikrinimą per edukacinius projektus ir seminarus.“

Lietuva

Lietuvoje „Facebook“ remiasi „Re: Baltica“ kaip trečiosios šalies faktų tikrintoju. Organizacija gauna pinigus iš Soroso ir savo tinklalapio pirmajame puslapyje „Atviros visuomenės fondą“ nurodo kaip vieną iš rėmėjų.

„Džiaugiamės galėdami pradėti savo trečiųjų šalių faktų tikrinimo programą Latvijoje ir Estijoje ir išplėsti ją Lietuvoje su „Re: Baltica“ ir „Delfi“ (ir 15min). Kova su melagingomis naujienomis yra atsakomybė, į kurią žiūrime rimtai, todėl mes nuolat ieškome būdų, kaip padėti sustabdyti dezinformacijos plitimą mūsų platformoje “, – apie savo naujoves sakė Jacobas Turowski, Baltijos šalių ir Lenkijos viešosios politikos vadovas„ Facebook “.

Toliau sąraše eina Bosnija-Hercegovina, Juodkalnija, Makedonija, Kroatija ir Ukraina. Visose jose veikia Džordžo Soroso Atviros visuomenės fondas arba jo filialai finansuojantys faktų tikrinimo grupes.

Kodėl Facebookui yra svarbūs faktų tikrintojai

Faktų tikrintojų veikla „Facebook“ yra prieštaringa dėl jų didelės įtakos nustatant, kas visuomenės nuomone yra tikra ir jas melaginga. Nors daugelis šių organizacijų kovoja su aiškiai melaginga informacija, jos turi galingas galimybes cenzūruoti ir politinį ar socialinį turinį, su kuriuo jos gali nesutikti.

Dabar konservatyvių žiniasklaidos priemonių, kovojančių su cenzūros banga, galimybės stipriai sumažėjo.

Šią problemą iliustruoja įtakingas Vokietijos maršalo fondas (GMF), kuris praėjusią savaitę pareikalavo, kad socialinių tinklų gigantai, tokie kaip „Facebook“ ir „Twitter“, slopintų konservatyvias žiniasklaidos priemones, tokias kaip „Fox News“, „Breitbart“, „The Blaze“ ir „The Federalist“, o GMF tvirtina, kad jos yra „melagingų naujienų“ agentūros.

GMF taip pat yra finansuojamas Atviros visuomenės fondo, per metus gaunantis nuo 250 000 iki 499 000 JAV dolerių ir daugiau kaip 1 mln. dolerių iš JAV ir Vokietijos vyriausybių.

„Wall Street Journal“ redakcija, rašydama apie neįtikėtinus GMF raginimus „užgniaužti“ ištisas naujienų agentūras, mano, kad ataskaita demonstruoja „kaip netikrų naujienų baimės panaudojamos cenzūros skatinimui“.

Po „Facebook“ ir „Twitter“ sprendimų dalyvauti masinėje cenzūroje ir „New York Post“ bombos sprogimui prilygstančio straopsnio, kuriame buvo pranešama apie Džo Baideno (Joe Biden) tariamus ryšius su „Burisma“, nerimaujama, kad šios socialinės žiniasklaidos platformos gali vis labiau kištis į rinkimus tam tikrų kandidatų ar asmenų vardu. Naudodamos priedangai trečiųjų šalių faktų tikrintojais, šios socialinės žiniasklaidos platformos gali palaidoti istorijas, kurios kenkia platformų palaikomiems kandidatams.

Pavyzdžiui, vienas iš „Facebook“ faktų tikrintojų, „The Dispatch“, šį mėnesį pranešė apie melagingą faktų patikrą dėl dviejų „Women Speak Out PAC“ reklamų, todėl „Facebook“ įtraukė abu skelbimus į juodąjį sąrašą. Dispatch siejamas su „NeverTrump“ neokonservatoriais Davidu Frenchu, Jonahu Goldbergu ir Stevenu Hayesu. Skelbimuose teisingai teigta, kad Džo Baidenas naudoja platformą, kuri leistų daryti abortus iki pat vaiko gimimo momento.

Dispatch pripažino, kad jų faktų patikrinimas buvo melagingas, bet ne anksčiau nei sunaikino reklamos pasiekiamumą kritiniu rinkimų laikotarpiu. Organizacija parašė:

„Faktų patikrinimas buvo paskelbtas per klaidą ir juodraščio forma, prieš vykdant galutinę redakciją ir mūsų pačių vidaus faktų tikrinimo procesą. Dėl to virusiniam įrašui buvo suteiktas „Iš dalies klaidingas „įvertinimas, kuris, kaip mes nustatėme: nėra pateisinamas baigus „faktų tikrinimo procesą“.

Matomai, „Facebook“ trečiųjų šalių faktų tikrintojai, bent jau popieriuje, kovoja su „netikromis naujienomis“, tačiau kai tampa politiškai tikslinga konkuruojančius požiūrius žymėti „netikromis naujienomis“, jų pozicija subręsta piktnaudžiavimui.

