infa.lt

Kur esame ir kur norime būti

Kur esame ir kur norime būti

12 gruodžio
12:00 2019

Kur mes esame – iš tikrųjų visi tai žinote. Visi apie tai kalba ir visi skelbia, kad mes esame Nepriklausomybėje. Ne… priklausomybėje.

Kitas klausimas – o kur norėtume būti? Aš tai manau, kad norėčiau būti tokioje būklėje, kur būčiau savarankiškas ir atsakingas už savo veiksmus. Ne priklausomas, o savarankiškas ir atsakingas už savo veiksmus. Neaišku, kiek visai mūsų visuomenei tai aktualu.

Gali būti, kad tie, kuriems savarankiškumas ir atsakomybė buvo pirmaeiliai dalykai, tai nusprendė… – kaip vienas mano bičiulis gerai pasakė: „aš supratau, kad gėrį sukurti sau ir savo aplinkai yra daug lengviau nei visai visuomenei“ – … jie matyt priėmė sprendimą ir emigravo. Tokiu būdu tokių žmonių sąstatas visuomenėje – kurie norėjo gyventi savarankiškai ir atsakingai – ėmė ir sumažėjo, dėl to neaišku, ką mūsų visuomenė apie tai dabar galvoja.

Nepriklausomybė. Šitas terminas buvo paleistas, oponuojant Vytauto Landzbergio būreliui, kuris kūrė Konstituciją ir rašė: „suverenitetas Tarybų Sąjungos sudėtyje“.

Suverenitetas yra savarankiškumas, o nepriklausomybė yra noras išeiti iš priklausomybės. „Nepriklausomybė“ baigia naudingai telkti tada, kai tik išeiname iš priklausomybės. Po to ją tęsiant pasireiškia grįžtamasis ryšys, grįžtamoji banga atgal. Man teko diskutuoti su vienu atsargos karininku, kuris išvardino mūsų priklausomybės laipsnį. Ir jis šią minutę yra totalus.

Mes nieko, absoliučiai nieko negalime savarankiškai padaryti dėl to, kad esame įjungti į pasaulines, planetarines struktūras, ir be derinimo, be diktato iš tų struktūrų mažoj kiškučių Lietuvoj nieko negalime savarankiškai.

Gali būti, kad šitas vajus, arba banga kurti partijas Lietuvoje: Arvydo Juozaičio „Santalka Lietuvai“, Algirdo Mačiulaičio sumanymas telkti „Sambūrį Pilietinis Solidarumas“, Vytautas Radžvilas kažką su „Nacionaliniu …“ pavadinime ruošiasi daryti. Gali būti, kad mes iš tikrųjų jau perėjome tą ribą, po kurios nebegrįžtama. Labai gali būti, kad yra taip, ir tada jau negrįžtamumo akivaizdoje visa tai vyksta.

Mano akimis žiūrint… Aš partijų atžvilgiu esu visiškas cinikas, aš manau, kad tos partijos praktiškai niekur mūsų neveda šiandien, turint galvoje tai, kad visos tos partijos, kurios dominuoja, yra iš tos kagėbistinės-komunistinės abitūros šaikos sukurtos, kuri Žemės Referendumo fone pasireiškė labai stipriai kaip Tėvynės Pardavėjų Sąjunga, tai – Tėvynės Sąjunga, Socdemai, Liberalai.

Naglis Puteikis yra sakęs, kad jų partijos pusė rinko parašus, bet visi žinome, kad partijos vadovybė kategoriškai priešinosi tam. Vis tik: kur vadovybė kreipia, kur esantis kapitono tiltelyje vairą kreipia, ten visas laivas ir plaukia.

Labai smarkiai nebesiplėtojant, mano supratimu visos iniciatyvos yra geros. Aš nešu tokią iniciatyvą, kurią mes drauge su Pranu Valicku stengiamės dabar viešinti, tai yra sumanymas organizuotis bendruomenėse iniciatyviems žmonėms, nepriklausomai nuo kažkokių partinių požiūrių, o priklausomai nuo pilietiškumo ir nuo noro savarankiškai spręsti savo reikalus, savo klausimus.

Tokios asociacijos galėtų tapti pilietinėm-politinėm, politinius tikslus keliančiom. Jos gali būti „prisegtos“, t.y., susiorientavę į rinkimines apygardas ir vienmandatėse remti vienmandatininkus iš savo tarpo arba iš artimos aplinkos – jiems tinkamus žmones.

