infa.lt

Sandra Bernotaitė. Nejudantys keliautojai

Sandra Bernotaitė. Nejudantys keliautojai

gruodžio 15
22:19 2018

Sandros Bernotaitės nuotr.

„Kur aš esu?“ – pakėlęs žvilgsnį nuo išmaniojo telefono ekrano klausia antrojo tūkstantmečio vaikas. Karikatūroje jis stovi „nepažįstamų draugų“ balkone, kur atsidūrė, radęs „evente“ adresą ir pasakęs jį „Uber“ vairuotojui. Jis atkeliavo, taip ir nepastebėjęs, kur keliauja ir kad keliauja.

Svarstau apie nematomą diasporos dalį – tą, kuri nei čia, nei ten. Apie keliautojus, kurie nebūna arba retai būna namie, Lietuvoje, tačiau dar nėra gavę kitos šalies pilietybės ar net tapatybės. Apie žmones, su kuriais prasilenki oro uostuose, atpažindamas iš žvilgsnio ir kalbos. Apie tuos feisbuko draugus, kuriuos užkalbindama internete visuomet paklausiu: kur tu dabar esi? Kartais galvoju: o jie patys bent žino?Visai neseniai, užsukusi į vieną Kauno prekybos centrų („Akropolį“), išgyvenau déjà vu. Bet nepasijutau ir vėl prekybos centre, kur jau esu buvusi. Pasijutau ir vėl oro uoste, pakeliui į Helsinkį gal, o galbūt net Singapūre. Švarūs koridoriai blizgančiomis grindimis, šurmulys ir foninė muzika, žvalgymasis po vitrinas karščiuojančiomis akimis, bet lyg ir neturint kur dėti laiko… tai atrandama oro uostuose. Bet kuriame dideliame oro uoste gali pasijusti tarsi savo miesto prekybcentryje, kitaip tariant, tarsi namie.

Tik ar galima save laikyti iškeliavusiu, jei vis dar tebesisuki tame pačiame prekybos rūme? Ar galima vadintis pasaulio mačiusiu, atradusiu kai ką nauja, jeigu vartai to paties prekinio ženklo drabužį su ta pačia nuolaida – tik kitame planetos pusrutulyje? Ar gali girtis, kad ragavai įvairių skonių, jei tik visur išbandei tos pačios tautybės virėjų gaminamą curry, užgerdamas „Coca-Cola“?

Sociologas Zygmuntas Baumanas knygoje „Globalizacija. Pasekmės žmogui“ (1998) rašo apie tai, kaip lokalioji, sėslioji, tautinė bendruomenė traukia savo tikru, o gal įsivaizduojamu, saugumu. Tai uroborinis šeimos glėbys, kuris vienu metu ir saugo, ir žudo tuo savo hermetiškumu, neleisdamas išeiti iš komforto zonos ir keistis, susidūrus su kitomis kultūromis.

Ten pat Z. Baumanas kalba apie kosmopolitais save vadinančius asmenis, apie „mobilius žmones“, paprastai turinčius aukštesnes pajamas, susitvarkiusius gyvenimą taip, kad didžiąją dalį laiko galėtų praleisti oro uostuose, viešbučiuose ir turistams skirtuose restoranuose, kurie visame pasaulyje suvienodėję ir nebepriklauso jokioms kultūroms.

Viena anekdotinė situacija – kai Paryžiuje senokai gyvenančio virtuvės šefo iš Amerikos kiti amerikiečiai labai prašė nurodyti, kurie restoranai būtų tikrai prancūziški, skirti ne turistams, šis atšovė, kad adresų išduoti net neketina: jei tuose vietiniuose restoranuose ims lankytis amerikiečiai, plūstantys Paryžiun ordomis ieškoti autentiškumo, tai tie restoranai praras autentiškumą… Turistai tarsi termitai – suėda tai, ko net nepastebi ir neįvertina. Jiems tai tiesiog pigus kultūrinis maistas.

Kosmopolitų pasaulis – tai pasaulis „tarp“ lokalumo ir globalumo. Žmonės, apsigyvenantys „tarp“, pro viešbučio langą stebi žemesnes pajamas turinčius varguolius, priklausančius kitai kastai. Bet tie sėslieji priversti kabintis į savo kultūrą ir tik tol, kol jie kabinasi, kosmopolitams yra įdomūs savitumu.

