infa.lt

Pabaigos pradžia

Pabaigos pradžia

rugsėjo 17
22:482015

wyborcza.pl

pabaiga„Liepą, kartu su žurnalistais, valdininkais ir ne pelno organizacijų atstovais iš viso pasaulio, dalyvavau stažuotėje Vokietijoje, kurios tema – klimato kaita ir adaptacija“, rašo straipsnio autorius Tomasz Ulanowski.

Priimančios pusės – Užsienio reikalų ministerijos atstovų Berlyne ir klimato politikos ekspertų – paklausiau, ar jie nemano, kad Europos sąjungai jau atėjo laikas sukurti bendrą migracijos politiką. Juk vienas iš laukiamų globalinio klimato atšilimo efektų bus (na, jau yra) iki šiol neregėto dydžio migracija. Man atsakė, jog migracinė politika – tai atskirų ES narių kompetencijų sfera, vokiečių URM šiuo klausimu užsiima kitas departamentas.

Ką gi, matyt Berlynas, netikėtai pradėjęs prieglobsčio (kol kas tik jo) pabėgėliams suteikimo problemą permesti ant Europos pečių, apsigalvojo. Jau suprato, kad 800 000 pabėgėlių, kurie, kaip mano, atvyks į Vokietiją vien per šiuos metus, tai tik milžiniškos žmonių bangos, kuri jau daužosi į Europos sąjungos krantus, pradžia. Nuo jos neapsisaugos net Lenkija, nors ji nėra ta šalis, į kurią svajoja pakliūti bėgantys nuo karo žmonės.

Kai kurie mokslininkai pabėgėlių antplūdį sieja su klimato kaita. Kovo mėnesį autoritetingame savaitraštyje PNAS, kurį leidžia Amerikos mokslų akademija, klimatologai rašė, jog pilietinis karas Sirijoje, kuriame jau žuvo apie 300 000 žmonių, maždaug 10 milijonų buvo priversti palikti savo namus, įsiplieskė dėl globalaus atšilimo. Prieš 2011 metais prasidedant karui, buvo keturis metus besitęsianti sausra, kuri tapo pačia nuostolingiausia per visą Derlingojo pusmėnulio regiono istoriją, kur maždaug prieš 12 000 metų užgimė žemdirbystė.

„Mes nesakome, kad sausra sukėlė karą, – patikslina vienas iš darbo autorių, Kolumbijos universiteto klimatologas Ričardas Sygeris (Richard Seager). – Bet ji, be abejo, buvo viena iš priežasčių – gali būti, jog ta, kuri perpildė kantrybės taurę“.

Demografinės bombos tiksėjimas

Tyrinėtojų manymu, globalinis atšilimas išlaisvino oro srautus, pernešančius drėgmę iš Viduržemio jūros į šiaurinius Sirijos ir Irako regionus, o taip pat ir į Turkijos pietus. Dėl to, 2006-2010 metų lietaus sezonų metu iškrito gerokai mažiau kritulių, o dėl to, jog vidutinė temperatūra pakilo daugiau nei 1 laipsniu (lyginant su XX amžiaus pradžia), pagreitėjo drėgmės išgaravimas iš dirvos. Sirijoje sausra sutapo su staigiu populiacijos šuoliu: nuo 4 milijonų gyventojų šeštajame dešimtmetyje iki 22 milijonų karo išvakarėse.

Per paskutinius penkiasdešimt metų taip pat išaugo ir Afrikos populiacija, kuri šiuo metu yra pagrindinė žmonių „eksportuotoja“. Šio milžiniško, ne paties maloniausio klimato kontinento gyventojų skaičius per 50 metų išaugo keturis kartus: nuo 285 milijono iki.. 1,1 milijardo!

