infa.lt

„Mėlynasis banginis“ priplaukė Braziliją ir Britaniją?

„Mėlynasis banginis“ priplaukė Braziliją ir Britaniją?

27 balandžio
02:29 2017
Mėlynasis banginis

East2West paveikslėlis

Pasak Daily Mail pranešimo, Britanijos policija įspėja apie plintantį „rusišką suicidinį žaidimą“. BloombergView apžvalgininkas Leonidas Beršidskis užduoda klausimą, kodėl panašūs „pomėgiai“ patraukia viso pasaulio paauglius.

„Policija praneša, jog „suicidinis“ žaidimas (nusikaltimas) „Mėlynasis banginis“ keliauja į Britaniją – praneša antraštėje britų Daily Mail. Viena Basildono miesto (Essekso grafystė) mokykla praneša, jog po konsultacijų su Essekso policija jai buvo pranešta apie „Mėlynąjį banginį“, paaiškina žurnalistas Alexander Robertson.

Laikraštis cituoja laiško tekstą, su kuriuo pradžioje susipažino leidinys Essex Live. Laišką moksleivių tėvams parašė Woodlands mokyklos direktorius:

„Policijos dėka mes aptikome „žaidimą“, apie kurį, kaip mes manome, jums reikėtų žinoti. Jis vadinasi „Mėlynasis banginis“, ir „žaidžiamas“ jis per daugybę socialinių tinklų platformų. Žaidėjams priskiriamas vadovas, kuris kontroliuoja juos 50 dienų, ir kiekvieną dieną jie gauna naujas užduotis vykdymui. 50-ąją dieną vadovai, kontroliuojantys „žaidimo“ procesą, duoda vaikams nurodymą […], ir, kaip bebūtų siaubinga, kai kurie iš jų, skirtinguose planetos taškuose tuos nurodymus įvykdė“.

Leidinys paneša: anksčiau Britanijos policija talpino internete įspėjimus apie žaidimą, skirtus vaikų ir paauglių tėvams.

Mirties grupės internete (18+)
Rusijoje sulaikytas vienas iš „mirties grupių“ administratorių
Informacija tėveliams ir pedagogams faktų apie vaikų savęs žalojimą ir savižudybes skatinančius „žaidimus“

Leidinio nuomone, paniką pakurstė dviejų mergaičių paauglių mirtis Rusijos mieste Ust-Ilimske vasario mėnesį.

„Kodėl rusiškas „suicidinis žaidimas“ tapo globalaus pobūdžio“ – taip pavadintas straipsnis BloombergView leidinyje. Medžiagos autorius Leonidas Beršidskis (Leonid Bershidsky) samprotauja: „Nors Rusijoje socialiniai tinklai ir ir parlamentas imasi priemonių naikinant taip vadinamas „mirties grupes“, pilnai gali būti, jog jie kovoja tik su legenda. Tačiau yra akivaizdus pavojus, kuris tiksliai nustatytas: tragiškai aukštas savižudybių skaičius šalyse, susidūrusiose su sunkumais po TSRS griūties, – kur kas plačiau paplitusių visuomenės ligų rezultatas“.

Beršidskis praneša: „Brazilijoje tėvai ir valdininkai sunerimę dėl žaidimo pavadinto Baleia Azul – tai pažodinis rusiško Siniy Kit (Mėlynasis banginis) vertimas. Anksčiau buvo gaunami pranešimai apie „Mėlynąjį banginį“ Estijoje, Kazachstane, Ukrainoje ir kitose buvusiose tarybinėse respublikose.

Praėjusią savaitę Rusijos Valstybės dūma balsavo dėl išankstinio palaikymo ir patvirtino įstatymo projektą, kuriuo „mirties grupių“ ir žaidimų kaip „Mėlynasis banginis“ organizavimas yra kriminalizuojamas. „VKontakte“ ir „Instagram“ socialiniuose tinkluose yra šalinami įrašai su haštagais, kurie turi bent kažkokį ryšį su „Mėlynuoju banginiu“.

