infa.lt

Sandra Bernotaitė. Nejudantys keliautojai

Sandra Bernotaitė. Nejudantys keliautojai

gruodžio 15
22:192018

Sandros Bernotaitės nuotr.

„Kur aš esu?“ – pakėlęs žvilgsnį nuo išmaniojo telefono ekrano klausia antrojo tūkstantmečio vaikas. Karikatūroje jis stovi „nepažįstamų draugų“ balkone, kur atsidūrė, radęs „evente“ adresą ir pasakęs jį „Uber“ vairuotojui. Jis atkeliavo, taip ir nepastebėjęs, kur keliauja ir kad keliauja.

Svarstau apie nematomą diasporos dalį – tą, kuri nei čia, nei ten. Apie keliautojus, kurie nebūna arba retai būna namie, Lietuvoje, tačiau dar nėra gavę kitos šalies pilietybės ar net tapatybės. Apie žmones, su kuriais prasilenki oro uostuose, atpažindamas iš žvilgsnio ir kalbos. Apie tuos feisbuko draugus, kuriuos užkalbindama internete visuomet paklausiu: kur tu dabar esi? Kartais galvoju: o jie patys bent žino?

Visai neseniai, užsukusi į vieną Kauno prekybos centrų („Akropolį“), išgyvenau déjà vu. Bet nepasijutau ir vėl prekybos centre, kur jau esu buvusi. Pasijutau ir vėl oro uoste, pakeliui į Helsinkį gal, o galbūt net Singapūre. Švarūs koridoriai blizgančiomis grindimis, šurmulys ir foninė muzika, žvalgymasis po vitrinas karščiuojančiomis akimis, bet lyg ir neturint kur dėti laiko… tai atrandama oro uostuose. Bet kuriame dideliame oro uoste gali pasijusti tarsi savo miesto prekybcentryje, kitaip tariant, tarsi namie.

Tik ar galima save laikyti iškeliavusiu, jei vis dar tebesisuki tame pačiame prekybos rūme? Ar galima vadintis pasaulio mačiusiu, atradusiu kai ką nauja, jeigu vartai to paties prekinio ženklo drabužį su ta pačia nuolaida – tik kitame planetos pusrutulyje? Ar gali girtis, kad ragavai įvairių skonių, jei tik visur išbandei tos pačios tautybės virėjų gaminamą curry, užgerdamas „Coca-Cola“?

Sociologas Zygmuntas Baumanas knygoje „Globalizacija. Pasekmės žmogui“ (1998) rašo apie tai, kaip lokalioji, sėslioji, tautinė bendruomenė traukia savo tikru, o gal įsivaizduojamu, saugumu. Tai uroborinis šeimos glėbys, kuris vienu metu ir saugo, ir žudo tuo savo hermetiškumu, neleisdamas išeiti iš komforto zonos ir keistis, susidūrus su kitomis kultūromis.

Ten pat Z. Baumanas kalba apie kosmopolitais save vadinančius asmenis, apie „mobilius žmones“, paprastai turinčius aukštesnes pajamas, susitvarkiusius gyvenimą taip, kad didžiąją dalį laiko galėtų praleisti oro uostuose, viešbučiuose ir turistams skirtuose restoranuose, kurie visame pasaulyje suvienodėję ir nebepriklauso jokioms kultūroms.

Viena anekdotinė situacija – kai Paryžiuje senokai gyvenančio virtuvės šefo iš Amerikos kiti amerikiečiai labai prašė nurodyti, kurie restoranai būtų tikrai prancūziški, skirti ne turistams, šis atšovė, kad adresų išduoti net neketina: jei tuose vietiniuose restoranuose ims lankytis amerikiečiai, plūstantys Paryžiun ordomis ieškoti autentiškumo, tai tie restoranai praras autentiškumą… Turistai tarsi termitai – suėda tai, ko net nepastebi ir neįvertina. Jiems tai tiesiog pigus kultūrinis maistas.

