infa.lt

Žmonės neįvertina juos supančių idiotų galimos žalos

Žmonės neįvertina juos supančių idiotų galimos žalos

gegužės 09
13:382019

Italų istorikas-ekonomistas Carlo M. Cipolla labai išsamiai ėmėsi klausimo apie kvailumo esmę. Ilgi tyrimų metai padėjo mokslininkui suformuluoti penkis universalius dėsnius, veikiančius bet kokioje visuomenėje. Pasirodė, jog kvailumas pats savaime yra kur kas pavojingesnis, nei mes įpratę manyti.

Ir taip, penki kvailumo dėsniai:

Pirmas kvailumo dėsnis

Žmogus visada neįvertina jį supančių idiotų skaičiaus

Skamba kaip apibendrinta banalybė ir snobizmas, bet gyvenimas įrodo šią tiesą. Kaip jūs bevertintumėte žmones, jūs nuolat susidursite su sekančiomis situacijomis:

Žmogus, kuris visada atrodė protingas ir racionalus, pasirodo esąs neįtikėtinu idiotu;

Kvailiai visą laiką išdygsta labiausiai neįtikėtinose vietose pačiu netinkamiausiu laiku, kad sugriautų jūsų planus.

Antras kvailumo dėsnis

Tikimybė to, kad žmogus kvailas nepriklauso nuo kitų jo savybių

Stebėjimų ir bandymų metai įtvirtino mintį, jog žmonės nėra lygūs, vieni kvaili, kiti ne, ir šią savybę suteikia gamta, o ne kultūriniai faktoriai. Žmogus yra kvailys taip pat, kaip jis yra raudonplaukis ar turi pirmą kraujo grupę. Jis toks gimė Likimo valia, jei galima taip pasakyti.

Sokratao statulaIšsilavinimas neturi nieko bendro su tam tikro kvailių skaičiaus visuomenėje buvimu. Tą patvirtino daugybiniai eksperimentai universitetuose su penkiomis grupėmis: studentais, biurų tarnautojais, aptarnaujančiu personalu, administracijos darbuotojais ir dėstytojais.

Kai aš analizavau žemos kvalifikacijos darbuotojų grupę, kvailių skaičius pasirodė didesnis, nei aš tikėjausi (Pirmas dėsnis), ir aš priskyriau tai socialinėms sąlygoms: neturtui, segregacijai, išsilavinimo trūkumui.

Tačiau kildamas aukščiau socialinėmis kopėčiomis, tą patį santykį aš aptikau baltųjų apykaklių ir studentų tarpe. Dar labiau įspūdinga pasirodė aptikti tą patį profesūros tarpe – ar ėmiausi mažo provincialaus koledžo, ar stambaus universiteto – ta pati dėstytojų dalis pasirodė esanti kvailiais.

Aš buvau taip apstulbintas rezultatų, jog nutariau atlikti eksperimentą su intelektualų elitu – Nobelio premijų laureatais. Išvada patvirtino gamtos superdėsnį: tas pats atitinkamas laureatų skaičius buvo kvailiais.

Mintį, kurią išreiškia Antrasis dėsnis sudėtinga priimti, tačiau daugybiniai eksperimentai patvirtina jo teisumą. Feministės patvirtina Antrąjį dėsnį, kadangi jis skelbia, jog kvailių moterų tarpe nėra daugiau, nei kvailių vyrų tarpe.

Trečiojo pasaulio gyventojai gali pasiguosti tuo, jog išsivysčiusios šalys ne tokios jau ir išsivysčiusios.

Antrojo dėsnio išvados gąsdinančios: nežiūrint į tai kur jūs būsite – ar aukštojoje Britanijos visuomenėje ar Polinezijoje, susidraugavę su vietiniais galvų medžiotojais; užsidarysite vienuolyne ar praleisite gyvenimo likutį lošimo užeigose su parsiduodančioms moterimis – jums visur teks susidurti su tokiu pat idiotų skaičiumi, kuris (Pirmasis dėsnis) visada bus didesnis nei jūs tikėjotės.

Trečias kvailumo dėsnis

Kvailys – tai žmogus, kurio veiksmai neša žalą kitam žmogui ar žmonių grupei, ir tuo pačiu neduoda jokios naudos veikiančiam subjektui ar netgi atsisuka prieš jį patį.

Trečiasis dėsnis numato, jog visi žmonės dalijasi į keturias grupes: prasčiokus (p), protingus (℗), banditus (B) ir kvailius (K).

