infa.lt

Apie genialumą (3-4 dalys)

06 birželio
01:17 2017

Gaiva Paprastojitęsinys, 1-2 dalys čia

Asociatyvus mąstymas, matymas iš skirtingų pozicijų, skirtingų požiūrio taškų, sugebėjimas įsigyventi į visai kitą nuomonę, poziciją, suprasti, kodėl kitas yra kitoks, elgiasi kitaip… matymas pasekmių ar priežasčių, planavimas daug ėjimų į priekį, gebėjimas lengvai prisitaikyti prie situacijos, neprarandant savęs, savo pagrindo, įžiūrėjimas kuo blogis yra geras, o gėris gali būti blogas – čia tik smegenimis neišsigelbėsi, jei nėra gyvenimo patirties, realios, įvairialypės, turtingos.

Čia kaip skirtumas tarp G.Graso, Literatūrinės Nobelio premijos laureato, praėjusio karą, internuoto, dirbusio anglies kasyklose, išmokusio akmentašio amato, tapusio skulptoriumi, rašiusio eiles, kulinaro, turinčio patirtį kaip išieškoti skolas, vedusio išskyrusio, turinčio vaikų, gyvenusio Vakarų Berlyne DDR laikais, Paryžiuje, Lenkijos vokiečio, pagaliau ėmusio rašyti prozą ir tada jau niekad nepritrūkusio, rašyti apie ką… Ir geltonsnapio jauniklio, susigalvojusio, kad jis rašytojas, kad nereiktų eiti gyventi, bendrauti su žmonėmis, imtis atsakomybės už savą gyvenimą. Ir tada jis graužia plunksną, ką čia prifantazavus…

Kad vieni geriau matom, kiti – girdim, vieni tapom, kiti žaidžia tenisą gerai, tai čia smegenų architektonika pasireiškia išorėje. O genijus yra maždaug vienas iš trijų milijonų. Ir dar klausimas, ar pasireiškia, ir ar bent kiek ilgesnį laiką, kad sėkmingai…

Moterų ir vyrų smegenys skiriasi. imant bendrai, skirtumas ir struktūroje, ir moterų smegenys sveria mažiau. Kas moters smegenyse naudojama rūpinimuisi palikuonimis, vyrai tą erdvę išnaudoja kūrybai, dažniausiai techninei. Ir tiktai pasauliui esant tokioj padėty kaip dabar, savo smegenis naudojanti moteris yra pranašesnė už smegenų nenaudojantį vyrą… Taip sukuriama iliuzija, kad operacijomis ir hormonais pakeitus lytį, ji iš tikro ir pakeičiama. Bet, kitokių smegenų tau niekas neįdės. Gal todėl tokio fizinio parametro kaip smegenų skirtumas ir stengiamasi neakcentuoti… kuriamos sąlygos, kad jų visai greitai ir nereikėtų…

Kad genijai yra kitokie, ir, daugiausia vyrai, sunku priimti tiktai tiems, kurie smegenų nenaudoja ir gyvena iš dominavimo (ir kitų) instinktų – toks iš karto pašoka, kodėl, girdi, kitas geresnis, nei aš? kodėl nelygybė?… O kas smegenis bent kiek naudoja, tas supranta, jog kuriant jose neuroninius ryšius, juos palaikant, aktyvinant vis daugiau smegenų sričių besimokant, besidomint, užsiimant rankų darbais darbeliais galima gyventi gyvenimą, turtingą, vertingą ir nepaprastai įdomų.

Daug pykčio tarp vyrų ir moterų tradiciškai yra todėl, jog mergaitės tradiciškai išauginamos, išstumiant jas iš jų instinktų naudojimo teritorijos – joms nepaliekama ko norėti, jos tik privalo. Ir tada vyrams, tradiciškai gyvenantiems iš dominavimo instinkto tokios moterys yra lengvas grobis, kurios rūpinsis, mylės, stengsis, kad ir kaip bjauriai su jomis besielgtų… Moteris, savo ruožtu, iš vyro reikalauja irgi būti socialiu – džentelmenu, gražiai elgtis, laikytis susitarimų ir taisyklių.

