infa.lt

Didysis Brolis mato viską: mašinų regėjimo technologijų bumas Kinijoje

Didysis Brolis mato viską: mašinų regėjimo technologijų bumas Kinijoje

03 vasario
21:50 2019

Kinijoje išplėtotas pats didžiausias pasaulyje tinklas iš 200 milijonų vaizdo stebėjimo kamerų, o bankomatai jau atlieka klientų identifikavimą pagal veidą. Visa tai liudija apie tai, jog mašinų regėjimas čia tapo pagrindine technologine tendencija artimiausiems keletui metų.

Sausio 10 pasirodė naujiena, jog kinų startuolis veidų atpažinimo srityje SenseTime pritraukė 2 milijardus dolerių investicijų. Kompanija užsiima dirbtinio intelekto (DI) klausimais, koncentruodamasi į mašininį regėjimą. Sandėris kol kas nesudarytas, – kol kas tai tik gandai, – tačiau iš tikrųjų svarbi net ne pati naujiena, o Kinijos DI rinkos fenomenas visumoje ir jo veržlios plėtros faktas.

Aparatiniu žvilgsniu

Aparatinis regėjimas – viena iš dirbtinio intelekto krypčių, kai turima omenyje vaizdų atpažinimą atvaizduose ir video įrašuose. Atitinkami algoritmai atsirado jau seniai, o konkurencija orientuojasi į klaidų skaičiaus sumažinimą ir našumo optimizaciją projektuose. Antra labai svarbu pramoninio pritaikymo atžvilgiu: Kinijoje, pavyzdžiui, pats didžiausias pasaulyje 300 milijonų stebėjimo kamerų tinklas atpažinti veidams, ir srautinis atpažinimas reikalauja kolosalių skaičiavimo pajėgumų.

Yra ir daugybė kitų technologijos praktinio pritaikymo atvejų. Pavyzdžiui, atitinkamu Kinijos bankų bankomatai jau identifikuoja klientus pagal veidą ir PIN kodą. Testuojama veido atitikimas pasui pasų kontrolės punktuose, o išmanieji išmoko klasifikuoti net nekokybiškas nuotraukas galerijose pagal turinį – visa tai DI taikymo rezultatas.

Kalbant apie technologijos galimybes atpažinti objektus, išskyrus bepiločius automobilius galima paminėti ir mediciną (vėžinių auglių ankstyvose stadijose nustatymas) ar pramonę. Taip, dirbtinis intelektas kol kas daro klaidas spręsdami šias atsakingas užduotis, bet rečiau, nei žmogus.

Be mokslo universitetų ir korporacijų tyrimo departamentų, tokių kaip Baidu ir Tencent, Kinijoje yra keturios didelės privačios kompanijos, užsiimančios mašininiu regėjimu. Visos keeturios monetizuojamos B2B ir valstybinių sutarčių sąskaita

grafeno telefonaiSenseTime net neskaičiuojant suplanuotų investicijų – pati didžiausia iš jų. Įkurta prieš ketverius metus Honkongo universiteto profesoriaus Xiao Tang pirmoje eilėje užsiėmė veidų atpažinimo nuotraukose ir vaizdo įrašuose sprendimais. Dabar siūlomų paslaugų portfelis išsiplėtė bet kokių vaizdų atpažinimo sprendimais, (neskaitant žmonių veidų), tame tarpe bepiločiams automobiliams ir atvaizdų apdorojimu.

Rimtą finansavimą pavyko pritraukti 2017-ųjų vasarą – 410 mln dolerių, esant 1,5 mlrd vertinimui. 2018 jau įvyko 1,2 mlrd dolerių investicijų raundas, esant vertinimui 4,5 mlrd dolerių, tame tarpe nuo Alibaba Group. Investicijos reikalingos tyrimu ir naujų produktų kūrybos pagreitinimui.

Konkuruojanti Face++, užsiimdama iš esmės tomis pačiomis technologijomis, pritraukė per visą laiką bendrai 1,2 milijardo dolerių ir dabar ruošiasi naujam 500 mln dolerių raundui, esant 3,75 mlrd dolerių vertinimui.

Taip pat kaip ir SenseTime, kompanija greitai auga ir neša pelną. Ji jau atliko 295 mln žmonių autentifikaciją. Vienas iš labiausiai žinomų pritaikymų – autorizacija AliPay: technologija identiška FaceID taikoma Apple išmaniuosiuose telefonuose, tačiau veikianti su Android įrenginių kameromis.

Į Face++ investavo Ant Financial fondas, priklausantis Alibaba: startuolių prireiks kompanijai identifikacijai internete ir mažmeninėje prekyboje neprisijungus. Ant Financial investavo į dar tris panašius startuolius. Signalas rinkai aiškus – bet kuriuo atveju stambūs investuotojai ir pelningo ir greitai augančios verslo signalu.

Trečią ir ketvirtą vietą užima CloudWalk, pritraukęs 528 mln dolerių su paskutiniu 3,5 mlrd dolerių vertinimu , ir YITU, surinkusi 355 mln dolerių esant 2,3 mlrd vertinimui. Technologija pas visas viena ir ta pati, tačiau kompanijos skiriasi pasiūlytais sprendimais: vienos kurias saugumo sistemas, kitos, pavyzdžiui, mokėjimų identifikavimą pagal veidą išmaniuosiuose telefonuose. Apie burbulą kalbėti netenka: investuotojai – kaip valstybiniai, taip ir privatūs fondai – tikisi gauti 15 kartų didesnį pelną.

Valstybinės svarbos reikalas

Kalbant apie valstybinius kontraktus, reikėtų pažymėti stiprų palaikymą ne tik mašininiam regėjimui, bet ir visai dirbtinio intelekto krypčiai iš Kinijos vyriausybės pusės. 2017 metais šalyje buvo sudarytas nacionalinis DI išvystymo planas ir sukurta speciali žinyba jungianti kelias ministerijas. Ji paskyrė penkias kompanijas atsakingas už kiekvieną sritų: SenseTime – už mašininį regėjimą, Baidu – už bepiločius automobilius, Alibaba Cloud – už išmanųjį miestą (dabar tai šviesoforų valdymas ir stebėjimo kameros), Tencent – už medicininį taikymą, o iFlyTek, viešąją kompaniją su 9 mlrd dolerių kapitalizacija – už Natural Language Processing, tai yra natūralios kalbos supratimą ir kalbos sintezę.

Išskyrus finansavimą, algoritmų vystymui padeda ir politika duomenų apdorojimo srityje. Pas kinų kompanijas prieiga prie jų kur kas paprastesnė, nei pas Vakarų, o ir patys kinai, pasak apklausų, gerokai lengviau dalinasi asmenine informacija paslaugų gerėjimo vardan, nei bet kurios kitos šalies gyventojai.

Iš globalios perspektyvos požiūrio taško, Kinija kol kas tik vejasi JAV. Taip, patentų ir publikacijų mokslo žurnaluose skaičius Kinijoje jau didesnis nei JAV. Tačiau žiūrint į rezultatus, tai, pavyzdžiui, tas pats Waymo visa galva aukščiau Baidu Apollo bepiločių automobilių kūrimo srityje, apimčių ir testų rezultatų požiūriu. (gyvo vairuotojo įsikišimų važiuojant skaičiaus). Tačiau, pasak vyriausybės planų, Kinija iki 2030 metų nori tapti pasauline lydere, ir panašu, jog tam yra visos prielaidos.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis
žiūrėjo 186

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Ar kainų augimo fone pradėjote mažiau ir/ar pigiau pirkti?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...