PARAMA. infa.lt Naujienlaiškis
žiūrėjo 3 250

Žymos

Atsiliepimų 2

 1. Eugenijus    -  2021-12-22, 10:55

  O kas tikrina tuos faktų tikrintojus?Juk čia sudaromos visos sąlygos tuo piktnaudžiauti.

  Atsakyti į šį komentarą
 2. Vygandas    -  2021-12-22, 14:47

  Teisingai, turi būti VIENA Tiesa, kaip buvo laikraštis „Tiesa“, rusiškai „Pravda“… Kas būtų, jei mąstantys žmonės pradėtų rašinėti prieš eksperinentinius didžiojo biznio skiepus ar net prieš psichinių iškrypimus…

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškis


Paremti infa.lt per PayPal
Lasvas žodis

Apklausa

Ar pritariate dvigubai ir daugiau pilietybių?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Įsiklausykite į „Amnesty International“ žinią ir nešaudykite į pasiuntinį

Įsiklausykite į „Amnesty International“ žinią ir nešaudykite į pasiuntinį

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Linas Bitvinskas: atsakymas vedantiems į globalų pasaulį

Linas Bitvinskas: atsakymas vedantiems į globalų pasaulį

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Kas yra elitas valstybėje

Algimantas Rusteika. Kas yra elitas valstybėje

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Žvilgsnis į praeitį dabarties akimis

Algimantas Rusteika. Žvilgsnis į praeitį dabarties akimis

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Robertas Šarknickas: „Perlas“ prarado moralinę teisę prekiauti lošimo bilietais“

Robertas Šarknickas: „Perlas“ prarado moralinę teisę prekiauti lošimo bilietais“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Gabrielius Landsbergis ragina „laisvąjį pasaulį“ stoti į konfrontaciją su Kinija

Gabrielius Landsbergis ragina „laisvąjį pasaulį“ stoti į konfrontaciją su Kinija

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Besivadinantys Vokietijos katalikais atmeta Vatikano poziciją dėl abortų

Besivadinantys Vokietijos katalikais atmeta Vatikano poziciją dėl abortų

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Kol dar nevėlu

Jolanta Blažytė. Kol dar nevėlu

atsiliepimų 10 Skaityti visą įrašą
    Ligitas Kernagis. Homoseksualų vadovaujamos vaikų stovyklos

Ligitas Kernagis. Homoseksualų vadovaujamos vaikų stovyklos

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Kaip mus apgaudinėja ir apiplėšinėja

Algimantas Rusteika. Kaip mus apgaudinėja ir apiplėšinėja

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Kultūros karas prieš „vertybes“

Arvydas Daunys. Kultūros karas prieš „vertybes“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Lietuvis kovojantis Ukrainoje: Ar gauname pagalbą iš Lietuvos valdžios? – NE, absoliučiai jokios

Lietuvis kovojantis Ukrainoje: Ar gauname pagalbą iš Lietuvos valdžios? – NE, absoliučiai jokios

atsiliepimų 10 Skaityti visą įrašą
    Rublio kursas kyla, o Putinas yra stipresnis nei bet kada – mūsų sankcijos nepasiteisino: Guardian

Rublio kursas kyla, o Putinas yra stipresnis nei bet kada – mūsų sankcijos nepasiteisino: Guardian

atsiliepimų 18 Skaityti visą įrašą
    Jplanta Blažytė. Apie gyvenimą pageidavimų sukurtoje realybėje

Jplanta Blažytė. Apie gyvenimą pageidavimų sukurtoje realybėje

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą

Gera baudelė, taip ir reikia guglistams, gal ateis į protą...

O tavo zmona ir tave jau tratina ir dar daugybe tokiu avinu besmegeniu siam kraste....

labai panašiai elgiasi ir mūsų vyriausybė provokuodama Rusijos agresiją visokiomis nesąmoningomis sankcijomis ir taip pastatydami...

S

Tau lengviau kad tratina kaimyno žmona,o ne tavo.....Bet kas bus,jeigu rytoj ateis tavosios?Tu nesutiksi,garsiai piktinsiesi-kur...

Kai verslui padėti - nėra pinigų. Negana to, kad šalies politikai kišasi į kitų Respublikų...

Vengrija turi gaspadorių o ne povą. Jam rūpi jo šalies gerovė. Toks ir turi būti...

Dar pasidomėkite kas tą judėjimą remia. Bus įdomu. Ar jis tikrai iš apačių kilęs? Kaip...

kad "Lenin - takoj molodoj i junnyj oktiabrj vpieredi!"... Na,kuo gi skiriames!? Tik tuo,kad tada...

"elitas" to akmens nenesa nei pirstu,nei varpa! Jis - sedi ant to nesamo akmens! Bet,kas...

apie tai mums snekejo trumpam pargrize tautieciai is uz "gelezines uzdangos",kai tai jau leido Gorbis,o...

UK dar yra samoningu pilieciu!? Saunuoliai!...