Jeigu Jonas imasi veiksmų, kurie jam neša nuostolius ir tuo pačiu duoda naudą Petrui, tai jis priskiriamas prasčiokams („p“ zona). Jeigu Jonas daro kažką, kas duoda naudą ir jam, ir Petrui, – jis protingas, nes veikė protingai (℗ zona). Jeigu Jono veiksmai suteikia jam naudą, o Petras nuo jų kenčia, tai Jonas – banditas (B zona). Ir galiausiai, Jonas-kvailys atsiduria „K“ zonoje, kai žalą patiria visos pusės.

Nesunku įsivaizduoti žalos mastus, kuriuos sugeba padaryti kvailiai, patekę į vadovaujančius organus bei turėdami politinius ir socialinius įgaliojimus. Bet reikėtų atskirai patikslinti, kas būtent daro kvailius pavojingais.

Kvaili žmonės pavojingi tuo kad racionalūs žmonės su vargu gali įsivaizduoti kvailo elgesio logiką. Protingas žmogus lengvai supranta bandito logiką, todėl, kad banditas racionalus – jis tik visada nori gauti daugiau gėrybių ir tuo pačiu nėra pakankamai protingas, kad jas uždirbtų.

Banditas prognozuojamas, todėl jo atžvilgiu galima suplanuoti gynybą. Prognozuoti kvailio veiksmų neįmanoma, jis pakenks jums be priežasties, be tikslo, be plano, mažiausiai tikėtinoje vietoje, pačiu netinkamiausiu laiku. Jūs neturite galimybės įspėti, kada idiotas smogs savo smūgį.

Konfrontacijoje su kvailiu protingas žmogus pilnai atiduoda save kvailio malonei, daugiamotyvacinei būtybei be suprantamų protingam žmogui taisyklių.

Kvailio ataka įprastai užklumpa nepasiruošus.

Netgi tada, kai ataka tampa akivaizdi, nuo jos sudėtinga apsiginti, todėl, kad ji neturi racionalios struktūros.

Tai yra tai, apie ką rašė Šileris: „Prieš kvailybę bejėgiai net dievai“.

Ketvirtas kvailumo dėsnis

Ne-kvailai visada neįvertina griaunamąjį kvailių potencialą

Ne-kvailiai nuolat pamiršta apie tai, jog turėti reikalą su kvailiu, bet kuriuo laiko momentu, bet kurioje vietoje ir bet kokiomis sąlygomis – reiškia daryti klaidą, kuri brangiai kainuos ateityje.

Prasčiokai iš „P“ zonos įprastai nesugeba atpažinti kvailių iš „K“ zonos pavojaus, kas nėra stebėtina. Stebėtina kitkas, – kad kvailių nesugeba atpažinti ir protingi, ir banditai. Kvailio kompanijoje jie atsipalaiduoja ir mėgaujasi savo intelektiniu pranašumu, vietoje to, kad staigiai mobilizuotųsi ir minimizuotų galimą žalą, kai kvailys kažką tokio atliks.

Paplitęs stereotipas – esą kvailys kenkia tik pats sau. Ne. Nereikia painioti kvailių su bejėgiais prasčiokais. Niekada nekurkite aljanso su kvailiais, įsivaizduodami, jog galite pasinaudoti jais savo naudai – jeigu jūs taip pasielgsite, tai akivaizdu, jog jūs nesuprantate kvailumo prigimties.

Taip jūs patys suteiksite kvailiui erdvę, kurioje jis galės įsibėgėti ir padaryti didelę žalą.

Penktas kvailumo dėsnis

Kvailys – pats pavojingiausias asmenybės tipas

Išvada: Kvailys pavojingesnis, nei banditas.

Idealaus bandito veiksmų rezultatas – paprastas gėrybių perskirstymas nuo vieno žmogaus kitam. Visuomenei bendrai nuo to nei karšta, nei šalta. Jeigu visi sociumo nariai būtų idealūs banditai, viskas būtų supuvusiai tylu, bet katastrofa neištiktų. Visa sistema susieitų į turto perėjimą naudai tų, kas dėl to imasi veiksmų, o kadangi idealiais banditais būtų visi – sistema mėgautųsi stabilumu.

Tai paprastai galima pamatyti bet kurios šalies pavyzdžiu, kur valdžia korumpuota, o piliečiai nuolat apeina įstatymus.

Kada į sceną išeina kvailiai – paveikslas kardinaliai keičiasi. Jie daro žalą negaudami naudos. Gėrybės naikinamos, visuomenės gerovė krenta.

Istorija patvirtina, jog bet kuriuo periodu šalis progresuoja tuomet, kai valdžioje randasi pakankamai protingų žmonių, kad sulaikytų aktyvius kvailius ir neleistų jiems sugriauti to, ką sukūrė protingi.