Neverta stebėtis, juk mes patys prisidėjome prie šio demografinio sprogimo. Vakarų civilizacija davė afrikiečiams (ir azijiečiams – jų gyventojų skaičius išaugo nuo 1,7 iki 4,3 milijardo) vaistus, o JTO žalioji revoliucija XX amžiaus viduryje tiekė žemės ūkiui chemines trąšas ir augalų apsaugos priemones. Tačiau mes pamiršome jiems duoti lytinį auklėjimą ir kontraceptikus.

Natūraliomis sąlygomis (apie kurias taip mėgsta kalbėti Katalikiškoji bažnyčia) pilnametystės sulaukia vienas iš keleto kūdikių. Šiuolaikinėje Europoje mokslinio progreso dėka subręsta beveik visi vaikai. Tačiau mūsų žemyno populiacija nuo 606 milijonų 1960 metais išaugo iki 742 milijonų 2013 metais. Reikia pripažinti, kad už europietiškos demografinės bombos išminavimą turime būti dėkingi moterims. Gaudamos išsilavinimą, jos vėliau imasi motinystės, susilaukia mažiau vaikų, bet geriau jais rūpinasi ir daugiau jiems gali duoti. Neaišku, kodėl mes galvojome, jog Afrikoje ir Azijoje demografinė bomba nustos veikti savaime. Tas procesas jau prasidėjo: žmonės, kuriuos veja sausra ir karas, apgulė Europos tvirtovę.

Imperijų krachas ir karai

Egzistuoja daugybė mokslinių darbų, demonstruojančių, jog praeityje net patys mankiausi klimato pakitimai priversdavo griūti ištisas imperijas. Taip pat žinoma, jog ilgalaikiai ekstremalūs orų reiškiniai erzins mus vis labiau, didindami prievartos protrūkio tikimybę.

Mokslininkai keletą europietiškų pavyzdžių aprašė 2011 metų sausio mėnesio Science numeryje. 250-550 metams, Romos imperijos žlugimo ir didžiojo barbarų genčių kraustymosi metu, buvo būdingi stiprūs temperatūros šuoliai, sausros ir potvyniai. XIII-XIV amžiuje buvo mažojo ledynmečio pradžia ir, matyt, jo dėka kilusi maro epidemija ištuštino Europą. Šaltis neatslūgo iki XVII-XIX amžiaus, kai prasidėjo didžioji europiečių emigracija į Ameriką. Už Europos ribų klimato pokytis į ypač sausringą siejama su Majų imperijos žlugimu X amžiuje (Scince publikacija 2012 m. vasarį). Viskas taip siaubingai pažįstama.

Be to kalbama, jog Ramiajame vandenyne vystosi rekordiškai galingas El Ninjo. Šis kas dvejus-septynerius metus periodiškai pasirodantis klimatinis reiškinys visada padidina ginkluotų konfliktų riziką pasaulyje. Darbą šia tema prieš ketverius metus publikavo Kolumbijos universiteto mokslininkai žurnale Nature. Jie išanalizavo 234 konfliktus 175 šalyse per paskutinius 50 metų. Tyrinėtojai paskaičiavo, jog El Ninjo galėjo paveikti mažiausiai trečdalį karų Afrikoje, Azijoje ir Pietų Amerikoje, o taip pat kas ketvirtą konfliktą kitose pasaulio dalyse. Mokslininkai vardina 20 metų trukusį pilietinį karą Peru, kilusį po 1982 metų El Ninjo; pilietinį karą Sudane, kilusį 1963 metais ir besitęsiantį El Ninjo, vykusio 1976 ir 1983 metais, metu; konfliktus Salvadore, Filipinuose ir Ugandoje 1972 metais; Angoloje, Haityje ir Birmoje 1991 metais, o taip pat Konge, Ruandoje , Eritrėjoje ir Indonezijoje 1997 metais.

Turime paminėti ir tai, jog dabartinių globalinių klimato pokyčių, kuriuos mes sukėlėme patys, lengvabūdiškai degindami anglis, naftą ir dujas, dydis neturi analogų nuo paskutinio ledynmečio laikų, kurio dėka prieš 12 000 metų žmonės atsistojo ant kojų.