Kosmopolitų pasaulis – tai pasaulis „tarp“ lokalumo ir globalumo. Žmonės, apsigyvenantys „tarp“, pro viešbučio langą stebi žemesnes pajamas turinčius varguolius, priklausančius kitai kastai. Bet tie sėslieji priversti kabintis į savo kultūrą ir tik tol, kol jie kabinasi, kosmopolitams yra įdomūs savitumu.

Šiuo metu pati nesu „tarp“. Labiau priskirčiau save prie tų, kurie sėdi namie ir kuriems uždarytas langelis pasaulin. Ilgiau pagyvenus Lietuvoje su minimaliu atlyginimu, kai nebegali sau leisti spontaniškai nusipirkti bilieto ir „paskraidyti“, apima nerimas, kad gal jau niekada nebegalėsi panaršyti po oro uosto knygyną ir įsigyti taip ilgai lauktos knygos anglų kalba… Klaustrofobiškas jausmas, kurio nemėgsta mano vidinė kosmopoliška pusė.

„Naujasis elito eksteritoriškumas išgyvenamas kaip svaiginanti laisvė, o visų kitų teritoriškumas jaučiamas vis mažiau kaip gimtieji namai, o vis labiau kaip kalėjimas – juo labiau žeminantis, juo labiau akis bado tų kitų laisvė judėti“, – tęsia Z. Baumanas. Tai apie mane – šiomis dienomis man akis išties bado kitų laisvė…

Kosmopolitai yra keista emigrantų rūšis. Jie negyvena lokaliai, bet kas tuomet yra gyvenimas globaliai? Ar tai gali būti tas mobilus gyvenimas oro uostuose? Trumpam nusėdant savo namuose, bet, nespėjus nuvalyti dulkių ir išmesti nuvytusių gėlių vazonų, spausdinamas naujas paskutinės minutės pasiūlymo bilietas ir vėl taksi veža į oro uostą, ir net nebežiūrima pro lėktuvo langą į skausmingai pažįstamą daugiabučių rajoną iš viršaus. Tokie paukšteliai nevadina savęs lietuviais iš Rytų Europos, nevadina savęs ir emigrantais, nes juk nedeklaravo savo išvykimo. Jie reziduoja tarp čia ir ten, tarp visur ir niekur.

Bet ir juos turime įtraukti į pasaulio Lietuvos piliečių skaičių. Turime įsivaizduoti ir priskirti savo visuomenei tuos kompleksus ir traumas, kurias jie vežiojasi lagaminuose. Visai neblogai būtų ir perimti iš jų bagažą – ne daiktus, ne drabužius, ne valiutą – patirtį, kurią jie parsiveža namo, į posovietinę erdvę.

Jau girdžiu, kaip kosmopolitas man prieštarauja: „Aš neturiu traumų, aš ne posovietikas!“ Naująją savo tapatybę jis nusipirko per išpardavimą Frankfurto oro uoste. Toji tapatybė jam leidžia nebalsuoti gimtojo miesto savivaldybės rinkimuose, bet ir nesuteikia balso Niujorko mero rinkimuose. Nebėra laiko gilintis į Žirmūnų daugiabučių kiemo naujienas, rašyti peticijas dėl akiplėšiškai nupjauto klevo, po kuriuo jaukiai sėdėdavo tiek seni, tiek jauni. Nėra laiko ir noro žiūrėti televizorių, kurio kanalizacinis srautas nuodija smegenis tiems, kurie taip ir netapo mobilūs. Bet skaityti „London Review of Books“ taip pat neapsimoka – tam reikia ramaus sekmadienių laiko knygomis užgriozdintos svetainės prietemoje. Knygomis neužsigriozdinsi, kai gyveni keliaudamas su visu savo gyvenimu lagaminuose. Įsivaizduoji, kad esi „dharmos valkata“, nenuorama nuotykių ieškotojas, kada nors išleisiantis memuarus apie savo nepaprastą istoriją. Tavo gyvenimas – tai knyga. Tokia pat, kaip ir kitų kosmopolitų.

