• Naujienos
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

R. Karbauskio pateiktame vaiko teisių įstatymo projekte – baigtinis atvejų sąrašas, už ką gali būti atimtas vaikas

R. Karbauskio pateiktame vaiko teisių įstatymo projekte – baigtinis atvejų sąrašas, už ką gali būti atimtas vaikas

15 sausio
17:57 2019

Facebook nuotrauka

Seimo nario Ramūno Karbauskio aiškinamajame rašte, pateiktame prie „Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisų“ projekto Nr. XIIIP-3135, teigiama:

 Šiuo metu dalis Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo nuostatų yra teisiškai ydingos, neatitinka Europos Žmogaus teisių Konvencijos nuostatų, reglamentuojančių asmens teisę į privatų šeimos gyvenimą, iškreipia balansą tarp geriausių vaiko interesų užtikrinimo ir šeimos integralumo išsaugojimo, numatydamos asmenų teisių apribojimus vaiko teisių apsaugos srityje nepaiso proporcingumo principo ir neatitinka Europos Žmogaus Teisių Teismo praktikos, prieštarauja šiuolaikinėms socialinio darbo mokslo teorijoms ir neatitinka pasaulinės gerosios socialinio darbo su vaiku ir šeima praktikos.

Įgyvendinant LR Vyriausybės programoje „Tvaraus perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų sistemos sąlygų sukūrimo Lietuvoje“, kurios pagrindinis tikslas pateiktas pavadinime ir pagrįstas holistiniu požiūriu, buvo numatyta atlikti vaiko teisių apsaugos sistemos institucinę pertvarką.

Tačiau svarstant ir priimant šią reformą konceptualizuojantį Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą šio tikslo siekimas buvo susiaurintas iki tėvų ar kitų įstatyminių vaiko atstovų smurto prieš vaikus užkardymo. Tai lėmė tuo metu visuomenėje nuskambėję smurto prieš vaikus atvejai. Tuo tikslu buvo įvestas unifikuotas grėsmės lygių nustatymas, kuris tapo pagrindiniu ir vieninteliu vaiko ir jo šeimos gyvenimo ir santykių kokybės vertinimo įrankiu.

Įvesta grėsmės vaikui lygių nustatymo tvarka numatė galimybę dirbti su šeima atskiriant vaiką nuo šeimos, kuri praktikoje buvo įgyvendinama remiantis imperatyvia įstatymo norma nustačius II grėsmės lygį visais atvejais vaiką paimti iš šeimos (40 str. 1 d.).

Tokia įstatymo koncepcija ir jo taikymo praktika prieštarauja vaiko išsaugojimo šeimoje prioriteto principui, yra nepatvirtinta socialinių mokslų duomenimis ir neatitinka gerosios socialinio darbo praktikos, kuri sako, jog vaiko atskyrimas nuo šeimos yra galimas tik tada, kai darbas su šeima yra jau nebeįmanomas. Moksliniai tyrimai šioje srityje rodo, kad atskyrus vaiką nuo šeimos daug sudėtingiau atstatyti šeimos ryšius negu neatskyrus, bet suteikus pagalbą tėvams (Doyle, 2007).

Seimas nusprendė pradėti svarstyti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisų projektą Nr. XIIIP-3135, kuriuo siekiama patobulinti šiuo metu galiojančią vaiko teisių apsaugą užtikrinančių priemonių sistemą. Pasak projektą teikiančio Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio, vaiko teisių apsaugos ir įgyvendinimo sistemą siūloma tobulinti reglamentuojant, kad vaiko paėmimas iš tėvų yra kraštutinė vaiko teisių apsaugos priemonė, įstatymo lygmenyje nustatant jos taikymo pagrindus, sąlygas ir tvarką.

„Suvokiant, kad geriausiai vaiko interesus užtikrina buvimas šeimoje, yra siekiama užtikrinti, kad pirmiausia pagalba vaiko šeimai vyktų neatskiriant jo nuo šeimos. Tik tais atvejais, kada pagalba, išlaikant vaiką šeimoje, tampa neįmanoma, vaikas būtų paimamas“, – sakė Ramūnas Karbauskis. Pasak jo, projekte yra pateikiamas baigtinis atvejų sąrašas, kada galimas vaiko paėmimas iš įstatyminių atstovų.

Įstatyme siūloma įtvirtinti Europos Žmogaus Teisių Konvencijoje reglamentuotą ir Europos Žmogaus Teisių Teismo praktikoje taikomą proporcingumo principą.

Siūloma aiškiai nustatyti, kad intervencija į šeimos privatų gyvenimą yra galima tik būtinojo reikalingumo atvejais, t. y. kai yra reali grėsmė, jog vaikui būnant šeimoje jis patirs didelę žalą.

Taip pat numatoma atsisakyti grėsmės vaikui lygio nustatymo koncepcijos ir reglamentuoti pagalbos vaikui ir šeimai poreikio vertinimą, tokiu būdu siekiant realiai įgyvendinti įstatyme numatytą principą, kad pagalba vaikui pirmiausia teikiama šeimoje.

Teikiamu projektu siūloma tobulinti vaiko teisių pažeidimų nagrinėjimo procedūrą, ją aiškiai atskiriant nuo vaiko atžvilgiu padaryto nusikaltimo nagrinėjimo procedūros, taip minimalizuojant intervencinių ir baudžiamojo poveikio priemonių šeimai taikymą ir išvengiant neproporcingo ir perteklinio kišimosi į šeimos privatų gyvenimą.

Siekiant užtikrinti, kad vaiko teisių pažeidimų nagrinėjimo procedūra būtų skirta pagalbos vaikui ir šeimai suteikimui, siūloma į ją įtraukti tinkamą kvalifikaciją turinčius atvejo vadybininkus ir mobiliosios komandos specialistus.

Projektui po pateikimo pritarė 54, prieš balsavo 29, susilaikė 11 Seimo narių. Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Projektą Seimo posėdyje nuspręsta svarstyti pratęstoje sesijoje. Šiuo klausimu taip pat nuspręsta kreiptis Vyriausybės išvados.

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Reklama

Apklausa

Skelbiama apie vakcinas nuo koronos. Ar ryšitės skiepytis?


  • Ne. Nė už ką. (67%, 222 balsavo)
  • Dar nežinau. Neturiu nuomonės. (17%, 56 balsavo)
  • Taip. Be abejonės. (16%, 54 balsavo)

Viso balsavo: 332
Pradėta - 2020 5 gruodžio @ 11:49
Pabaiga - 2021 5 sausio @ 11:49

Leidžiama ... Leidžiama ...
Lasvas žodis
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *R. Karbauskio pateiktame vaiko teisių įstatymo projekte - baigtinis atvejų sąrašas, už ką gali būti atimtas vaikas* - nuoroda: https://infa.lt/28585/r-karbauskio-pateiktame-vaiko-teisiu-istatymo-projekte-baigtinis-atveju-sarasas-uz-ka-gali-buti-atimtas-vaikas/