• Naujienos
 • Parama
 • Apie infa.lt
 • Rinkmenos
 • Galerija

infa.lt

Džordžas Sorosas finansuoja 8 iš 11 „Facebook“ faktų tikrinimo organizacijų Vidurio ir Rytų Europoje

Džordžas Sorosas finansuoja 8 iš 11 „Facebook“ faktų tikrinimo organizacijų Vidurio ir Rytų Europoje

22 gruodžio
09:40 2021

Atnaujinta, pirmą kartą straipsnis paskelbtas 2020 m, gruodžio 15 d.

Kai reikalas prieina iki politinio turinio ir reikia nuspręsti, kas yra tiesa, o kas yra dezinformacija, Vidurio ir Rytų Europoje „Facebook“ remiasi trečiųjų šalių organizacijomis, vykdančiomis faktų tikrinimą, ir daugelį šių organizacijų finansuoja progresyvus milijardierius Džordžas Sorosas (George Soros).

Šiuo metu „Facebook“ turi daugiau nei 60 partnerių, kurie tikrina turinį daugiau nei 50-čia kalbų visame pasaulyje. Kaip anksčiau pranešė „Remix News“, 18 iš 20 „Facebook“ pasaulinės faktų tikrinimo tarybos narių turi ryšių su Džordžu Sorosu, kuris visame pasaulyje skyrė finansavimą liberalioms iniciatyvoms, įskaitant daugiau kaip 50 mln. JAV dolerių, kuriuos jis išleido prezidento pergalei prieš prezidentą Donaldą Trumpą (Donald Trump) ir pastangoms pakenkti konservatyvioms Vengrijos ir Lenkijos vyriausybėms.

Vis dėlto Soroso įtaka socialinės žiniasklaidos milžinei nesibaigia globalia „Facebook“ faktų tikrinimo lenta. Jis taip pat finansuoja ar netiesiogiai finansuoja trečiųjų šalių faktų tikrintojus, kurie bendradarbiauja su „Facebook“ konkrečiose šalyse, įskaitant Didžiąją Britaniją, Jungtines Valstijas ir Ispaniją. Jo finansuojami Factcheckeriai vis dažniau yra ir Centrinėje Europoje, o „Remix News“ identifikuoja mažiausiai aštuonias iš 11 regiono šalių, kuriose faktų tikrinimo organizacija yra Soroso finansuojama grupė (daugybė šalių, pavyzdžiui, Vengrija, Serbija ir Rumunija vis dar neturi oficialaus „Facebook“ trečiųjų šalių faktų tikrintojo programos arba tokios informacijos straipsnio paskelbimo metu dar nebuvo).

Šios organizacijos turi galią cenzūruoti politinį turinį ir pažymėti turinį kaip „melagingą“ ar „dezinformaciją“. Kai tiek daug šių vadinamųjų „faktų tikrintojų“ gauna finansavimą iš Soroso, tai kelia rimtų klausimų dėl šališko požiūrio, be abejo, svarbiausiame pasaulio socialiniame tinkle. „Facebook“ faktų tikrinimo organizacijų, susietų tik su vienu žmogumi mastas, yra išties stulbinantis, ir Vidurio bei Rytų Europos šalys (tame tarpe ir Lietuva) nėra išimtis.

Lenkija

Lenkijoje „Facebook“ faktų tikrinimo klausimais bendradarbiauja su „Demagog“, kuris gauna finansavimą iš Stefano Batorofondo, vienos didžiausių progresyvių NVO šalyje. George’o Soroso Atviros visuomenės fondas investavo milijonus į Batory fondą. Jis yra ne tik didžiausias organizacijos donoras iš užsienio, bet ir prisidėjo kuriant organizaciją.

Finansinė ataskaita rodo, kad Šveicarijos Atviros visuomenės fondas skyrė 516 000 eurų Batoro fondui, o Atviros visuomenės institutas Budapešte paaukojo 280 000 eurų, o Niujorko atviros visuomenės skatinimo fondas – 260 000 eurų. Berlyno „Transparency International“, taip pat gaunanti pinigų iš Soroso, taip pat finansuoja Batoro fondą.

Batoro fondas atliko aktyvų vaidmenį kaip atkaklus Lenkijos valdančiosios konservatyviosios vyriausybės, kuriai vadovauja partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS) kritikas, įskaitant pranešimus, kuriuose teigiama, kad šalyje sumažėjo teisinės valstybės principai.