Nejudantys keliautojai. Pakylantys nuo sofos, bet nutupiantys lėktuvo sėdynėje. Besimėgaujantys savo „kosmopolitine tapatybe“ tol, kol greta neatsisėda britas, nesvarbu, kokiu odos atspalviu, bet užtat su aiškiai girdimu akcento atspalviu, kurį atpažinęs kitas britas po pirmojo sakinio šūkteli: „Mes iš to paties miesto rajono, ar ne?“

Kai ėmiau dažnai girdėti terminą „pokolonijinis pasaulis“, nesupratau, kur tame pasaulyje esame mes, mūsų mažoji šalis. Aišku viena: mes tikrai galime būti ramūs dėl to, kad nebuvome kolonistai. Kad ir kaip būtų smagu įsijausti į šalies, kuri turi kolonijų visame pasaulyje, piliečių vaidmenį, tokie gali tapti nebent tik mūsų vaikai. Taip, galime padovanoti pokolonijiniam pasauliui savo kūną ir kraują, savo talentus ir gebėjimus, savo patirtis ir svajones. Tas pasaulis ir draugiškas, ir ciniškas. Kaip nuoširdus, geranoriškas kapitalistas, laisvalaikiu lankantis labdaros renginius ir dosniai žeriantis pinigus, ką tik išvogtus iš žemesnės kastos žmonių, į skrybėlę, kurios turinys padės išgyventi žemesnės kastos žmonėms. Paprastai tie, kurie geba užkalti daug turto, suvokia, kad tai padaryti padeda ne altruizmas, o egoizmas. Padeda net psichopatiškas verslo ryklio požiūris į žmoniją – tai, kaip sakoma, jūsų CV privalumas.

„Pavergtoms arba sutrikdytoms tautoms neliko nieko kito, kaip priimti šiuos įpirštus pakaitalus arba, jei nebuvo linkusios to daryti, mėginti iš dalies prie jų prisitaikyti, kad įstengtų su jais čia pat kovoti. Kai nėra tokios jėgų santykio disproporcijos, visuomenės ne taip lengvai pasiduoda; jų Weltanschauung artimesnė pasaulėžiūrai vargingų Rytų Brazilijos genčių, su kuriomis pavyko susigyventi etnografui Curtui Nimuendaju: tenykščiai gyventojai, kiekvienąkart jam grįžus pas juos po išvykų į civilizuotą pasaulį, vis raudodavo iš gailesčio, pagalvoję apie kančias, kurias jam teko išgyventi toli nuo jų kaimo – vienintelės vietos, kur, jų įsitikinimu, vertėjo nugyventi gyvenimą.“ (Claude Levi-Strauss, „Rasė ir istorija“)

Galime nelaikyti savęs „pavergtąja tauta“, nes tokie jau nebesame – bent išoriškai, – bet dažnai elgiamės, tarsi būtume sutrikdyti. Tačiau, kaip tie Australijos ar Amerikos aborigenai, jau seniai nebeturime pasirinkimo. Mus užplūdo ir persmelkė globalėjanti kultūra dar tada, tarpukariu, kai ėmė transliuoti pirmasis radijas. Lokalios kultūros išsaugojimu galime pasirūpinti dažniau namuose įsijausdami į savąją kultūrą ir taip išlikdami saviti. Bet kalbame tik apie išsaugojimą, o ne užkonservavimą. Kalbame apie takumą ir mobilumą, ir dėsningą įvairių kultūrų maišymąsi.

Kalbame apie nejudančius keliautojus todėl, kad anksčiau ar vėliau jie išsirenka vietą ir nusėda. Tuomet jiems iškyla klausimas „kas aš esu?“ – ir Lietuva neturėtų atmesti jų klausimo. Tai liečia ir dvigubos pilietybės, ar kitaip – pilietybės išlaikymo, klausimą. Liečia giliai iš pašaknų.

Kalbame todėl, kad beveik kiekvienai pasaulyje apsigyvenusiai lietuvių bendruomenei anksčiau ar vėliau iškyla klausimas: kaip įtraukti naujus narius? Kaip pakviesti ir išlaikyti juos ir jų vaikus? Kosmopolitiški, po pasaulį vis labiau sklindantys mūsų piliečiai – ir to sustabdyti atvira demokratiška valstybė niekaip negali – galėtų tapti mūsų organizuotos diasporos dalimi. Jeigu suprastume juos. Na, bent pabandytume suprasti.