Prieš pusę amžiaus mūsų buvo trys milijardai. Dabar žemėje gyvena 7,3 milijardo žmonių, pusė jų – miestuose. JTO paskaičiavo, jog XXI amžiaus viduryje mūsų bus jau devyni milijardai, o pesimistiškiausios prognozės teigia, kad amžiaus pabaigoje planetoje bus 13 milijardų homo sapiens atstovų. Taip perspėja australų mokslininkai PNAS leidinyje, išleistame 2014 metų spalį. Dėl šio demografinio bumo kaltos taip vadinamos besivystančios šalys. Kaip tvirtina australai, žmonija jau peržengė kritinę ribą. Mūsų jau yra tiek, kad norint pastebimai palaipsniui sumažinti natūralų prieauglį, prireiks daugiau, nei šimto metų.

„Mes“ ir „kiti“

Nenuostabu, jog žmonės taip jautriai reaguoja į pabėgėlių ir imigrantų antplūdį. „Skirstymas į „savus“ ir „svetimus“ evoliucijos istorijoje yra senesnis už mus pačius“, – prieš metus Gazeta Wyborcza puslapiuose aiškino Vroclavo universiteto Žmogaus biologijos katedros vadovas Boguslavas Pavlovskis (Boguslav Pawlowski). Savų ir svetimų skirstymas – viena pamatinių mūsų sąmonės dalių. Esu aš, ir yra kiti. Yra mano šeima ir visi kiti. Medžiotojų gentyse, kurios dar yra Žemėje išlikusios, antrųjų net žmonėmis nelaiko.

„Kad atsirastų skirtumas, reikia iš tikrųjų visai ne daug, – teigė profesorius Pavlovskis. – Įsivaizduokime, jog mes pasiskirstome į raudonuosius ir mėlynuosius. Tokio eksperimento metu, jo dalyviams greitai atsiranda draugiškumo jausmas savo grupės nariams ir neapykanta priešininkams. Tarp grupių kyla konfliktai, didėja agresijos lygis, ir konfliktas paruoštas“.

Norime mes to, ar ne, mums reikės sukurti aiškią europietišką politiką: nuspręsti, kokius imigrantus mes norime įsileisti į ES, kokiu civilizuotu būdu tai galime padaryti, kaip padėti pabėgėliams. Ir, kas, matyt, svarbiausia iš strateginės pusės – nuspręsti, kaip pagerinti pragyvenimo lygį besivystančiose šalyse, kas apribotų žmonių antplūdį į Europą. Juk, nors būtent Europa atsakinga dėl didesnės dalies Afrikos ir Azijos problemų (tai ne tik buvusių kolonijų plėšimas, bet ir globalinis atšilimas ir demografinis sprogimas), ji per maža, kad sutalpintų savyje visas pasaulio problemas.

parengė: Darius Dimbelis

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar Gitanas Nausėda kaip prezidentas pateisina jūsų lūkesčius šiai dienai?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
  Algimantas Rusteika. Totalaus primityvo epocha

Algimantas Rusteika. Totalaus primityvo epocha

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  „Susitelkime biudžeto svarstymui, o ne vieno režisieriaus kuriamam asmeninio keršto spektakliui“, – siūlo G. Landsbergis

„Susitelkime biudžeto svarstymui, o ne vieno režisieriaus kuriamam asmeninio keršto spektakliui“, – siūlo G. Landsbergis

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Kodėl siūlomi taršos ir nekilnojamojo turto mokesčiai skriaudžia skurdžiausiai gyvenančius?

Kodėl siūlomi taršos ir nekilnojamojo turto mokesčiai skriaudžia skurdžiausiai gyvenančius?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Valstybė nesupranta, kad stiprinti šeimas apsimoka. Ar apsimeta nesuprantanti?

