infa.lt

Theresa May apie perspektyvas po Brexit: „Niekas negaus visko, ko norėtų“

Theresa May apie perspektyvas po Brexit: „Niekas negaus visko, ko norėtų“

04 kovo
01:01 2018
Theresa May

REUTERS

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May pasakė plačią kalbą apie savo šalies bendradarbiavimo perspektyvas su Europos Sąjunga po „Brexit“. Ji išreiškė įsitikinimą tuo, jog abiem pusėm priimtinas sąlygas suderinti pavyks, tačiau prie viso to „niekas negaus visko, ko norėtų“.

Britų premjerė suformulavo pagrindinius principus, kuriais Britanijso vadovybė planuoja vadovautis, kad, iš vienos pusės galėtų sėkmingai bendradarbiauti su ES po Brexit, o iš kitos – suvienyti nuosavą šalį.

Pasak May, atsisakiusi įsipareigojimų, kuriuos prisiima Europos Sąjungos šalys, Britanija negalės tikėtis pranašumų, kuriuos turėjo būdama ES nare. Pasekoje, įsitikinusi ji, abiem pusėm teks „susitaikyti su rūsčia tikrove“.

„Mes išeisime iš vieningos rinkos, – ir gyvenimas pasikeis“, – pareiškė Britanijos vyriausybės vadovė, pažymėjusi, jog Britanijos ir ES prieiga prie viena kitos rinkų taps labiau ribota, o Britanijai teks ir toliau mokėti įmokas į eilę ES organizacijų.

Taip pat May pripažino, jog Britanijoje ir po „Brexit“ galios kai kurie Europos įstatymai ir Europos teismo sprendimai – pavyzdžiui, atžvilgiu to, ar teisėti pasiekti su ES susitarimai. Ji tvirtina, kad visumoje Britanija vis tik pasitrauks iš šio teismo jurisdikcijos zonos.

Pasak britų premjerės, neatmestinas ir toks variantas, kuriam esant šalies valdžia išsaugos antimonopolinę teisę ir įstatymus apie valstybės paramą įmonėms tokioje būklėje, kuri tenkins Europos Sąjungą – to dėka galės gauti prieigą prie ES rinkos geresnėmis sąlygomis.

Potencialiai nepriimtinu jau Briuseliui faktu May pavadino Britanijos reikalavimą suderinti jai išimtinį prekybinį susitarimą su ES vietoje to, kad tiesiog už pagrindą būtų paimtas kažkoks jau egzistuojantis ES susitarimas su kitomis šalimis.

Ko nori Britanija

  • Ribotos narystės ES organizacijose, susijusiose su medicina, chemijos ir aviacijos sritimis – šių organizacijų sąlygomis ir mokant narystės įmokas protingomis apimtimis.
  • Parlamentas pasilieka sau teisę įvesti nuosavas taisykles nurodytose srityse, tačiau turės omenyje tą faktą, kad taisyklių pakeitimai gali sutrukdyti bendradarbiavimui su europiečių organais.
  • Tęsti bendradarbiavimą su ES programomis mokslo, išsilavinimo ir kultūros sferose, išsaugoti glaudžius ryšius su „Euroatomu“.
  • Vietoje Europos teismo, dabar sprendžiančio prekybinius ginčus, sukurti nepriklausomą arbitražinių teismų mechanizmą.
  • Tarpusavio transliacijos taisyklių pripažinimas, kuris suteiks galimybę Britanijos TV kanalams ir toliau transliuoti savo laidas Europoje.
  • Britanijos normatyvinių standartų išsaugojimas viename lygmenyje su Europos Sąjungos, siekiant užtikrinti nenutrūkstamą prekybą: net, jeigu Britanijos ir ES įstatymai nebus identiški, jų taikymo pasekmės turi būti vienodos.

Ne Kanada, bet ir ne Norvegija

Premjerė paragino sukurti susitarimus apie laisvą prekybą, apimančius praktiškai visus ekonomikos sektorius – tai yra, dokumentas, kurį ji reikalauja sukurti, bus kur kas platesnių apimčių, nei prekybinis susitarimas, savo laiku pasirašytas tarp ES ir Kanados.

Tačiau, tuo pat metu May pabrėžia, kad jos šalies netenkins ir susitarimas, kurį Europos Sąjunga sudarė su Norvegija, įeinančia į Europos ekonominę zoną. „Mums reikalinga atrasti subalansuotą variantą – mes nepriimsime sąlygų kaip pas Kanadą ar įsipareigojimų, kaip pas Norvegiją“, – pasakė May.

Kas bus su Airijos pasieniu?

Vasarį Europos Sąjunga pasiūlė po „Brexit“ sukurti bendrą teisės zoną su sala Airija. Tai yra, jeigu nebus atrasta kitų sprendimų, faktiškai palikti Šiaurės Airiją muitų sąjungoje su ES, o ne su Britanija.

Theresa May į tai atsakė vienareikšmiškai: „Nė vienas Britanijos premjeras niekada su tuo nesutiktų“. Ir pridėjo, jog toks pasiūlymas kelia grėsmę Jungtinės Karalystės teritoriniam vientisumui.

Tuo pačiu, savo kalboje May pripažino, jog griežto pasienio su Airija sudarymas taip pat nepriimtinas, kaip ir pasienio sudarymas tarp Šiaurės Airijos ir likusia Britanijos teritorija. Pasak May, Britanija ir Europos Sąjunga turi bendrai išspręsti šį klausimą.

Pavyzdžiui, sukurti Šiaurės Airijos rajone zoną, kurioje Britanija pateiktų viso pasaulio prekėms tuos pačius reikalavimus, kokius ir ES, arba sudaryti griežtai neapibrėžtą muitų susitarimą, kuris naudojant naująsias technologijas padėtų išvengti papildomų patikrinimų pasienyje.


Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar reikia sugrąžinti privalomą kaukių dėvėjimą?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Theresa May apie perspektyvas po Brexit: „Niekas negaus visko, ko norėtų“* - nuoroda: https://infa.lt/20870/theresa-may-apie-perspektyvas-po-brexit-niekas-negaus-visko-ko-noretu/