Šiuo metu pati nesu „tarp“. Labiau priskirčiau save prie tų, kurie sėdi namie ir kuriems uždarytas langelis pasaulin. Ilgiau pagyvenus Lietuvoje su minimaliu atlyginimu, kai nebegali sau leisti spontaniškai nusipirkti bilieto ir „paskraidyti“, apima nerimas, kad gal jau niekada nebegalėsi panaršyti po oro uosto knygyną ir įsigyti taip ilgai lauktos knygos anglų kalba… Klaustrofobiškas jausmas, kurio nemėgsta mano vidinė kosmopoliška pusė.

„Naujasis elito eksteritoriškumas išgyvenamas kaip svaiginanti laisvė, o visų kitų teritoriškumas jaučiamas vis mažiau kaip gimtieji namai, o vis labiau kaip kalėjimas – juo labiau žeminantis, juo labiau akis bado tų kitų laisvė judėti“, – tęsia Z. Baumanas. Tai apie mane – šiomis dienomis man akis išties bado kitų laisvė…

Kosmopolitai yra keista emigrantų rūšis. Jie negyvena lokaliai, bet kas tuomet yra gyvenimas globaliai? Ar tai gali būti tas mobilus gyvenimas oro uostuose? Trumpam nusėdant savo namuose, bet, nespėjus nuvalyti dulkių ir išmesti nuvytusių gėlių vazonų, spausdinamas naujas paskutinės minutės pasiūlymo bilietas ir vėl taksi veža į oro uostą, ir net nebežiūrima pro lėktuvo langą į skausmingai pažįstamą daugiabučių rajoną iš viršaus. Tokie paukšteliai nevadina savęs lietuviais iš Rytų Europos, nevadina savęs ir emigrantais, nes juk nedeklaravo savo išvykimo. Jie reziduoja tarp čia ir ten, tarp visur ir niekur.

Bet ir juos turime įtraukti į pasaulio Lietuvos piliečių skaičių. Turime įsivaizduoti ir priskirti savo visuomenei tuos kompleksus ir traumas, kurias jie vežiojasi lagaminuose. Visai neblogai būtų ir perimti iš jų bagažą – ne daiktus, ne drabužius, ne valiutą – patirtį, kurią jie parsiveža namo, į posovietinę erdvę.

Jau girdžiu, kaip kosmopolitas man prieštarauja: „Aš neturiu traumų, aš ne posovietikas!“ Naująją savo tapatybę jis nusipirko per išpardavimą Frankfurto oro uoste. Toji tapatybė jam leidžia nebalsuoti gimtojo miesto savivaldybės rinkimuose, bet ir nesuteikia balso Niujorko mero rinkimuose. Nebėra laiko gilintis į Žirmūnų daugiabučių kiemo naujienas, rašyti peticijas dėl akiplėšiškai nupjauto klevo, po kuriuo jaukiai sėdėdavo tiek seni, tiek jauni. Nėra laiko ir noro žiūrėti televizorių, kurio kanalizacinis srautas nuodija smegenis tiems, kurie taip ir netapo mobilūs. Bet skaityti „London Review of Books“ taip pat neapsimoka – tam reikia ramaus sekmadienių laiko knygomis užgriozdintos svetainės prietemoje. Knygomis neužsigriozdinsi, kai gyveni keliaudamas su visu savo gyvenimu lagaminuose. Įsivaizduoji, kad esi „dharmos valkata“, nenuorama nuotykių ieškotojas, kada nors išleisiantis memuarus apie savo nepaprastą istoriją. Tavo gyvenimas – tai knyga. Tokia pat, kaip ir kitų kosmopolitų.Nejudantys keliautojai. Pakylantys nuo sofos, bet nutupiantys lėktuvo sėdynėje. Besimėgaujantys savo „kosmopolitine tapatybe“ tol, kol greta neatsisėda britas, nesvarbu, kokiu odos atspalviu, bet užtat su aiškiai girdimu akcento atspalviu, kurį atpažinęs kitas britas po pirmojo sakinio šūkteli: „Mes iš to paties miesto rajono, ar ne?“

Kai ėmiau dažnai girdėti terminą „pokolonijinis pasaulis“, nesupratau, kur tame pasaulyje esame mes, mūsų mažoji šalis. Aišku viena: mes tikrai galime būti ramūs dėl to, kad nebuvome kolonistai. Kad ir kaip būtų smagu įsijausti į šalies, kuri turi kolonijų visame pasaulyje, piliečių vaidmenį, tokie gali tapti nebent tik mūsų vaikai. Taip, galime padovanoti pokolonijiniam pasauliui savo kūną ir kraują, savo talentus ir gebėjimus, savo patirtis ir svajones. Tas pasaulis ir draugiškas, ir ciniškas. Kaip nuoširdus, geranoriškas kapitalistas, laisvalaikiu lankantis labdaros renginius ir dosniai žeriantis pinigus, ką tik išvogtus iš žemesnės kastos žmonių, į skrybėlę, kurios turinys padės išgyventi žemesnės kastos žmonėms. Paprastai tie, kurie geba užkalti daug turto, suvokia, kad tai padaryti padeda ne altruizmas, o egoizmas. Padeda net psichopatiškas verslo ryklio požiūris į žmoniją – tai, kaip sakoma, jūsų CV privalumas.