Regresą patiriančioje šalyje kvailių tiek pat, tačiau viršūnėlėje pastebimas kvailų banditų dalies, o likusių gyventojų tarpe – naivių prasčiokų skaičiaus augimas. Tokia individų išsisluoksniavimo tvarka sustiprina kvailių veiksmų destruktyvias pasekmes, kai visa šalis rieda po velnių.

Atsiliepimų 3

 1. ak47   -  2019-05-09, 20:01

  Geras straipsnis

 2. Vertas paskaityti straipsnis   -  2019-05-10, 07:55

  Paskutinis sakinys apie mus…

 3. ome   -  2019-05-11, 21:45

  Carlo M. Cipolla.

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Už kurį Kandidatą į Prezidentus balsuosite 2-ame ture?


 • Už G. Nausėdą (43%, 70 balsavo)
 • Nebalsuosiu (28%, 46 balsavo)
 • Už I. Šimonytę (20%, 32 balsavo)
 • Dar nežinau (9%, 14 balsavo)

Viso balsavo: 162
Pradėta - 2019 gegužės 13 @ 09:49
Pabaiga - 2019 gegužės 26 @ 09:49

Leidžiama ... Leidžiama ...
  Viešas ritualas, politinė orgija, transas – tai prezidento rinkimai Lietuvoje

Viešas ritualas, politinė orgija, transas – tai prezidento rinkimai Lietuvoje

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Kuris vyras yra svarbiausias moters gyvenime?

Kuris vyras yra svarbiausias moters gyvenime?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Apie sėkmingumą

Apie sėkmingumą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Ugnius Kiguolis. Artėjant pasirinkimo momentui mano balsas nesikeičia – balsuosiu #priešingridą

Ugnius Kiguolis. Artėjant pasirinkimo momentui mano balsas nesikeičia – balsuosiu #priešingridą

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Gindama viešąjį interesą prokuratūra rengiasi smogti Kručinskų šeimai. Ar tai tikrai visuomenės interesas?

Gindama viešąjį interesą prokuratūra rengiasi smogti Kručinskų šeimai. Ar tai tikrai visuomenės interesas?

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Kodėl Lietuvos balsas nėra pakankamai girdimas ir kodėl dabar yra tinkamas laikas populizmą keisti į deramą valstybės atstovavimą

Kodėl Lietuvos balsas nėra pakankamai girdimas ir kodėl dabar yra tinkamas laikas populizmą keisti į deramą valstybės atstovavimą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Kunigai neturi kištis į politiką, agituojančią prieš Šimonytę

Kunigai neturi kištis į politiką, agituojančią prieš Šimonytę

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Net konservatoriai ima suprasti, kad būtina vykdyti tradicinei šeimai palankią politiką, sprendžiant demografinę ES krizę

Net konservatoriai ima suprasti, kad būtina vykdyti tradicinei šeimai palankią politiką, sprendžiant demografinę ES krizę

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Rolandas Paksas. Dabartinio politikos elito išgyvenimo sąlyga – konfrontacija su kaimynais

Rolandas Paksas. Dabartinio politikos elito išgyvenimo sąlyga – konfrontacija su kaimynais

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Konservatoriai L. Kasčiūnas ir A. Ažubalis siūlo Krymo totorių deportaciją pripažinti genocidu

Konservatoriai L. Kasčiūnas ir A. Ažubalis siūlo Krymo totorių deportaciją pripažinti genocidu

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Kaip pasauliui atrodo ta mūsų Lietuva?

Kaip pasauliui atrodo ta mūsų Lietuva?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Andrius Kubilius kerta iš peties: „Gitanas Nausėda turi nedelsiant atsakyti iš kur ima pinigus reklaminei kampanijai!“

Andrius Kubilius kerta iš peties: „Gitanas Nausėda turi nedelsiant atsakyti iš kur ima pinigus reklaminei kampanijai!“

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  „Partijos kareivis“ – Ingrida Šimonytė ir „kapitalo karys“ – Gitanas Nausėda. Kas geriau Lietuvai?

„Partijos kareivis“ – Ingrida Šimonytė ir „kapitalo karys“ – Gitanas Nausėda. Kas geriau Lietuvai?

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Tik klestinčioje šalyje ekonomikos mokslų daktaras dirba juokdariu, o juokdariai vadovauja mokslininkams

Tik klestinčioje šalyje ekonomikos mokslų daktaras dirba juokdariu, o juokdariai vadovauja mokslininkams

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Visuomenės atmesti siūlymai referendume – „pilietiškumo pergalė“

Visuomenės atmesti siūlymai referendume – „pilietiškumo pergalė“

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Viktoras Uspaskich: nuo šiol Karbauskį vadinsiu ne Ramūnu, o Ramūnčiku!