šaltinis: pasauliolietuvis.lt


Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Kas, jūsų nuomone, daro didžiausią įtaką karščio augimui?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
  Seimo konservatoriams užkliuvo Seimo pirmininko kuruojami Seimo ryšiai su Tarpparlamentine ortodoksų asamblėja

Seimo konservatoriams užkliuvo Seimo pirmininko kuruojami Seimo ryšiai su Tarpparlamentine ortodoksų asamblėja

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Seimo narys Rimantas Dagys: „… stabdau savo narystę TS-LKD“

Seimo narys Rimantas Dagys: „… stabdau savo narystę TS-LKD“

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Lidžita Kolosauskaitė. Fasadinių miestų fasadiniai gyvenimai

Lidžita Kolosauskaitė. Fasadinių miestų fasadiniai gyvenimai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Seimo konservatorius kreipėsi į Seimo delegaciją ET parlamentinėje asamblėjoje, prašydamas blokuoti Rusijos delegacijos sugrąžinimą

Seimo konservatorius kreipėsi į Seimo delegaciją ET parlamentinėje asamblėjoje, prašydamas blokuoti Rusijos delegacijos sugrąžinimą

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Valstybė neturėtų pelnytis nelaimės ištiktų žmonių sąskaita, – teigia Seimo narys Mindaugas Puidokas

Valstybė neturėtų pelnytis nelaimės ištiktų žmonių sąskaita, – teigia Seimo narys Mindaugas Puidokas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Viktoras Uspaskich. Didžiausia grėsmė Europai yra Dalia Grybauskaitė!

Viktoras Uspaskich. Didžiausia grėsmė Europai yra Dalia Grybauskaitė!

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Arvydas Daunys. Tikslas ar moralė?

Arvydas Daunys. Tikslas ar moralė?

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Kieno minkštoji galia ir kietoji negalia?

Kieno minkštoji galia ir kietoji negalia?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Seimo konservatoriai siūlo imtis sankcijų prieš „Sputniknews.lt“ svetainę, kaip keliančią grėsmę Lietuvos informaciniam saugumui

Seimo konservatoriai siūlo imtis sankcijų prieš „Sputniknews.lt“ svetainę, kaip keliančią grėsmę Lietuvos informaciniam saugumui

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Dėl drabužių su sovietine simbolika pardavimų Seimo konservatoriai kreipėsi į „Adidas“

Dėl drabužių su sovietine simbolika pardavimų Seimo konservatoriai kreipėsi į „Adidas“

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  „Karščiai verčia mąstyti, ar išgyvensime iki 2030 metų“, – sako Seimo narys Robertas Šarknickas

„Karščiai verčia mąstyti, ar išgyvensime iki 2030 metų“, – sako Seimo narys Robertas Šarknickas

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Kaip puikiai tu sugebi erzinti kitus? (testas)

Kaip puikiai tu sugebi erzinti kitus? (testas)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Klimato kaitos padariniai Lietuvoje jau ne teorija, o realybė – pripažįsta konservatorė. Deja, valstybė tik pavėluotai reaguoja į situaciją

Klimato kaitos padariniai Lietuvoje jau ne teorija, o realybė – pripažįsta konservatorė. Deja, valstybė tik pavėluotai reaguoja į situaciją

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Reikės dar vienos alternatyviosios medicinos? – Alternatyviąją mediciną ministras A.Veryga siekia paversti tokia, kokia jau yra

Reikės dar vienos alternatyviosios medicinos? – Alternatyviąją mediciną ministras A.Veryga siekia paversti tokia, kokia jau yra

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  „Gaila, kad ignoruojamos socialinės atskirties problemos ir neieškoma bendrų sprendimų“, – sako Ingrida Šimonytė

„Gaila, kad ignoruojamos socialinės atskirties problemos ir neieškoma bendrų sprendimų“, – sako Ingrida Šimonytė

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Nueinančios prezidentės, Dalios Grybauskaitės, paskutinis metinis pranešimas