„Pavergtoms arba sutrikdytoms tautoms neliko nieko kito, kaip priimti šiuos įpirštus pakaitalus arba, jei nebuvo linkusios to daryti, mėginti iš dalies prie jų prisitaikyti, kad įstengtų su jais čia pat kovoti. Kai nėra tokios jėgų santykio disproporcijos, visuomenės ne taip lengvai pasiduoda; jų Weltanschauung artimesnė pasaulėžiūrai vargingų Rytų Brazilijos genčių, su kuriomis pavyko susigyventi etnografui Curtui Nimuendaju: tenykščiai gyventojai, kiekvienąkart jam grįžus pas juos po išvykų į civilizuotą pasaulį, vis raudodavo iš gailesčio, pagalvoję apie kančias, kurias jam teko išgyventi toli nuo jų kaimo – vienintelės vietos, kur, jų įsitikinimu, vertėjo nugyventi gyvenimą.“ (Claude Levi-Strauss, „Rasė ir istorija“)

Galime nelaikyti savęs „pavergtąja tauta“, nes tokie jau nebesame – bent išoriškai, – bet dažnai elgiamės, tarsi būtume sutrikdyti. Tačiau, kaip tie Australijos ar Amerikos aborigenai, jau seniai nebeturime pasirinkimo. Mus užplūdo ir persmelkė globalėjanti kultūra dar tada, tarpukariu, kai ėmė transliuoti pirmasis radijas. Lokalios kultūros išsaugojimu galime pasirūpinti dažniau namuose įsijausdami į savąją kultūrą ir taip išlikdami saviti. Bet kalbame tik apie išsaugojimą, o ne užkonservavimą. Kalbame apie takumą ir mobilumą, ir dėsningą įvairių kultūrų maišymąsi.

Kalbame apie nejudančius keliautojus todėl, kad anksčiau ar vėliau jie išsirenka vietą ir nusėda. Tuomet jiems iškyla klausimas „kas aš esu?“ – ir Lietuva neturėtų atmesti jų klausimo. Tai liečia ir dvigubos pilietybės, ar kitaip – pilietybės išlaikymo, klausimą. Liečia giliai iš pašaknų.

Kalbame todėl, kad beveik kiekvienai pasaulyje apsigyvenusiai lietuvių bendruomenei anksčiau ar vėliau iškyla klausimas: kaip įtraukti naujus narius? Kaip pakviesti ir išlaikyti juos ir jų vaikus? Kosmopolitiški, po pasaulį vis labiau sklindantys mūsų piliečiai – ir to sustabdyti atvira demokratiška valstybė niekaip negali – galėtų tapti mūsų organizuotos diasporos dalimi. Jeigu suprastume juos. Na, bent pabandytume suprasti.

šaltinis: pasauliolietuvis.lt


Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Ar "Vaikų teisių įstatymas" turi būti panaikintas?

Ar pritartumėte tam, kad Vaikų teisių įstatymas būtų panaikintas?

Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    G. Landsbergis reikalauja S. Skvernelio ir V. Bako atsakymų dėl su Baltarusija susijusių verslininkų paramos LVŽS

G. Landsbergis reikalauja S. Skvernelio ir V. Bako atsakymų dėl su Baltarusija susijusių verslininkų paramos LVŽS

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Informacinis karas – nugalėtojas pasiima viską

Arvydas Daunys. Informacinis karas – nugalėtojas pasiima viską

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Dalius Stancikas. Konstitucinis perversmas

Dalius Stancikas. Konstitucinis perversmas

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    A. Ažubalis ir L. Kasčiūnas apkaltino šmeižiant Lietuvos partizanus „Rossija 24“ TV kanalą

A. Ažubalis ir L. Kasčiūnas apkaltino šmeižiant Lietuvos partizanus „Rossija 24“ TV kanalą

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Kauniečiai reikalauja atšaukti Kauno gyventojus diskriminuojančias prieglobsčio prašytojų privilegijas

Kauniečiai reikalauja atšaukti Kauno gyventojus diskriminuojančias prieglobsčio prašytojų privilegijas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Konservatoriai apie Lukiškių aikštę:  „Ar Lietuvos partizanai bus išgirsti?“