Viktoras Uspaskich: nuo šiol Karbauskį vadinsiu ne Ramūnu, o Ramūnčiku!

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Nepavykus įeiti per duris, Seimo nariai siūlo lipti per langą – mažinti parlamentarų skaičių keičiant Konstituciją

Nepavykus įeiti per duris, Seimo nariai siūlo lipti per langą – mažinti parlamentarų skaičių keičiant Konstituciją

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  „Dėl Seimo konservatorių klaidinančios pozicijos Visuomenei buvo sunku apsispręsti dvigubos pilietybės referendume“, teigia G. Kirkilas

„Dėl Seimo konservatorių klaidinančios pozicijos Visuomenei buvo sunku apsispręsti dvigubos pilietybės referendume“, teigia G. Kirkilas

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  „Pilietinis pasipriešinimas – tai kiekvieno žmogaus apsisprendimas“, – teigia Prezidentė

„Pilietinis pasipriešinimas – tai kiekvieno žmogaus apsisprendimas“, – teigia Prezidentė

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  ES parlamento rinkimai: euroskepticizmo šaknys ir ką su tuo daryti?

ES parlamento rinkimai: euroskepticizmo šaknys ir ką su tuo daryti?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Valstiečiai turėtų atsiprašyti Vito Vasiliausko, nes tik jo dėka buvo sustabdyta „Soras“ ir „Ūkio bankas“ veikla, kėlusi grėsmę […]

Valstiečiai turėtų atsiprašyti Vito Vasiliausko, nes tik jo dėka buvo sustabdyta „Soras“ ir „Ūkio bankas“ veikla, kėlusi grėsmę […]

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Lietuvos prezidento rinkimai – post-sovietinio mentaliteto tąsa

Lietuvos prezidento rinkimai – post-sovietinio mentaliteto tąsa

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Valstiečiai per 2 metus išbarstė visą sukauptą avansu rinkėjų pasitikėjimo bagažą

Valstiečiai per 2 metus išbarstė visą sukauptą avansu rinkėjų pasitikėjimo bagažą

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Algirdas Almaras. Ar lietuviai išlaikys tautinės brandos egzaminą?

Algirdas Almaras. Ar lietuviai išlaikys tautinės brandos egzaminą?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Seimo konservatoriai ragina Seimo Pirmininką paspartinti dekomunizacijos procesą Lietuvoje

Seimo konservatoriai ragina Seimo Pirmininką paspartinti dekomunizacijos procesą Lietuvoje

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Algimantas Rusteika. Kandidatų trejybės atmintinė

Algimantas Rusteika. Kandidatų trejybės atmintinė

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Prof. P. Gylys kandidatui S. Skverneliui: „Ar jūs gebėsite valdyti šalį, jei nevaldote net situacijos ministrų kabinete?“

Prof. P. Gylys kandidatui S. Skverneliui: „Ar jūs gebėsite valdyti šalį, jei nevaldote net situacijos ministrų kabinete?“

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Europą ir tautas išgelbės tik nacionalistai!...

Suėsti visus padorius ir sąžinės turininčius politikus yra svarbiausias socdemų uždavinys. Gėda. Tokių žmonių, kaip...

Kiguolis tikrai ne durnius, o va tiedu "anoniminiai" dvynukai - ryškiai braunasi į tokių broliją....

oi kiek peripetijų ir būdų mokėti mažiau ir priversti dirbti daugiau. Tačiau tikiu, kad yra...

Kažkoks durnius tas kiguolis. "Argumentai" pritempti ir nepagrįsti....

Tiktai už Gitaną Nausėdą, korektišką, turintį aukšto lygio išsilavinimą, viską pasiekusį savo darbu ir valia!...

Du durneliai!...

Gal geriau tu fizike nelotum, lietuviai jau tiek nusivyle valdžia ir ypač konsevatoriais, o tu...

Mano mama būtent nuo manikiūro ir pradėjo, kad jai nebereikia, kad nebeis. Po to pradėjo...

Prokuratūra prieš Lietuvos piliečius....

Prokuratūros egoizmo ir užsakymo interesas. 🤣😂🤣😂...

  Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

atsiliepimų 8Skaityti visą įrašą
  Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

atsiliepimų 11Skaityti visą įrašą
  Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

atsiliepimų 28Skaityti visą įrašą
  Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

atsiliepimų 20Skaityti visą įrašą
  Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, tikiuosi, jog patiks: *Žmonės neįvertina juos supančių idiotų galimos žalos* - nuoroda: https://infa.lt/32920/zmones-neivertina-juos-supanciu-idiotu-galimos-zalos/