Valstybė nesupranta, kad stiprinti šeimas apsimoka. Ar apsimeta nesuprantanti?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Viliaus Šapokos gerovės valstybės „planas chuliganas“: iš vienos ubagų kišenės išimsim, o į kitą įdėsim

Viliaus Šapokos gerovės valstybės „planas chuliganas“: iš vienos ubagų kišenės išimsim, o į kitą įdėsim

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Žmogus gyvenime ir paskui (4)

Žmogus gyvenime ir paskui (4)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Kam naudingas ir kuo pavojingas Europai Turkijos puolimas Sirijoje?

Kam naudingas ir kuo pavojingas Europai Turkijos puolimas Sirijoje?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Lidžita Kolosauskaitė. Atsargiai! Jus puola… grožio pramonė

Lidžita Kolosauskaitė. Atsargiai! Jus puola… grožio pramonė

komentarai 2Skaityti visą įrašą
  Kas geriau: Pranckietis be galvos ar nuogas karalius? Gero pasirinkimo nėra

Kas geriau: Pranckietis be galvos ar nuogas karalius? Gero pasirinkimo nėra

komentarai 2Skaityti visą įrašą
  Pirmasis N.Venckienės interviu: „Tai, kad aš esu grąžinama, nepadaro Lietuvos teisine valstybe.“

Pirmasis N.Venckienės interviu: „Tai, kad aš esu grąžinama, nepadaro Lietuvos teisine valstybe.“

komentarai 2Skaityti visą įrašą
  R. Budbergytė perspėjo valdančiuosius: kaimus stumiate atgal į akmens amžių

R. Budbergytė perspėjo valdančiuosius: kaimus stumiate atgal į akmens amžių

komentarai 3Skaityti visą įrašą
  Astravo AE klausimas tampa negailestinga rinkimine kova, slepiama už tariamo susirūpinimo visuomene

Astravo AE klausimas tampa negailestinga rinkimine kova, slepiama už tariamo susirūpinimo visuomene

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Algimantas Rusteika. Juos atpažinsite iš jų vaisių

Algimantas Rusteika. Juos atpažinsite iš jų vaisių

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Rusų generolas papasakojo kiek laiko reikia atsakomajam branduoliniam smūgiui

Rusų generolas papasakojo kiek laiko reikia atsakomajam branduoliniam smūgiui

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Įvardintas sekantis Rusijos prezidentas ir kokį postą prie jo užims V. Putinas

Įvardintas sekantis Rusijos prezidentas ir kokį postą prie jo užims V. Putinas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Andrius Martinkus. Kokia Lietuvos valstybės buvimo prasmė?

Andrius Martinkus. Kokia Lietuvos valstybės buvimo prasmė?

komentarai 2Skaityti visą įrašą
  Žmogus gyvenime ir paskui (3)

Žmogus gyvenime ir paskui (3)

komentarai 2Skaityti visą įrašą
  G. Paluckas apie santykius su Baltarusija: konservatoriai veidmainiauja

G. Paluckas apie santykius su Baltarusija: konservatoriai veidmainiauja

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Kas sieja atlikėją V. Baumilą ir Vilniaus merą R. Šimašių? – Jų gynėja tampa rusiška žiniasklaida

Kas sieja atlikėją V. Baumilą ir Vilniaus merą R. Šimašių? – Jų gynėja tampa rusiška žiniasklaida

komentarai 6Skaityti visą įrašą
  Seimo konservatoriai kviečia susirinkti prie Baltojo tilto Vilniuje ir paminėti komunistinio režimo Kinijoje aukas

Seimo konservatoriai kviečia susirinkti prie Baltojo tilto Vilniuje ir paminėti komunistinio režimo Kinijoje aukas

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Algis Džiugys. Viskas ką reikia žinoti apie politinę pedofiliją ir Gretą Thunberg

Algis Džiugys. Viskas ką reikia žinoti apie politinę pedofiliją ir Gretą Thunberg

komentarai 3Skaityti visą įrašą
  Lidžita Kolosauskaitė. Žmonės, žmonėms, dėl žmonių