Pats Sorosas praeityje taip pat aktyviai kritikavo valdančią konservatyvią Lenkijos vyriausybę ir sustiprino anti-PiS žiniasklaidą, įskaitant bandymus nusipirkti antrą pagal dydį šalies radijo stotį, praneša „Deutsche Welle“.

Jis taip pat pavadino PiS lyderį Jaroslawą Kaczyńskį ir Vengrijos ministrą pirmininką Viktorą Orbáną „Europos vidaus priešais“, „okupavusiais“ savo šalių nacionalines vyriausybes.

Čekijos Respublika

2020 m. gegužės mėn. „Facebook“ patvirtino, kad Čekijos platforma „Demagog.cz“ teiks faktų tikrinimo paslaugą technologijų gigantui Čekijoje, vietoje Prancūzijos AFP agentūros, kuri anksčiau vykdė vadinamųjų melagingų naujienų tikrinimus.

Demagog.cz savo DUK skyriuje pripažino, kad anksčiau gavo finansavimą iš Soroso atvirosios visuomenės fondo.

„Demagog.cz“ taip pat gauna tiesioginį finansavimą iš „Orlický“ šeimos labdaros fondo („Nadační fond rodiny Orlických“), kuris gavo finansavimą iš Atviros visuomenės fondo Prahoje, teigiama 2018 m. ataskaitoje. Savo ruožtu, fondas taip pat teikia pinigų konkretiems Atviros visuomenės fondo projektams.

Atviros visuomenės fondas Prahoje iki 2012 m. buvo Soroso įsteigto Atviros visuomenės fondų tinklo dalis. Nors Prahos atvirosios visuomenės fondas tvirtina, kad jis nebėra finansiškai priklausomas nuo Soroso fondo, savo svetainėje fondas vis tik teigia, kad vis dar laikosi tos pačios ideologijos, pareikšdamas, kad yra „teigiamų pokyčių variklis“ ir atviros visuomenės šalininkas.

Demagog.cz gauna tiesioginį finansavimą iš Nepriklausomos žurnalistikos fondo (NFNZ). Nors NFNZ negauna jokio finansavimo iš su Sorosu susijusių NVO, NFNZ iš tikrųjų finansiškai remia Atviros visuomenės fondas Prahoje.

„Facebook“ naujienų partnerystės skyriaus vadovas Vidurio Europoje Guido Buelow pakomentavo „Facebook“ partnerystę su „Demagog.cz“ sakydamas: „Mes norime, kad„ Facebook “vartotojai būtų gerai informuoti, todėl mes nuolat ieškome naujų būdų sustabdyti melagingos informacijos mūsų platformoje plitimą. Mums didelė garbė išplėsti savo faktų tikrinimo programą Čekijoje bendradarbiaujant su „Demagog.cz“ platforma, kuri daugelį metų tikrino faktus Čekijos Respublikoje ir tuo pačiu skatino faktų tikrinimą per edukacinius projektus ir seminarus.“

Lietuva

Lietuvoje „Facebook“ remiasi „Re: Baltica“ kaip trečiosios šalies faktų tikrintoju. Organizacija gauna pinigus iš Soroso ir savo tinklalapio pirmajame puslapyje „Atviros visuomenės fondą“ nurodo kaip vieną iš rėmėjų.

„Džiaugiamės galėdami pradėti savo trečiųjų šalių faktų tikrinimo programą Latvijoje ir Estijoje ir išplėsti ją Lietuvoje su „Re: Baltica“ ir „Delfi“ (ir 15min). Kova su melagingomis naujienomis yra atsakomybė, į kurią žiūrime rimtai, todėl mes nuolat ieškome būdų, kaip padėti sustabdyti dezinformacijos plitimą mūsų platformoje “, – apie savo naujoves sakė Jacobas Turowski, Baltijos šalių ir Lenkijos viešosios politikos vadovas„ Facebook “.

Toliau sąraše eina Bosnija-Hercegovina, Juodkalnija, Makedonija, Kroatija ir Ukraina. Visose jose veikia Džordžo Soroso Atviros visuomenės fondas arba jo filialai finansuojantys faktų tikrinimo grupes.

Kodėl Facebookui yra svarbūs faktų tikrintojai

Faktų tikrintojų veikla „Facebook“ yra prieštaringa dėl jų didelės įtakos nustatant, kas visuomenės nuomone yra tikra ir jas melaginga. Nors daugelis šių organizacijų kovoja su aiškiai melaginga informacija, jos turi galingas galimybes cenzūruoti ir politinį ar socialinį turinį, su kuriuo jos gali nesutikti.