Konservatoriai apie Lukiškių aikštę: „Ar Lietuvos partizanai bus išgirsti?“

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    J. Džiugelis: R. Karbauskio vaiko teisių įstatymo pataisos grąžintų į tuos laikus, kai vaikus buvo galima mušti

J. Džiugelis: R. Karbauskio vaiko teisių įstatymo pataisos grąžintų į tuos laikus, kai vaikus buvo galima mušti

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Seimo pirmininko pavaduotoja R. Baškienė atsiriboja nuo „sušaudžiusių Gabrielių“

Seimo pirmininko pavaduotoja R. Baškienė atsiriboja nuo „sušaudžiusių Gabrielių“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    R. Karbauskis teigia, jog vaiko teisių įstatymo pataisų pateikimo atidėjimas naudingas tik politinėms spekuliacijoms

R. Karbauskis teigia, jog vaiko teisių įstatymo pataisų pateikimo atidėjimas naudingas tik politinėms spekuliacijoms

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Sausio 13 – oji 2019 – aisiais: Kokią Lietuvą sukūrėme?

Lidžita Kolosauskaitė. Sausio 13 – oji 2019 – aisiais: Kokią Lietuvą sukūrėme?

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Rolandas Paksas. Prezidentės tikslas – bet kokia kaina atvesti į valdžią konservatorių partiją

Rolandas Paksas. Prezidentės tikslas – bet kokia kaina atvesti į valdžią konservatorių partiją

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Atėjo metas klausyti ne įvaizdžių ir retorikos, o tikrovės ir tiesos

Atėjo metas klausyti ne įvaizdžių ir retorikos, o tikrovės ir tiesos

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Aplinkos ministerijos viliotinis Seime pavyko: plynų kirtimų draudimas saugomose teritorijose bus sprendžiamas tik pavasarį

Aplinkos ministerijos viliotinis Seime pavyko: plynų kirtimų draudimas saugomose teritorijose bus sprendžiamas tik pavasarį

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ieškau artimos sielos…

Ieškau artimos sielos…

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    „Sistemingi „valstiečių“ bandymai riboti žiniasklaidą yra grėsmė Lietuvai“ – tvirtina liberalai

„Sistemingi „valstiečių“ bandymai riboti žiniasklaidą yra grėsmė Lietuvai“ – tvirtina liberalai

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Socialdemokratai Vilniui siūlo išskirtines sąlygas, lyginant su kitais šalies miestais

Socialdemokratai Vilniui siūlo išskirtines sąlygas, lyginant su kitais šalies miestais

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Žmogaus teisių komitetas ramina – niekas neturi tikslo atimti vaikus

Žmogaus teisių komitetas ramina – niekas neturi tikslo atimti vaikus

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Konservatorius nesuvokia finansų analitiko S. Jakeliūno pasisakymų apie Revolut. Kur problema?

Konservatorius nesuvokia finansų analitiko S. Jakeliūno pasisakymų apie Revolut. Kur problema?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Konservatoriai priešinasi valstiečių siekiui uždrausti skalūnų dujų ir naftos išgavimą, įžvelgdami Rusijos ranką

Konservatoriai priešinasi valstiečių siekiui uždrausti skalūnų dujų ir naftos išgavimą, įžvelgdami Rusijos ranką

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Blaivybė ir saikingas vartojimas- du skirtingi požiūriai

Blaivybė ir saikingas vartojimas- du skirtingi požiūriai

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Sandra Bernotaitė. Liberalas, patriotas, emigrantas

Sandra Bernotaitė. Liberalas, patriotas, emigrantas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Rimtas požiūris į šeimą. Idėja Lietuvai

Algimantas Rusteika. Rimtas požiūris į šeimą. Idėja Lietuvai

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    L. Kukuraitis atsakydamas M. Puidokui teigia: „Mergaitė yra aiškiai išreiškusi savo pritarimą dėl įvaikinimo“

L. Kukuraitis atsakydamas M. Puidokui teigia: „Mergaitė yra aiškiai išreiškusi savo pritarimą dėl įvaikinimo“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    N. Puteikis: „Du iš trijų LAT teisėjų, priėmusių sprendimą užstatyti prekybos centru Trakų prieigas, negalėjo būti nešališki“

N. Puteikis: „Du iš trijų LAT teisėjų, priėmusių sprendimą užstatyti prekybos centru Trakų prieigas, negalėjo būti nešališki“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    A. Armonaitė: „prisidengiant kova su propaganda, kuriama terpė apriboti laisvą žodį ir valdžios kritiką“