Lidžita Kolosauskaitė. Žmonės, žmonėms, dėl žmonių

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Seimo konservatorius ragina politikus atsisakyti Kinijos ambasados kvietimo pažymėti KLR septyniasdešimtmetį

Seimo konservatorius ragina politikus atsisakyti Kinijos ambasados kvietimo pažymėti KLR septyniasdešimtmetį

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  „Vaiko teisių apsaugos įstatymas neapsaugo vaikų nuo smurtaujančių vaikų“, – pakraupę socialdemokratai

„Vaiko teisių apsaugos įstatymas neapsaugo vaikų nuo smurtaujančių vaikų“, – pakraupę socialdemokratai

komentarai 2Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

kompostuojantis tualetas - daro tą patį, tačiau jo kaina iki 20 eu. tiesa - kompostuojantis...

kaimo tualetas - duobė - tas pats, nenešantis žydui pelno...

O toks tualetas nuplaunas irgi be vandens. Tiesiog nulaižai kraštus ir ekologiška....

Na va, taip gražiai pradėjo, o ant krikščionybės ir susimovė... Jau nekalbant apie tai, jog...

... ir t.t. reikia uždraust, kad išmušt korupcionieriams pagrindą daryt savo nusikalstamas veikas prieš valstybę....

Catalonia is free country, referendum was legal and these actions now are crime. So shame...

Straipsnis tiesiai į taikinį, nei pridurti, nei atimti. Ačiū infa.lt....

Kas čia per cirkas? Kodėl tik11 biuletenių? Seime daugiau narių....

gražių paveiksliukų galerija: liaudiesmenas.livejournal.com...

O kaip bus su žvejyba arba teniso žaidimu? Tenisas išvis yra kažkas baisaus....

BUD-BERG gali pasisakyti apie žydus, bet ko nori nuo Lietuvos tai sunku suprasti :)...

Tokie viešbučiai manau po 10 metų jau nieko nebestebins :)...

Reikia ministra apgivenditi prie sio boksto gal uzkaifuos jis ir smegenis prades dirbi,persidave uz pinigus...

  Kelias į didelę meilę eina per didelę klaidą

Kelias į didelę meilę eina per didelę klaidą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Valstybė nesupranta, kad stiprinti šeimas apsimoka. Ar apsimeta nesuprantanti?

Valstybė nesupranta, kad stiprinti šeimas apsimoka. Ar apsimeta nesuprantanti?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Dešimtys ar net šimtai tūkstančių žygiuoja Paryžiuje, kad vaikai turėtų teisę į tėvą

Dešimtys ar net šimtai tūkstančių žygiuoja Paryžiuje, kad vaikai turėtų teisę į tėvą

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Mūsų suaugę vaikai

Mūsų suaugę vaikai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  VTAĮT: Tėvai gali palikti vaikus pas senelius atostogoms be jokių įgaliojimų, jei jie patys randasi Lietuvoje

VTAĮT: Tėvai gali palikti vaikus pas senelius atostogoms be jokių įgaliojimų, jei jie patys randasi Lietuvoje

komentarai 4Skaityti visą įrašą
  Mama iš N.Akmenės: jei susidūrei su tarnybomis, filmuok ir įrašinėk

Mama iš N.Akmenės: jei susidūrei su tarnybomis, filmuok ir įrašinėk

komentarai 6Skaityti visą įrašą
  Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

Švedija kaltina rusą Denis Lisov pagrobus nuosavus vaikus

komentarų 11Skaityti visą įrašą
  Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

Supainioti embrionai: moteris išnešiojo ir pagimdė dvynukus, kurie pasirodė esą ne jos

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

komentarai 4Skaityti visą įrašą
  Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

komentarai 2Skaityti visą įrašą
  Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

komentarai 4Skaityti visą įrašą
  Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, verta dėmesio: *Pabaigos pradžia* - nuoroda: https://infa.lt/3163/pabaigos-pradzia/