Dabar konservatyvių žiniasklaidos priemonių, kovojančių su cenzūros banga, galimybės stipriai sumažėjo.

Šią problemą iliustruoja įtakingas Vokietijos maršalo fondas (GMF), kuris praėjusią savaitę pareikalavo, kad socialinių tinklų gigantai, tokie kaip „Facebook“ ir „Twitter“, slopintų konservatyvias žiniasklaidos priemones, tokias kaip „Fox News“, „Breitbart“, „The Blaze“ ir „The Federalist“, o GMF tvirtina, kad jos yra „melagingų naujienų“ agentūros.

GMF taip pat yra finansuojamas Atviros visuomenės fondo, per metus gaunantis nuo 250 000 iki 499 000 JAV dolerių ir daugiau kaip 1 mln. dolerių iš JAV ir Vokietijos vyriausybių.

„Wall Street Journal“ redakcija, rašydama apie neįtikėtinus GMF raginimus „užgniaužti“ ištisas naujienų agentūras, mano, kad ataskaita demonstruoja „kaip netikrų naujienų baimės panaudojamos cenzūros skatinimui“.

Po „Facebook“ ir „Twitter“ sprendimų dalyvauti masinėje cenzūroje ir „New York Post“ bombos sprogimui prilygstančio straopsnio, kuriame buvo pranešama apie Džo Baideno (Joe Biden) tariamus ryšius su „Burisma“, nerimaujama, kad šios socialinės žiniasklaidos platformos gali vis labiau kištis į rinkimus tam tikrų kandidatų ar asmenų vardu. Naudodamos priedangai trečiųjų šalių faktų tikrintojais, šios socialinės žiniasklaidos platformos gali palaidoti istorijas, kurios kenkia platformų palaikomiems kandidatams.

Pavyzdžiui, vienas iš „Facebook“ faktų tikrintojų, „The Dispatch“, šį mėnesį pranešė apie melagingą faktų patikrą dėl dviejų „Women Speak Out PAC“ reklamų, todėl „Facebook“ įtraukė abu skelbimus į juodąjį sąrašą. Dispatch siejamas su „NeverTrump“ neokonservatoriais Davidu Frenchu, Jonahu Goldbergu ir Stevenu Hayesu. Skelbimuose teisingai teigta, kad Džo Baidenas naudoja platformą, kuri leistų daryti abortus iki pat vaiko gimimo momento.

Dispatch pripažino, kad jų faktų patikrinimas buvo melagingas, bet ne anksčiau nei sunaikino reklamos pasiekiamumą kritiniu rinkimų laikotarpiu. Organizacija parašė:

„Faktų patikrinimas buvo paskelbtas per klaidą ir juodraščio forma, prieš vykdant galutinę redakciją ir mūsų pačių vidaus faktų tikrinimo procesą. Dėl to virusiniam įrašui buvo suteiktas „Iš dalies klaidingas „įvertinimas, kuris, kaip mes nustatėme: nėra pateisinamas baigus „faktų tikrinimo procesą“.

Matomai, „Facebook“ trečiųjų šalių faktų tikrintojai, bent jau popieriuje, kovoja su „netikromis naujienomis“, tačiau kai tampa politiškai tikslinga konkuruojančius požiūrius žymėti „netikromis naujienomis“, jų pozicija subręsta piktnaudžiavimui.

Infa.lt
Parama - Ačiū!  
žiūrėjo 3 109

Žymos

Atsiliepimų 2

 1. Eugenijus    -  2021-12-22, 10:55

  O kas tikrina tuos faktų tikrintojus?Juk čia sudaromos visos sąlygos tuo piktnaudžiauti.

  Atsakyti į šį komentarą
 2. Vygandas    -  2021-12-22, 14:47

  Teisingai, turi būti VIENA Tiesa, kaip buvo laikraštis „Tiesa“, rusiškai „Pravda“… Kas būtų, jei mąstantys žmonės pradėtų rašinėti prieš eksperinentinius didžiojo biznio skiepus ar net prieš psichinių iškrypimus…

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Paremti infa.lt per PayPal

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Šeimų Sąjūdis
Lasvas žodis

Apklausa

Prasidėjo 5-11 metų vaikų skiepijimas. Ar skiepysite?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Andrius Martinkus. Režimas ir „nacionaliniai interesai“ – tarp beprotybės ir nusikaltimo