A. Armonaitė: „prisidengiant kova su propaganda, kuriama terpė apriboti laisvą žodį ir valdžios kritiką“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Žurnalistas Andrius Tapinas davė premjerui 14 dienų viešam atsiprašymui ir paneigimui

Žurnalistas Andrius Tapinas davė premjerui 14 dienų viešam atsiprašymui ir paneigimui

atsiliepimų 8 Skaityti visą įrašą
    Mindaugo Puidoko spaudos konferencija. Darysiu viską, kad gaučiau sesers globą, sako norimos įvaikinti užsienyje mergaitės brolis

Mindaugo Puidoko spaudos konferencija. Darysiu viską, kad gaučiau sesers globą, sako norimos įvaikinti užsienyje mergaitės brolis

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą

Atsiliepimai

Gaila, kad kovoję už Lietuvos laisvę neturėjo drąsos pasakyti Grybauskaitei, kad ji yra viena tų,...

Reikėtų įstatymo, kad išrinkti sąrašiniai seimo nariai, išdavę juos rėmusią partiją būtų pakeisti tais, kurie...

Skaudžiausia, kai apie Sausio 13-ąją kalba žmogus, tuo metu stovėjęs kitoje barikadų pusėje ir kariavęs...

Visų mūsų (tuo metu gyvenusių) priimta Konstitucija seniai vartoma taip, kaip kažkam patogu. Kai keičiama...

Tai šitaip yra Lietuvoj Arvydai. Europos mastu jau planuojama apmokestinti dalijimąsi nuorodomis ir bus...

Jokiame kare nugalėtojų nebuvo ir nebus. Karuose būna tik pralaimėjusieji....

Naivuolis:) O šiaip, tai ką sako kt tai taip ir yra, nėr ko piktintis,...

kaip suprantu auklėjimas ir priežiura yra nuostabus dalykas,tačiau keista, kada visa tai pradedama nuo žemiausios...

Pokazuchinė kova. Tegul pabando patriukšmauti prieš mūsų gaujos valdomus teismus. Bus daugiau naudos....

Taip pat galima būtų paklausti, kodėl nerodo kiek žmonių išžudė Armija Krajova nariai. Žudė visi...

2019 m. sausio 14 d. įstatymas kaip ir patvirtintas, bet išmoka 30,02 Eur. Klaida? Baikit...

Įdomu, kodėl Rusijos TV nepadaro reportažo iš Kaniūkų kaimo Šalčininkų rajone, kur sovietų partizanai išžudė...

Dar vienas sovietinis - stalininis ČK įstatymas, o jo vykdymą spręs taip pat "troika". Per...

Vitaminas D tai tikrai būtinas, nes pvz tyrimai man žiemą ir pavasarį visad rodo, kad...

    R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

R. Karbauskis registravo „Vaiko teisių“ įstatymo pataisas – kas naujo?

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

Profesorius V. Kasiulevičius: kaime gimusiam kūdikiui šansai mirti – keturis kartus didesni

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

Lietuva su raudonais balionais išėjo į gatves (nuotraukos)

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

Rasa Dijokaitė: Ko mokoma tėvų terorizavimo kursuose

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

Atimami vaikai. Negalima prisidengus kilniu tikslu skatinti sveiku protu nesuvokiamų reiškinių

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

Arvydas Daunys. Ar Lietuva po tokio smūgio į šeimą sugebės atsikelti?

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

Daiva Archipovaitė: Kaip buvo sugriauta mano šeima

atsiliepimų 11 Skaityti visą įrašą
    Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

Dangstydamasi kova su smurtu šeimoje, valdžia atima vaikus iš normalių šeimų [video]

atsiliepimų 28 Skaityti visą įrašą
    Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

Per liepą ir rugpjūtį iš šeimų buvo paimta 1100 vaikų, – vaiko teisių tarnyba atsakė į klausimus

atsiliepimų 20 Skaityti visą įrašą
    Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

Svarbi informacija prieš mokslo metusi: kas priklauso tėvams ir vaikams

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

Daugelis vyrų po orgazmo lieja karčias ašaras

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

Mamadieniai ir tėvadieniai – kam kiek priklauso?

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

Užfiksuota daugiau galimo smurto, nuo kurio galimai nukentėjo vaikai – galimai auga smurtas prieš vaikus, galimai…

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

Lietuvoje vienodinama praktika apsaugant ir ginant vaikų teises bei interesus

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

Ar krikščionims normalu užsiimti seksu su robotu?

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą

Pasidalinkite su savo draugais

Sveiki, tikiuosi, jog patiks: *Sandra Bernotaitė. Nejudantys keliautojai* - nuoroda: https://infa.lt/27786/sandra-bernotaite-nejudantys-keliautojai/