Problema tik, jog seksualumas yra instinktas, socialus elgesys implikuoja, kad jis užslopinamas. reikia labai subrendusių žmonių, kurie galėtų pagal situaciją būti socialūs, o ne tai aistringi, gyvybingi, džiaugtis gyvenimu. Nes, vien tik socialiniame elgesyje žmogus nuvysta, pavargsta, gyventi jam tampa neįdomu, bet sunku. Kompromisas pasiekiamas, pvz, sutuoktiniai elgiasi vienas su kitu draugiškai, mandagiai, pagarbiai, o savo instinktus eina tenkinti už santuokos ribų – kitaip dvejų, besistengiančių dominuoti tarpusavio kova, santuoką labai greitai sugriauna.

Valgymas irgi yra vienas iš pagrindinių instinktų. Ir visuomenė, kurioje daug žmonių gyvena vienoj krūvoj, stengiasi jį slopinti taip pat. Kai skaitome apie tyrimus, parodžiusius, jog vegetarų ar kokių ten joga užsiimančių smegenys jaunos, tai matosi, jog žmonės nesupranta, kad tuo nereiktų džiaugtis. Naudojamos smegenys – galvojant – sunaudoja ketvirtį visos kūno energijos, todėl jas reikia maitinti. Geriausia lašiniais: smegenys valgo mėsą ir gyvulinius riebalus. Ir bendrai, mirksta cholesterolyje. vegetarų ir veganų smegenų funkcijos sulėtėja, mąstymas tampa miglotas, jei iš viso nesustoja – nors, dažnai toks ir tikslas, galvojimą sustabdyti ir, kad jokių minčių nebūtų – tada jiems galima pasakoti ką nori, diegti idėjas, kokias tik nori…

Ir pamirškit Indijos vegetarizmą. Galvokim apie jaunąją kartą Vakaruose, kuri vis didesne dalimi vegetarai ir veganai, nes gyvulėlių gaila, nes gamtą gelbsti. o kas išgelbės juos? Ir kas išgelbės mus nuo jų, kai jiems bus sukomanduota gamtą ginti nuo likusios žmonijos dalies? – Jų mąstymas nėra kritiškas, ne tik dėl gyvenimo patirties stokos, ne tik dėl socialumo išnykimo, nuo vaikystės į ekranėlius bežiūrint, bet jų ir smegenys labai jaunos… Ir, panašu, tokiomis ir liks.

Smegenų plastiškumas – neuroninių jungčių kūrimas ir centrų naudojimas. Tame irgi paaiškinimas, kodėl vieni gyvena ir to gyvenimo patirtis jų niekaip nepaveikia. O kiti, gyvendami tampa išmintingesni… Ir, dabartiniame informacijos cunamio amžiuje, svarbu, ką iš savęs darai, šedevrą ar chaosą? Ar rūšiuoji, sistematizuoji, apibendrini visa, kas į tavo smegenis braunasi, ar pas tave ten palaida bala? – „Mind (brain) takes the shape it rests upon“ – todėl grožis, ramybė, harmonija yra taip svarbu. Ir bjaurumo, chaoso, siaubo, disharmonijos reikėtų vengti, kiek įmanoma, o ne kurti tai ir dauginti meno, muzikos, filmų, tv reportažų ir laisvalaikio formomis.