Beršidskis svarsto:

„Suprantama, silpna vieta teorijoje, siejančioje paauglių savižudybes su grupėmis socialiniuose tinkluose, – tas faktas, jog neegzistuoja priežasties-pasekmės ryšio įrodymų. Paauglys, galvojantis apie savižudybę, būtinai ieškos vienminčių, o lengviausiai jų ieškoti socialiniuose tinkluose – tik tiek. Mano 14-metė podukra žino apie „Mėlynąjį banginį“ viską ir kalba apie jį ramiai ir su pašaipa, bet tarp kitko pastebi , jog kai kurie iš jos draugų, nors ir nešokinėja iš viršutinių aukštų, mėgsta pjaustytis, kad pasijustų ypatingais ir atkreiptų į save dėmesį“.

„Suprantama, pilnai gali būti, jog „žaidimas“ ir „mirties grupės“ padidina suicidų dažnumą: žmonės, o ypač paaugliai, yra linkę suvesti sąskaitas su gyvenimu „laiko-erdvės klasteriuose“, taip veikia mėgdžiojantis elgesys. Tačiau EBPO duomenimis, savižudybių procentas Rusijos paauglių tarpe jau nuo seniau buvo aukštesnio nei vidutinis lygio pasaulyje“, – rašoma straipsnyje. Beršidskis remiasi paauglių savižudybių statistika, pasak kurios Naujoji Zelandija užima pirmą vietą pasaulyje pagal 15-19 metų asmenų savižudybių skaičių, o Rusija – antrą (žiūrėkite lentelę originaliame straipsnyje BloombergView tinklapyje)

Lietuva šioje lentelėje užima „garbingą“ trečią vietą, kur 10.000 asmenų, pasiekusių 15-19 metų amžių, tenka 14,9 savižudybės.

Savižudybių lentelė„Tiriantys paauglių savižudybių priežastis paaiškina jų dažnumą Rusijos paauglių tarpe tokiomis priežastimis, kaip disfunkcionalių šeimų paplitimas (Rusija yra šalių tarpe, kur daugiausiai skyrybų), lengvai prieinamas ir „socialiai priimtinas“ alkoholis“, – rašo autorius.

„Yra ir papildomos įtampos nuo to, kad žmonės gyvena korumpuotoje, kvazikapitalistinėje sistemoje, kai vaikams, kurių šeimos neturi ryšių politiniuose sluoksniuose ar aukštos kvalifikacijos specialistų bendrijose, neegzistuoja aiškaus kelio į sėkmę“, – rašo autorius.

Beršidskio nuomone, „savižudybių procentas paauglių tarpe nesumažės, jei nebus kovojama su jų pagrindinėmis priežastimis, o ne tik su simptomais. Dabar jis sumažėjo Rusijoje, lyginant su 1990-aisiais, kai didžioji šalies dalis kentė nuo didelių ekonominių sukrėtimų. Norint dar labiau sumažinti šį rodiklį, būtina sukurti stimulus tam, kad šeimos nesiskirtų, kovoti su masinėmis narkomanijos ir alkoholizmo epidemijomis, pasiūlyti jaunimui labiau įtikinamą ateities perspektyvos paveikslą. Bet prezidento Putino režimas, panašu, yra labiau susikoncentravęs didinti gimstamumą“.

Beršidskis prognozuoja, jog „Mėlynasis banginis“ plėsis po visą pasaulį, kadangi „paauglių kančios neturi valstybinių sienų“.

Gerbiami skaitytojai, jei manote, kad informacija, pateikta infa.lt svetainėje buvo jums kažkuo naudinga, jūs galite prisidėti paremdami ją Jums patogiu būdu

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar reikia sugrąžinti privalomą kaukių dėvėjimą?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *„Mėlynasis banginis“ priplaukė Braziliją ir Britaniją?* - nuoroda: https://infa.lt/14911/melynasis-banginis-priplauke-brazilija-ir-britanija/