Tada klausimas: ką ir kokiu pagrindu? PROGRAMINIU PAGRINDU. Programinių tikslų pagrindu. Ir jeigu sugebėtume sukurti bendrą visai visuomenei, visuomenės gyvybingumą stiprinančią programą, sukurti programinius tikslus ir juos paskleisti šitokiu būdu per Lietuvą, per tas asociacijas.., o iš tų asociacijų galėtų kilti kandidatai, tada planas yra toks: reikalingos komandos rinkimuose.

Be komandos rinkimuose nieko nepadarysi: parašus reikia rinkti, reikia agitaciją pravesti, reikia lėšas rinkimams surinkti.

Bendruomenės skirtingose vietose – skirtingo stiprumo. Yra stiprių bendruomenių. Gali būti, kad Žemaitijoje yra ypatingai stiprių bendruomenių, yra ir išsibarsčiusių, „atomizuotų“ iniciatyvių žmonių, t.y., vienose vietose gali būti sėkminga iniciatyva, kitose – nesėkminga, tačiau po to bus savivaldos rinkimai, po to – Prezidento rinkimai, dar po to – vėl Seimo rinkimai ir taip toliau. Šioje vietoje galėtų formuotis bendruomeninė-pilietinė iniciatyva.

Bendruomenėms, asociacijoms steigti tikrai nereikia dviejų tūkstančių narių, pakanka trijų asmenų kaip būtino minimumo, tam, kad… Aišku, trijų asmenų asociacija yra labai silpna. Tokia asociacija labai silpna būtų, bet įsteigimas yra paprastas ir čia nereikia daugybės asmenų, kurie yra pasyvūs, inertiški.

Ten turėtų susirinkti aktyvūs žmonės, kurie sutaria dėl BENDRŲ, PAGRINDINIŲ TIKSLŲ. Ir pagrindinis klausimas – kaip šitą bendrą visai Lietuvos visuomenei, gyvybingumą grąžinančių tikslų sąrašą suformuoti, padaryti.

Mes esame susitarę tam panaudoti gruodžio 14-tą dieną Vilniuje. Panaudoti, kadangi Arvydas Juozaitis su savo štabu nusprendė, kad gruodžio 14-ta yra probleminė dėl kelių priežasčių: sunkiai renkasi tie virš 2000 pareiškimų ir įgaliojimų kurti partiją ir, gali būti, kad ta salė į kurią nusitaikyta, gali būti užimta tuo metu.

Taigi, mes esame sumanę panaudoti gruodžio 14-tą dieną Vilniuje ir padaryti tą dieną ir dar vėliau keletą iniciatyvinės grupės susitikimų. Žmonių, kurie turi kritišką mąstymą ir yra kai kuriose srityse specialistai. Ir bandyti tą bendrą programą formuoti. Projektą tos programos jau turime.

Tai tiek.

Antanas Andziulis
Visuomenės Interesų Instituto iniciatyvinės grupės narys

 


Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar reikia sugrąžinti privalomą kaukių dėvėjimą?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas

oi valstybė turės išlaidų per tiek posėdžių. jūs sėdėkit ir spręskit ir spręskit ir spręskit...

Iki šiol tolerantiškai žiūrėjau į mažumas, jos man nekliudė. Dabar matau, kad tai buvo klaida,...

Tuoj pasirodys, kad koronavirusinė isterija tuščias burbulas, visi imunitetą įgis be jokių vakcinų. Įdomu kaip...

Pasirašiau. Šventas ir nieko man nekainuojantis reikalas. rekomenduoju visiems pasirašyti, kas nori, kad jų vaikai...

Iki ko žmonija dasirito.... Žmonės, nepasiduokim šitom nesamonėm.... Kad ir kaip gaila tų pasimetusių žmonių.......

gražių paveiksliukų galerija: liaudiesmenas.livejournal.com...

pzdc, kaip mažumos pradeda reguliuot gyvenimo taisykles normaliai daugumai. Ar ne laikas grįžt į laikotarpį...

Bet aš jums padėsiu, jūs galite įsivesti į google paiešką šią pavardę Beda M. Stadler...

Tai trolinat labiau už mane, nes kažkaip abejoju, kad turit rankose tą žurnalą, bet iš...

Hm

... na taip, visiška dur nių planeta. Prieš kokių 30 metų net neįsivaizdavau tokį žmonijos...

Tokio straipsnio nurodytame žurnale tuo laiku nėra. Taip kaip čia troliukai ?...

Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Kur esame ir kur norime būti* - nuoroda: https://infa.lt/39171/kur-esame-ir-kur-norime-buti/