Nueinančios prezidentės, Dalios Grybauskaitės, paskutinis metinis pranešimas

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Seimo konservatoriai, spaudžia vyriausybę apdėti ekonominėmis sankcijomis Rusijos verslą

Seimo konservatoriai, spaudžia vyriausybę apdėti ekonominėmis sankcijomis Rusijos verslą

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Teismo išteisintos Eglės Kručinskienės apkalta, prokurorų pastangomis ir ginant vaiko teises, bus tęsiama toliau

Teismo išteisintos Eglės Kručinskienės apkalta, prokurorų pastangomis ir ginant vaiko teises, bus tęsiama toliau

atsiliepimų 6Skaityti visą įrašą
  Ko siekta, kas pasiekta ir ko vėl siekiama naujai reformuojant miškų reformą?

Ko siekta, kas pasiekta ir ko vėl siekiama naujai reformuojant miškų reformą?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Seimo narys R. J. Dagys: „Dauguma gyventojų mano, jog seksualinių mažumų eitynės prieštarauja visuomenės dorovei“

Seimo narys R. J. Dagys: „Dauguma gyventojų mano, jog seksualinių mažumų eitynės prieštarauja visuomenės dorovei“

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Arvydas Šliogeris. Ekrano valdoma parazitų civilizacija

Arvydas Šliogeris. Ekrano valdoma parazitų civilizacija

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Seimo konservatorėms nepatiko pamokose dėstomas moters vaidmuo šeimoje: skleisti grožį, gerumą, meilę, tikėti vyru

Seimo konservatorėms nepatiko pamokose dėstomas moters vaidmuo šeimoje: skleisti grožį, gerumą, meilę, tikėti vyru

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Politiko išpažintis – aš esu melagis

Politiko išpažintis – aš esu melagis

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Seimo konservatorius kaltina Vilnius merą nutylint „profesionaliu gėjumi“ prisistatančio bendrapartiečio priekabiavimo faktą

Seimo konservatorius kaltina Vilnius merą nutylint „profesionaliu gėjumi“ prisistatančio bendrapartiečio priekabiavimo faktą

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Ar jau nuolat „linksminsimės“ gėjų eitynėse?

Ar jau nuolat „linksminsimės“ gėjų eitynėse?

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Lidžita Kolosauskaitė. Apie vyrus, kurie negali laimėti

Lidžita Kolosauskaitė. Apie vyrus, kurie negali laimėti

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Mokyklos suolo draugui Gediminui Kirkilui: nebūkite pagaliau svoločiais

Mokyklos suolo draugui Gediminui Kirkilui: nebūkite pagaliau svoločiais

atsiliepimų 11Skaityti visą įrašą
  „Lietuva Yra Čia“ judėjimas savo veiklą ketina tęsti

„Lietuva Yra Čia“ judėjimas savo veiklą ketina tęsti

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Apie “savo tiesą“

Apie “savo tiesą“

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  „Dėl keliamos krizės valstybėje kaltas tik R. Karbauskis“ – tvirtina liberalai

„Dėl keliamos krizės valstybėje kaltas tik R. Karbauskis“ – tvirtina liberalai

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Ar pasakėte šiandien savo sūnums, kad jie NIEKADA nenaudotų fizinės jėgos prieš moteris, vaikus, senolius ar kitus silpnesnius?

Ar pasakėte šiandien savo sūnums, kad jie NIEKADA nenaudotų fizinės jėgos prieš moteris, vaikus, senolius ar kitus silpnesnius?

atsiliepimų 6Skaityti visą įrašą
  Vėl pati kalta?

Vėl pati kalta?

atsiliepimų 8Skaityti visą įrašą
  Lietuva rinkimuose parodė politinę brandą

Lietuva rinkimuose parodė politinę brandą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Arkadijus Vinokuras. Šūdmalystė kaip politinė kultūra

Arkadijus Vinokuras. Šūdmalystė kaip politinė kultūra

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Viešas ritualas, politinė orgija, transas – tai prezidento rinkimai Lietuvoje

Viešas ritualas, politinė orgija, transas – tai prezidento rinkimai Lietuvoje

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Kuris vyras yra svarbiausias moters gyvenime?