4 -a dalis

Smegenų žievė ir požievinės sritys, jei jos dirba sutartinai, – toks žmogus gyvenime jau sėkmingas, jau išsiskiria iš kitų, net genialumo nereikia. Smegenų žievė yra jautrinama, jaudinama mus supančio pasaulio įspūdžių, energijų, vaizdų, veiksmų, aplinkos, informacijos… Ilgai būnant situacijoje, kuri tave intensyviai veikia ar tu į ją intensyviai reaguoji – stresas – smegenims pasidaro per daug ir požievinės smegenų sritys įsijungia kaip stabdžiai smegenų žievės veikimui. Ir jos ima veikti viena prieš kitą, slopinti viena kitą. iš karto dingsta energija, nieko nebesinori, o jei ir nori, tai nebegali. Ypač požievė slopina žievės veiklą, kai pastaroji įsiaudrinusi negatyviai: pesimistiškai, kritiškai – viso ko negatyvų vertinimą, pirma negatyvo pastebėjimą…

Todėl, tik pozityviai pasaulį matantys, sėkmingai jame ir  veikia. O tie, kurie nepatenkinti, skundžiasi, kritikuoja, praktikoje jie yra neveiklūs. Ir gerai. Pasaulis yra statymui, kūrimui, vystymuisi, o ne griovimui, naikinimui… Jau užtenka, kiek tokio efekto iš gerų ketinimų gaunasi. O jei dar negatyvi energija save realizuotų, tai kas būtų?

Apie androginiškumo reiškinį, t.y. apie silpnai išreikštus lytinius požymius ir lytinio potraukio nebuvimą žmoguje. Reiškinys tampa vis masiškesnis ir, kaip problema, aktualesnis. Yra daryti tyrimai, parodę, jog lytiškumo išraiškos laipsnis žmoguje  tiesiogiai priklauso nuo kankorėžinės liaukos mūsų smegenyse – epofizio. Kol ji jauna, ta išraiška silpna arba jos nėra. Bet, ji labai greitai susensta – mūsų pauglystėje – ir tada prasideda lytinis brendimas, randasi potraukis daugintis – be šio stabdžio mums nepavyktų bent kiek užaugti, subręsti, susiorientuoti pasaulyje…

Dvasinės praktikos, pvz, katalikybė, kaip tik šio stabdžio funkcionavimą stengėsi pratęsti – kunigai vyrai nešioja moterišką aprangą ir neturi turėti lytinių santykių visą gyvenimą. Ezoterinis menas, kaip tai pasiekti, aiškiai prarastas. Likus tik išorinė forma ir kankorėžis kaip Vatikano, popiežiaus ir katalikybės simbolis… Ir likus šiokia tokia patirtis, kuria ir naudojamasi, siekiant žmonių kiekį Žemėje apriboti – jei smegenis išlaikyti jaunas, jei ši liauka nesentų, visas žmonijos dauginimasis pasibaigtų…

Evoliucija šiuo metu nevyksta. Tiksliau, žmonės pagrinde elgiasi kaip beždžionės: ką žmogus sukūrė, sugalvojo, išrado, beždžionės tuoj nukopijavo, padaugino, tame procese tikrąjį turinį, tikrąją vertę pametė, nes jos nesuvokė ir jos jiems nereikia. Užtenka išorinio simuliakro, iliuzijos ir tai galima parduoti daugybei kitų beždžionių, kurios nemato skirtumo, ir kurioms to nesančio turinio netrūksta – visi laimingi, dalyvaudami iliuzijoje, simuliuodami, kad gyvena. Kodėl šitaip išaugo, išsibujojo puliarioji kultūra, šoubiznis – rojus mėgdžiotojams, galimybė kiekvienam ir jo paties penkiolikai minučių šlovės pergyventi ant vieno ar kito podiumo. Į ten pat eina politika, virsdama spektakliu masėms; menas, dvasingumas virsta kūrybingumu, galimybe pasižaisti, kas nenori kuo kitu užsiimti.

Smegenys tokia padėtimi patenkintos, nes dirbti, veikti, būti naudojamos nelinkusios, nebent tai būtų genijaus smegenys, tada žmogus jaučia malonumą dirbdamas, kurdamas, gyvendamas, kas jam įdomu… o visos kitos smegenys malonų jausmą jų savininkui sukelia, kai jis tingi, o ne dirba, vagia, o ne uždirba, apgauna, o ne sąžiningas, imituoja veiklą, o ne iš tikro kažką veikia. Kaip atskirti, beždžiones, skruzdėles ir žmogų? Beždžionė tik ir svajoja, kaip nedirbti, nieko neveikti, ponauti… pagal ją pagrindinis ponų bruožas buvo, kad jie nedirbo.