Andrius Martinkus. Režimas ir „nacionaliniai interesai“ – tarp beprotybės ir nusikaltimo

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Bilas Geitsas: Vakcinos nėra tvarios, „Omicron“ gali tapti COVID-19 endeminiu susirgimu

Bilas Geitsas: Vakcinos nėra tvarios, „Omicron“ gali tapti COVID-19 endeminiu susirgimu

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Aloyzas Sakalas. Rimtai apie Galimybių pasą

Aloyzas Sakalas. Rimtai apie Galimybių pasą

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Teisininkas D. Vanhara: Lietuvos žmonės rizikuoja patirti nuostolius, kurie gali vargiai sutilpti į aštuonių nulių zoną

Teisininkas D. Vanhara: Lietuvos žmonės rizikuoja patirti nuostolius, kurie gali vargiai sutilpti į aštuonių nulių zoną

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Pratrūko medikai: ateikite mūsų ginti – šalį užvaldė fašistai – pandemija farmacijos dylerių rankose (video)

Pratrūko medikai: ateikite mūsų ginti – šalį užvaldė fašistai – pandemija farmacijos dylerių rankose (video)

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Ko valdantieji negali, Lenkija ima ir padaro, todėl lietuviai vyksta apsipirkti į ją, palikdami ten milijonus

Ko valdantieji negali, Lenkija ima ir padaro, todėl lietuviai vyksta apsipirkti į ją, palikdami ten milijonus

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Agnė Širinskienė. Apie tai, kaip ši valdžia atvėrė Lietuvai JAV rinką

Agnė Širinskienė. Apie tai, kaip ši valdžia atvėrė Lietuvai JAV rinką

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Sausio 13 minėjimas prie Seimo. Ar vyriausybė išdrįs įvesti karantiną iki tos dienos?

Sausio 13 minėjimas prie Seimo. Ar vyriausybė išdrįs įvesti karantiną iki tos dienos?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Leonas Kerosierius. Aš ateisiu sausio 11 prie Seimo į Lietuvos raidyno pakasynas

Leonas Kerosierius. Aš ateisiu sausio 11 prie Seimo į Lietuvos raidyno pakasynas

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Informacija be išvadų

Jolanta Blažytė. Informacija be išvadų

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    A;gimantas Rusteika. Nekrologas žurnalistikai

A;gimantas Rusteika. Nekrologas žurnalistikai

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Negalime ištisai gyventi ekstremalioje situacijoje, baimėje, ir skiepytis kas pusę metų

Arvydas Daunys. Negalime ištisai gyventi ekstremalioje situacijoje, baimėje, ir skiepytis kas pusę metų

atsiliepimų 9 Skaityti visą įrašą
    Tai kas pasakojama apie Covid yra beprotiška ir nelogiška… ir galbūt tai ne atsitiktinumas

Tai kas pasakojama apie Covid yra beprotiška ir nelogiška… ir galbūt tai ne atsitiktinumas

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Skiepas jums duoda tik tiek, kiek leidžia dalyvauti visuomenės gyvenime – tai ne medicininis sprendimas, o kur kas daugiau. Kas gi?

Skiepas jums duoda tik tiek, kiek leidžia dalyvauti visuomenės gyvenime – tai ne medicininis sprendimas, o kur kas daugiau. Kas gi?

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą

Jis reikalingas tam kad pripratinti avis būti paklusniom ir vykdyti nurodymus...

Hm

Tai skaičius kuris rodo kiek Lietuvoje kvailų tėvų......

Hm

Gestapo pasas... Dulkys - omicron vienodai užsikrečia ir serga skiepyti, neskiepyti ir persirgę... Tai kokio...

GP

Ne(priklausomybės) vaisius....

geriausiai internetines grėsmes neutralizuoja elektros atjungimas...

Laikas Lietuvoje įsteigti Katalonijos, Donecko Liaudies Respublikos, Lugansko Liaudies Respublikos, Šiaurės Kipro, Škotijos, Teksaso, Abchazijos,...

As pritrenkta-net 40% vaiku paskuepyti ! Negi tevai jau visai nebemyli savo vaiku?...

Jie nieko nebaigailės Lina...

Rasa psmirškit laukti iš jų logikos.Čia vyksta nuodijimas...

Kaip turi gėdos meluoti,pagailėkit nors vaikų,jie verti gyventi pilnavertį gyvenimą be brukama per prievartą marmalų...

Norėti nedraudžiama vargšas žmogus...