Kuris vyras yra svarbiausias moters gyvenime?

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Tikrai kripto valiuta gyvuos....

Tai tos landsberginės išmatos ir savo prezidiumą turi?...

reikia uždrausti tuos gėjų paradus, nes tai jau peržengė visas ribas. Jau senai gėjai turi...

to - Pilietis pritariu jums 100 proc....

'Dr. Leonard Horowitz - Emerging Viruses AIDS & Ebola - Nature, Accident or Intentional?'...

The High Wire, Dr. John Bergman, Dr Suzanne Humphrie....

visiškai melagingas straipsnis. Afrika ne tik nepasitiki skiepais, tačiau ne retai jų visiškai atsisako, nes...

jei žmonija priims bitkoinus, tai galės pasiimti kastuvą išsikasti duobę ir užsikasti. Bitkoinai, tai...

trinti nafik visus tuos facebook'us....

oi prajuokino... Apie vergiją rašo kaip apie darbą... Šešėlis = vergijai / vergija = šešėlis....

Tai nusimato dar viena nelegalių imigrantų banga į europą. Tik šįsyk iš indijos....

Kol nebus vygdoma griežta deportacija be teisės sugrįžti, tai šis trojos arklio versliukas ir klęstės....

Kas neturi materijos, tas neturi ir ateities....

Baikite mulkinti zmones,coinai ateities valiuta,bet ji infliaciniu poziuriu nesiskirs nuo popierines,o dabr puciami burbulai,kad apvogti...

  Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

Mamos – Deimantės istorijos pratęsimas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

Jurga Lago. Apie staigų praturtėjimą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

Ratas pasisuko: Italija oficialiai sugrąžino į dokumentus „tėvo“ ir „motinos“ sąvokas

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

Mūsų vaikams labiau reikalingi įspūdžiai, o ne žaislai ir išmanūs įrenginiai

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

Arvydas Daunys. Šeima, kaip koncepcija, ideologija ir pasaulėžiūra

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

atsiliepimų 8Skaityti visą įrašą
  Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

atsiliepimų 11Skaityti visą įrašą
  Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

atsiliepimų 28Skaityti visą įrašą
  Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

atsiliepimų 20Skaityti visą įrašą
  Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

atsiliepimų 4Skaityti visą įrašą
  Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

Lidžita Kolosauskaitė. Leiskite bent jau… mylėti(s)!

atsiliepimų 5Skaityti visą įrašą
  Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

Neištikimą sutuoktinį galima atpažinti pagal išvaizdą

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

Parengtas projektas dėl lauko darželių Lietuvoje įteisinimo

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

Pirmokė turėjo keliauti pas direktorių, nes kreipėsi į tos pačios klasės vaiką žodžiu, priskirtinu kitai lyčiai

atsiliepimų 3Skaityti visą įrašą
  Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

Mokyklas ir darželius pasieks plakatai, padėsiantys atpažinti smurto prieš vaiką požymius ir skatinsiantys imtis veiksmų

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą
  Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

Tėčiai vaikus prižiūrės priverstinai – teks augintis krūtis?

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

Aš numiriau prieš beveik devynerius metus ir supratau, jog yra tai, kas nemiršta

atsiliepimų 2Skaityti visą įrašą
  Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

Valstybės globon paimtas vaikas gali augti ir kitame Europos krašte? Vaikų globos rinka diktuoja savas sąlygas

1 atsiliepimasSkaityti visą įrašą
  Daily Mail: Britanijos policija įspėja tėvus dėl Rusijoje vykstančio „žaidimo“ nusinešusio virš šimto paauglių gyvybių

Daily Mail: Britanijos policija įspėja tėvus dėl Rusijoje vykstančio „žaidimo“ nusinešusio virš šimto paauglių gyvybių

0 atsiliepimųSkaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, verta dėmesio: *Sandra Bernotaitė. Nejudantys keliautojai* - nuoroda: https://infa.lt/27786/sandra-bernotaite-nejudantys-keliautojai/