Skruzdė dirba iš pareigos, nenorėtų, bet reikia… kaip robotas, kitaip negali. Kol numiršta… Žmogus dirba, nes jam malonu, įdomu, smagu, prasminga, gera. Jis niekada neišeina į pensiją, nes niekada nejautė, kad dirba – nėra skirtumo tarp laisvalaikio ir darbalaikio. Praturtėjimas irgi nieko nekeičia, nebent atsiranda daugiau galimybių darbą išplėsti, įsigilinti į naujas sritis, įsigyti daugiau priemonių – lėšas jis naudos savo užsiėmimui, niekieno neverčiamas, investuos. Nes, iš tikro, visada jaus, kad investuoja pats į save.

Jeigu, kad įgyvendintų sumanymą, naudoja savas lėšas, nelaukdamas kokių ten finansavimų – tai žmogus… O jei nedaro nieko, kol negavo subsidijos, ar neatsirado investuotojų – tada ne žmogus… dar netgi jis sugalvos planą ir reikalaus finansavimo kaip tik tam, kad pats iš to pragyventų, o ne kad kažkokia nauda iš to jo plano būtų kam nors, jei jis iš viso, kada bus įgyvendintas… Žmogus padarys kažką vien dėl to, kad išbandytų, pasižiūrėtų, kad norisi… Nežmogus nedarys nieko, iš ko nebus pelno, tiesioginės naudos. O jei galės, tai kaip minėjau, pelną pasiims, o vis tiek, nieko nepadarys. Tai – skirtingi mentalitetai. Skirtingos smegenų architektonikos apraiškos į išorę, matoma iš to, kas nematoma.

Sakoma, kad žmogaus galva ima veikti pasiekus apie 40 metų amžių, nes, beždžionės tiek ilgai negyvendavo ir beždžioniškos patirties toliau jau nebėra sukaupta, ji jau nebeįtakoja mūsų automatiškai. Todėl dažnas ir atsiduria krizėje: pasijunta kaip į gyvenimą atsibudęs… Ir, žmogaus akimis pamato, ką beždžionės gyvenime pridaręs… Ir pradeda iš naujo. Beždžionės – vėl taip pat, žmogus – kitaip.

Tarp tų, kurie turi žmogaus išvaizdą, smegenų struktūriniai skirtumai gali būti didesni, nei, pvz, tarp lapės ir vilko… Kokybiniai skirtumai gali būti tokie, kad biologiniu požiūriu tokie skirtingi individai bus nebe porūšiai netgi, bet skirtingos rūšys. Ir atskirti vienus nuo kitų galima pagal tai, ar savą uodegą auginasi, ar savą naudą ir į kažkur kitur, bendram labui, panaudoti sugeba.

Gaiva Paprastoji

 

PAREMKITE mus savo 1,2 proc. GPM, kas jums nieko papildomai nekainuos. Ačiū labai.

        → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 502

Žymos:

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt 1,2 proc GPM

Apklausa

Ar pritariate, kad opozicijos kandidatai mestų burtus, katras vienas iš jų liks prezidento rinkimuose?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Kokia mamytė, toks ir sūnelis....

Žygizmundai Ukraina uber alles. Ar ne laikas tamstai Maldeikienei ir dar keletui proto žaibu psichiatrinėje...

psichas jabanas...

Čia ne prekybininkų naudai.....čia dar viena "priežastis" neatsiskaityti grynaisiais, o pereiti prie elektroninių mokėjimų. Kai...

Aplinkosaugininkai turi saugoti miškus bei gyvūnus, o ne bausti vairuotojus, kurie neišgali įsigyti naujo automobilio...

Pirmiausia išmok rašyti be klaidų, chunveibine....

US subyrėjimo laukiam nuo 1947 m. nu niekaip nesulaukiam....